Forum Użytkowników nawigacji NaviExpert

Dyskusje na temat nawigacji NaviExpert w telefonach komórkowych i nie tylko. Zapraszamy do aktywnego udziału. Wyraź Swoją opinię lub podziel się własnymi doświadczeniami Użytkownika mobilnej nawigacji NaviExpert.

Przejdź do zawartości

FAQ |Zarejestruj | Zaloguj

NaviExpert 8.0 - wersja dla Symian, Bada

Re: NaviExpert 8.0 - wersja dla Symian, Bada

Postprzez algi » środa, 30 sty 2013, 12:39

W większości wypadków zapamiętywanie ostatniej daty i godziny by pomogło. W przypadkach gdy użytkownik chce zmienić datę czy godzinę to już mu obojętne czy zmieni z ostatnio zapewnianej czy ze zresetowanej. I tak musi zmienić. (a najczęściej skoro zmienił datę, to modyfikuje godzinę....i tu przydałaby się opcja do planowania "Przyjazd na godzinę...")

NE v3.x - NOKIA 6300 + LD-3W
NE v4.x /5.x - LG GT 505
NE v6.x - SAMSUNG GALAXY S
NE v7.x - SAMSUNG GALAXY S / S PLUS
NE v8.x - SAMSUNG GALAXY S PLUS / NOTE 2
NE v9.x - SAMSUNG GALAXY NOTE 2 / NOTE 4

NE v10.x - SAMSUNG GALAXY NOTE 4
algi
Użytkownik forum Użytkownik forum
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert

Telefon: Galaxy Note 2 N7100

Postprzez Laputa » czwartek, 31 sty 2013, 14:34

W przypadku opcji- Modyfikuj Trasę, jak najbardziej popieramy propozycję zapamiętania daty i godziny. W przypadku tworzenia nowej trasy - niekoniecznie. Dlaczego? Ponieważ układanie nowej trasy z aktualnej pozycji i w chwili obecnej to opcja która jest przez użytkowników wykorzystywana najczęściej. Musi byś prosta i szybka w użyciu. Nie powinna zakładać konieczności zresetowania daty i godziny wyjazdu.

Zamierzamy natomiast zrobić porządek z pewnym rozdwojeniem, czyli z funkcjami: Nawiguj i Zaplanuj Trasę. Docelowo chcielibyśmy połączyć je w jedną - tak jak to zrobiliśmy w aplikacji na iPhona (aktualizacja wersji na iPhone, zawierającej planer trasy uzupełniony o wybór typu trasy oraz daty i godziny jest w tej chwili w certyfikacji - czekamy na Apple). To skróci ilość ekranów, które trzeba przeklikać, aby ułożyć trasę. W przypadku opcji modyfikuj ostatnią trasę jak najbardziej popieramy zapamiętywanie godziny i daty wyjazdu.

Algi wspomniałeś o opcji w planowaniu podróży - Przyjazd na godzinę. Problem ułożenia takiej trasy jest dużo bardziej złożony. Jeżeli założeniem jest jak najdokładniejsze oszacowanie czasu dojazdu do celu, nie możemy po prostu odwrócić trasy lub odjąć godzin i minut (układając trasę tradycyjnie). Algorytm układania tras i szacowania czasu dojazdu do celu jest jednym z najbardziej złożonych algorytmów - dopracowywany latami - używanych przez NE. Oszacowanie czasu dojazdu, odbywa się zarówno na podstawie algorytmów dynamicznych, jak i statycznych. Jeżeli planujemy podróż np. z Gdańska do Rzeszowa, to z wiadomych powodów im dalej od Gdańska tym oszacowanie zawiera coraz większy błąd. Autoprzeliczanie trasy w trakcie jazdy niweluje go, dostosowując czas do aktualnych warunków drogowych. Układając trasę zakładającą przyjazd na konkretną godzinę zaczynamy od najdalszych wartości, a więc tych, które zawierają największy błąd. Wskazanie właściwej godziny wyjazdu, najbardziej prawdopodobnej by dotrzeć na miejsce na wskazaną porę, nie jest problemem trywialnym i z samego założenia zawierającym większy błąd.
Laputa

Modyfikacja menu Zaplanuj trasę

Postprzez Marian » piątek, 1 lut 2013, 00:23

Laputa napisał(a):W przypadku opcji- Modyfikuj Trasę, jak najbardziej popieramy propozycję zapamiętania daty i godziny. W przypadku tworzenia nowej trasy - niekoniecznie. Dlaczego? Ponieważ układanie nowej trasy z aktualnej pozycji i w chwili obecnej to opcja która jest przez użytkowników wykorzystywana najczęściej. Musi byś prosta i szybka w użyciu.
Zarówno opcje Nowa trasa jak i Modyfikuj trasę proste i szybkie w użyciu niestety nie są, między innymi wskutek archaicznej organizacji polegającej na konieczności potwierdzania kolejno pojawiających się ekranów. I to nawet w przypadku braku zmian, przy czym możliwości powrotu do poprzedniego ekranu nie ma. Jak już kiedyś pisałem, wszystkie te treści można by zmieścić na jednym ekranie - być może nieco dłuższym z możliwością przewijania. Wówczas w opcji Nowa Trasa byłyby umieszczone defaulty, i jedyne co by pozostawało, to wprowadzenie punktu docelowego i początkowego plus ewentualna zmiana wybranego defaultu na wartość pożądaną. Natomiast w opcji Modyfikuj Trasę pojawiałyby się wszystkie dane ustalone uprzednio dla trasy podlegającej obecnie modyfikacji. Polegałaby ona jedynie na zmianie wybranej pozycji, np. typu trasy, godziny wyjazdu, omijania odcinków płatnych. Poprzez zebranie wszystkich możliwości na jednym ekranie takie rozwiązanie byłoby klarowne i bardzo skuteczne w sensie szybkości obsługi. Byłoby również spójne ze standardową dla smartfonów technologią przewijania pojawiającą się już np. w wykazie ulubionych.
Marian
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert
Użytkownik forum Użytkownik forum

Telefon: Samsung Galaxy A3

Postprzez Michal1983 » piątek, 1 lut 2013, 05:27

Łączenie dwóch różnych opcji w jedną to dziwny pomysł. Chyba najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie na ekranie ustawiania punktu startu i celu przycisku opcje. Wtedy po ustawieniu punktów trasy wybranie przycisku dalej powodowałoby natychmiastowe wyznaczenie trasy z domyślnymi ustawieniami. Jeżeli użytkownik chciałby coś zmienić musi wybrać opcje a tam miałby wszystko na jednym ekranie.
Naviexpert - Navigation comes back to business | Piłeś alkohol? Nie prowadź! Zadzwoń po trzeźwego kierowcę!
Nie jeżdżę wolno to wszyscy wokół mnie gdzieś się śpieszą. | Chce testować/używać NE 10.2.74 na mojej Nokii.
PS 22:17, PS2 0:38 z Nokią 5230
Michal1983

Telefon: Nokia 5230

Postprzez Marian » piątek, 1 lut 2013, 18:04

Michal1983 napisał(a):Łączenie dwóch różnych opcji w jedną to dziwny pomysł.
Czy masz na myśli to:
Laputa napisał(a):Zamierzamy natomiast zrobić porządek z pewnym rozdwojeniem, czyli z funkcjami: Nawiguj i Zaplanuj Trasę. Docelowo chcielibyśmy połączyć je w jedną .... To skróci ilość ekranów, które trzeba przeklikać, aby ułożyć trasę.
Faktycznie wygląda to dziwnie. W takim razie jaką funkcję (lub funkcje) zastępowałaby Twoja propozycja?
Michal1983 napisał(a):Chyba najlepszym rozwiązaniem jest umieszczenie na ekranie ustawiania punktu startu i celu przycisku opcje. Wtedy po ustawieniu punktów trasy wybranie przycisku dalej powodowałoby natychmiastowe wyznaczenie trasy z domyślnymi ustawieniami. Jeżeli użytkownik chciałby coś zmienić musi wybrać opcje a tam miałby wszystko na jednym ekranie.
A w mojej propozycji funkcji "Zaplanuj trasę" http://forum.naviexpert.pl/topic901-70.html#p29173 nawet nie trzeba przechodzić do opcji, bo można jechać nawet od razu po wprowadzeniu punktów trasy lub po zmianie dowolnej danej przy modyfikacji. Po wybraniu sugerowania różnych tras doszedłby jeszcze tylko wybór najkorzystniejszej z nich.
Marian

Telefon: Samsung Galaxy A3

Postprzez Michal1983 » niedziela, 3 lut 2013, 05:35

Chodziło o to, że działanie funkcji planuj kończy się pokazaniem wyznaczonej trasy. Nawiguj powinno rozpoczynać nawigację. Ponieważ efekt ich działania jest różny nie powinno się ich łączyć, bo spowoduje to dodatkowe utrudnienia i zmniejszy wygodę korzystania z programu.
Naviexpert - Navigation comes back to business | Piłeś alkohol? Nie prowadź! Zadzwoń po trzeźwego kierowcę!
Nie jeżdżę wolno to wszyscy wokół mnie gdzieś się śpieszą. | Chce testować/używać NE 10.2.74 na mojej Nokii.
PS 22:17, PS2 0:38 z Nokią 5230
Michal1983

Telefon: Nokia 5230

Planowanie trasy i brak GPS

Postprzez vtec_z » wtorek, 19 lut 2013, 22:44

Wpadłem na forum po starej znajomości, bo coraz bardziej wkurza mnie nowa funkcja NE na mojej Nokii N8 z Symbian Belle.
Gdzie najczęściej sięgacie do planowania trasy? Ja z reguły robię to pod dachem solidniejszym niż samochodowy, bo w aucie to nie raczej nie myślę o planowaniu ale o wyznaczeniu trasy, z której od razu skorzystam. No to siadam sobie wygodnie w pozycji leżącej, sięgam po telefon, włączam NE, układam trasę, komplikuję ją jak mogę, włączam i wyłączam punkty pośrednie, porównuję, oglądam przebieg... A właśnie, że nie oglądam, bo po wyznaczeniu trasy NE wywala mi na pół ekranu komunikat o braku pozycji GPS. Fakt, GPS nie spozycjonował mnie bo nie mógł - dach nade mną jest zbyt gruby, ale to ja wiem bez informowania przez NE, a poza tym na co potrzebna jest moja pozycja w Szczecinie gdy planuję trasę z Suwałk do Przemyśla?

Zgłosiłem problem przez stronę NE i otrzymałem odpowiedź :shock: ... Zgadnijcie jak brzmiała? :roll:

Pozdrawiam wszystkich, którzy jeszcze mnie pamiętają :D

Vtec_Z
First man, then machine (Soichiro Honda)
vtec_z

Telefon: Lumia 640XL LTE

Postprzez Qbek » wtorek, 19 lut 2013, 22:49

A to niespodzianka! :D Ty żyjesz!

Do rzeczy. Nie denerwuje Cię fakt, że w pierwszym okienku (start) nie można wpisać tekstu, tylko trzeba użyć czegoś z pamięci? A może u Ciebie to działa?
Qbek

Telefon: LG Leon oraz Xperia Z3 dual

Postprzez vtec_z » wtorek, 19 lut 2013, 22:59

Qbek napisał(a):A to niespodzianka! :D Ty żyjesz!

Żyjem. I czytam co nieprzeczytane. I znalazłem, że zgłosiłeś już problem GPS fix v. planowanie trasy wieki temu (w listopadzie).

Aktualna zatem zostaje druga część mojego postu, czyli pytanie o odpowiedź udzieloną przez personel NE. Ja się uśmiałem :lol:
Ostatnio edytowano wtorek, 19 lut 2013, 23:01 przez vtec_z, łącznie edytowano 1 raz
vtec_z

Postprzez vtec_z » wtorek, 19 lut 2013, 23:01

Qbek napisał(a):Nie denerwuje Cię fakt, że w pierwszym okienku (start) nie można wpisać tekstu, tylko trzeba użyć czegoś z pamięci? A może u Ciebie to działa?

A u mnie działa. Wpisuję, nawet wychodzą mi podpowiedzi sensowne, bo z ogólnego przeszukiwania jak i z moich ulubionych.
vtec_z

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wersje NaviExpert