Forum Użytkowników nawigacji NaviExpert

Dyskusje na temat nawigacji NaviExpert w telefonach komórkowych i nie tylko. Zapraszamy do aktywnego udziału. Wyraź Swoją opinię lub podziel się własnymi doświadczeniami Użytkownika mobilnej nawigacji NaviExpert.

Przejdź do zawartości

FAQ |Zarejestruj | Zaloguj

Odcinkowy pomiar prędkości

Odcinkowy pomiar prędkości

Postprzez roman_tp » sobota, 16 lip 2011, 23:13

jak wiecie z dniem 1 lipca weszły w życie nowe przepisy dopuszczające karanie kierowców za pomocą pomiarów dokonanych na przejechanym odcinku.

ostatnio w mojej okolicy, w miejscowości Sady na DK nr 92 postawili bramownicę, która znacznie różniła się od tych, które służą elektronicznemu poborowi opłat ViaToll.
dowiedziałem się też, że takowy pomiar ma odbywać się na jakimś odcinku drogi - w niektórych częściach kraju jest to odcinek 10 km.

Obrazek

Z czasem ruszy również system odcinkowego pomiaru prędkości. Przynajmniej dwa urządzenia będą sprawdzać prędkość pojazdów na wyznaczonym fragmencie drogi i obliczać ich średnią. Jeśli jej wartość będzie wyższa niż dopuszczalna na tym odcinku, kierowca zostanie ukarany mandatem.

Odcinkowy pomiar prędkości będzie stosowany tam, gdzie obowiązuje jedna prędkość maksymalna (np. drogi ekspresowe czy teren zabudowany), a jego głównym celem będzie ochrona pieszych.

źródło

i to jest dla mnie zrozumiałe, lecz nie do końca - poniżej lokalizacja dwóch takich bramownic pod Poznaniem:
- bramownica Sady,
- bramownica Paczkowo
obie bramownice na DK nr 92.

jeśli owe urządzenia służą rzeczywiście do odcinkowego pomiaru prędkości, to powinny powstać inne bramownice zgodnie z powyższym zapisem:
Odcinkowy pomiar prędkości będzie stosowany tam, gdzie obowiązuje jedna prędkość maksymalna

co w powyższym przypadku nie ma sensu - pierwszy i ostatni pomiar następuje w miejscu dopuszczającym prędkość max. 100km/h, a trasa wiedzie przez Poznań [ograniczenia od 80km/h w dół].
może pomiar będzie na dwóch odcinkach - jeden na zachodniej części DK nr 92, a drugi na wschodniej części. tego nie wiem, nie zaobserwowałem innych konstrukcji, a nikt tego rozwiązania nie ma.

jest też szansa, że urządzenie będzie służyło tylko i wyłącznie do rejestrowania i samochodów ciężarowych, wyliczania jego masy, gabarytów itd.
Poprzez określanie szczegółowych cech pojazdów na podstawie zdjęć można identyfikować pojazdy, szczególnie w sytuacji zaistnienia wątpliwości związanych z odczytem numerów rejestracyjnych (np. w niesprzyjających warunkach pogodowych). System wykorzystywany jest do pomiaru prędkości odcinkowej, a także do kontroli między innymi wjazdów do stref parkowania czy płatnych wjazdów do miast.

źródło

jeśli jednak będzie to OPP [odcinkowy pomiar prędkości] i pojawią się inne bramownice tego typu na drogach, będzie trzeba w NE wprowadzić nową kategorię, która poinformuje nas o tym.
mało tego. nie dosyć, że nas poinformuje, ale aby aplikacja również wyliczyła nam średnią prędkość i w razie potrzeby zaproponuje przymusowy postój.

pomijając już skuteczność CT [dział, czy nie], uważam, że tego typu rozwiązanie pozwoliłoby aplikacji NE na objęcia prymu w śród konkurencji.

inna możliwość, to zaangażowanie lokalnych użytkowników, którzy zgłoszą alternatywę ominięcia jednej z dwóch rejestracji prędkości [początkowej lub końcowej].
bramownicy w Paczkowie nie da się ominąć, lecz tą w Sadach już tak - wzdłuż DK nr 92 biegnie lokalna droga - wystarczy zjechać przed bramownicą i wyjechać za nią na DK nr 92.

jeśli jednak okaże się, że obie bramownice służą jednemu pomiarowi, to trzeba będzie dokładnie policzyć czasy przejazdu z maksymalna dozwolona prędkością na poszczególnych odcinkach i ze stoperem w ręku pokonywać trasę z pkt. A do pkt. B

ja tą trasę pokonałem w czasie 30 min, [oczywiście w Sadach ominąłem bramownicę] lecz wyjeżdżając z Poznania uświadomiłem sobie, że nie zerknąłem na kilometry - teraz patrząc na mapę w google widzę, że jest to 34 km - planowany czas przejazdu 41 min.

panie, panowie - co wiecie o całej inwestycji? jest się czym przejmować? potrafi ktoś wyliczyć ile czasu powinno mi zając przejechanie przedstawionego odcinka?
roman_tp
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert
Użytkownik forum Użytkownik forum

Telefon: CAT B15

Re: odcinkowy pomiar prędkości

Postprzez Qbek » sobota, 16 lip 2011, 23:46

Zgodnie z przepisami, taki odcinak MUSI być wyraźnie opisany. Bez odpowiednich tabliczek niczego nie uruchomią.
Qbek
Użytkownik forum Użytkownik forum
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert

Telefon: LG Leon oraz Xperia Z3 dual

Postprzez mentos11 » niedziela, 17 lip 2011, 09:21

Radary to przy tym pikus :)
Najlepsze jest to ze oznaczenie czy informacja w nawigacji niczego nie zmieni, przepisowo trzeba jechać bo mandacik przyślą.
Narazie nie ma się czego bać, po cichu tego nie wprowadza.
mentos11

Telefon: moto g

Postprzez roman_tp » niedziela, 17 lip 2011, 09:43

mentos11 napisał(a):Najlepsze jest to ze oznaczenie czy informacja w nawigacji niczego nie zmieni, przepisowo trzeba jechać bo mandacik przyślą.

otóż to, dlatego myślę, że czas pomyśleć nad innowacjami w samej aplikacji, która ponownie przyciągnie tych, co dokonali/zamierzają dokonać ekspansji w ramiona innych programów nawigacyjnych.

chyba nie byłoby to takie trudne - NE ma przecież informatyków, którzy świetnie dopracowali CT ;)
roman_tp

Postprzez Marian » niedziela, 17 lip 2011, 11:03

roman_tp napisał(a): NE ma przecież informatyków, którzy świetnie dopracowali CT ;)
Kawalarz z kolegi... :D
Marian

Telefon: Samsung Galaxy A3

Postprzez ALEX » niedziela, 17 lip 2011, 14:47

Jaja sobie robicie panowie. Nikt z NE nie odpowiedział mi na temat niebezpiecznych miejsc, które to można zgłaszać poziomu programu (co to właściwie jest?) a oczekujecie tak zaawansowanego sposobu informowania o pomiarze prędkości? Po takiej modyfikacji to przecież trzeba będzie jeździć z laptopem, bo na komórce już się nie uruchomi.
The mind is like a parachute - it works better when it's open.
ALEX

Postprzez roman_tp » niedziela, 17 lip 2011, 21:44

Marianie, jaja muszą być, pytanie czy do kolan ;)

ALEX, ja wybiegam daleko w przyszłość - czas pokaże czy da się to zrobić, a jeśli się da [ciekawe czy się przyznają], czy to zrobią.
w pamięci mamy różne pomysły - każdy najlepiej pamięta te własne - które od kilku wersji nie wchodzą w życie, a które wzbogaciłyby aplikacje.
na szybko gdyby się zastanowić, to jedynie kosmetyka weszła w życie [warstwy, kolory, układ przycisków na mapie, menu].
reszta legła w gruzach.
i nie jest to cynizm z mojej strony, tylko chęć udowodnienia jakie to wspaniałe jest środowisko JAVA. wspaniale, lecz z wadami. co z tego, że każdy telefon otworzy aplikację pisaną w JAVA, skoro użytkownicy wymagają coraz więcej, a JAVA ma ograniczenia.
nowe wprowadzane zmiany będą zawsze dla tych nowych telefonów, bo starsze jak przy każdej wersji pójdą w odstawkę.

środowisko windows [wince] tak krytykowane [nie wiem za co], ale u konkurencji jeśli wersja z serii 5 działała na jakimś sprzęcie, to i wersja z serii 8 będzie działać.

kurde, odbiegam troszkę od problemu, ale chciałem zaznaczyć, że problem OPP zostanie prędzej czy później .postrzeżony - jeśli nie przez NE, to przez konkurencję.
jeśli technicznie nie będzie wstanie [JAVA] wprowadzić tego u siebie NE, to powinien zastanowić się jednak nad zmianą środowiska i to diametralnie.
powtarzam po raz kolejny:
jeśli się nie posuwamy do przodu, to znaczy, że stoimy - a jeśli my stoimy, to konkurencja nas wyprzedza.

pięć lat temu miałem na SE K750 wersję NE 2.0... lub 2.1 - pierwsza dłuższa trasa z poznania do radomia.
wtedy baza fotoradarów może robiła wrażenie, lecz zbliżają się czasy, gdzie wchodzi w życie coś gorszego [dla kierowców] od fotoradarów - OPP.
skoro w menu jest opcja aby ominąć płatne odcinki dróg, nie widzę przeszkód, aby wprowadzić dodatkową opcję "omijaj OPP".

wg mnie będzie to namiastka, która w pewien sposób da przewagę nad konkurencją - reszta to kwestia dopracowań, choć problemem będą zawsze ograniczenia wynikające ze środowiska JAVA [powinni porzucić ten przeżytek].
roman_tp

Postprzez Qbek » niedziela, 17 lip 2011, 22:25

Roman, a dlaczego funkcja omijania OPP?! Wolisz zadrobić kilometrów, żeby tylko nie jechać zgodnie z przepisami? :lol:
Lepiej żeby było głosowe i wizualne ostrzeżenie o takim odcinku, na zasadzie ikonki. Podobnie jak to ma miejsce w przypadku ograniczeń prędkości.
Qbek

Telefon: LG Leon oraz Xperia Z3 dual

Postprzez prezesBB » poniedziałek, 18 lip 2011, 06:58

Romanie taką samą bramownicę zamontowali u mnie na S1 na odcinku Cieszyn - Bielsko-Biała :?
prezesBB

Telefon: HTC ONE M9

Postprzez Marian » poniedziałek, 18 lip 2011, 07:16

Qbek napisał(a):Wolisz zadrobić kilometrów, żeby tylko nie jechać zgodnie z przepisami? :lol:
Dla ludzi z zasadami żadna cena nie jest zbyt wysoka. :D
Marian

Telefon: Samsung Galaxy A3

Następna strona

Powrót do Wolna strefa