Forum Użytkowników nawigacji NaviExpert

Dyskusje na temat nawigacji NaviExpert w telefonach komórkowych i nie tylko. Zapraszamy do aktywnego udziału. Wyraź Swoją opinię lub podziel się własnymi doświadczeniami Użytkownika mobilnej nawigacji NaviExpert.

Przejdź do zawartości

FAQ |Zarejestruj | Zaloguj

POI wzdłuż trasy

POI wzdłuż trasy

Postprzez Marian » sobota, 27 lip 2013, 07:58

Jak już wspominałem, post30964.html?#p30964, stopień złożoności funkcji Wyszukaj wzdłuż trasy ma duże szanse wywoływania sporych emocji. Wątek ten jest otwarty z myślą o dawaniu im upustu.

Zaczyna się od błędów. Testowałem wyszukiwanie restauracji McDonald's w Gliwicach przy trasie z ul. Pszczyńskiej na kąpielisko w Czechowicach. Za pierwszym razem wynik był negatywny. Ale o dziwo za drugim (tzn. po powtórnym ułożeniu trasy) program znalazł dwie: jedną na ulicy Toszeckiej dokładnie na trasie, drugą przy ul. Zwycięstwa leżącą poza trasą. Wybrałem restaurację przy trasie i program ułożył trasę z tym punktem pośrednim:

1.jpg
1.jpg (96.3 KiB) Przeglądane 2331 razy

Chciałem następnie zobaczyć jak wygląda trasa przy wyborze drugiej z nich. Niestety program wyświetlił tylko jedną, mianowicie tą wybraną poprzednio. Nie pomogło również wpisanie pełnej nazwy restauracji.
Po udanym pobycie w Czechowicach powtórzyłem operację wyszukiwania POI w drodze powrotnej. Za pierwszym razem NE nie znalazł żadnej restauracji. Za drugim znalazł, ale tylko jedną: tą dotychczas niezauważaną na ul. Zwycięstwa. Drugiej - leżącej dokładnie na trasie, wprawdzie po drugiej stronie jezdni, ale z wydzielonym specjalnym pasem do skrętu w lewo - już nie zauważył:

2.jpg
2.jpg (37.65 KiB) Przeglądane 2331 razy
Powyższe wskazuje na co najmniej formalne błędy w oprogramowaniu i być może logiczne w algorytmie. Warto to sprawdzić
Marian
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert
Użytkownik forum Użytkownik forum

Telefon: Samsung Galaxy A3

Re: POI wzdłuż trasy

Postprzez Marian » sobota, 7 wrz 2013, 09:29

Przypuszczenie, ze algorytm wyszukiwania POI wzdłuż trasy będzie sprawiał problemy sprawdza się. Oto przykład: restauracja McDonald's w Rudzie Śląskiej leżąca o przysłowiowy "rzut beretem" od DTŚ, bardzo dobrze z niej widoczna i łatwo dostępna. Rezultat wyszukiwania jak niżej:
mc_donalds1.JPG
mc_donalds1.JPG (55.01 KiB) Przeglądane 1867 razy
Dopiero ręczne dodanie tego POI rozwiązuje problem.
Być może zgodnie z zastosowanym algorytmem POI jest zbyt daleko od trasy, ale też trasa, która przez niego przebiega prawie nie różni się od oryginalnej. Efekt jest oczywiście fatalny, bo użytkownik widzi przed sobą restaurację, której NE nie widzi. I ma już znikome szanse, aby do niej trafić, bo zjechać trzeba było wcześniej.
mc_donalds2.PNG
mc_donalds2.PNG (109.54 KiB) Przeglądane 1867 razy
Zapewne znacznie bardziej sensowne byłoby sprawdzanie o ile trasa się wydłuży (w sensie odległości, czasu itp.) po przeprowadzeniu jej przez POI. Bo niejednokrotnie może się okazać, że trasa wiodąca przez nawet początkowo bliski POI może następnie różnić się diametralnie od trasy oryginalnej. Albo tak, jak w powyższym przykładzie: POI uznane za "odległe" może okazać się całkiem bliskie.
Marian

Postprzez Marian » środa, 11 wrz 2013, 07:51

W drugą stronę jest tak samo. McDonalds w Rudzie Śląskiej też nie jest wykrywany jako leżący przy trasie.

mc_donalds3.JPG
mc_donalds3.JPG (68 KiB) Przeglądane 1793 razy
Trzeba go wprowadzić jako punkt pośredni ręcznie. W przeciwnym wypadku będziemy go oglądali przejeżdżając tuż obok.
P.S.
Kolegom, którym to nie przeszkadza, bo nie lubią McDonalda, wyjaśniam, że działa to tak w odniesieniu do wszystkich POI, również tych lubianych. I nie jest to tylko przypadłość Śląska. ;)
Marian

Postprzez lchmiel » środa, 11 wrz 2013, 13:39

Tak, nie lubię McDonalda, ale kłopoty z POI przeszkadzają mi. Śląsk lubię :) .
LChmiel
lchmiel
Użytkownik forum Użytkownik forum
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert

Telefon: Galaxy S8 SM-G950F Orange

Postprzez Marian » czwartek, 12 wrz 2013, 20:48

Tym razem nieudane poszukiwanie McDonald's przy trasie w Krakowie.
Mc_Donalds_Jasnogórska.JPG
Mc_Donalds_Jasnogórska.JPG (81 KiB) Przeglądane 1724 razy
Po wprowadzeniu ręcznym, trasa zmienia się diametralnie. Gdyby NE znalazł POI sam, trasę też by zmienił. Zatem pojęcie "POI wzdłuż trasy" ma dość luźny charakter.
Marian

Postprzez ALEX » czwartek, 12 wrz 2013, 21:26

Marian napisał(a):Tym razem nieudane poszukiwanie McDonald's przy trasie w Krakowie.

Zanim jeszcze NE upublicznił wyszukiwanie wzdłuż trasy to wydawało mi się, że będzie to coś o czym napisałem kilka postów wyżej - czyli, że będą to POI do których nie będzie się nawigować bo będziemy je mijać - jeżeli ktoś zechce to zaparkuje przy takim POI. Program w czasie rzeczywistym będzie wyświetlał na ekranie odległość/czas do "ulubionych" POI. To co wdrożył NE, to według mnie rozszerzenie funkcjonalności opisanej powyżej w przypadku, gdy odległość do najbliższego POI jest zbyt duża. I wtedy można podać ilość kilometrów do nadłożenia bądź wręcz wymusić na programie trasę z uwzględnieniem takiego POI aby trasa była najkrótsza. Żeby jednak dojść do takich wniosków trzeba jeździć z programem w realnych sytuacjach, nie tylko żeby sobie coś wisiało na szybie...
The mind is like a parachute - it works better when it's open.
ALEX

Postprzez bodogo2 » piątek, 13 wrz 2013, 00:21

Marian napisał(a):Tym razem nieudane poszukiwanie McDonald's przy trasie w Krakowie.

U mnie wyszukiwanie wzdłuż trasy działa. W powyższym przykładzie (Mariana) znajduje McDonald's przy ulicy Jasnogórskiej 2 w Krakowie. Wystarczy, że ustawię podgląd mapy na początek wyznaczonej trasy. Jeżeli środek mapy jest przed punktem pośrednim na wyznaczonej trasie to wyszukiwanie zadziała. Jeżeli przesuwając mapę "minęliśmy" potencjalny POI wówczas NE nie bierze go pod uwagę w wynikach wyszukiwania.

Przeprowadziłem test. Wyznaczyłem trasę Gdańsk - Zakopane. Ustawiłem widok mapy na Gdańsk. Wybrałem wyszukiwanie wzdłuż trasy McDonald's i otrzymałem wyniki w miastach: Tczew i Toruń. Następnie ustawiłem mapę kawałek za Tczewem (w stronę Zakopanego) i ponownie wybrałem wyszukiwanie wzdłuż trasy. Tym razem wyniki wyszukiwania były w Toruniu i Włocławku.

Poniżej wyniki testu. Na pierwszej pozycji podałem miasto, na którym ustawiłem widok mapy. W nawiasie wyniki wyszukiwania.
1. Gdańsk (Tczew, Toruń)
2. Tczew (Toruń, Włocławek)
3. Toruń (Włocławek, Łódź, Piotrków Trybunalski)
4. Włocławek (Łódź, Piotrków Trybunalski)
5. Łódź (Piotrków Trybunalski, Olkusz)
6. Piotrków Trybunalski (Olkusz, Mogilany)
7. Olkusz (Mogilany, Zakopane)
8. Mogilany (Zakopane)
bodogo2

Telefon: Samsung i9001

Postprzez intimo » piątek, 13 wrz 2013, 06:31

bodogo2 napisał(a):

U mnie wyszukiwanie wzdłuż trasy działa. W powyższym przykładzie (Mariana) znajduje McDonald's przy ulicy Jasnogórskiej 2 w Krakowie. Wystarczy, że ustawię podgląd mapy na początek wyznaczonej trasy. Jeżeli środek mapy jest przed punktem pośrednim na wyznaczonej trasie to wyszukiwanie zadziała. Jeżeli przesuwając mapę "minęliśmy" potencjalny POI wówczas NE nie bierze go pod uwagę w wynikach wyszukiwania.

U mnie Twój sposób nie działa trasa Wodzisław Śląski Kraków. Mcdonald powinien być znaleziony w Katowicach trzy stawy. Nic z tego. Nie widzi go. To samo ze stacją paliw BP trzy stawy. A tam jak wiadomo trzeba wcześniej zjechać. Nie ma znaczenia "wyśrodkowanie mapy". Ale wyszedł jeden kwiatek na tej trasie, gdy szukałem BP przy trasie. NE znalazł stację na ul. Francuskiej. Jest ona dalej w linii prostej od trasy niż ta na trzech stawach. Trasa z uwzględnieniem francuskiej jest nie do przyjęcia.
Załączniki
SC20130913-071241.png
Ręczne dodanie do trasy BP i Macdonalda
SC20130913-071241.png (125.71 KiB) Przeglądane 1701 razy
SC20130913-070913.png
BP i Mcdonald nie znalezione przy trasie
SC20130913-070913.png (126.38 KiB) Przeglądane 1701 razy
SC20130913-070659.png
BP francuska przy trasie :)
SC20130913-070659.png (191.07 KiB) Przeglądane 1701 razy
intimo

Telefon: Samsung Galaxy A5 (2016)

Postprzez Marian » piątek, 13 wrz 2013, 06:44

bodogo2 napisał(a):U mnie wyszukiwanie wzdłuż trasy działa....Wystarczy, że ustawię podgląd mapy na początek wyznaczonej trasy. ...
A stawać na głowie próbowałeś? Może też by pomogło;)
Marian

Postprzez skibbbi » wtorek, 1 paź 2013, 07:41

Potwierdzam problemy z wyznaczaniem POI przy trasie. Np. ja szukałem bankomatu. Jak włączyłem wyszukiwanie zaraz po wyznaczeniu trasy to znalazł ich sporo. Kliknąłem jeden i zacząłem nawigację. I tu zaczęły się problemy.

1. Jechałem przez jakiś czas i chciałem sprawdzić ile jeszcze do POI i stanąłem przed problemem jak to zrobić?
2. Edytowałem trasę no i widzę co prawda punk pośredni w postaci bankomatu ale jak sprawdzić gdzie on jest. W menu podręcznym punktu pośredniego nie znalazłem podglądu punktu na mapie.
3. Włączyłem podgląd trasy no i też nie było widać gdzie ten bankomat.

No to włączyłem jeszcze raz wyszukiwanie POI przy trasie no i jakież było moje zdziwienie bo program nie znalazł nic. Ani bankomatu do którego miałem jechać, ani innych bankomatów na trasie, których wcześniej znalazł bardzo dużo i były też takie dalej niż ten, który wybrałem.

Generalnie funkcja ta jest bardzo przydatna tylko są w niej jakieś bugi. Może za każdym wyszukiwaniem powinny resetować się pobrane wcześniej POI (pobrane prze funkcję wyszukaj przy trasie). Widać, że gdzieś w pamięci muszą siedzieć bo robiąc podgląd mapy ikonki bankomatów się pojawiały, mimo że funkcja wyszukiwania ich nie widziała.

Pozdrawiam,
skibbbi

Telefon: Galaxy S4

Następna strona

Powrót do Ogólne