Forum Użytkowników nawigacji NaviExpert

Dyskusje na temat nawigacji NaviExpert w telefonach komórkowych i nie tylko. Zapraszamy do aktywnego udziału. Wyraź Swoją opinię lub podziel się własnymi doświadczeniami Użytkownika mobilnej nawigacji NaviExpert.

Przejdź do zawartości

FAQ |Zarejestruj | Zaloguj

Znalezione w sieci o NE

Znalezione w sieci o NE

Postprzez algi » sobota, 11 gru 2010, 23:32

Pomyślałem, że założę taki wątek, gdzie będziemy umieszczać artykuły/testy o NE znalezione w sieci. Już kilka takich umieściłem ale zginęły w gąszczu tematów.
A skoro ma być porządek ....

Pozwoli to nam, a szczególnie ekipie NE, ujrzeć, jak widzą NE inni użytkownicy, niekoniecznie tacy hardcore'owi jak my :) , jakie wymieniają zalety a jakie wady.

NE v3.x - NOKIA 6300 + LD-3W
NE v4.x /5.x - LG GT 505
NE v6.x - SAMSUNG GALAXY S
NE v7.x - SAMSUNG GALAXY S / S PLUS
NE v8.x - SAMSUNG GALAXY S PLUS / NOTE 2
NE v9.x - SAMSUNG GALAXY NOTE 2 / NOTE 4

NE v10.x - SAMSUNG GALAXY NOTE 4
algi
Użytkownik forum Użytkownik forum
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert

Telefon: Galaxy Note 2 N7100

Re: Znalezione w sieci o NE

Postprzez algi » sobota, 11 gru 2010, 23:33

TEST - NaviExpert 6.0
Źródło: http://mobilniej.com.pl/testy/nawigacje/item/896-test-naviexpert-6.html
Napisane przez klausa
Piesi chcący korzystać z nawigacji nie mają dużo opcji - co prawda większość aplikacji dla zmotoryzowanych posiada funkcję wytyczania trasy dla pieszych, ale prawie żadna nie robi tego z uwzględnieniem komunikacji miejskiej, co na większych dystansach czyni ją praktycznie bezużyteczną. Jedyną aplikacją, która w Polsce posiada taką opcję, jest NaviExpert - sprawdźmy jak się sprawuje.

W dużych aglomeracjach miejskich, życie bez samochodu może uciążliwe - autobusy i tramwaje jeżdżą w dziwnych godzinach, trzeba pamiętać lub zapisywać godziny odjazdów, samodzielne wyliczanie połączeń bywa nużące i żmudne - a gdy chcemy pojechać w nieznane nam miejsce, często musimy zdawać się na porady znajomych lub szukać mapy dojazdu w internecie, co bywa na dłuższą metę męczące. Kierowcy już dawno temu zostali uwolnieni od ciężaru wytyczania tras - nawigacje samochodowe stają się powoli standardem, jednak piesi nie mieli do tej pory takich udogodnień. Na ratunek przychodzi NaviExpert, który w szóstej wersji ma pomóc odnaleźć się w miejskiej dżungli także tym, którzy z różnych powodów wolą środki masowego transportu. W poniższym teście sprawdzimy, jak mu się to udaje.

Po włączeniu aplikacji (która w wypadku gdy mamy wyłączony moduł GPS, przeniesie nas do opcji, gdzie jednym dotknięciem możemy go włączyć), widzimy ekran główny z czterema ikonami - "Nawiguj", "Mapa", "Szukaj" oraz "Narzędzia". Cały interfejs programu jest utrzymany w ciemnej, szaro-pomarańczowej kolorystyce - wszystko prezentuje się schludnie i nie drażni oczu. Co dziwne, miejscami w aplikacji widać domyślne, androidalne kontrolki - co jeszcze dziwniejsze, z takiego ekranu nie można wyjść wciskając przycisk "cofnij" na telefonie, trzeba tapnąć "Anuluj", co bywa bardzo mylące. Zdaje się, że jest to efekt tego, że NE jest dostępny na więcej platform niż tylko Android, niemniej jednak - razi to w oczy.

Najważniejszą z ikon jest rzecz jasna ta pierwsza, "Nawiguj". Po tapnięciu jej mamy szybki dostęp do ostatnio używanych punktów, zdefiniowanych wcześniej miejsc (Dom, Praca, etc.), można też kontynuować nawigację po wcześniej ułożonej trasie (bardzo przydatna funkcja, gdy konsultujemy trasę tylko w określonych punktach, nie trzymając telefonu ciągle na wierzchu), no i oczywiście możemy też wybrać zupełnie nowy cel podróży.
main nawiguj latest
Domyślnie wpisywanie adresu odbywa się (w zależności od orientacji telefonu) za pomocą pełnej klawiatury QWERTY w trybie landscape, lub znanej ze starszych telefonów dziewięcio-przyciskowej w trybie portretowym - trzeba tutaj zaznaczyć że są to klawiatury dostarczone przez NaviExperta, a nie systemowe, co uniemożliwia z korzystanie z takich metod wprowadzania tekstu jak Swype. Na szczęście można to ustawienie zmienić w opcjach aplikacji.

Ściągnięty z Android Market plik z NaviExpertem ma zaledwie 3.2 MB. Jak to możliwe? Otóż program należy do rodziny "nawigacji internetowych" - oznacza to, że aplikacja sama w sobie nie zawiera żadnych map - są one na bieżąco i w miarę potrzeby ściągane z Internetu. Zmniejsza to czas potrzebny na pierwsze uruchomienie, ale za to generuje koszty przy każdorazowym użyciu. Produkt warszawskich programistów jest jednak bardzo łaskawy dla pakietu internetowego - podczas dwutygodniowych testów zużyłem zaledwie 11574kB danych, czyli niecałe 12 MB. Nie można też nic zarzucić prędkości działania aplikacji - przez cały czas reaguje ona na żądania użytkownika, co z pewnością przekłada się na komfort jej używania.

No dobrze, ale co gdy chcemy już wybrać się w drogę?
Po tapnięciu "wyznacz trasę", mamy dostęp do wyboru opcji naszej podróży: możemy zdecydować się na jeden z trzech typów trasy (szybka, wygodna i optymalna), możemy także zażyczyć sobie trasę bez przesiadek lub z ominięciem autobusów. Po zatwierdzeniu, aplikacja łączy się z Internetem i oblicza 3 najbliższe połączenia. Po wybraniu jednego z nich (można oczywiście zobaczyć jego szczegóły, takie jak czas, cena, przystanki na których należy się przesiąść, a także te na których trzeba wsiąść i wysiąść z pojazdu), aplikacja ściąga mapę terenu znajdującego się pomiędzy punktami końcowymi i najbliższych okolic. Co ważne - od tego momentu nie są pobierane już żadne dane (o ile rzecz jasna nie zmienimy trasy).
typ-trasy wybór-połączenia szczegóły-połączenia
Gdy wszystkie dane zostaną już ściągnięte, aplikacja wyświetli mapę z naniesioną trasą - i w tym miejscu pojawia się pierwszy poważny zgrzyt. Dopóki sami nie wybierzemy odpowiedniej opcji z menu, mimo naszego przemieszczania się ciągle wyświetlana będzie tylko mapa - i to w dużym oddaleniu. Dopiero po tapnięciu "śledź pozycję", aplikacja przenosi się do widoku 3D i podąża za naszymi krokami, zachowując się tak, jakbyśmy tego oczekiwali. Po paru użyciach, wykonanie tej operacji wchodzi już w krew i robi się to praktycznie automatycznie, niemniej jednak bardzo dziwi taki wybór domyślnego widoku przez producentów programu.
wyliczona zaplanowana-trasa zaplanowana-3d
Jesteśmy (co widać na zrzutach ekranu) prowadzeni od początku do końca - oprócz zaplanowania samej trasy podróży środkami transportu publicznego, aplikacja prowadzi nas także do i od przystanku. Przesiadki i węzły końcowe są czytelnie oznaczone etykietką z numerem linii z której musimy wysiąść i tej, do której musimy wsiąść.

Drugi zgrzyt, który napotkałem podczas korzystania z NaviExperta jest związany z technologicznymi ograniczeniami GPS - wymagają one aby urządzenie "widziało" niebo, a podczas jazdy autobusem czy tramwajem nie ma takich możliwości. Na szczęście podczas testów, nie zdarzyło się tak aby po wejściu do pojazdu telefon całkowicie gubił łączność z satelitami, za to wyraźne było opóźnienie (lub przesunięcie o parę metrów) między pozycją wyświetlaną na ekranie, a tą w rzeczywistości. Na szczęście było ono na tyle nieznaczne, że nie przeszkadzało w opuszczeniu pojazdu we właściwym momencie.

Wytyczane trasy są godne podziwu - nie należę do ludzi, którzy gubią się we własnym mieście, niemniej jednak kilkukrotnie byłem pozytywnie zaskoczony sposobem, w jaki zostałem pokierowany. Duży wpływ ma na to fakt, iż dla komputera ułożenie trasy z odpowiednimi przesiadkami jest dużo łatwiejsze niż dla człowieka - sam często wybieram podróż jednym autobusem i dłuższy fragment do przejścia, niż przesiadkę - tylko i wyłącznie dlatego że wyliczenie odpowiedniej godziny "na kartce" trwa zbyt długo - aplikacja rozwiązuje ten problem za nas, co pozwala nam na przykład pospać 15 minut dłużej, a to już duży plus ;)

Jedyny zarzut który miałem, wynika z mojej niecierpliwości - nie cierpię spędzać na przystanku więcej niż 5 minut (a szczególnie gdy za oknem mokro lub zimno), wolę często przejść kawałek niż siedzieć w miejscu - a będąc w mieście często taka jest najszybsza, proponowana opcja.

Kolejną opcją NaviExperta jest planowanie podróży z wyprzedzeniem - domyślnie wyszukiwane jest najbliższe połączenie, ale nic nie stoi na przeszkodzie abyśmy to zmienili. Oprócz szukania autobusu czy tramwaju który będzie odjeżdżał jak najbliżej ustalonej przez nas godziny, można też dosłownie dwoma muśnięciami palca tak ustawić program, aby pokazał nam o której musimy wyjść z domu, żeby dotrzeć do celu o ustalonej porze. Warto też wspomnieć, że program przy wytyczaniu trasy nie podaje godzin przyjazdu autobusu czy tramwaju, tylko całkowity czas potrzebny na podróż, z uwzględnieniem dojścia do przystanku. Na początku bywa to mylące (bardzo się zdziwiłem, kiedy czekałem 10 minut na autobus, żeby zrozumieć swój błąd po dokładniejszym przyjrzeniu się ekranowi), jednak trzeba tu pochwalić autorów za przemyślane rozwiązanie.

Przy wychodzeniu do miasta można sprawdzić sobie o której mamy ostatni autobus, lub zaplanować podróż na spotkanie, które mamy następnego dnia o ósmej - na pierwszy rzut oka jest to "miły dodatek" - funkcja, z której nie będziemy zbyt często korzystać, jednak możliwość zorganizowania sobie wszystkich podróży na cały dzień z góry jest naprawdę przydatna i pod koniec testów używałem NaviExperta przy każdym wyjściu z domu.

Muszę przyznać, ze początkowo byłem do NaviExperta nastawiony sceptycznie - sądziłem że może być bardzo przydatny podczas wyjazdów do nieznanych miast (jak na przykład nam podczas On/Off lub Szczecin Game Show :>), jednak we własnym mieście lepiej sprawdzi się doświadczony obywatel. Podczas testów doznałem jednak miłego rozczarowania i zdziwiłem się jak przydatna okazała się nawigacja podczas podróży komunikacją miejską. Pomimo miejscami przeszkadzającego interfejsu i konieczności posiadania łączności z internetem, korzystanie z NE to prawdziwa przyjemność. Która, wbrew pozorom, nie jest nawet droga!

12 miesięczny abonament "NaviPlan Urban", który oprócz komunikacji miejskiej poprowadzi nas również podczas wyłącznie pieszych wypraw, kosztuje niecałe 11 zł! Moim zdaniem jest to świetna cena za tego typu produkt i polecałbym jej kupno każdemu, kto używa środków komunikacji publicznej częściej niż kilka razy w roku.

NaviExpert 6
+ świetnie układane połączenia
+ możliwość zaplanowania podróży z góry
+ bardzo niska ilość danych pobieranych z internetu
+ znakomita cena

- brak możliwości ściągnięcia map do pamięci telefonu
- konieczność wybierania za każdym razem opcji "Śledź pozycję"
- miejscami niespójny interfejs

Strona producenta http://www.naviexpert.pl/
Ocena 4_
Cena 10,98zł / 12 miesięcy

Test był przeprowadzany w Poznaniu, na Samsungu Galaxy S (Android 2.1), wersja programu 6.0.3.

Funkcja nawigowania z użyciem komunikacji miejskiej, działa na razie tylko w największych polskich miastach (Bydgoszcz, Kraków, Łódź, Poznań, Szczecin, Toruń, Warszawa, Wrocław) - jednak twórcy aplikacji razem z jakdojade.pl pracują nad zwiększeniem tej ilości.

NE v3.x - NOKIA 6300 + LD-3W
NE v4.x /5.x - LG GT 505
NE v6.x - SAMSUNG GALAXY S
NE v7.x - SAMSUNG GALAXY S / S PLUS
NE v8.x - SAMSUNG GALAXY S PLUS / NOTE 2
NE v9.x - SAMSUNG GALAXY NOTE 2 / NOTE 4

NE v10.x - SAMSUNG GALAXY NOTE 4
algi
Użytkownik forum Użytkownik forum
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert

Telefon: Galaxy Note 2 N7100

Postprzez mentos11 » niedziela, 12 gru 2010, 11:33

Fajne te filmy
Prezesa poznałem :D
Najlepszy jest koleś z motorolą flip...
Jedyną wadą NE jest jego cena hehehe, ale się uśmiałem.
NE jest najtańszą nawigacją z abonamentami od kilku złotych za dobę, o tym chyba nie wiedział?
mentos11
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert
Użytkownik forum Użytkownik forum

Telefon: moto g

Postprzez Marian » poniedziałek, 13 gru 2010, 17:52

mentos11 napisał(a):Prezesa poznałem :D
Czy to ta Dżoana, co na filmie kontent naciska batonem: http://www.youtube.com/watch?v=uADC2CLwnBQ ? :lol:

Sorry, mistejk, chodziło of kors o: http://www.youtube.com/watch?v=kjDR5ttU ... re=related. Tu gusty potwornego i mój są w zgodzie.
Ostatnio edytowano wtorek, 14 gru 2010, 17:42 przez Marian, łącznie edytowano 2 razy
Marian
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert
Użytkownik forum Użytkownik forum

Telefon: Samsung Galaxy A3

Postprzez potworny » wtorek, 14 gru 2010, 12:29

http://www.youtube.com/watch?v=kjDR5ttU ... re=related - NaviExpert - Wywiad w TV Biznes.wmv
Chyba najnudniejszy wywiad świata.

http://www.youtube.com/watch?v=zc9iO6T19BM
A tego nie sposób oglądać, gdy się usłyszy znudzony głos prowadzącego.

Pozostałe filmy mindzika oceniam bardzo dobrze.
potworny

Postprzez Hunter-sw » środa, 22 gru 2010, 10:36

.....
Ostatnio edytowano czwartek, 12 kwi 2012, 11:52 przez Hunter-sw, łącznie edytowano 1 raz
Hunter-sw

Postprzez keisy » środa, 22 gru 2010, 13:06

Jest i tekst z kolejnego źródła: http://www.komputerswiat.pl/nowosci/pro ... rt-61.aspx
A co Tobie powie Dżoana? How You doin'? ;)
keisy

Postprzez HaniaK » środa, 22 gru 2010, 13:23

Co powie Dżoana?

http://www.youtube.com/watch?v=MsC4ZVYzGAs

http://www.youtube.com/watch?v=5EtsRmb03nU

Taki mały humorystyczny prezent na Święta ;)
HaniaK

Postprzez Hunter-sw » środa, 22 gru 2010, 15:41

.....
Ostatnio edytowano czwartek, 12 kwi 2012, 11:53 przez Hunter-sw, łącznie edytowano 1 raz
Hunter-sw

Następna strona

Powrót do Wolna strefa