Forum Użytkowników nawigacji NaviExpert

Dyskusje na temat nawigacji NaviExpert w telefonach komórkowych i nie tylko. Zapraszamy do aktywnego udziału. Wyraź Swoją opinię lub podziel się własnymi doświadczeniami Użytkownika mobilnej nawigacji NaviExpert.

Przejdź do zawartości

FAQ |Zarejestruj | Zaloguj

Nowy sposób rysowania trasy w NE zakłóca GPS?

Nowy sposób rysowania trasy w NE zakłóca GPS?

Postprzez Radut » niedziela, 15 mar 2015, 20:46

Witam

Mam dość duży i zarazem dziwny problem z NE, jestem ciekawy czy u kogoś jeszcze się on objawił. Od grudnia używam NE na nowym telefonie (LG Swift Black P970) z najnowszą wersją NE dedykowaną temu modelowi. Do końca lutego wszystko było w porządku i bez problemów. Jednak jakoś na początku marca podczas jazdy z NE pozycja zaczynała "pływać" po mapie i za chwilę GPS rozłączał się i z trudem łapał fixa, by po złapaniu i chwili poprawnej pracy znowu działo się to samo. Inny częsty objaw jest taki, że podczas jazdy pozycja po prostu zatrzymuje się w jednym miejscu by za chwilę całkiem zgubić sygnał GPS. Początkowo sądziłem, że po prostu padł moduł GPS w telefonie. Jednak testy, których przeprowadziłem wiele wykazały, że w przypadku innych aplikacji (np. Yanosik) GPS działa bezproblemowo nawet pomimo kiepskiej pogody i między budynkami, podczas gdy w NE rozłącza się nawet w pogodny dzień w otwartym terenie. W końcu udało mi się odkryć także, że przełączenie NE w stary tryb graficzny (zwany teraz alternatywnym) całkowicie eliminuje problemy z gubieniem pozycji i rozłączaniem GPS!! Co więcej, NE z nowym trybem grafiki tak zakłóca GPS, że uruchamiając naraz NE i Yanosik, pozycja jest gubiona w obydwu programach. Zainstalowanie NE od nowa nie rozwiązało problemu. Jaki może być powód wystąpienia takich problemów, zwłaszcza że wcześniej wszystko działało dobrze? Mam nadzieję że ekipa NE będzie w stanie podsunąć jakieś rozwiązanie :)
Radut
Użytkownik forum Użytkownik forum
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert

Telefon: LG G3

Re: Nowy sposób rysowania trasy w NE zakłóca GPS?

Postprzez hardtmuth » poniedziałek, 16 mar 2015, 11:14

Równie dobrze problem może być gdzie indziej. Nowy tryb rysowania trasy pochłania więcej energii (dotychczas stary NE nie wymagał tak dużo od telefonu, a yanosik pewnie jest niewymagający) i po zmianie wyszły jakieś niedomagania w projekcie sprzętowym Twojego telefonu. Zwiększony pobór prądu, większe tętnienia napięć z przetwornic -> większy poziom zakłóceń i GPS głupieje. Szczególnie, że GPS pracuje prawie na poziomie szumu tła i bardzo łatwo jest go zakłócić. Sprawdzałeś jak zachowuje się GPS w aplikacjach, które są wymagające dla telefonu? Tj. drenują baterię w krótkim (bardzo krótkim) czasie?
hardtmuth

Telefon: Motorola Moto G

Postprzez jotde » poniedziałek, 16 mar 2015, 11:29

Ciekawe, sprawdzę to u siebie. Zmieniłem ostatnio Galaxy Ace 2 na LG G2 mini i myślałem ze po prostu GPS w LG jest do d... A objawy mam bardzo podobne - dzisiaj to mi nawet NE pokazał że wyjeżdżam prosto w las zamiast ładnie skręcać w lewo jak droga prowadzi.
jotde
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert
Użytkownik forum Użytkownik forum

Telefon: Samsung GT-i8160

Postprzez Edek » poniedziałek, 16 mar 2015, 14:35

Jeśli to coś pomoże, to ja ze swojej strony dodam że na swoim starym, zmęczonym SE Arc S (1-rdzeniowy procesor 1,5GHz) nic takiego się nie dzieje. Telefon ma w tej chwili 3 lata skończone, bateria oryginalna, bardzo często doładowywana i rozładowywana, więc już kiepskiej kondycji (trzyma pół dnia gdy mało używam).
Edek

Telefon: Nexus 5 + SE Arc S

Postprzez Roddy » poniedziałek, 16 mar 2015, 16:55

Ciekawe, bo ja w Galaxy Ace 2 miałem identyczne problemy. Na wersji 9.1 nagminnie, na 9.2 myślałem nawet, że naprawili, ale znowu się zdarzyło raz jak dotąd.
Z tą różnicą, że problem pojawiał się najczęściej, gdy zaraz po starcie aplikacji uruchamiałem wyliczanie trasy albo widok mapy. Obejściem było odczekanie po starcie na złapanie fixa plus jakieś 10-15 sekund i dopiero wtedy wprowadzać trasę.
Drugi taki przypadek, gdy się zdarzało, to odebranie / wykonanie połączenia telefonicznego albo użycie innej aplikacji, po czym wznowienie NE z pracy w tle.
Sprawdzałem nawet dostępny RAM w momencie takiej wylotki, ale zwykle było jeszcze go sporo. Przepełnienie jakiejś kolejki może?
Roddy

Telefon: MS Lumia 650, myPhone Iron

Postprzez Radut » poniedziałek, 16 mar 2015, 17:02

hardtmuth napisał(a):Równie dobrze problem może być gdzie indziej. Nowy tryb rysowania trasy pochłania więcej energii (dotychczas stary NE nie wymagał tak dużo od telefonu, a yanosik pewnie jest niewymagający) i po zmianie wyszły jakieś niedomagania w projekcie sprzętowym Twojego telefonu. Zwiększony pobór prądu, większe tętnienia napięć z przetwornic -> większy poziom zakłóceń i GPS głupieje. Szczególnie, że GPS pracuje prawie na poziomie szumu tła i bardzo łatwo jest go zakłócić. Sprawdzałeś jak zachowuje się GPS w aplikacjach, które są wymagające dla telefonu? Tj. drenują baterię w krótkim (bardzo krótkim) czasie?

Dzięki za podpowiedź, postaram się w tym kierunku testować, jednak jeśli nawet to dlaczego przez dwa miesiące działał dobrze? Moim podejrzeniem jest że ekipa NE wprowadziła jakieś zmiany na serwerze, przez które aplikacja od niedawna "głupieje", jednak to oni musieliby się wypowiedzieć ;)

jotde napisał(a):Ciekawe, sprawdzę to u siebie. Zmieniłem ostatnio Galaxy Ace 2 na LG G2 mini i myślałem ze po prostu GPS w LG jest do d... A objawy mam bardzo podobne - dzisiaj to mi nawet NE pokazał że wyjeżdżam prosto w las zamiast ładnie skręcać w lewo jak droga prowadzi.

Dokładnie takie zachowania też mam - droga skręca a kursor wali na wprost, potem albo koryguje pozycję do prawidłowej albo gubi fixa całkiem :)

Roddy napisał(a):Z tą różnicą, że problem pojawiał się najczęściej, gdy zaraz po starcie aplikacji uruchamiałem wyliczanie trasy albo widok mapy. Obejściem było odczekanie po starcie na złapanie fixa plus jakieś 10-15 sekund i dopiero wtedy wprowadzać trasę.

Hehe, dokładnie tak!! Odczekanie po starcie aplikacji jak złapie pierwszego fixa, potem zaraz go zgubi i złapie drugi raz poprawia nieco sytuację - da się wtedy przejechać nawet kilka km bez problemów, ale po jakimś czasie i tak zaczyna pływać...
Radut

Postprzez RoboD » wtorek, 17 mar 2015, 11:07

jotde napisał(a):Ciekawe, sprawdzę to u siebie. Zmieniłem ostatnio Galaxy Ace 2 na LG G2 mini i myślałem ze po prostu GPS w LG jest do d... A objawy mam bardzo podobne - dzisiaj to mi nawet NE pokazał że wyjeżdżam prosto w las zamiast ładnie skręcać w lewo jak droga prowadzi.

Dokonałem identycznej zamiany... GPS w mini jest do dupy. Dokładność, w porównaniu z Ace 2, tragiczna, częste zrywanie fixa i dziury z zapisanym tracku. W navi od biedy da się z tym żyć.
RoboD

Telefon: LG G2 mini

Postprzez Lukasz NE » wtorek, 17 mar 2015, 12:23

@Radut - pobierz aplikację GPS Test https://play.google.com/store/apps/deta ... ss.gpstest, a następnie za jej pomocą dokonaj resetu AGPS oraz aktualizacji AGPS. To powinno pomóc rozwiązać problem z gubieniem sygnału GPS w aplikacji.
Lukasz NE
Site Admin
Pracownik NaviExpert Pracownik NaviExpert

Telefon: Nexus 5

Postprzez Radut » wtorek, 17 mar 2015, 20:31

Dobrze zatem spróbuję, nawet mam tę aplikację i bardzo często z niej korzystam podczas testowania GPS, ale resetu za jej pomocą nie wykonywałem. Były takie sytuacje kiedy GPS Test jakiś czas trzymał wzorcowo np. 7 satelit, wtedy włączam NE i następuje momentalne zgubienie fixa. Mam nadzieję że resetowanie pomoże, sprawdzę to i dam znać.
Radut

Postprzez Edek » wtorek, 17 mar 2015, 22:09

Radut napisał(a):Były takie sytuacje kiedy GPS Test jakiś czas trzymał wzorcowo np. 7 satelit

7 satelitów w samochodzie (na postoju) pod szybą to nie jest dużo, więcej satelitów znajduje i używa (9-11 satelitów, z pozycją ustaloną z dokładnością do 3-5 metrów) mój stary Arc S na środku pokoju w mieszkaniu (mieszkanie na ostatnim piętrze starej kamienicy, nade mną jest strych). Nie piszę tego oczywiście żeby się chwalić, ale zwrócić uwagę, że może z odbiornikiem GPS jest coś nie bardzo. Sprawdź do ilu metrów dokładności schodzi Ci test, to będzie dobre określenie jego dokładności.
No i zauważyłem że czasem sam GPS test potrzebuje trochę czasu na odczytanie danych z wszystkich satelitów. Najczęściej zajmuje mu to kilka sekund, czasem jednak potrzebuje kilku minut. Może włącz GPS Test, zresetuj i pobierz na nowo dane AGPS i poczekaj dłuższą chwilę aż dokładność namierzania osiągnie przyzwoity poziom (poniżej 10m). To też często pomaga (wyjaśnienie niżej).

Radut napisał(a):wtedy włączam NE i następuje momentalne zgubienie fixa.

W momencie, kiedy np. wychodzisz do pulpitu aby włączyć NE, to wtedy GPS Test przestaje działać, przestaje namierzać satelity (w niektórych wersjach androida widać to po zniknięciu ikony GPS-a), więc po uruchomieniu NE telefon szuka satelitów niemal od zera. Niemal - bo system przechowuje sobie w pamięci "mapę" ostatnio odnalezionych i użytych satelitów, dzięki czemu ponowne ich wyszukanie trwa z reguły dużo szybciej. Dokładnie tak samo działa AGPS - "mapa" satelitów jest wtedy pobierana z sieci. Dlatego warto czasem zostawić telefon na dłuższą chwilę (kilka-kilkanaście minut) z włączonym GPS Testem, żeby system utworzył sobie tę "mapę".
Edek

Telefon: Nexus 5 + SE Arc S

Następna strona

Powrót do Ogólne