Forum Użytkowników nawigacji NaviExpert

Dyskusje na temat nawigacji NaviExpert w telefonach komórkowych i nie tylko. Zapraszamy do aktywnego udziału. Wyraź Swoją opinię lub podziel się własnymi doświadczeniami Użytkownika mobilnej nawigacji NaviExpert.

Przejdź do zawartości

FAQ |Zarejestruj | Zaloguj

[iOS] NaviExpert 3.8 - Nowy wygląd UI mapy

[iOS] NaviExpert 3.8 - Nowy wygląd UI mapy

Postprzez KasiaD » środa, 9 sie 2017, 10:47

W AppStore dostępna jest nowa wersja aplikacji.

Dwie najważniejsze zmiany:
1. Nowy interfejs mapy - uporządkowaliśmy trochę wszystkie elementy występujące na mapie. Informacje nawigacyjne łącznie z asystentem pasa ruchu znalazły się u góry ekranu. Licznik prędkości jest powiązany z ograniczeniem, mamy nadzieję, że dzięki temu jeszcze lepiej będzie widać kiedy przekraczacie prędkość. U dołu prezentowana jest nazwa aktualnej ulicy, na której się znajdujemy oraz przyciski menu i wyjścia z nawigacji. Pracujemy jeszcze nad nowym menu z większymi ikonami, aby łatwiej można było wybrać poszczególne opcje.

2. Rozszerzona informacja o ostrzeżeniach. U dołu ekranu zostawiliśmy miejsce na dodatkowe informacje: kto zgłosił ostrzeżenie, kiedy ostatni raz było potwierdzone, ile osób je potwierdziło oraz jakie towarzyszy mu ograniczenie prędkości. Zgłaszając ostrzeżenie np. o kontroli możecie je anulować lub zgłosić w przeciwnym kierunku. Również potwierdzenie ostrzeżenia nie zasłania już centralnego punktu mapy.

Dajcie znać co myślicie. Pytanie również do androidowców, wprowadzone zmiany na ios to wstęp do zmian w wersji androidowej.

Jest to również wstęp do zmian w samej mapie.

navi — kopia.PNG
navi — kopia.PNG (160.81 KiB) Przeglądane 1905 razy
cb — kopia.png
cb — kopia.png (172.1 KiB) Przeglądane 1905 razy

alternatywy — kopia.PNG
alternatywy — kopia.PNG (249.79 KiB) Przeglądane 1905 razy
parkingi — kopia.png
parkingi — kopia.png (190.84 KiB) Przeglądane 1905 razy
KasiaD
Pracownik NaviExpert Pracownik NaviExpert
Użytkownik forum Użytkownik forum

Telefon: Samsung S2

Re: [iOS] NaviExpert 3.8 - Nowy wygląd UI mapy

Postprzez sorier » środa, 9 sie 2017, 12:37

Tak na szybko ode mnie:
Przeniesienie APR na góre - dyskusyjne.
Odwrócenie kolorów APR (ciemne strzałki na jasnym tle) - dobre, poprawi czytelność.
Cienkie strzałki APR i cienki pasek postępu - źle, nieczytelne (zwłaszcza pasek postępu).
Informacja o ulicy i mieście w jakim sie znajdujemy - nareszcie. Ale czy będzie pikietaż?
Przeniesienie ostrzeżeń na dół - dobry pomysł.
Zwężenie paska trasy - nareszcie nie będzie zasłaniał drogi.
Zlikwidowanie podwójnej lini trasy przy widoku trafiku - też dobrze.
Zmiana oznaczeń graficznych ulic jednokierunkowych - dobre, stary były/są nieczytelny

Mam nadzieje, że w raz ze zmianą grafiki zlikwidowany zostanie problem z nakładaniem sie na siebie trafiku jezdni umieszczonych blisko siebie, np. na drogach dwujezdniowych lub pokręconych węzłach drogowych.
sorier
Użytkownik forum Użytkownik forum

Postprzez SnajperskY » czwartek, 10 sie 2017, 21:17

Tylko jedno pytanie: czy będzie można w końcu wyłączyć przyciski +/-
SnajperskY

Telefon: iPhone 7 Plus

Postprzez andrus75 » piątek, 11 sie 2017, 16:34

Kiedy można się spodziewać nowej apki na androida?

Wysłane z mojego XT1572 przy użyciu Tapatalka
andrus75

Postprzez Klusek » niedziela, 13 sie 2017, 19:11

Całkiem ładnie o wygląda (przynajmniej na pierwszy rzut oka ;) ), chciałbym jeszcze zobaczyć, o ile to możliwe oczywiście jak wygląda ekran trasy kiedy znajdujemy się pomiędzy miejscowościami.
Jedna uwaga tylko dotycząca APR, już jest czytelniejszy, ale powinien być czytelniejszy jeszcze bardziej. Może warto pomyśleć nad grubszym paskiem postępu?
Klusek

Telefon: Xperia Z1

Postprzez SnajperskY » poniedziałek, 14 sie 2017, 20:47

Generalnie zmiany odbieram pozytywnie i mam kilka uwag:

A. Wpisywanie adresu i podpowiedzi
Wpisując jakąś miejscowość wyświetla się podpowiedź. Przykładowo "Zielona" -> "Zielona Góra". Fajnie, ale klikając w "Zielona Góra" nie mam możliwości dopisania pozostałej części adresu... A może lepszym rozwiązaniem byłoby wprowadzenie dłuższego przytrzymania na "Zielona Góra", które to skopiuje nazwę do pola edycyjnego?

B. Układanie trasy
1. Wpisuję adres XYZ.
2. Wybieram XYZ z listy "podpowiedzi" poniżej.
3. Klikam na trasę (ikona w prawym dolnym rogu, po prawej od serca).
4. Widzę trzy wiersze: (1) Aktualne położenie, (2) Adres XYZ, (3) Inny adres, chyba z poprzedniego wyszukiwania.

Tego (3) adresu nie powinno tam być.

C. Nieśmiertelne przyciski (+)/(-) na mapie... Kiedy można liczyć na możliwość ich schowania?
SnajperskY

Telefon: iPhone 7 Plus

Postprzez rafalko6 » wtorek, 22 sie 2017, 20:54

Właśnie przerzuciłem się z telefonu Android na iPhone, więc nie wiem co w wyglądzie mapy było już wcześniej na iPhone, a co jest związane z nową wersją NE. Testowałem już wygląd ekranu nawigacji kręcąc się po mieście (więc w znanym terenie) z następującymi modyfikacjami interfejsu:

- oznaczenie trasy wąskie (pojedynczy pasek wewnątrz drogi)
- oznaczenie trasy szerokie (podwójny pasek - na zewnątrz drogi)
- z włączonymi/wyłączonymi kolorami oznaczającymi traffic
- na ekranie z dzienną i nocną kolorystyką

Generalnie kolory mapy są bledsze (bardziej "matowe" albo pastelowe) niż na Androidzie. Samo w sobie nie jest to złe, przecież np. w Google Maps też kolory są pastelowe, a ekran nawigacji jest bardzo czytelny. Ale w NE na iPhone niebieskie oznaczenie trasy jest tak blade, a pojedyncza linia trasy (wewnątrz drogi) tak cienka, że przy włączonym traffiku jest często po prostu niewidoczna, zwłaszcza przy ciemnych i szarych kolorach nocnych. Blado-szaro-niebieski kolor naprawdę słabo widoczny jest na nocnej czarno-szarej mapie. Na iPhone naprawdę muszę wytężać wzrok. Włączenie podwójnego (zwnętrznego) oznaczenia trasy trochę pomaga, ale i tak kontrast jest słaby - zarówno z samą mapą, jak i względem traffiku.

Inna sprawa (ale to większy temat), że wyświetlanie traffiku w NE jest naprawdę nieprzejrzyste. Jeszcze niedawno używałem głównie Google Maps, tam ekran nawigacji to "szlachetny ninimalizm". w NE tych kolorów traffiku jest tyle, że przy oznaczeniach obu pasów ruchu i wszystkich sąsiednich dróg na ekranie widzę "groch z kapustą". Moim zdaniem przy nawigowaniu najważniejsze jest skupienie na wyświetleniu bieżącej trasy, manewrów znajdujących się na niej i natężenia ruchu na tej trasie. Przecież i tak przede wszystkim mam patrzeć przez okno na prawdziwą drogę przede mną, ekran nawigacji na telefonie powinieniem ograniać co jakiś czas jednym rzutem oka, a nie starać się rozróżnić, czy u góry ekranu widzę zbliżający się skręt na niebiesko, czy też może jest to jednak zielone oznaczenie traffiku na najbliższym skrzyżowaniu, a nie oznaczenie manewru. Uważam, że traffic powinien być oznaczany kolorami tylko dla bieżącej trasy (z opcją pokazania całego, jak w GM). Myślę, że do rozsądnego użycia spokojnie wystarczyłoby graficzne pokazanie trzech kolorów: normalnej prędkości (jak niebieski w GM), spowolnienia (pomarańczowy w GM) i zatrzymania (czerwony w GM). Oczywiście dla wyznaczania trasy i bieżącej optymalizacji trasy program powinien wykorzystywać całe dostępne "stopniowanie" informacji i natężeniu ruchu, ale do intuicyjnej orientacji naprawdę nie muszę (i nie jestem w stanie) odróżniać na szybko jasnozielonego, ciemnozielonego i zgniłozielonego, a pomarańczowego od brązowego i czarnego.

W (jeszcze) bieżącej wersji na Androidzie, której używałem około 2 miesięcy też mam zastrzeżenia do zbyt dużej ilości i nieuporządkowania wizualnych elementów na mapie (uwagi do kolorów traffiku identyczne). Tam jednak przynajmniej niebieska trasa jest wyraźna, kontrastowa i nie sposób jej przegapić.

A propos tego "grochu z kapustą" na ekranie nawigacji NE -- mam wielki szacunek dla świetnego wytyczania tras, aktualności danych drogowych (traffic, zamknięcia, itp.) i ogólnej jakości głównego zadania (nawigacji). Pod tym względem w Polsce NE po prostu bije konkurencję na głowę. Ale INTERFEJS, a głównie wygląd ekranu nawigacji (nie tylko wygląd, ale tzw. UX czyli doświadczenie użytkownika) moim zdaniem wskazuje na brak aktywnego udziału specjalistów z dziedziny projektowania interfejsów. Z całym szacunkiem, ale to wygląda na typowe dzieło programistów, dla których wygląd to sprawa drugorzędna, a nie profesjonalnych projektantów interfejsu. Mamy 10 progów prędkości? To damy 10 kolorów! Dlaczego wciąż nie można na ekranie wyświetlić jednocześnie pozostałego czasu i godziny dotarcia? Dlaczego nie jest wyświetlana nazwa ulicy/drogi w którą będzie najbliższy manewr? Wszystkie uznane konkurencyjne programy mają to od lat. Ogólnie więc wizualne wrażenie jest takie, że na ekranie jest za dużo "pozornej informacji" i aż mieni się od kolorów (trochę jak od billboardów na typowej polskiej drodze podmiejskiej), a z drugiej strony brakuje paru istotnych elementów, które w innych nawigacjach od lat są standardem.

Nie mówię tego żeby "dołować" NE, bo te wady w jakimś sensie pokazują i przypominają, że jest to dzieło "grupy zaangażowanych zapaleńców", którzy na 100% skupiają się na dostosowaniu do polskich realiów, a nie megakorporacji obsadzonej specami od marketingu. Widać też (choćby po zaangażowaniu NE w dyskusje na tym forum) że naprawdę zależy Wam na opiniach użytkowników, podczas gdy na forum Google można sobie co najwyżej ponarzekać na programy wraz z innymi użytkownikami albo liczyć na ich pomoc.

Ale "lokalność" i bliskość między twórcami i użytkownikami NE nie musi oznaczać jego "przaśności" i wyglądu jak sprzed 10 lat. Trochę rzetelnych testów różnych wariantów interfejsu i jego uproszczenie i "zminimalizowanie" naprawdę dobrze by zrobiła programowi. W sprawach najważniejszych jesteście nie do pobicia, ale sam wygląd jest wciąż zbyt -- nazwijmy to -- "spontaniczny".

Ciekaw jestem, czy inni użytkownicy się z tym zgodzą. Cieszę się, że NE sam założył ten wątek, bo właśnie miałem to samo napisać jako własny wątek, ale udowadniacie to, co napisałem -- że zależy Wam na opinii użytkowników, za co Wam dziękuję, ale podziękuję jeszcze bardziej kiedy jadąc z NE będę lepiej widział co przede mną i jaki mam zrobić manewr, bez rozpraszania się i "gapienia" w telefon. Wrażenia estetyczne też są ważnym elementem programu.

Pozdrawiam,
Rafał Ruta
rafalko6

Telefon: 669556705

Postprzez lchmiel » piątek, 1 wrz 2017, 06:36

Nie mam iOSa, ale pozwolę sobie dodać moją uwagę o interfejsie właśnie tu.

Jak widzę na pokazanych tu ekranach, w iOS nie ma nieba z chmurkami.

Czas, aby ten miły, ale nieco infantylny element zniknął także z Androida. Zawartość informacyjna chmurek jest zerowa.

Wysłane z mojego SM-G950F przy użyciu Tapatalka
LChmiel
lchmiel
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert

Telefon: Galaxy S8 SM-G950F Orange

Postprzez andrus75 » czwartek, 14 wrz 2017, 20:05

Ja nie widzę takich ustawień. Miejmy nadzieję że aktualizacji i mu doświadczymy na androidzie i problem z głowy

Wysłane z mojego XT1572 przy użyciu Tapatalka
andrus75

Postprzez Michal1983 » sobota, 16 wrz 2017, 04:28

Mi chmurki zasłania górna belka z nazwami ulic oraz informacja o następnym manewrze oraz czasie dojazdu odległości i prędkości.
Naviexpert - Navigation comes back to business | Piłeś alkohol? Nie prowadź! Zadzwoń po trzeźwego kierowcę!
Nie jeżdżę wolno to wszyscy wokół mnie gdzieś się śpieszą. | Chce testować/używać NE 10.2.74 na mojej Nokii.
PS 22:17, PS2 0:38 z Nokią 5230
Michal1983
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert

Telefon: Nokia 5230

Następna strona

Powrót do Wersje NaviExpert