Forum Użytkowników nawigacji NaviExpert

Dyskusje na temat nawigacji NaviExpert w telefonach komórkowych i nie tylko. Zapraszamy do aktywnego udziału. Wyraź Swoją opinię lub podziel się własnymi doświadczeniami Użytkownika mobilnej nawigacji NaviExpert.

Przejdź do zawartości

FAQ |Zarejestruj | Zaloguj

NaviExpert 8.0 - wersja dla Symian, Bada

Re: NaviExpert 8.0 - wersja dla Symian, Bada

Postprzez cezarys@onet.eu » czwartek, 25 paź 2012, 06:43

Mam jakiś problem z pobieraniem z getne na telefon Wave GT8500 z Orange Bada 2.0.
Pracowała wcześniej dobrze i stabilnie wersja NE 7 i to z niej uruchomiłem aktualizację. Chyba nastąpił jakiś konflikt między wersją starszą 7 i nową 8, lub w wersji Bada 2.0 Orange brakuje jakichś certyfikatów. Z getne albo nie pobiera wcale albo podaje komunikaty o błędzie serwera, a raz był komunikat o braku certyfikatu.
Mogę pobrać przez komputer i zainstalować, ale mimo że działa jest to wersja niepodpisana i denerwuje mnie potakiwanie.
Pozdrawiam.
cezarys@onet.eu
Użytkownik forum Użytkownik forum
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert

Telefon: Samsung GT8500

Postprzez arnie » czwartek, 25 paź 2012, 13:36

W poprzedniej wersji NE gdy korzystało się z opcji "Zaplanuj trasę > Nowa trasa" zawsze pojawiały się pytania o typ trasy i czas rozpoczęcia podróży, obecnie jeśli w ustawieniach zaznaczyło się pomijanie tych pytań to trasa jest wyznaczana z domyślnymi ustawieniami. Poprzednie rozwiązanie było zdecydowanie wygodniejesze.
arnie

Telefon: Nokia N8

Postprzez _Adik_ » środa, 31 paź 2012, 11:57

_Adik_ napisał(a):Kasiu,

Kiedy (i czy w ogóle) mogę się spodziewać wersji na Nokię E6?

Czy mogę prosić o odpowiedź kogoś z szanownej ekipy NE...?
_Adik_

Telefon: Sony XPERIA Z1

Postprzez RadekK » środa, 31 paź 2012, 12:02

@ _Adik_
Na Nokię E6 nie będzie dostępna wersja 8. Ten telefon nie przeszedł pozytywnie testów, z związku z czym ostatnia dostępna wersja to 7.1.3.
RadekK
Pracownik NaviExpert Pracownik NaviExpert
Użytkownik forum Użytkownik forum

Telefon: Samsung Galaxy S4

Postprzez Michal1983 » czwartek, 1 lis 2012, 08:59

Po dłuższym korzystaniu w terenie daje się odczuć przesunięcie o 50m. Informacja o skręcie w lewo za 200m była nadana w momencie kiedy miałem znak informujący o konieczności ustąpienia pierwszeństwa na tym skrzyżowaniu na którym miałem skręcić za 250m.
Naviexpert - Navigation comes back to business | Piłeś alkohol? Nie prowadź! Zadzwoń po trzeźwego kierowcę!
Nie jeżdżę wolno to wszyscy wokół mnie gdzieś się śpieszą. | Chce testować/używać NE 10.2.74 na mojej Nokii.
PS 22:17, PS2 0:38 z Nokią 5230
Michal1983

Telefon: Nokia 5230

Postprzez mpxxl » czwartek, 1 lis 2012, 11:35

_Adik_ napisał(a):
_Adik_ napisał(a):Kasiu,

Kiedy (i czy w ogóle) mogę się spodziewać wersji na Nokię E6?

Czy mogę prosić o odpowiedź kogoś z szanownej ekipy NE...?

sciągnij wersje z nokii x6 i bedzie działac. u mnie hula...
mpxxl

Postprzez Michal1983 » sobota, 3 lis 2012, 05:03

Na mapie wszystko jest dobrze pokazane tylko komunikaty głosowe są o 50m za wcześnie.
Naviexpert - Navigation comes back to business | Piłeś alkohol? Nie prowadź! Zadzwoń po trzeźwego kierowcę!
Nie jeżdżę wolno to wszyscy wokół mnie gdzieś się śpieszą. | Chce testować/używać NE 10.2.74 na mojej Nokii.
Michal1983

Postprzez lchmiel » sobota, 3 lis 2012, 13:21

To ustawienie "50 m przed" dotyczy również wersji na Androida, więc wygląda, że jest w jakimś sensie ogólnym pomysłem NE na kompensację błędu położenia GPS. Pomysł jest w ogólności dobry, tylko nie wszystkim odpowiada taka jego konkretna forma. Nie znaczy, że nikomu nie odpowiada, bo ja w ogóle nie zauważyłem żadnego problemu, a nawet byłem zadowolony, że nie dostaję komunikatów po manewrze, co się przedtem zdarzało.

Komunikat trzeba zacząć mówić wcześniej, bo zanim zostanie powiedziany do końca, my jesteśmy już w innym miejscu. Właściwy dobór wyprzedzenia jest trudny, bo właściwie powinno to być wyprzedzenie w czasie związane z czasem mówienia komunikatu i prędkością samochodu (gdzieś pisał o tym Qbek i jeszcze inni, ale nie pamiętam). A prędkość się akurat zmienia, bo właśnie hamujemy przed manewrem (chyba, że przyspieszamy!). Pomiar parametrów ruchu byłby możliwy z wystarczającą precyzją tylko na niektórych modelach telefonu (o tym mógłby wiele konkretów podać Marian). Zauważmy jeszcze, że każdy głos podaje dany komunikat w innym czasie: najszybciej Elżbieta, a najwolniej pewnie któryś z głosów płatnych. Ostatecznie, mielibyśmy cały algorytm sprowadzający się do ustalenia kilkusekundowego lub kilkudziesięciometrowego wyprzedzenia. I co najważniejsze: ten algorytm w ogóle nie działałby prawidłowo, bo największy błąd wynika z niedokładności wskazań samego systemu GPS. Bywa tak, że w jednym miejscu błędy bywają dodatnie, w innym ujemne, np. tam, gdzie są duże i wysokie masy betonu w pobliżu. Znak błędu zależy od tego, w którą stronę jedziemy. Ja to obserwuję w okolicy skrzyżowań Jana Pawła II ze Świętokrzyską w Wwie. A więc, najlepszy algorytm nie rozwiąże problemu. I co tu wiele kombinować.

O wiele łatwiej ustalić jedno wyprzedzenie dość typowe i mające zapas w miarę bezpieczny, aby komunikat wypadał jednak przed, a nie po fakcie. I tak zapewne zrobił NE. Może nawet badali rozkład potrzebnych wyprzedzeń na swoich danych, ale wątpię, bo dane nie są na tyle dokładne. Może wzięli maksimum z wielu pojawiających się błędów? To bardzo prawdopodobne.

Dla mnie zupełnie wystarczyłoby, gdyby każdy mógł sobie nastawić jedną konkretną odległość, albo jeden konkretny czas - do wyboru. Czyli - dodatkowa opcja. Ja bym nastawił 30 m.
LChmiel
lchmiel

Telefon: Galaxy S8 SM-G950F Orange

Postprzez Michal1983 » niedziela, 4 lis 2012, 05:42

Dziwne, że ludzie ustawiajacy znaki tak nie myślą. Dla nich 200m to 200m a nie 250m. Z prostego rachunku wynika, że jeżeli komunikat trwa 3 sekundy to kończy się na tych x metrach przy prędkości 60km/h. Jeżeli zaś jest 2 sekundowy komunikat trzeba jechać 90 km/h aby skończył się we właściwym miejscu. Nikt nie bierze zakrętów z takimi prędkościami. Wniosek jest prosty, 50 metrów przed manewrami skrętu, które wymuszają znaczne zwolnienie komunikaty powinny być nadawane później jakieś 10-15m przed manewrem.
Michal1983

Postprzez lchmiel » niedziela, 4 lis 2012, 14:49

Bardzo dobrze. Jeśli dodamy do tego możliwy błąd położenia GPS, wynoszący 4-12 m, otrzymamy 14-27 m (pesymistycznie: (10+4) - (15+12)). I już mamy prawie moje 30 m, albo rozsądną wartość 25 m, która w praktyce byłaby rzadko przekraczana (to jest oszacowanie "na oko", bo nie znam rozkładu losowego błędu ani nie definiuję pojęcia "rzadko"). Zdarzałoby się to w raczej miastach, gdzie wysokie budynki zasłaniają satelity, i może jeszcze w gęstych lasach (?). Miałaby ona tę zaletę, że nie dałaby się łatwo zauważyć przez obserwację wskaźnika odległości i tym samym nie denerwowałaby użytkowników.

Innymi słowy, 50 m to jednak trochę za dużo. Dwa lub prawie dwa razy za dużo.
LChmiel
lchmiel

Telefon: Galaxy S8 SM-G950F Orange

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wersje NaviExpert