Forum Użytkowników nawigacji NaviExpert

Dyskusje na temat nawigacji NaviExpert w telefonach komórkowych i nie tylko. Zapraszamy do aktywnego udziału. Wyraź Swoją opinię lub podziel się własnymi doświadczeniami Użytkownika mobilnej nawigacji NaviExpert.

Przejdź do zawartości

FAQ |Zarejestruj | Zaloguj

NaviExpert 1.2 edycja Windows Phone

Re: NaviExpert 1.2 edycja Windows Phone

Postprzez mentos11 » czwartek, 22 lis 2012, 15:52

Marian na spotkaniu dowiedziałem się że wersja NE na andka na WP i na iOS są pisane przez inne zespoły deweloperskie, dzięki temu zapewne mamy przyjemność podyskutować z mlos na forum :)
Ma to zapobiec powielaniu błędów i złych naleciałości.
Użytkownicy WP powinni być zadowoleni że projektanci ich wersji chcą podyskutować i znać nasze zdanie, my androidowcy możemy za to Kasię męczyć ;)
mentos11
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert
Użytkownik forum Użytkownik forum

Telefon: moto g

Postprzez Marian » czwartek, 22 lis 2012, 16:13

mentos11 napisał(a):Marian na spotkaniu dowiedziałem się że wersja NE na andka na WP i na iOS są pisane przez inne zespoły deweloperskie, dzięki temu zapewne mamy przyjemność podyskutować z mlos na forum :)
Telefony są jedynie terminalami systemu. Rozumiem zatem, że wersje na WP i iOS funkcjonują na oddzielnych serwerach i w oparciu o inne algorytmy. Już wiadomo, że różnią się komunikatami dźwiękowymi. Pytanie: w jakim stopniu dotyczy to komunikatów graficznych, algorytmów CT i routingu? A co z Symbianem i Bada? Czyżby było tyle niezależnych NE, ile systemów operacyjnych na smartfony? To chyba jakaś bzdura.
Marian

Telefon: Samsung Galaxy A3

Postprzez mentos11 » czwartek, 22 lis 2012, 18:09

Marian nadinterpretujesz troszkę.
Aplikacja odwala kawal roboty to tylko trasa, mapa i poi sa pobierane z serwera cala wizualizacja wraz z komunikatami wykonuje aplikacja, czy naprawdę sadziles ze serwer odpowiada za przeliczanie prędkości i odpowiednie wyswietlanie?
A co w przypadku braku łączności, przecież nawigacja działa i nawiguje tylko trasy nie przeliczy bo nie może jej pobrać z serwera!
mentos11

Telefon: moto g

Postprzez ALEX » czwartek, 22 lis 2012, 20:46

mlos napisał(a):Zastanawialiśmy się nad umieszczeniem jej jako opcjonalny element, ale to zostawiliśmy na przyszłość.

A czy wiesz dlaczego na autostradzie TIR-y potrafią się wyprzedzać na odcinku 3km? Czemu to robią skoro różnica prędkości jest tak niewielka? Czemu wyprzedzany nie odpuści?
The mind is like a parachute - it works better when it's open.
ALEX
Użytkownik forum Użytkownik forum
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert

Postprzez Marian » czwartek, 22 lis 2012, 23:56

mentos11 napisał(a):... tylko trasa, mapa i poi sa pobierane z serwera cala wizualizacja wraz z komunikatami wykonuje aplikacja...
Jesteś pewien? Bo jeśli tak jest, to nic dziwnego, że komunikaty i wizualizacja są tak prymitywne i nie da się tego łatwo poprawić.
Odnoszę wrażenie, że inteligentne strzałki i kody szerokiego spektrum komunikatów spotykanych w innych nawigacjach są przesyłane z serwera wraz z trasą, a nie "wymyślane" przez komórkę. A pobieranie mapy jest czystym balastem...
Marian

Postprzez mlos » piątek, 23 lis 2012, 08:58

@Marian:
Połączenia z serwerem, ze względu na zmienną jakość łącza i ograniczenie transferu danych, są jak najrzadsze. Mogę Ci zagwarantować, że inne aplikacje działają podobnie. Dlaczego? Wymiana informacji pomiędzy klientem a serwerem trwa nieznaną z góry ilość czasu - często bardzo szybko, ale też nierzadko kilkanaście, kilkadziesiąt sekund, do tego dochodzi ograniczanie transferu danych do minimum. Napisanie sensownej mobilnej nawigacji, której cała logika biznesowa byłaby na serwerze jest w obecnych warunkach niemożliwe, ale staramy się maksymalnie wykorzystać serwer, który przelicza za nas sporo rzeczy. Na końcu jednak za wyświetlenie mapy, wygłaszanie komunikatów itp jest odpowiedzialny klient, bo on zna przybliżoną pozycję auta z dokładnością co do sekundy.

Co do różnic między platformami - Starsze OS'y w większości wspierają język Java w wersji dla małych urządzeń, Android wspiera pełną Javę, ale ma do tego swoje własne narzędzia, z kolei Windows Phone 7 pozwala pisać aplikacje tylko i wyłącznie w C# (w WP8 dochodzi jeszcze C++) i zawiera swoje własne trochę egzotyczne narzędzia do pisania aplikacji, identycznie jest z iOS'em, który wspiera ObjectiveC, który już w ogóle jest dziwactwem ; ). Nie ma żadnych sensownych możliwości przejścia pomiędzy tymi językami automatycznie, z pomocą jakichś skryptów itd, co zmusza nas do pisania aplikacji od nowa.
Ponadto każdy OS ma swój design i sposoby interakcji z użytkownikiem, do których niedostosowanie się jest nie tylko nieeleganckie ale i nieefektywne.

@ALEX:
A czy wiesz dlaczego na autostradzie TIR-y potrafią się wyprzedzać na odcinku 3km? Czemu to robią skoro różnica prędkości jest tak niewielka? Czemu wyprzedzany nie odpuści?

Oczywiście, oszczędzają czas jadąc szybciej, bo ich liczniki nie działają identycznie (ze względu choćby na grubość bieżnika). Problem w tym, że NE w niczym by im nie pomógł - tachografy są zamontowane w licznikach.
mlos
Pracownik NaviExpert Pracownik NaviExpert

Postprzez Qbek » piątek, 23 lis 2012, 09:45

ALEX napisał(a):A czy wiesz dlaczego na autostradzie TIR-y potrafią się wyprzedzać na odcinku 3km? Czemu to robią skoro różnica prędkości jest tak niewielka? Czemu wyprzedzany nie odpuści?

Ja wiem... bo są kretynami, którzy po chamsku zajeżdżają drogę małym autom! Doświadczam tego chamstwa kilkadziesiąt razy w tygodniu! I proszę mi nie tłumaczyć, że ja się szybciej rozpędzę niż on. To nie usprawiedliwia w żaden sposób chamstwa i łamania KRD. W końcu dojrzejemy do wprowadzenia zakazu wyprzedzania się ciężarówek. To naturalny proces, który musi nastąpić, zwłaszcza przy niskim poziomie umysłowym mobili...
Qbek
Użytkownik forum Użytkownik forum
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert

Telefon: LG Leon oraz Xperia Z3 dual

Postprzez mlos » piątek, 23 lis 2012, 10:02

Przypomniał mi się filmik na ten temat, na który kiedyś trafiłem ; ):
http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=JrOkduqEXkM
mlos

Postprzez Marian » piątek, 23 lis 2012, 13:49

mlos napisał(a):Nie ma żadnych sensownych możliwości przejścia pomiędzy tymi językami automatycznie, z pomocą jakichś skryptów itd, co zmusza nas do pisania aplikacji od nowa.
Ponadto każdy OS ma swój design i sposoby interakcji z użytkownikiem, do których niedostosowanie się jest nie tylko nieeleganckie ale i nieefektywne.
Rozumiem zatem, że przy okazji pojawiają się indywidualne modyfikacje algorytmów interakcji z użytkownikiem tak, że implementacje na różne systemy mogą znacznie się różnić.
mlos napisał(a):Połączenia z serwerem, ze względu na zmienną jakość łącza i ograniczenie transferu danych, są jak najrzadsze. Mogę Ci zagwarantować, że inne aplikacje działają podobnie. Dlaczego? Wymiana informacji pomiędzy klientem a serwerem trwa nieznaną z góry ilość czasu - często bardzo szybko, ale też nierzadko kilkanaście, kilkadziesiąt sekund, do tego dochodzi ograniczanie transferu danych do minimum. Napisanie sensownej mobilnej nawigacji, której cała logika biznesowa byłaby na serwerze jest w obecnych warunkach niemożliwe, ale staramy się maksymalnie wykorzystać serwer, który przelicza za nas sporo rzeczy
Trudno z tym polemizować. Połączenie jest niezbędne tylko wtedy, gdy następuje zmiana trasy. Natomiast sprawa dyskusyjną jest treść transferowanej informacji. Teraz jest głównie obciążona mapą. Ja miałem na myśli treści komunikatów (słownych i graficznych). Jeśli są one opracowywane na komórce, to siłą rzeczy muszą być proste i jakieś bardziej złożone algorytmy raczej nie wchodzą w rachubę. A mogłaby zawierać indywidualne wskazówki nawigacyjne (np. w formie tekstowej do przeczytania przez klienta lub schematy skrzyżowań z prawidłową trasą) opracowane za pomocą wyrafinowanych algorytmów na serwerze - zamiast mapy, która jest taka sama dla wszystkich użytkowników i mogłaby być na stałe w pamięci. Wtedy transfer byłby niewielki, a jakość systemu znacznie wyższa.
mlos napisał(a):...Na końcu jednak za wyświetlenie mapy, wygłaszanie komunikatów itp jest odpowiedzialny klient, bo on zna przybliżoną pozycję auta z dokładnością co do sekundy.
To jest oczywiste.
Marian

Postprzez mlos » piątek, 23 lis 2012, 14:11

@Marian:
Rozumiem zatem, że przy okazji pojawiają się indywidualne modyfikacje algorytmów interakcji z użytkownikiem tak, że implementacje na różne systemy mogą znacznie się różnić.

Tak, choć tylko do pewnego stopnia. Z jednej strony to trochę zło konieczne, z drugiej, różnorodność to coś dobrego. W końcu zmieniając system operacyjny na inny nie oczekujesz, że wszystkie działają i wyglądają tak samo? Gwarantuję Ci, że przesiadka na Windows Phone to szok termiczny na początku ; ), ale ten system ma dużo zalet z punktu widzenia User Experience. Jeśli to zaakceptujesz, to nie będziesz chciał żeby Twoja ulubiona aplikacja działała i wyglądała tak samo jak np aplikacja na iOS czy Android.

Jeśli są one opracowywane na komórce, to siłą rzeczy muszą być proste i jakieś bardziej złożone algorytmy raczej nie wchodzą w rachubę. A mogłaby zawierać indywidualne wskazówki nawigacyjne (np. w formie tekstowej do przeczytania przez klienta lub schematy skrzyżowań z prawidłową trasą) opracowane za pomocą wyrafinowanych algorytmów na serwerze - zamiast mapy, która jest taka sama dla wszystkich użytkowników i mogłaby być na stałe w pamięci. Wtedy transfer byłby niewielki, a jakość systemu znacznie wyższa.

Mogę powiedzieć, że tak: nastawienie jest na minimalizację transferu, więc serwer stara się nam przekazać maksimum informacji i podpowiedzi. W dalszym ciągu zostawia to duże pole do interpretacji tych informacji po stronie klienta. Chętnie wszedłbym w szczegóły, ale (mam nadzieję, że to zrozumiałe) zwyczajnie nie mogę ; ).
Co w takim razie poprawiłbyś w komunikatach występujących na trasie?
mlos

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wersje NaviExpert