Forum Użytkowników nawigacji NaviExpert

Dyskusje na temat nawigacji NaviExpert w telefonach komórkowych i nie tylko. Zapraszamy do aktywnego udziału. Wyraź Swoją opinię lub podziel się własnymi doświadczeniami Użytkownika mobilnej nawigacji NaviExpert.

Przejdź do zawartości

FAQ |Zarejestruj | Zaloguj

Intuicyjność interfejsu wersji NE 6.0

Intuicyjność interfejsu wersji NE 6.0

Postprzez HaniaK » poniedziałek, 9 sie 2010, 11:33

Właśnie wydajemy wersje beta -2 . Jest jeszcze sporo błędów, które utrudniają ocenę intuicyjności, ale jesteśmy przekonani o korzyściach wynikających z wprowadzanych przez nas zmian. Nasze rozwiązania interfejsu opieramy np. na badaniach usability, banchmarkach różnych aplikacji mobilnych oraz badaniach focusowych. Badania usability polegają na tym, że użytkownikom (najczęściej nowym) daje się do wykonania pewne zadania, np. Zaplanuj trasę…, Znajdź hotel w… Okazuje się w poprzednich wersjach pewne funkcje sprawiały większości użytkowników ogromne kłopoty. Z drugiej strony każda poważniejsza zmiana interfejsu użytkownika wiąże się z oporem części „stałych użytkowników”. Czasem im trudniejsza była poprzednia wersja tym większy opór, bo przecież trzeba się było namęczyć aby nauczyć się obsługi. Pamiętamy np. bardzo krytyczną reakcję użytkowników na zmianę interfejsu użytkownika w Ms Office 2007. Oceniając z perspektywy czasu to była bardzo dobra decyzja. Liczymy, że także większość „stałych” użytkowników NaviExpert szybko przekona się do nowych rozwiązań. Co może być prostszego przy planowaniu trasy niż wpisanie kolejnych punktów trasy? Czy wsiadając do taksówki prowadzimy następujący dialog:
• Taksówkarz. Kraj?
• Ty. Polska
• T. Miasto?
• Ty. Poznań.
• T. Ulica?
• Ty. Dobrzyckiego.
• T. Numer domu?
• Ty. 4.
Dlaczego w nawigacji analogicznie nie mielibyśmy po prostu wpisać „Dobrzyckiego 4”? Spróbujcie nieco innego podejścia do wyszukiwania adresów i POI. ;)
Pozdrawiamy
HaniaK

Re: Intuicyjność interfejsu wersji NE 6.0

Postprzez Qbek » poniedziałek, 9 sie 2010, 12:00

Jak dla mnie, te same ekrany startowe w Mapie i Szukaj to pomyłka. W Mapie powinien być na wierzchu stary intefejs, bo można było szybko przejść do widoku okolicy, w której jesteśmy. Teraz trzeba kilka razy kliknąć, by dostać się do szukaj i dopiero przejść do starego menu.
Ostatnio edytowano poniedziałek, 9 sie 2010, 15:19 przez Qbek, łącznie edytowano 1 raz
Qbek
Użytkownik forum Użytkownik forum
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert

Telefon: LG Leon oraz Xperia Z3 dual

Postprzez Marian » poniedziałek, 9 sie 2010, 16:17

hkoziarek napisał(a): Z drugiej strony każda poważniejsza zmiana interfejsu użytkownika wiąże się z oporem części „stałych użytkowników”. Czasem im trudniejsza była poprzednia wersja tym większy opór, bo przecież trzeba się było namęczyć aby nauczyć się obsługi. ...Co może być prostszego przy planowaniu trasy niż wpisanie kolejnych punktów trasy? ...
Z tymi trudami uczenia się obsługi to trochę Pani przesadziła.
hkoziarek napisał(a):Czy wsiadając do taksówki prowadzimy następujący dialog:
• Taksówkarz. Kraj?
• Ty. Polska
• T. Miasto?
• Ty. Poznań.
• T. Ulica?
• Ty. Dobrzyckiego.
• T. Numer domu?
• Ty. 4.
Dlaczego w nawigacji analogicznie nie mielibyśmy po prostu wpisać „Dobrzyckiego 4”?
Mając na myśli siedzibę NE, proszę powiedzieć to samo taksówkarzowi w Warszawie. Ciekawe, dokąd Panią zawiezie? Lub żeby było jeszcze bardziej intuicyjnie proszę zastąpić "Dobrzyckiego 4" przez "Mickiewicza 4". Albo po prostu wpisać to w pole adresowe z intencją dotarcia np. na Mickiewicza 4 w Gliwicach. Życzę miłej zabawy.
Marian
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert
Użytkownik forum Użytkownik forum

Telefon: Samsung Galaxy A3

Postprzez Andrzej » poniedziałek, 9 sie 2010, 16:30

Marian napisał(a):Mając na myśli siedzibę NE, proszę powiedzieć to samo taksówkarzowi w Warszawie. Ciekawe, dokąd Panią zawiezie? Lub żeby było jeszcze bardziej intuicyjnie proszę zastąpić "Dobrzyckiego 4" przez "Mickiewicza 4". Albo po prostu wpisać to w pole adresowe z intencją dotarcia np. na Mickiewicza 4 w Gliwicach. Życzę miłej zabawy.

Jechałbyś z Warszawy do Poznania taksówką? ;-)
Poważnie chodzi o to, że szukając adresu w mieście, w którym aktualnie jesteś lub w pobliskiej miejscowości możesz podać samą ulicę. Jeśli to gdzieś dalej, dopisujesz miasto.
Przy okazji sposób dostępu do "starych" funkcji np. wyszukiwania adresu w betach 1 i 2 to nie jest docelowe rozwiązanie. Będą łatwiej dostępne po ikoną obok pola edycyjnego.
Andrzej
Pracownik NaviExpert Pracownik NaviExpert

Telefon: Galaxy S, HTC Hero, Monte

Postprzez Radut » poniedziałek, 9 sie 2010, 16:58

hkoziarek napisał(a):Pamiętamy np. bardzo krytyczną reakcję użytkowników na zmianę interfejsu użytkownika w Ms Office 2007. Oceniając z perspektywy czasu to była bardzo dobra decyzja.

Nie wiem skąd Pani to wymyśliła, jest to oczywista nieprawda. Pracuję w firmie komputerowej i nie spotkałem się, aby któryś z klientów pochwalił interfejs Ms Office 2007, a niektórzy wręcz walczą o to, aby jeszcze mogli używać Office 2003. Również ja uważam że interfejs Office 2007 to porażka, kompletnie beznadziejna pogmatwana obsługa. Była to fatalna decyzja i mogę panią zapewnić że ta "krytyczna reakcja użytkowników" pozostaje aktualna. Więc argument jakby nietrafiony... co nie znaczy że źle oceniam interfejs wersji 6.0, jest to dość ciekawy pomysł, ale wymagający "oszlifowania". Żeby na przykład podpowiedzi nazw pojawiały się w rozwijanej liście, z której można od razu wybrać odpowiednią, a nie tak jak teraz skakać w lewo i prawo po pomieszanych nazwach miast i ulic :D

Pozdrawiam
Radut

Telefon: LG G3

Postprzez Marian » poniedziałek, 9 sie 2010, 17:02

Andrzej napisał(a):Przy okazji sposób dostępu do "starych" funkcji np. wyszukiwania adresu w betach 1 i 2 to nie jest docelowe rozwiązanie. Będą łatwiej dostępne po ikoną obok pola edycyjnego.
Właśnie taka była moja sugestia w wyciętym wątku nt. beta1. Natomiast aby nowy system był naprawę intuicyjny należałoby mu dodać nieco inteligencji. Np. po rozpoznaniu, że jakieś słowo jest nazwą miejscowości w podpowiedziach dla następnego słowa nazw miast już być nie powinno, a na pierwszych pozycjach powinny się znaleźć nazwy ulic lub POI z tego właśnie miasta. Tego rodzaju reguł można wymyślić wiele. Nie jest to całkiem proste a kod musi trochę więcej "ważyć".
Marian

Telefon: Samsung Galaxy A3

Postprzez ALEX » poniedziałek, 9 sie 2010, 20:26

Marian napisał(a):Tego rodzaju reguł można wymyślić wiele. Nie jest to całkiem proste a kod musi trochę więcej "ważyć".

Tyle, że to będzie zmiana po stronie serwera - sama aplikacja pozostanie bez zmian.
The mind is like a parachute - it works better when it's open.
ALEX

Postprzez jotde » poniedziałek, 9 sie 2010, 22:18

Andrzej napisał(a):Przy okazji sposób dostępu do "starych" funkcji np. wyszukiwania adresu w betach 1 i 2 to nie jest docelowe rozwiązanie. Będą łatwiej dostępne po ikoną obok pola edycyjnego.

Koniecznie! Szybki dostęp do ostatnio używanych haseł jest ok, ale co najmniej równie szybki dostęp do kategorii "Moje punkty" jest absolutnie niezbędny.
jotde

Telefon: Samsung GT-i8160

Postprzez lchmiel » wtorek, 10 sie 2010, 14:07

jotde napisał(a):Szybki dostęp do ostatnio używanych haseł jest ok, ale co najmniej równie szybki dostęp do kategorii "Moje punkty" jest absolutnie niezbędny.

Mocno popieram! Bardzo mocno popieram!

Policzcie sobie, ile razy teraz muszę kliknąć, żeby z domu wyruszyć do pracy. Przez interfejs szukania adresu przecież nie będę się przebijał, bo muszę zrobić tak:
1 (Nawiguj) | 2 (prowadź do) | <strzałka w dół> | <strzałka w dół> | <enter> | 2 (mój punkt) | <cyfra punktu>
za to przez interfejs narzędzi jakby bliżej:
9 (Narzędzia) | 1 (Moje punkty) | <cyfra punktu> | 1 (użyj punktu) | 1( prowadź do)
ale o ileż bliżej było, gdy w "Nawiguj" były moje punkty:
1 (Nawiguj) | 4 (Moje punkty) | <cyfra punktu>

Czemu w "Nawiguj" jedną z opcji (koniecznie z cyfrą szybkiego dostępu) nie miałyby być "Moje punkty"? Niezależnie od tego, co będzie
andrzej napisał(a):pod ikoną obok pola decyzyjnego
.

Dalsze uwagi.

Czasem nie widać napisów "Opcje" i "Wyjdź" pod polem domyślnych napisów w wyszukiwaniu.

W tym samym wyszukiwaniu oznaczenie trybu wpisywania - [edit]litery małe, duże, cyfry[\edit] - jest zasłonięte symbolem połączenia. Może różne telefony mają ten symbol w różnych miejscach, ale moja Nokia E51 ma z lewej.

Uwaga pozytywna: Interfejs szukania adresu jest sensowny, podobny do tych, jakie mają inne nawigatory, i dość wygodny. Brawa za domyślanie się tekstów, choć wiadomo, co tam trzeba poprawić.
LChmiel
lchmiel

Telefon: Galaxy S8 SM-G950F Orange

Postprzez lchmiel » środa, 11 sie 2010, 17:10

W panelu szukania:

Gdyby klawisz historii (z zegarkiem) był po lewej stronie pola tekstowego, to w telefonach niedotykowych po wpisaniu tekstu byłby tylko jeden klik do "Szukaj".

Albo, gdyby strzałki działały "w kółko", też byłby tylko jeden klik.

Zdecydowanie byłoby w ogólności lepiej, gdyby klawisze <lewa> - <prawa> oraz <góra> - <dół> miały efekt zgodny z ich nazwami. Jak (za przeproszeniem) na pulpicie Windows.
LChmiel
lchmiel

Telefon: Galaxy S8 SM-G950F Orange

Następna strona

Powrót do Wersje NaviExpert