Forum Użytkowników nawigacji NaviExpert

Dyskusje na temat nawigacji NaviExpert w telefonach komórkowych i nie tylko. Zapraszamy do aktywnego udziału. Wyraź Swoją opinię lub podziel się własnymi doświadczeniami Użytkownika mobilnej nawigacji NaviExpert.

Przejdź do zawartości

FAQ |Zarejestruj | Zaloguj

[Google Play] NaviExpert 10.0 open beta

Re: [Google Play] NaviExpert 10.0 open beta

Postprzez Edek » wtorek, 2 lut 2016, 08:03

Dokładnie tak jak piszesz (i jak napisałem wcześniej) - ulubione pojawiają się jedynie w czasie wpisywania (jak podpowiedzi z słownika), nie na liście wyników. Oczywiście tak nie może zostać.

@Michal1983 wyłączenie synchronizacji lub przesyłu danych w tle może, ale nie musi na 100% być powodem Twoich problemów, ale analizując zachowanie NE w różnych sytuacjach doszedłem do wniosku, że może to mieć znaczenie. Po prostu nikt z NE nie chciał (lub nie potrafił) odpowiedzieć Ci na te błędy, więc sam zacząłem z ciekawości sprawdzać. Trzeba jeszcze potestować czy rzeczywiście, w 100%, to brak synchronizacji odpowiada za te błędy.

Wysłane z mojego LG-H320 przy użyciu Tapatalka
Edek
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert
Użytkownik forum Użytkownik forum

Telefon: Nexus 5 + SE Arc S

Postprzez KasiaD » wtorek, 2 lut 2016, 08:40

Edek napisał(a):Wyszukiwarka jest jakaś dziwna i niezdecydowana.
Wyszukuję adres "Broniewskiego 39" i na liście wyników nie pojawia się wynik najbliższy (czyli z Elbląga), ale jakieś oddalone o kilkaset km.
Dopiero ręczne przesunięcie mapy na Elbląg pokazało wyszukiwany adres (była chorągiewka z "pocztówką"). Dopiero od tego czasu wyniki z Elbląga zaczęły pojawiać się na początku listy
I tu pytanie - dlaczego wyszukiwarka nie domyśliła się, że wpisując adres znajdujący się w mieście, w którym się aktualnie znajduję, szukam adresu z mojego miasta? Chyba logiczne, że gdybym szukał tego adresu w Warszawie, to dopisałbym "Warszawa". Szukając adresu w mieście, w którym przebywam logiczne dla mnie jest, że bez wpisania miasta, w pierwszej kolejności dostanę wyniki z nim związane, a dopiero później te z innych miast.

Edit.
Kolejny przykład. Wpisuję "Grunwaldzka 2". Jako pierwsze dostaję 4 wyniki oddalone o 18 - 28 km, a dopiero na 5 miejscu wynik z mojego miasta, oddalony o 2,7km. Czyżby wielki cichy powrót "Rekomendowanych", a raczej "Sponsorowanych", czyli na pierwszych miejscach wyniki klientów, którzy zapłacili za wysokie pozycjonowanie na liście wyników, jak to miało miejsce raptem 3 lata temu?

Edek, wyniki są przysyłane przez serwer, a ich kolejność zależy od Twojej aktualnej pozycji. Sprawdź proszę, czy Twoja pozycja GPS jest ustalona i powtórz próbę wyszukania. Daj znać, czy Twoje odczucia co do wyników są podobne.

Rekomendowane nie wróciły, nie ma żadnego cichego powrotu. Sprawdzimy Twoje przypadki, podaj proszę tylko przybliżoną godzinę wyszukiwania.

Wyszukiwarka jak wiecie, od niedawna również jest nowa. Mieliście okazję również na forum testować wersję beta. Aby móc obsługiwać m.in literówki wymieniliśmy cały mechanizm na nowy. Nie wszystkie Wasza poprzednie przypadki będą działały obecnie identycznie, ale cały czas po stronie serwera dokręcamy algorytmy. Dlatego jeżeli stwierdzicie, że wyszukiwarka zachowała się dziwnie i wyniki powinny być Waszym zdaniem inne. Wrzućcie przykład, super jeżeli dołączycie do tego datę i godzinę.
KasiaD
Pracownik NaviExpert Pracownik NaviExpert

Telefon: Samsung S2

Postprzez KasiaD » wtorek, 2 lut 2016, 09:04

Edek, sprawdziłam Twoje wyszukiwania.

Przypadek Broniewskiego 39 i Grunwaldzkiej 2 jest, wbrew pozorom, inny. Wyszukiwałeś Broniewskiego kilka razy, w pierwszym przypadku pozycja referencyjna była w Warszawie. Nie wiem czy korzystałeś z wyszukiwania na mapie i akurat przeglądałeś Warszawę, czy GPS się zgubił. Dlatego sugeruję powtórzyć eksperyment sprawdzając wcześniej lokalizację, czy jest ustalona.

Grunwaldzka 2 to inny problem, chodzi o dokładne dopasowania. W Elblągu jest Aleja Grunwaldzka, która jest podpisana na mapie jako Al. Grunwaldzka. W 4 gminach odległych o około 25km, mamy ulice Grunwaldzkie i one dopasowują się po prostu dokładniej. Zdaję sobie sprawę z tego, że dla Ciebie jako użytkownika ulica i aleja nie robi różnicy, nie zależnie jaki to typ powinna się wyszukać. Jednak z punktu widzenia przeszukiwania tekstu przypadek jest trudny. Będziemy z nim walczyć.
KasiaD

Postprzez Edek » wtorek, 2 lut 2016, 09:49

Dziękuję @KasiaD (a raczej już KasiaK ;) ) za przejrzenie moich logów.
Co do Broniewskiego - jeśli mnie pamięć nie myli, to wyszukiwanie tego adresu nastąpiło tuż po uruchomieniu aplikacji, więc tak, jak piszesz - GPS mógł jeszcze nie ustalić dokładnie pozycji, choć raczej ustawił ją przynajmniej zgrubnie, bo na liście wyników pokazywał prawidłowe odległości do Warszawskiego adresu (czyli jakieś 250 km). Wynikałoby z tego, że aplikacja znała moją pozycję choćby zgrubnie. Tak czy owak później już nie udało mi się błędu powtórzyć, więc może był to jednorazowy błąd.
Na plus dla nowej wyszukiwarki, że w końcu wyszukuje mi Kino Światowid, mimo, że w waszej bazie POI nazwa jest wpisana błędnie "Światowit" (przez "t" na końcu). Wcześniej nie wyszukiwało.
Co do Rekomendowanych - pewnie jestem lekko przewrażliwiony ;)

Jeszcze raz dziękuję za odpowiedź. :)
Edek
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert

Telefon: Nexus 5 + SE Arc S

Postprzez Michal1983 » wtorek, 2 lut 2016, 17:51

Przy włączonej synchronizacji i po wyznaczeniu trasy uzyskałem ten sam błąd z obrazka w tej samej formie w jakiej był w wersji 9.4.40. Czyli nic się nie zmieniło. Może jakieś błędy zostały poprawione, ale jak dla mnie to dalej jest jak było.
Brakuje odpowiedzi na pytanie czy wersja beta udostępniona jest na 100% i nie będzie tym samym dostępna dla urządzeń z androidem 2.3.6 i 4.0.4?
Naviexpert - Navigation comes back to business | Piłeś alkohol? Nie prowadź! Zadzwoń po trzeźwego kierowcę!
Nie jeżdżę wolno to wszyscy wokół mnie gdzieś się śpieszą. | Chce testować/używać NE 10.2.74 na mojej Nokii.
PS 22:17, PS2 0:38 z Nokią 5230
Michal1983
Użytkownik forum Użytkownik forum
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert

Telefon: Nokia 5230

Postprzez KasiaD » środa, 3 lut 2016, 07:30

Michał, błąd który u Ciebie występuje jest po stronie serwera. Mamy go na tapecie. Będzie rozwiązany niezależnie od aktualizacji aplikacji.

Jeżeli chodzi o dostępność aplikacji wyprostuję trochę Twoje stwierdzenie. W przypadku wersji beta nie ma czegoś takiego jak udostępnianie krokowe. Betę otrzymują wszyscy użytkownicy zarejestrowani w testach beta, o ile ich telefon jest kompatybilny z aplikacją. Krokowe udostępnianie (czyli tzw. stage rollout) jest dostępne w przypadku wydania produkcyjnego i zwykle odbywa się to w krokach 20%, 50% i 100%. w odstępach tygodniowych.

Odpowiadając na drugą część Twojego pytania, wersja 10.0 (podobnie jak jej poprzedniczka 9.4.40) będzie dostępna dla urządzeń od Android API level 16, czyli od wersji 4.1. Uprzedzając Twoje pytania - tak, była to decyzja świadoma. Chcąc iść do przodu i móc wykorzystać najnowsze biblioteki i funkcje dostępne w nowych androidach musimy odcinać starsze wersje. Ciągnięcie ich w nieskończoność osłabia rozwój. Patrząc na rynek i tak zrobiliśmy to dość późno, np. skype odciął androidy serii 2 już prawie rok temu.
KasiaD

Postprzez lchmiel » środa, 3 lut 2016, 10:03

1.

spinnek napisał(a):Opis problemu: Po wyszukaniu adresu pojawia się nowość: pasek z adresem, odległością i pomarańczową strzałką, która "zapewne" przenosi do nawigowania do punktu. "Zapewne" bierze się stąd, że NE beta 10.0.49 się mi w tym miejscu crash'uje, wyświetlając okienko "Przepraszamy, wystąpił błąd", w tym opcję "Wyślij zgłoszenie", którą już kilka razy wybrałem, dla różnych punktów adresowych.

Z tym sprawa jest poważna, bez obejścia zaproponowanego przez Edka nie da się jeździć. Wczoraj musiałem na szybko użyć innej nawigacji (H; po zmianie ustawień w NE mogłem do niego wrócić - co za ulga).

2.

Coś pozytywnego_ Mój krótki powrót do H przypomniał mi, jak wielką zaletą NE jest zminimalizowana liczba kliknięć od włączenia do ruszenia. Załogo NE, trzymajcie się tego, choćby nie wiem co! Bardzo cenne są też skróty ekranowe do lokalizacji (jazda jednym kliknięciem). Nie bez znaczenia jest widget. Wszystko to zdecydowanie stawia NE w czołówce jeśli chodzi o usability od pierwszego wejrzenia.

3.

Mam nadzieję, że problem pokazany tutaj nie wystąpi w 10.0. Czy ktoś testuje na Xperii Z3 compact? Ja nie mogę, nie chcę wpuszczać mojej najdroższej, nietechnicznej echmiel w testy.
LChmiel
lchmiel

Telefon: Galaxy S8 SM-G950F Orange

Postprzez KasiaD » środa, 3 lut 2016, 13:43

Ad. 1 mamy to na tapecie, zostanie poprawione

Ad. 2 będziemy się trzymać tych rozwiązań, choćby nie wiem co

Ad. 3 z Z-tkami dostajemy białej gorączki, ze względu na M2 musieliśmy robić haki w związku z problemami z klawiaturą. Część serii Z miała problemy w samym systemie, które powodowały właśnie tak błędy jak opisane w przytoczonym przez Ciebie wątku. Bacznie obserwujemy te telefony.
KasiaD

Postprzez Michal1983 » czwartek, 4 lut 2016, 06:18

KasiaD napisał(a):Jeżeli chodzi o dostępność aplikacji wyprostuję trochę Twoje stwierdzenie. W przypadku wersji beta nie ma czegoś takiego jak udostępnianie krokowe. Betę otrzymują wszyscy użytkownicy zarejestrowani w testach beta, o ile ich telefon jest kompatybilny z aplikacją. Krokowe udostępnianie (czyli tzw. stage rollout) jest dostępne w przypadku wydania produkcyjnego i zwykle odbywa się to w krokach 20%, 50% i 100%. w odstępach tygodniowych.

Trochę dziwi to stopniowe udostępnianie wersji produkcyjnej. Skoro testy wykazują, że program działa na większości telefonów to dlaczego też nie można ustawić tych 100% od razu?
KasiaD napisał(a):Odpowiadając na drugą część Twojego pytania, wersja 10.0 (podobnie jak jej poprzedniczka 9.4.40) będzie dostępna dla urządzeń od Android API level 16, czyli od wersji 4.1. Uprzedzając Twoje pytania - tak, była to decyzja świadoma. Chcąc iść do przodu i móc wykorzystać najnowsze biblioteki i funkcje dostępne w nowych androidach musimy odcinać starsze wersje. Ciągnięcie ich w nieskończoność osłabia rozwój. Patrząc na rynek i tak zrobiliśmy to dość późno, np. skype odciął androidy serii 2 już prawie rok temu.

Można było napisać o tej ograniczonej dostępności wersji w pierwszej wypowiedzi, aby nie robić zludnych nadziei. Dobrze, że AM z demonstracją nawigacji jeszcze działa.
Każda kolejna wersja NE wnosi kilka nowości. Część tych nowości można byłoby też dodawać do wersji dla starszych systemów. Wiadomo, że np. płynnego przemieszczania wskaźnika nie da się uzyskać w starszych systemach, ale inne jak np. komiwojażer da się zastosować w innych wersjach. Również wyszukiwanie parkingu.
Naviexpert - Navigation comes back to business | Piłeś alkohol? Nie prowadź! Zadzwoń po trzeźwego kierowcę!
Nie jeżdżę wolno to wszyscy wokół mnie gdzieś się śpieszą. | Chce testować/używać NE 10.2.74 na mojej Nokii.
PS 22:17, PS2 0:38 z Nokią 5230
Michal1983

Telefon: Nokia 5230

Postprzez KasiaD » czwartek, 4 lut 2016, 10:48

Michal1983 napisał(a):Trochę dziwi to stopniowe udostępnianie wersji produkcyjnej. Skoro testy wykazują, że program działa na większości telefonów to dlaczego też nie można ustawić tych 100% od razu?

Z tego co pamiętam tłumaczyła już kilka razy dlaczego tak wygląda procedura, ale z uwagi na to, że nie mogę znaleźć poprzedniego posta, powtórzę.

Nie mamy dostępu do wszystkich modelów telefonów występujących na rynku. Was, beta testerów jest dużo, ale nadal jet to ograniczona ilość przykładów różnych telefonów, czy też wersji systemów (wiecie równie dobrze jak i my, że android 5.1 Samsunga, różni się od androida 5.1 na Sony). Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia krytycznego błędu, który w momencie udostępnienia aplikacji na 100% rozpropaguje się na kilkuset tysiącach telefonów, stosujemy aktualizację krokową. Jest to standardowa procedura. Dzięki temu, jesteśmy w stanie ograniczyć zasięg ewentualnego krytycznego błędu. Nie zmienimy tego założenia. Kropka.

Michal1983 napisał(a):Część tych nowości można byłoby też dodawać do wersji dla starszych systemów. Wiadomo, że np. płynnego przemieszczania wskaźnika nie da się uzyskać w starszych systemach, ale inne jak np. komiwojażer da się zastosować w innych wersjach. Również wyszukiwanie parkingu.

Rozwiązanie, które proponujesz nie jest możliwe. Starsze systemy zanikają i tak samo zanikają dostępne na nie wersje. Taka jest kolej rzeczy.
KasiaD

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wersje NaviExpert