Forum Użytkowników nawigacji NaviExpert

Dyskusje na temat nawigacji NaviExpert w telefonach komórkowych i nie tylko. Zapraszamy do aktywnego udziału. Wyraź Swoją opinię lub podziel się własnymi doświadczeniami Użytkownika mobilnej nawigacji NaviExpert.

Przejdź do zawartości

FAQ |Zarejestruj | Zaloguj

CB radio - czas na zmiany!

CB radio - czas na zmiany!

Postprzez mentos11 » sobota, 18 kwi 2015, 21:47

Widzę ze coś się ruszyło w temacie poprawy działania CB radia wiec postanowiłem założyć nowy wątek w którym opisalibysmy jak chcemy aby wyglądało i działało CB, aby ekipa NE wiedziała czego oczekujemy. Łukasz przekazuj nasze sugestie dalej.
Napisze listę z propozycjami usprawnień CB, lista będzie edytowana w trakcie dyskusji i zgłaszanych propozycji przez któregoś moderatora, ja już nie jestem moderatorem i nie mam uprawnień do edycji napisanych postów.
To zaczynam trochę tego będzie.

Lista propozycji zmian CB radia:

1. Brak możliwości zgłaszania i potwierdzania, anulowana jeśli nie poruszamy się, chodzi o wyeliminowanie zgłoszeń dowcipnisiów i odwołań przez kontrolujacych, jedynym wyjątkiem byłaby blokada drogi.

2. Po zgloszeniu blokady drogi na mapie powinien pojawić się celownik wycentrowany na srodku mapy mape można tak przesuwać aby ustawić miejsce blokady i dopiero zgłosić. Zglaszanie blokady byloby możliwe tylko w okolicy aktualnego położenia aby nie zgłaszać blokad w Poznaniu z Warszawy. Blokada nie wymaga potwierdzania przez innych bylaby zdejmowana przez system po wykryciu ruchu, jeśli ktoś zgłosi blokadę w polu to system takie zgłoszenie odrzuca.

3. Informacja głosowa o zgłoszeniach powinna być rozszerzona z 500m do 1000m, osobiście doświadczyłem braku wcześniejszej informacji głosowej o kontroli co skończyło się mandatem :(

4. Informacja o zgloszeniu powinna się pojawiac na ekranie nawigacji, dokladnie chciałbym aby ikonka kierunku-kompasu zmieniała się w ikonkę zdarzenia bezpośrednio przed nami, nad tą ikonka powinna być wyświetlana odległość do zgłoszenia tak samo jak jest prezentowana skala zoom. Jeśli za zgłoszeniem o burzy będzie zgłoszenie o kontroli lub fotoradarze to będą miały priorytet i te zgloszenia powinny być wyświetlane w miejscu kompasu. Zgłoszenie o patrolu nieoznakowanym powinno mieć priorytet przed burzą czy wypadkiem ale powinno ustąpić kontroli lub fotoradarze. Po kliknieciu w ikonkę powinna się pojawic informacja gdzieś na ekranie kto zgłosił ile minut temu i jaką ma wiarygodność.

5. Zgłoszenie o patrolu nieoznakowanym powinno mieć inną ikonkę, bo ikonka radiowozu nie współgra z opisem i niektórzy zgłaszają radiowóz oznakowany. Zgłoszenie to nie powinno pojawiać się na mapie i nie powinno być okienka z potwierdzeniem wystarczy ostrzezenie głosowe ze w okolicy jest patrol nieoznakowany, w miastach powinno ostrzeżenie obejmować np 5km a poza mistem np 30km, oczywiście zgloszenie to było by wyświetlane w miejscu ikonki kompasu tylko odległość do zgłoszenia bylaby pokazana np. poniżej 5km <5km.

6. Zgłoszenie o fotoradarze powinno zostać zastąpione fotoradarem przenośnym, ikonka też powinna ulec zmianie na fotoradar z trójnogiem, fotoradar stacjonarny powinien zostać zgłaszany tak jak remont, poprawka mapy, czyli przez stronę http://www.traffic.naviexpert.pl, kasowanie też powinno się odbywać w ten sam sposób jako poprawka mapy. Ikonki fotoradarów czy zgłoszeń powinny być widoczne podczas nawigacji zawsze nawet jak są na przeciwległej drodze, obecnie nie widać ich co kończy się ponownym zgłoszeniem.

7. Ikonki miejsc częstych kontroli drogowych i miejsc czestych kontroli fotoradarem przenośnym sa generowane przez system na podstawie zgłoszeń o fotoradarach przenośnych i kontrolach drogowych, powinny mieć inne powiadomienie głosowe np. "uważaj miejsce czestych kontroli drogowych". Te zgloszenia generowane przez system nie powinny być potwierdzane przez użytkowników, system je wygenerowal na podstawie zgłoszeń jeśli ilość zgłoszeń spadnie to system skasuje ikonkę. Jeśli w miejscu częstych kontroli będzie prawdziwa kontrola to użytkownik powinien ja zgłosić zgloszeniem o kontroli drogowej a obecna ikonka niebieska powinna zamienić się na czerwoną. Miejsca niebezpieczne nie powinny być generowane przez system robi się za duży bałagan na mapie wystarczą aktualne zgłoszenia takich miejsc jeśli reszta użytkowników stwierdzi że już nie jest niebezpieczne to niech ikonka zostanie skasowana i juz się nie pojawia, zauważyłem że takie niebezpieczne miejsca wcale nie jest niebezpieczne, może było przez chwile ale to nie jest powód aby utrzymywać je przez tydzień.

8. Potwierdzanie zgłoszeń powinno być tylko dla kontroli drogowych, fotoradarów przenośnych, wypadków i niebezpiecznych miejsc. Pozostałe zgloszenia nie wymagają potwierdzeń, blokada drogi powinna być zdejmowana przez system po wykryciu ruchu a potwierdzanie zgłoszenia o burzy można sobie darować wystarczy ustawić czas obowiązywania zgloszenia na sztywno np 20 minut?
Pozwolę sobie na zaproponowanie okienka potwierdzenia zgłoszenia, na zrzucie ekranu narysowalem okrągłą ikonkę z typem zgłoszenia, po dotknieciu pojawiałyby się znaki potwierdzenia po prawej znaki skasowana po lewej i odrzucenia na dole, wystarczy wtedy wykonać gest palcem w lewo lub prawo lub w dół aby odwolac, potwierdzić lub usunąć okno, myślę że musniecie po ekranie będzie bardziej pewniejsze niż klikanie w mini okienko, z jeden raz źle trafiłem i potwierdzilem zgłoszenie zamiast odwołać. Myślę że to fajny pomysł potwierdzania-odwolywania zgłoszeń?

9. Grupowanie zgłoszeń zdecydowanie powinno być wprowadzone jeśli w okolicy 400m pojawiają się zgłoszenia tego samego typu to raczej odnoszą się do jednego zdarzenia. Pomocne może się okazać okienko określania czy zgłoszenie dotyczy sąsiedniego pasa ruchu obecnie jest w Ryśku ale docelowo bedzie też i w NE.

10. Zdecydowanie musi być wprowadzona wiarygodność użytkowników i jeśli ktoś jest wiarygodny to powinien 1 kliknięciem odwołać nieaktualne zgłoszenie, ważne jest aby system szybko powiadamial innych użytkowników o zdarzeniach ale równie ważne jest aby zgłoszenia były szybko odwoływane bo to zwiększa skuteczność powiadomień i zaufanie użytkowników że zgłoszenia odzwierciedlają rzeczywistość dosc dobrze i system szybko i sprawnie działa. Jeśli system CB będzie naprawdę sprawnie działał będzie coraz więcej użytkowników i powiadomień będzie więcej i będą dokładniejsze :)

11. Pozostaje jeszcze instrukcja obsługi taka jak w Ryśku, powinna dokładnie pokazywać jak zgłaszać kiedy i co, to wiele wyjaśni i polepszy działanie CB.

To chyba wszystko z mojej strony, zachęcam do dyskusji i proszę o wasze sugestie, może system CB radia powinien inaczej działać?
Zastanawijam się jeszcze czy potrzeba az tyle ikonek zgłoszeń, może można połączyć zgloszenia kontroli i fotoradarów w jedno, tak samo można połączyć zgłoszenie wypadku i niebezpieczne miejsce, w sumie są to zgłoszenia tożsame ale rozumiem ze część osób woli takie szczegółowe rozbicie na poszczególne typy zgłoszeń, z drugiej strony okno wyboru zgłoszenia zmniejszy się do jednego z 6 ikonkami?

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
mentos11
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert
Użytkownik forum Użytkownik forum

Telefon: moto g

Re: CB radio - czas na zmiany!

Postprzez bodogo2 » sobota, 18 kwi 2015, 23:36

mentos11 napisał(a):1. Brak możliwości zgłaszania i potwierdzania, anulowana jeśli nie poruszamy się, chodzi o wyeliminowanie zgłoszeń dowcipnisiów i odwołań przez kontrolujacych, jedynym wyjątkiem byłaby blokada drogi.

Z tym się nie zgodzę.
Uczestniczyłem w kolizji (pojazd został unieruchomiony). Zgłosiłem to jako pierwszy. Jeden pas ruchu był zablokowany na ok. 2 godziny.
bodogo2
Użytkownik forum Użytkownik forum
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert

Telefon: Samsung i9001

Postprzez Tom » niedziela, 19 kwi 2015, 05:22

Niebezpieczne miejsca powinny być jak są, nie łączone z wypadkiem ale też nie rozdrabnianie na takie jak uważaj krawężnik, studzienka itd.
Ostatnio jadąc to na środku pasa stał dźwig i robili coś przy bramownicy Viatoll blokując ten pas więc zgłoszone jako niebezpieczne, innym razem coś innego powoduje taką sytuację i dlatego myślę że powinno zostać jak jest.
Tom

Telefon: Asus ZenFone 4

Postprzez vater » niedziela, 19 kwi 2015, 06:52

Mentosie. Masz 100% racji.
Zebrałeś do kupy wszystko co jest dobre i przetestowane w Y plus to czego domagają się od dawna starzy wyjadacze na tamtym forum.
Obawiam się tylko jednego, że tak jak tam i tu twoje pomysły zostaną zaciemnione tak samo głupimi pomysłami jak na przykład zgłaszanie przez rozwijane menu, a każde menu ma mieć podmenu, a podmenu ma jeszcze swoje podmenu.
Zresztą bywasz tam to sam widziałeś czym się skończyła tamta dyskusja. Nie wyciągnęli żadnych wniosków, a wprowadzają sukcesywnie swoje, jak na przykład stopnie wojskowe. Dziecinada.
Oby tu było inaczej.
vater

Telefon: xiaomi

Postprzez Roddy » niedziela, 19 kwi 2015, 08:23

Po pierwsze primo, Mentos, wielki szacun za porządne zebranie wszystkich bolączek i pomysłów. Pozwól, że dorzucę do tego swoje 0.03PLN.

1.
bodogo2 napisał(a):
mentos11 napisał(a):1. Brak możliwości zgłaszania i potwierdzania, anulowana jeśli nie poruszamy się, [...]

Z tym się nie zgodzę.
Uczestniczyłem w kolizji (pojazd został unieruchomiony). [...]

To akurat łatwo pogodzić. Zamiast aktualnej prędkości chwilowej, wystarczy wziąć średnią z ostatnich kilku minut albo kilkuset metrów. Np. zgłoszenie jest przyjmowane, jeżeli w ciągu ostatnich 3 minut pojazd przejechał przynajmniej 500 m.

2. Co do drugiego slajdu dotyczącego typów zgłoszeń. Pytanie: Jak szybko znajdujecie na tym ekranie właściwą kategorię? Mnie to zajmuje dużo czasu, za dużo jeżeli samochód jest w ruchu. Dlaczego taki dziwny układ i po co ta mapa w tle? Czy nie szybciej znajdowalibyśmy właściwą ikonkę, gdyby ekran wyglądał np. tak?

ne zgłoszenia.jpg
ne zgłoszenia.jpg (59.71 KiB) Przeglądane 6955 razy
Roddy

Telefon: MS Lumia 650, myPhone Iron

Postprzez Borg » niedziela, 19 kwi 2015, 11:14

Roddy napisał(a):2. Co do drugiego slajdu dotyczącego typów zgłoszeń. Pytanie: Jak szybko znajdujecie na tym ekranie właściwą kategorię? Mnie to zajmuje dużo czasu, za dużo jeżeli samochód jest w ruchu. Dlaczego taki dziwny układ i po co ta mapa w tle? Czy nie szybciej znajdowalibyśmy właściwą ikonkę, gdyby ekran wyglądał np. tak?

Ukrycie mapy spowoduje że będąc w trakcie dojazdu do manewru nagle może wyskoczyć wszystko zasłaniające "dupny" ekran z potwierdzeniem jakiegoś mało istotnego faktu (dla mnie) typu niebezpieczeństwo na drodze bo ktoś się zatrzymał na poboczu albo roboty drogowe i wtedy albo jedzie się na pamięć albo wciska się cokolwiek żeby znikł ekran ze zgłoszeniem :( .
Od 2006 z NE na:
SE T68i/SE K750/SE P990/SE P1i/HTC HD/HTC Desire/HTC Sensation/Sony Xperia Z1/LG G3/Asus ZF2/Samsung Galaxy S7/HTC U11
Borg

Telefon: S7

Postprzez adamus » niedziela, 19 kwi 2015, 11:42

Popieram postulaty mentosa
-------------------
Prowadzi Naviexpert Lifetime | Ostrzega Y. | Nagrywa Vicovation TF2 EZ
adamus

Telefon: Note 3

Postprzez Wilk108 » niedziela, 19 kwi 2015, 12:10

Dobre propozycje. Uwagi mam tylko do:
mentos11 napisał(a):1. Brak możliwości zgłaszania i potwierdzania, anulowana jeśli nie poruszamy się, chodzi o wyeliminowanie zgłoszeń dowcipnisiów i odwołań przez kontrolujacych, jedynym wyjątkiem byłaby blokada drogi.

Lepiej uwzględnić czy poruszaliśmy się w czasie ostatniej minuty

A poza tym to zastanawiam się jaki algorytm prezentowania miejsc częstych kontroli drogowych. Jeżdżę pewną trasą 3-4 razy w tygodniu. W środę jest w jakimś miejscu komunikat o częstej kontroli a w piątek już nie. Dlaczego taki komunikat się pojawia? Jeżdżę tą trasą regularnie od lat i wiem gdzie czasem stoją więc właściwie to taki komunikat nie jest mi potrzebny. A jeżeli będę jechał trasą mi nieznaną to właściwie powinienem być poinformowany o wszystkich potencjalnych miejscach kontroli.
Inna sprawa to weryfikacja takich miejsc. Na tej mojej trasie na odcinku długości 6 km sygnalizowane bywają 4 miejsca częstej kontroli. Ja po wielu latach jeżdżenia tą trasą określiłbym takim terminem tylko 2 miejsca. Pozostałe znam tylko z komunikatów NE. Podejrzewam, że powstały ze zgłoszeń kierowców jadących w przeciwnym kierunku (trasa 2 jezdniowa). Może też powinna być możliwość weryfikacji przez stronę www (dla zaufanych użytkowników)
Wilk108

Telefon: SG S4 Mini

Postprzez mentos11 » niedziela, 19 kwi 2015, 13:44

Dzięki że doceniacie mój wysiłek, wczoraj cały dzień nad tym siedziałem, myślę że ekipa NE też doceni mój wysiłek.
Poznałem kilka osób z NE i są to sensowne osoby i można się z mini dogadać, trzeba ich też zrozumieć, łatwo coś napisać na forum ale zrobić to, zarobić na pensje, wypracować zysk dla akcjonariuszy i jeszcze zadowolić nas to już nie jest prosta sprawa.
Myślę że mój wysiłek nie pójdzie na marne, już raz zrobiłem taki wątek jak wyobrażamy sobie kolejne wersje NE, w pierwszym poście były nasze życzenia, z każdą wydana wersja kilka życzeń się spełniało wymagało to tylko czasu. Jeśli nawet uporządkowanie CB radia będzie trwało 2 lata to trudno ale wierzę że cześć napewno ekipa wprowadzi jest to tylko kwestia czasu :)
@Wilk108,Roddy i bodogo2 co do blokady zgloszen podczas postoju myślę ze rozwiązanie Roddy jest bardzo dobre, poproszę moderatora o poprawę tego punktu.
Roddy twoja propozycja z listą rodzajów zgłoszeń nie jest zła ale rozwiazanie NE z oknem 6 zgłoszeń tez nie jest złe i chyba lepiej sprawdza się na małym ekranie, nie zapominajmy ze nie wszyscy jeszcze mają 5 calowe ekrany w telefonach ciągle są jeszcze 3 i 4 calowe urządzenia.
Wilk108 co do algorytmu miejsc częstych kontroli myślę ze będzie lepiej działał jak ekipa NE wprowadzi rozwiązanie wprowadzone juz w Ryśku czyli okno z określeniem której strony drogi dotyczy zgłoszenie.
Dodam jeszcze ze moja propozycja zmiany obecnego okna potwierdzania zgłoszenia to tylko propozycja i obecne rozwiązanie nie jest zle i może zostać ale myślę że gesty to lepsze rozwiazanie niz przyciski szczególnie podczas jazdy samochodem, nie wymagaja takiej precyzji.
mentos11

Telefon: moto g

Postprzez Borg » niedziela, 19 kwi 2015, 14:06

Oznaczenie miejsc częstych kontroli można załatwić pod warunkiem, że będzie działa system sprawdzania wiarygodności. Dać wiarygodnym użytkownikom (tu kwestia dopracowania kryteriów) NE możliwość zgłaszania przez traffic.naviexpert.pl gdzie mogą się ustawiać . Zanim takie zgłoszenie zostanie pokazane w nawigacji - mogłoby się pokazywać na liście propozycji do potwierdzenie przez innych (coś ala ankieta).
Nawet jeżeli nikomu nie będzie się chciało potwierdzić, można wprowadzić że kilka tego typu zgłoszeń np. przez pół roku w obrębie 200-300 metrów powoduje z automatu dodanie takiego miejsca dla NE.

Można wyznaczyć kilku aktywnych w danym rejonie użytkowników z forum niech pomagają w zarządzaniu takimi miejscami w swoich regionach - myślę że każdy z Nas chętnie mógłby pokazać gdzie w swoich okolicach często stoją patrole. Czemu nie wykorzystuje się potencjału traffic.naviexpert.pl - tak jak miplo kiedyś można było nanieść odpowiedni poi opisując go i każdy mógł go używać.
Od 2006 z NE na:
SE T68i/SE K750/SE P990/SE P1i/HTC HD/HTC Desire/HTC Sensation/Sony Xperia Z1/LG G3/Asus ZF2/Samsung Galaxy S7/HTC U11
Borg

Telefon: S7

Następna strona

Powrót do Ogólne