Forum Użytkowników nawigacji NaviExpert

Dyskusje na temat nawigacji NaviExpert w telefonach komórkowych i nie tylko. Zapraszamy do aktywnego udziału. Wyraź Swoją opinię lub podziel się własnymi doświadczeniami Użytkownika mobilnej nawigacji NaviExpert.

Przejdź do zawartości

FAQ |Zarejestruj | Zaloguj

Ciekawy artykuł o ecodrivingu

Ciekawy artykuł o ecodrivingu

Postprzez bartek » poniedziałek, 23 sty 2012, 08:37

bartek
Użytkownik forum Użytkownik forum

Re: Ciekawy artykuł o ecodrivingu

Postprzez mentos11 » poniedziałek, 23 sty 2012, 10:12

Jazda na luzie jest ekonomiczna tylko trzeba uważać jakie sa warunki, w mieście i tak jak teraz przy kiepskiej pogodzie lepiej jeździć na biegu bo ma się lepsza kontrole nad pojazdem ale latem można trochę zaoszczędzić tak jeżdżąc.
Jak byłem w zakopanem to wracając busem z morskiego oka cala drogę praktycznie przejechaliśmy na wyłączonym silniku, ale tej metody nie polecam bo wtedy jest mały problem z hamulcami :lol:
mentos11
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert
Użytkownik forum Użytkownik forum

Telefon: moto g

Postprzez Hakari » poniedziałek, 23 sty 2012, 11:37

@Mentos prawie jak na holu ;) Co do samej techniki może kiedyś spróbuje, aczkolwiek przyzwyczaiłem się już do hamowania silnikiem, a wiadomo nawyki ciężko zmienić.
Hakari vel Moradin współredaktor http://blognavi.pl/
Hakari
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert

Telefon: i9001

Postprzez Demostenes » środa, 15 lut 2012, 14:49

mentos11 napisał(a):Jak byłem w zakopanem

Raczej w "Zakopanym".
Demostenes

Postprzez SoLar » środa, 15 lut 2012, 15:25

Teraz się i tak nikt się na tym nie pozna - bo i tak jest zasypane.
SoLar

Telefon: SE W 200 i

Postprzez Qbek » środa, 15 lut 2012, 17:11

Demostenes napisał(a):
mentos11 napisał(a):Jak byłem w zakopanem

Raczej w "Zakopanym".

W Zakopanem, bo miejscowość nazywa się Zakopane, a nie Zakopany :lol:
Qbek

Telefon: LG Leon oraz Xperia Z3 dual

Postprzez Betulus » sobota, 12 maja 2012, 05:29

bartek napisał(a):http://blognavi.pl/newsy-drogowe/26-ecodriving/231-niemiecki-eco-driving-jedz-na-luzie

Gdy zatem z daleka widać potrzebę zwolnienia lub zatrzymania się, np. przed czerwonym światłem, warto jak najwcześniej wrzucić luz i oczywiście zdjąć nogę z gazu, a auto łagodnie wytraci prędkość.

Jest to chyba najgorsza i najbardziej szkodliwa z porad jaką znalazłem na naviblogu... :(
Proszę... nie Piszcie takich rzeczy, z tego co wiem, już nawet na kursach prawa jazdy uczą, aby nie jeździć na luzie - taka jazda powoduje większe zużycia paliwa niż jazda na biegu bez gazu, kiedy to spalanie jest zerowe - silnik jest napędzany od kół a komputer całkowicie odcina dopływ paliwa. Jeśli nie chcemy hamować silnikiem, po prostu nie redukujemy biegów (opóźniamy redukcję) - i tyle. Aczkolwiek, tak jak napisano dalej w artykule, trzeba obserwować obrotomierz.

Niestety jazda na luzie, jako sposób na oszczędzenie paliwa to bzdura i mit. Miało to sens podczas jazdy polonezami, maluchami itp. z gaźnikiem. Natomiast we współczesnych autach taka jazda (na luzie) jest po prostu zła i bezsensowna.

B.
Betulus

Telefon: Samsung Galaxy S2

Postprzez SoLar » sobota, 12 maja 2012, 07:52

Też byłem tym bardzo zaskoczony wiele lat temu gdy założyłem, no zleciłem założenie, komputerka do astry.
Jadę z górki, wrzucam luzik, myślę spalanie będzie "0" a tu szczena mi opadła bo wartość zużycia paliwa przekroczyła wartości osiągane na autobanie w Rajchu.
SoLar

Telefon: SE W 200 i

Postprzez ALEX » sobota, 12 maja 2012, 10:05

A jesteś pewien, że nie zmieniła Ci się jednostka wyświetlana podczas jazdy na luzie na litry na godzinę?
Bo chyba nie chcesz nikogo przekonać, że jazda po niemieckiej autostradzie z maksymalną prędkością zużywa mniej paliwa niż jazda na luzie?
The mind is like a parachute - it works better when it's open.
ALEX

Postprzez Betulus » sobota, 12 maja 2012, 12:21

SoLar napisał(a):Jadę z górki, wrzucam luzik, myślę spalanie będzie "0" a tu szczena mi opadła bo wartość zużycia paliwa przekroczyła wartości osiągane na autobanie w Rajchu.

Bo to w największym skrócie jest tak:

- Jedziesz na biegu bez gazu: tak jak pisałem, silnik jest utrzymywany przy pracy przez obracające się koła (poprzez skrzynię biegów), komputer sterujący wtryskiem zamyka całkowicie dopływ paliwa, do czasu, aż obroty nie spadną znacznie.

- Jedziesz na luzie: silnik jest całkowicie bezproduktywnie karmiony paliwem, aby utrzymać go przy pracy

Zatem jeszcze raz, jazda na luzie jest totalnie bez sensu, nie wpływa na zmniejszenie spalania (a wręcz je zwiększa) i proponowanie jeździć na luzie to jakiś totalny bezsens i brak podstawowych wiadomości o działaniu wtryskowego silnika. W kontekście wzmiankowanego artykułu na blogu NE, dziwi mnie to tym bardziej, że chyba wszędzie piszą aby robić właśnie dokładnie na odwrót (czyli jeździć na biegu bez gazu, a w razie potrzeby hamować silnikiem). O oszczędzaniu hamulców już nie wspomnę...

Więc delikatna sugestia do autora - Zdejmij ten wpis z bloga, bo Narażasz się na śmieszność.

B.
Betulus

Telefon: Samsung Galaxy S2

Następna strona

Powrót do Szkoła bezpiecznej jazdy i ecodrivingu