Forum Użytkowników nawigacji NaviExpert

Dyskusje na temat nawigacji NaviExpert w telefonach komórkowych i nie tylko. Zapraszamy do aktywnego udziału. Wyraź Swoją opinię lub podziel się własnymi doświadczeniami Użytkownika mobilnej nawigacji NaviExpert.

Przejdź do zawartości

FAQ |Zarejestruj | Zaloguj

Punkt pośredni - przejazd w pobliżu zamiast dokładnie przez

Re: Punkt pośredni - przejazd w pobliżu zamiast dokładnie pr

Postprzez Marian » poniedziałek, 12 sty 2015, 14:24

Piotrek napisał(a):Ja pisze o sytuacji gdy NIE chcesz jechać dokładnie przez punkt pośredni, bo nie wiesz gdzie dokładnie ma leżeć żeby było idealnie (wiesz że trasa ma biec przez miasto X ale jakimi ulicami juz nie wiesz)
To w NE już masz. Dowolny punkt leżący w granicach administracyjnych miasta ten warunek spełnia, a NE wybiera sobie najkorzystniejsze. Ale gwarancji, że przejedziesz przez miasto X to nie daje.
Piotrek napisał(a):...albo nie jest łatwo dokładnie wybrać lokalizację punktu (dotknięcie mapy może ustawić punkt na pasie jazdy w drugą stronę, na jakiejś jednokierunkowej albo nawet zamkniętej ulicy itp)
Niska precyzja określania punktu za pomocą palca jest oczywista. Konieczne byłoby jednakże dodatkowe pytanie czy chodzi dokładnie o ten punkt czy też aby trasa biegła "w pobliżu". I tu zaczynają się problemy, bo należałoby określić czego się od trasy oczekuje. Obecnie NE stara się dojechać do takiego punktu lub w jego pobliże często nadkładając drogi np. na nawracanie. Kiedy miałoby z takich starań zrezygnować? Jaką trasę uznalibyśmy za spełniającą nasze oczekiwania? Jak to sformalizować?

Zdecydowanie łatwiej jest zapewnić precyzyjne a jednocześnie proste definiowanie punktów stanowiących skrzyżowanie dróg. Bez względu na sposób ich wykorzystania, np. jak w poście topic1144-20.html#p38357. Mogących służyć zarówno jako punkty docelowe jak i pośrednie.
Zwłaszcza, że już to funkcjonowało, ale wypadło po zmianie sposobu wprowadzania danych. Nie jest to technicznie niemożliwe. Parę głosów wspierających tę funkcjonalność też już się pojawiło topic1144.html.
Marian
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert
Użytkownik forum Użytkownik forum
 
Posty: 1122
Dołączył(a): czwartek, 9 lip 2009, 19:12
Lokalizacja: Gliwice
Telefon: Samsung Galaxy A3

Re: Punkt pośredni - przejazd w pobliżu zamiast dokładnie pr

Postprzez Piotrek » poniedziałek, 12 sty 2015, 17:28

Chyba rozumiem co chcesz powiedzieć: jeśli byłaby możliwość nawigacji do skrzyżowania to nie byłoby problemów ze stawianiem punktu na pasie w druga stronę albo na drodze jednokierunkowej, tak?

Częściowo się zgadzam, w niektórych przypadkach by pomogło.

Ale sądzę że częsty przypadek jest taki: podajesz początek i koniec a później patrzysz na proponowaną trasę na mapie. Jeśli Ci coś nie pasuje to najłatwiej kliknąć na mapie w miejscu gdzie ma trasa przebiegać i dodać to jako punkt pośredni. W tym przypadku nawigacja do skrzyżowania nie pomoże.

Jak zaimplementować dodanie w ten sposób punktu "przyblizonego"? To już inna sprawa. Jak będę miał więcej czasu wieczorem to może coś napisze
Piotrek
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert
Użytkownik forum Użytkownik forum
 
Posty: 150
Dołączył(a): środa, 3 gru 2014, 01:01
Telefon: Samsung Galaxy S3

Re: Punkt pośredni - przejazd w pobliżu zamiast dokładnie pr

Postprzez Piotrek » poniedziałek, 12 sty 2015, 23:49

Piotrek napisał(a):Jak zaimplementować dodanie w ten sposób punktu "przyblizonego"? To już inna sprawa. Jak będę miał więcej czasu wieczorem to może coś napisze


Na przykład tak: po dotknięciu mapy pojawia się okno ze współrzędnymi i "Więcej informacji". Po wybraniu tego pojawia się lista punktów w pobliżu. Na górze jest pole wyszukiwania. Wystarczy w tym miejscu dodać nowe pole - domyślnie by pokazywało, że przejeżdżać się będzie dokładnie przez punkt (tak jak jest teraz). Po dotknięciu by się zmieniało na przejazd w pobliżu. Może można by tam gdzieś dać możliwość wpisania maksymalnej odległości w której musiałby przejechać.

Alternatywnie, po wybraniu już jakiegoś punktu z tej listy, pojawia się kolejny ekran z informacją o tym punkcie, przyciskami "utwórz skrót", "dodaj do trasy" itd. Jakiś sposób zaznaczania, że przejazd powinien być w pobliżu mógłby być tutaj.

Kolejna możliwość - po dotknięciu "Dodaj do trasy" przenosimy się do trasy i listy punktów. Każdy punkt już teraz ma listę opcji pod ">". Jedną z opcji mogło by być ustawianie przejazdu. Fajnie jakby ta informacja była gdzieś wyświetlana na samej liście punktów trasy, jest tam dość dużo miejsca. Zresztą można by to tak zrobić, żeby nie zajmowało dodatkowego miejsca.

No i oczywiście jeśli mamy punkt zapisany jako "ulubiony", to powinna być możliwość zapisania, że chcemy domyślnie przejeżdżać w pobliżu (i w jakiej odległości max). Teraz niestety muszę mieć dwa punkty - "rybitwy do krakowa" i "rybitwy z krakowa" na jezdniach w obie strony, bo inaczej NE robił nawracania...
Piotrek
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert
Użytkownik forum Użytkownik forum
 
Posty: 150
Dołączył(a): środa, 3 gru 2014, 01:01
Telefon: Samsung Galaxy S3

Re: Punkt pośredni - przejazd w pobliżu zamiast dokładnie pr

Postprzez Marian » wtorek, 13 sty 2015, 12:22

W powyższym poście opisujesz w jaki sposób wprowadzić do NE życzenie przejazdu w pobliżu punktu. Głównym problemem jest jednak formalizacja tego życzenia i sposób jego realizacji.

W przypadku przejazdu dokładnie przez punkt pośredni sprawa jest dość prosta: trasa dzieli się na dwie niezależne części - z punktu początkowego do pośredniego oraz z pośredniego do końcowego. Natomiast w przypadku przejazdu w pobliżu punktu można to sobie wyobrazić jako dojazd do dowolnego punktu na granicy obszaru tolerancji, a następnie przejazd od tego punktu do punktu końcowego. Tu jednak sprawy się komplikują, bo dalszy jej przebieg może być bardzo odległy od optymalnego (wg. kryterium przyjętego dla danego typu trasy). Ponieważ jednak cała trasa powinna być optymalna być może należałoby rozważyć tyle dokładnych punktów pośrednich i tyle tras ile jest punktów przecięcia granicy tego obszaru z siecią dróg. Prawdę mówiąc tak właśnie powinien działać algorytm dla nieostrego punktu pośredniego określonego poprzez samą nazwą miejscowości. *) Ale czy on tak działa - nie wiadomo.**)

Pomysł przejazdu w pobliżu punktu jest sensowny i wart wdrożenia, gdyż łagodziłby negatywne skutki niskiej precyzji wybierania palcem z mapy.
Wydaje się, że do rozwiązania przedstawionego problemu NE mógłby użyć istniejącego algorytmu, tyle że granica obszaru administracyjnego byłaby zamieniona przez np. okrąg odpowiadający odległości od punktu.

* Można sobie wyobrazić algorytmy działające poprawnie tylko z wykorzystaniem części punktów.
** Bo np. jeśli jako punkt pośredni podamy samą nazwę ulicy, to zamiast wyznaczać trasę przebiegającą dowolnym jej fragmentem algorytm NE traktuje tę ulicę jako punkt będący jej początkiem.
Marian
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert
Użytkownik forum Użytkownik forum
 
Posty: 1122
Dołączył(a): czwartek, 9 lip 2009, 19:12
Lokalizacja: Gliwice
Telefon: Samsung Galaxy A3

Poprzednia strona

Powrót do Ogólne

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron
Obserwuj nas na Facebooku Strona gwna NaviExpert NaviExpert Newsletter Blog NaviExpert