Forum Użytkowników nawigacji NaviExpert

Dyskusje na temat nawigacji NaviExpert w telefonach komórkowych i nie tylko. Zapraszamy do aktywnego udziału. Wyraź Swoją opinię lub podziel się własnymi doświadczeniami Użytkownika mobilnej nawigacji NaviExpert.

Przejdź do zawartości

FAQ |Zarejestruj | Zaloguj

Nowa wersja NaviExpert 8.3 Android

Re: Nowa wersja NaviExpert 8.3 Android

Postprzez KasiaD » piątek, 12 lip 2013, 13:28

Przepraszam, za opóźnienie, ale wytłumaczenie tego bez podawania szczegółów, których z oczywistych przyczyn podać nie możemy, nie jest łatwe.

Algorytm wyszukiwania wzdłuż trasy nie jest prosty jakby mogło się wydawać na pierwszy rzut oka i jest zależny od bardzo wielu parametrów.
Postaram się to sensownie wyjaśnić.

Po pierwsze, wyszukanie następuje w "tunelu" biegnącym wzdłuż trasy, którą wyznaczył użytkownik, uwzględniając aktualne położenie. Rezultaty są obcinane w pewnym dość dalekim horyzoncie (kilkaset kilometrów), aby nie wyszukiwać POI z końca trasy jeśli mamy do przebycia 1000km np.
Następnie rezultaty są sortowane wg odległości drogowej od użytkownika (jego aktualnej pozycji). Przez odległość drogową rozumiemy długość trasy do punktu, a nie odległość w lini prostej. Dzięki temu nie otrzymamy np. na autostradzie wyników z przeciwnego kierunku ruchu. Poszczególne parametry są przez nas cały czas poprawiane, a algorytm jest przez cały czas unowocześniany, tak aby dopasowywał się do różnych kategorii dróg.
KasiaD
Pracownik NaviExpert Pracownik NaviExpert
Użytkownik forum Użytkownik forum

Telefon: Samsung S2

Postprzez Qbek » piątek, 12 lip 2013, 13:50

Mój przykład ze środy. W Warszawie dostałem info o poszukiwanym POI dopiero w Katowicach, a co najciekawsze, w miejscu poza trasą. Dokładnie ok 200 m za punktem zjazdu z trasy.

Obrazek
Qbek
Użytkownik forum Użytkownik forum
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert

Telefon: LG Leon oraz Xperia Z3 dual

Postprzez tdk » piątek, 12 lip 2013, 15:43

A możemy jeszcze wiedzieć jak szeroki jest ten tunel wyszukiwania wzdłuż trasy? To chyba najistotniejsza informacja, którą muszę poznać aby prawidłowo zinterpretować wyniki.
tdk

Telefon: Sony Xperia Z5

Postprzez ALEX » piątek, 12 lip 2013, 18:15

Jak szeroki tunel czy ile kilometrów jest do nadłożenia?
The mind is like a parachute - it works better when it's open.
ALEX

Postprzez Marian » piątek, 12 lip 2013, 18:43

Zainstalowałem najnowszą wersję 8.3. Ogólne wrażenia są bardzo dobre. Wreszcie zainwestowano nieco czasu w miarę sensowny User Interface. Menu jest obecnie proste, estetyczne oraz w miarę logiczne i intuicyjne. W miarę, bo mam wątpliwości co do szczegółów.
W menu Edytuj domyślnym czasem i datą wyjazdu powinny być wielkości ostatnio ustawione, a nie bieżące. Wówczas nie trzeba by ich ciągle od nowa ustawiać w sytuacji gdy interesuje nas tylko efekt zmiany typu trasy lub omijania odcinków płatnych, a datę i godzinę mamy już ustaloną (bieżącą lub przyszłą).
Zezwolenie na odbieranie tras umieszczone jako opcja w ustawieniach trasy też rozwiązanie raczej osobliwe. Takie zezwolenie ma przecież charakter globalny i nie jest w żaden sposób związane akurat z edycją istniejącej trasy.
Ustawienie na sztywno komputera na odległość do celu oraz prędkość i godzinę przybycia też nie zadowoli wszystkich. A przecież można było to rozwiązać elastycznie - choćby tak, jak w Targeo Mobi.
I mimo wielu uwag na ten temat, uszczęśliwianie użytkowników wyświetlaniem ulicy, którą akurat jedziemy, a nie na którą należy wjechać, albo choćby opcja pozwalająca użytkownikowi zadecydować co dla niego lepsze -to wisienka na betonowym torcie tradycyjnego uporu NE. :mrgreen:

Nic nie zmieniło się w typach tras. Bo czymże lepsza od Najszybszej jest Rekomendowana w poniższym benchmarku. Czy tym, że się trzeba najeździć?

rekomendowana.jpg
rekomendowana.jpg (197.13 KiB) Przeglądane 936 razy

A może po uporządkowaniu interfejsu warto się wreszcie wziąć za trasy?
Marian
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert

Telefon: Samsung Galaxy A3

Postprzez tdk » środa, 17 lip 2013, 12:55

tdk napisał(a):A możemy jeszcze wiedzieć jak szeroki jest ten tunel wyszukiwania wzdłuż trasy? To chyba najistotniejsza informacja, którą muszę poznać aby prawidłowo zinterpretować wyniki.

No widzę, że zostałem tutaj zupełnie olany. Ostatni raz wytłumaczę dlaczego ważna jest dla mnie ta informacja i może ktoś się zlituje.
Przykład: Jadę w długą trasę, tankować mogę tylko na stacjach benzynowych konkretnej sieci, szukam po trasie tej stacji, nie znajduje wyników.
Muszę wiedzieć czy to oznacza konieczność zmodyfikowania trasy czy może wyszukiwanie działa np. tylko do 1km od przebiegu trasy i jeśli samodzielnie poszukam "po staremu", to mam szansę znaleźć interesującą mnie stację w mijanym mieście.

To tylko przykład, ale szukając czegokolwiek chcę wiedzieć jaki obszar obejmuje wyszukiwanie, tzn. czy muszę także szukać samodzielnie (a tak jest jeśli obszar wyszukiwania jest dla mnie w danej sytuacji zbyt wąski).
tdk

Postprzez ALEX » środa, 17 lip 2013, 14:26

Moja pierwsza propozycja wyszukiwania wzdłuż trasy była trochę inna. Otóż według mnie, POI wzdłuż trasy to takie, które po prostu mijam i nic nie muszę nadkładać bodź dodawać do trasy. Informacja o odległości do takiego POI powinna być cały czas wyświetlana na ekranie (konkretnie dwie: w kilometrach do najbliższej stacji z określonej grupy oraz czas do najbliższego jedzenia z określonej grupy POI). Wtedy jadąc podejmuję decyzję czy dojadę, czy potrzebuję szukać czegoś innego. I wtedy można by dodać parametr określający ilość kilometrów do nadłożenia.
Jeżeli ktoś jeździ samochodem to wie, że stacje benzynowe są budowane wzdłuż dróg i w większości przypadków powyższe rozwiązanie by się sprawdziło.
The mind is like a parachute - it works better when it's open.
ALEX

Postprzez tdk » środa, 17 lip 2013, 18:31

Ja właśnie do tematu zawsze podchodziłem odwrotnie: chciałem mieć w wynikach wyszukiwania także te POI, które nie są bezpośrednio przy trasie i samemu decydować na podstawie wyświetlanych informacji czy nadkładam drogi czy nie.
Stwierdzenie, że stacja jest przy drodze często się sprawdza :) niestety bardzo często nie stoi wzdłuż wyznaczonej trasy. A np. apteka, to już w większości chyba przypadków nie leży wzdłuż trasy.
No tak czy owak bardzo przydałaby się informacja jak to działa. Nawet wyszukiwanie tylko bezpośrednio wzdłuż wyznaczonej trasy to spore udogodnienie - tylko muszę wiedzieć co jest uwzględnione w wynikach!
tdk

Postprzez mentos11 » środa, 17 lip 2013, 20:19

Szczegółów działania algorytmu nie dowiemy się, bo to know how firmy, po co zdradzać konkurencji swoje rozwiązania.
Wyszukiwanie działa w pobliżu trasy i uwzględnia kierunek poruszania i stronę po której jest POI, zjazd z trasy nie jest duży a najważniejsze że mamy poukładane POI po odległości od naszej pozycji. Wcześniej to była masakra znaleźć poi wzdłuż trasy podczas jazdy :)
mentos11
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert

Telefon: moto g

Postprzez Qbek » środa, 17 lip 2013, 21:25

No faktycznie jest się czego bać... Funkcja raczkująca, gdy tymczasem u konkurencji od lat to doskonale funkcjonuje... Nie ma co dorabiać ideologii. Choć trzeba oddać NE, że w ich przypadku POI można dodać niemal natychmiast, nawet w trakcie jazdy.
Qbek

Telefon: LG Leon oraz Xperia Z3 dual

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wersje NaviExpert