Forum Użytkowników nawigacji NaviExpert

Dyskusje na temat nawigacji NaviExpert w telefonach komórkowych i nie tylko. Zapraszamy do aktywnego udziału. Wyraź Swoją opinię lub podziel się własnymi doświadczeniami Użytkownika mobilnej nawigacji NaviExpert.

Przejdź do zawartości

FAQ |Zarejestruj | Zaloguj

Rejestratory przejazdów na czerwonym

Rejestratory przejazdów na czerwonym

Postprzez vtec_z » poniedziałek, 12 sty 2015, 16:19

ITD funduje nam nowy rodzaj kontroli prawidłowych zachowań na drodze - rejestratory wjazdu na skrzyżowanie przy czerwonym świetle bze kontroli prędkości jazdy:
http://www.motofakty.pl/artykul/rejestratory-przejazdow-na-czerwonym-swietle-na-drogach-od-stycznia-2015-roku.html
No może nie całkiem nowy rodzaj, bo w tę funkcję już wcześniej były wyposażane fotoradary.

Piszę o tym, bo zastanawiam się, czy w NE powinny być odróżniane od fotoradarów mierzących prędkość:
Tak - bo wszak to nie fotoradar taki jak dotychczas - zatem inne oznakowanie w NE, inne zgłoszenie?
Nie - bo trudno jedno od drugiego odróżnić poza brakiem znaku D-51 "fotoradar" (w Warszawie na Wołoskiej stoją dwa takie urządzenia w obudowach identycznych jak fotoradary) i będą zgłaszane jak zwykłe fotoradary.

Co o tym sądzicie?
First man, then machine (Soichiro Honda)
vtec_z
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert
Użytkownik forum Użytkownik forum

Telefon: Lumia 640XL LTE

Re: Rejestratory przejazdów na czerwonym

Postprzez Edek » poniedziałek, 12 sty 2015, 22:07

Nie chcę wyjść na jakiegoś Michała ;), ale... nie lepiej po prostu nie przejeżdżać na czerwonym? Przecież czerwone nie zapala się nagle, wcześniej jest żółte, które nawet przy nieco przekroczonej prędkości w zupełności wystarcza do zatrzymania auta przed skrzyżowaniem.

Tak, wiem, marudzę nie na temat, ale wybaczcie - jestem uczulony na jazdę na czerwonym, bo odbywa się to najczęściej z bardzo dużą szybkością (gaz do dechy żeby jeszcze zdążyć), a ewentualnymi ofiarami są najczęściej niewinni ludzie, którym taki rozpędzony pocisk ładuje się np. centralnie w drzwi.
Edek

Telefon: Nexus 5 + SE Arc S

Postprzez Piotrek » wtorek, 13 sty 2015, 02:18

A czym to się różni od ostrzeżeń o fotoradarach ?
Piotrek

Telefon: Samsung Galaxy S3

Postprzez Michal1983 » wtorek, 13 sty 2015, 05:47

Z tego co widziałem to Y rozróżnia te fotoradary. Jestem zdania, że zamiast traktować zdezorientowanych ludzi jako maszynki do zarabiania pieniędzy powinno się opracować taki system sterowania ruchem aby kierowca nie miał wątpliwości czy zdąży czy nie przejechać przez skrzyżowanie. Dodatkowo dobra synchronizacja sygnalizatorów tzw "zielona fala" powinna być na porządku dziennym i premiować przepisowo jeżdżących kierowców, a nie tylko czekać na ich błąd. Widziałem też sytuację kiedy mimo czerwonego światła kierowcy oczekujący do skrętu wjeżdżają na skrzyżowanie. W pewnym mieście postawiono taki wyświetlacz, który pokazywał z jaką prędkością trzeba jechać aby zdążyć przejechać przez skrzyżowanie i nie był tp głupi pomysł.
Naviexpert - Navigation comes back to business | Piłeś alkohol? Nie prowadź! Zadzwoń po trzeźwego kierowcę!
Nie jeżdżę wolno to wszyscy wokół mnie gdzieś się śpieszą. | Chce testować/używać NE 11.1.137 na mojej Nokii.
PS 22:17, PS2 0:38 z Nokią 5230
Michal1983
Użytkownik forum Użytkownik forum
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert

Telefon: Nokia 5230

Postprzez Wojtex16 » wtorek, 13 sty 2015, 13:24

Zamiast tych radarów to lepiej jakby zastosowali licznik na światłach. Takie rozwiązanie widziałem we Wrocławiu. Bardzo fajne rozwiązanie, można się ta światłąch porozglądać, a nie patrzeć kiedy się zapali. A przede wszystkim jest płynniejszy ruch bo wcześniej wrzucisz bieg, a nie jak niektórzy jak zapala się zielone to dopiero wrzucają jedynkę.
Wojtex16

Telefon: Nokia Lumia 930

Postprzez hardtmuth » wtorek, 13 sty 2015, 14:07

Ktoś kto jeździ parę lat samochodem ogarnia na tyle sprawy, że wie kiedy będzie dla niego zielone światło analizując inne sygnalizatory w okolicy. Mimo to, licznik czasu jest fajnym rozwiązaniem i nie mam nic przeciwko.

Poza tym jestem zdania, że fotoradar na czerwone powinien być częściej, a nie tylko na 20 skrzyżowaniach. Dodatkowo za przejechanie na czerwonym (ale na czerwonym grubym, a nie żółte przez 300 ms i zaraz czerwone, bo tak nawet nie da się wyhamować) powinny być podniesione mandaty. Wyprzedzanie na przejściu, przejazd na czerwonym i przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h powinno kosztować nas, albo zależnie od zarobków, albo jakieś 2-4 tys. za pojedyncze wykroczenie. Będzie pełno jęczenia, narzekania, ale o ile bezpieczniej byłoby. Przyznam, że dla mnie 500 zł to żaden bat. Chociaż wyżej wymienione wykroczenia popełniam wyjątkowo rzadko - raczej przypadkowo.
hardtmuth

Telefon: Motorola Moto G

Postprzez Roddy » wtorek, 13 sty 2015, 16:22

Jakoś sceptycznie jestem nastawiony do poglądu, że zwiększanie wysokości kar wpłynie na poprawę bezpieczeństwa na drogach.
W listopadzie miałem taką przygodę. Otóż jechałem sobie rano do pracy, jak to się często zdarza lekko jeszcze zaspany, ale oczywiście 100% trzeźwy. Zjechałem na lewy pas, bo prawy był zastawiony przez radiowóz parkujący na poboczu. W pewnym momencie radiowóz ruszył i przez jakiś czas jechał sobie tak plus minus równo ze mną prawym pasem. Zbliżaliśmy się do przejścia i zbliżał się do niego też pieszy, ale pieszy zwalniał, widać było, że zamierza nas przepuścić. W pewnym momencie radiowóz zahamował tuż przed przejściem, ja zanim zdążyłem się zorientować co kombinują przejechałem przez to przejście.
Po tym wszystkim panowie policjanci zatrzymali mnie i oświadczyli, że oto właśnie ominąłem pojazd przepuszczający pieszych, za co należy się 500 PLN, 10 punktów i w myśl nowego zarządzenia komendanta wojewódzkiego prawo jazdy zabrane do rozprawy w sądzie grodzkim. Ostatecznie wspaniałomyślnie zgodzili się na wyprzedzanie bezpośrednio przed przejściem, 200 PLN i 10 punktów. I co? Mogłem przyjąć albo iść do sądu i udowadniać, że nie jestem wielbłądem.
Tak właśnie wygląda "polowanie na piratów drogowych" w wykonaniu krakowskiej policji.
Czy coś się zmieni, gdy dostaną do ręki narzędzie w postaci wyższych kar? Albo raczej, czy zmieni się na lepsze? Jakoś wątpię.
Chyba wolę automatyczne rejestratory. Takiemu przynajmniej komendant na odprawie nie powie: przywieź mi na koniec dnia tyle a tyle bloczków.
Roddy

Telefon: MS Lumia 650, myPhone Iron

Postprzez Piotrek » środa, 14 sty 2015, 02:39

Trzeba mieć własny rejestrator. I następnym razem zahamować panom policjantom ;)
Piotrek

Telefon: Samsung Galaxy S3

Postprzez hardtmuth » środa, 14 sty 2015, 09:17

Roddy napisał(a):Jakoś sceptycznie jestem nastawiony do poglądu, że zwiększanie wysokości kar wpłynie na poprawę bezpieczeństwa na drogach.

Na mnie działa wysokość kar. Po prostu teraz max 500 zł to jest mało. Jak jeździłem za granicą autem, np. wakacje, jeździłem zgodnie z przepisami, nic a nic nie przekraczałem, bo wiem jakie tam są mandaty. Jak widać na mnie wyższa kara działa bardzo dobrze. Rozumiem, że ktoś kto zarabia 100 tys. miesięcznie nie odczuje mandatu 5 tys. zł, ale jak ktoś zarabia 5-10 tys. zł to już odczuje taki podwyższony mandat w portfelu.

Co do drugiej sytuacji z hamowaniem przez policję, znana sztuczka. Niestety ciężko się przed nią ustrzec. Idealnie byłoby od początku zatrzymać się i przepuścić pieszego. Ja jestem ostro wyczulony na przejeżdżanie przez przejście i uważam, by nie zacząć kogoś wyprzedzać na nim (oczywiście mowa o przejściach przez świateł).
hardtmuth

Telefon: Motorola Moto G

Postprzez vtec_z » środa, 14 sty 2015, 09:24

I dyskusja poszła w krzaki...

Pytałem o zasadność meldowania w NE rejestratorów przejazdów na czerwonym i o odróżnienie ich od fotoradarów, a dyskutujemy o całym systemie kar za przekraczanie przepisów.
Rejestratory są - i to jest fakt - podobnie jak fotoradary. Z tym musimy się pogodzić, przynajmniej w ramach forum NE, bo tego faktu nie zmienimy. Możemy mieć wpływ jedynie na ich odwzorowanie w NE.
First man, then machine (Soichiro Honda)
vtec_z

Telefon: Lumia 640XL LTE

Następna strona

Powrót do Ogólne