Forum Użytkowników nawigacji NaviExpert

Dyskusje na temat nawigacji NaviExpert w telefonach komórkowych i nie tylko. Zapraszamy do aktywnego udziału. Wyraź Swoją opinię lub podziel się własnymi doświadczeniami Użytkownika mobilnej nawigacji NaviExpert.

Przejdź do zawartości

FAQ |Zarejestruj | Zaloguj

1 pytanie konkursowe

Re: 1 pytanie konkursowe

Postprzez bartek » środa, 5 paź 2011, 12:44

ODPOWIEDŹ DO PYTANIA.

Tomasz Talarczyk:
Pojazd jest tym mniej uciążliwy dla środowiska, im mniej emituje hałasu i spalin. Hałas zależy od obrotów silnika (czyli od biegu, na którym auto jedzie).
Spalin jest tym więcej, im więcej paliwa auto zużywa na przejechanie jednego kilometra. Najwięcej auto pali zaraz po uruchomieniu zimnego silnika – cztery razy więcej na pierwszym kilometrze jazdy, niż po rozgrzaniu silnika do optymalnej temperatury (ok. 10-20 minut pracy, zależnie od rodzaju pojazdu i temperatury zewnętrznej). Zużycie 1 litra benzyny z a w s z e powoduje emisję 2,34 kg CO2, a 1 litra oleju napędowego – 2,66 kg CO2. To skutek spalania paliwa węglowodorowego z udziałem tlenu z powietrza. Zatem auto, które pali np. 8 litrów benzyny na 100 km, wyemituje na tym dystansie 18,72 kg dwutlenku węgla. Auto z dieslem zużywające 6 l/100 km wyemituje 15,96 kg CO2. Zatem diesel jest czystszy, bo mniej litrów spala na danym odcinku trasy. Gaz płynny używany do napędzania samochodu powoduje emisję około 10% mniej dwutlenku węgla niż benzyna [źródło: http://www.agaz.pl/artykuly_ciek.php?ktory=1 ]
Pojazd hybrydowy – z silnikiem benzynowym zasilanym LPG i silnikiem elektrycznym zasilanym z baterii jest najekonomiczniejszą kombinacją napędów, ale relatywnie drogą.
Te same oszczędności na paliwie (i ograniczenie emisji CO2) można osiągnąć konsekwentną ekojazdą zwykłym „benzyniakiem” lub dieslem.

Punktacja:
jotde: 10 punktów
Hunter-sw: 5 punktów
GanjaFighter: 5 punktów

dodatkowo po 2 punkty bonusowe:
ogromny , mindzik i gietpe
bartek
Użytkownik forum Użytkownik forum

Re: 1 pytanie konkursowe

Postprzez algi » środa, 5 paź 2011, 20:36

Ja się ze stwierdzeniem "Zatem diesel jest czystszy" nie zgodzę.
OK jeśli mniej CO2 wyemituje ale CO2 nie jest najgorszym z syfu który z rury wylatuje... tam są różnego rodzaju tlenki azotu, sadza itd...

Gdyby chodziło tylko o CO2 to do Berlina i innych miast nie było by zakazu wjazdu dla starych diesli, podczas gdy spokojnie Hondą z '99 EURO 2 mogę wjechać do samego centrum (zielona naklejka Umwelt Zone czy jak to się tam zwie...)

Np. jak byłem na Tajwanie to dowiedziałem się że dopiero teraz diesle zaczynają być dozwolone (wcześniej były zakazane ze względów ekologicznych) bo już jako tako z DPFami dają rade....

NE v3.x - NOKIA 6300 + LD-3W
NE v4.x /5.x - LG GT 505
NE v6.x /7.x - SAMSUNG GALAXY S / S PLUS
NE v8.x - SAMSUNG GALAXY S PLUS / NOTE 2
NE v9.x - SAMSUNG GALAXY NOTE 2 / NOTE 4
NE v10.x - SAMSUNG GALAXY NOTE 4

NE v11.x - SAMSUNG GALAXY NOTE FE
algi
Użytkownik forum Użytkownik forum
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert

Telefon: Galaxy Note 4 SM-910C

Poprzednia strona