Forum Użytkowników nawigacji NaviExpert

Dyskusje na temat nawigacji NaviExpert w telefonach komórkowych i nie tylko. Zapraszamy do aktywnego udziału. Wyraź Swoją opinię lub podziel się własnymi doświadczeniami Użytkownika mobilnej nawigacji NaviExpert.

Przejdź do zawartości

FAQ |Zarejestruj | Zaloguj

CB radio - czas na zmiany!

Re: CB radio - czas na zmiany!

Postprzez Borg » poniedziałek, 20 kwi 2015, 15:07

mentos11 napisał(a):Powiem szczerze Borg że jak dla mnie to za dużo zachodu i po stronie użytkownika i po stronie kogoś z NE. System powinien być zautomatyzowany jedyny wyjątek to fotoradar stacjonarny który jednak wymaga korekty człowieka.

No to można uprościć - jest możliwość zgłaszania poprawek mapy przez stronę traffic, co za problem rozszerzyć to na inne kategorie. Ja bardzo chętnie mogę w swoim mieście zaznaczyć np. najczęstsze miejsca kontroli drogowych - ekipa z NE może moją pracę zweryfikować - mają dane czy ktoś zgłaszał w tej okolicy kiedyś takie typu "poi". Myślę że wśród nas znalazło by się kilku zapaleńców i w czynie społecznym takie dane by nanieśli/zweryfikowali w swoich okolicach.

ps. Ktoś reaguje na nasze marudzenie bo widzę że fotoradar znikł z A2.

@Qubek - za moment ktoś będzie chciał zgłoszenie "porywisty wiatr" bo pustą naczepę taki podmuch może przewrócić przy wyjeździe z lasu na pole - nie widać też jak gołoledzi, tak samo jak grad - nie wiem czy to dobry kierunek.
Generalnie jak już jesteśmy przy ikonkach i menu - to ekipa NE mogła by przygotować menu dla dużych ekranów z wysoką rozdzielczością. Wg. mnie to trochę przesada gdy na 5,5 calowym ekranie w rozdzielczości 1440 x 2560 pix mieści się tylko 6 rodzajów zgłoszeń i trzeba przewijać ekran żeby nanieść blokadę czy te warunki pogodowe ?
Od 2006 z NE na:
SE T68i/SE K750/SE P990/SE P1i/HTC HD/HTC Desire/HTC Sensation/Sony Xperia Z1/LG G3/Asus ZF2/Samsung Galaxy S7/S8/HTC U11/Huawei P30/P30 PRO
Borg
Użytkownik forum Użytkownik forum
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert

Telefon: P30 Pro

Postprzez Wilk108 » poniedziałek, 20 kwi 2015, 16:33

Borg napisał(a):@Qubek - za moment ktoś będzie chciał zgłoszenie "porywisty wiatr" bo pustą naczepę taki podmuch może przewrócić przy wyjeździe z lasu na pole - nie widać też jak gołoledzi, tak samo jak grad - nie wiem czy to dobry kierunek.
...to trochę przesada gdy na 5,5 calowym ekranie w rozdzielczości 1440 x 2560 pix mieści się tylko 6 rodzajów zgłoszeń i trzeba przewijać ekran żeby nanieść blokadę czy te warunki pogodowe ?

Na ekranie 4 calowym 800x480 NE pokazuje 6 ikon i spokojnie da się umieścić 8 nieco mniejszych.Wszystkie ikony CB powinny być widoczne na jednym ekranie. Jak kieruję to nie mam czasu na przewijanie.
Wilk108

Telefon: SG S4 Mini

Postprzez mentos11 » poniedziałek, 20 kwi 2015, 17:29

W sumie jak się zastanowić to te 8 ikonek można zmieścić na jednym ekranie i tak będą większe niż przycisk CB na ekranie nawigacji w który jakoś wszyscy trafiają.
Wrócę jeszcze do zgłoszenia blokady drogi, rzeczywiście podczas jazdy ustawianie na mapie miejsca blokady jest niebezpieczne, proponuje więc wprowadzić taki mechanizm że po wybraniu z listy blokada drogi podczas jazdy wyswietlaloby się okienko z informacja że blokady dróg można zgłaszać tylko podczas postoju, zatrzymaj się w celu zgłoszenia blokady. Problem rozwiązany w prosty sposób :) Jeszcze dodatkowo informacja o zgłoszeniu blokady byłaby wysyłana do działu map NE aby ewentualnie zablokował w systemie drogę aby nie były wyznaczane trasy, tylko skąd pracownik NE ma wiedzieć co się stało, wystarczy dodać po zgloszeniu, jeszcze okienko z anulowaniem zgłoszenia lub opcją dodania komentarza, wyświetlałaby się klawiatura i można wpisać powód blokady lub użyć rozpoznawania mowy googla i wysłać komentarz ?
Borg twój pomysł zgłaszania wszystkiego przez moderatora działu map jest po prostu nierealne, ekipa NE nigdy na to nie pójdzie po prostu zostaliby zalani zgloszeniami , to musi być zautomatyzowane.
mentos11
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert
Użytkownik forum Użytkownik forum

Telefon: moto g

Re: Odp: CB radio - czas na zmiany!

Postprzez Qbek » poniedziałek, 20 kwi 2015, 18:21

Borg napisał(a):@Qbek - za moment ktoś będzie chciał zgłoszenie "porywisty wiatr" bo[...]

Specjalnie tylko tę kategorię wybrałem. Wszystkie inne zjawiska nie są tak niebezpieczne dla kierowców, dodatkowo są do zaobserwowania.

from TT
Qbek

Telefon: LG Leon oraz Xperia Z3 dual

Re: Odp: CB radio - czas na zmiany!

Postprzez Borg » wtorek, 21 kwi 2015, 08:03

mentos11 napisał(a):Borg twój pomysł zgłaszania wszystkiego przez moderatora działu map jest po prostu nierealne, ekipa NE nigdy na to nie pójdzie po prostu zostaliby zalani zgloszeniami , to musi być zautomatyzowane.

Pamiętaj że proponowałem to tylko w odniesieniu do miejsc częstych kontroli drogowych - nie wiem jak u Ciebie w okolicy ale u mnie takie miejsca są charakterystyczne od wielu lat a w NE tego nie ma. Lokalnie kierowcy wiedzą, przyjezdni płacą. Wg. mnie po początkowej większej ilości zgłoszeń tego typu później to spadnie do minimum a system sam może nadzorować jak pisałem wcześniej zgłaszam takie miejsce system sprawdza czy wcześniej były jakieś zgłoszenia -> jak są (kryterium zgłoszeń w tym miejscu jest spełnione ) z automatu ląduje, jak nie pozostaje "w ręcznej" gestii moderatora albo czeka na kolejne tego typu zgłoszenia. Oprogramować coś takiego dla ekipy NE to chyba nie problem patrząc na aplikację.

Qbek napisał(a):
Borg napisał(a):@Qbek - za moment ktoś będzie chciał zgłoszenie "porywisty wiatr" bo[...]

Specjalnie tylko tę kategorię wybrałem. Wszystkie inne zjawiska nie są tak niebezpieczne dla kierowców, dodatkowo są do zaobserwowania.
from TT

No nie wiem kiedyś byłem świadkiem jak blaszak w polu wylądował właśnie od podmuchu którego nie widać - a swoją drogą np. na A1 są miejsca oznakowane odnośnie niebezpiecznych podmuchów, nawet specjalne rękawy są pokazujące kierunek ewentualnego ruchu powietrza :) .
Od 2006 z NE na:
SE T68i/SE K750/SE P990/SE P1i/HTC HD/HTC Desire/HTC Sensation/Sony Xperia Z1/LG G3/Asus ZF2/Samsung Galaxy S7/S8/HTC U11/Huawei P30/P30 PRO
Borg

Telefon: P30 Pro

Postprzez sorier » środa, 22 kwi 2015, 08:27

Cos mi sie wydaje, że to zmierza w złym kierunku. Komplikacja CB tylko pogorszy sytuacje, system stanie się mniej zrozumiały, mniej intuicyjny, a przez to zniechęci do korzystania z niego przez nowych użytkowników. System powinien być tak prosty i intuicyjny by można z niego korzystać bez instrukcji obsługi lub z prostą instrukcją podstawowych funkcji wyswietlaną podczas pierwszego uruchomienia.

Jak dla mnie to wystarczyły by 4 podstawowe klawisze:
FOTORADAR (ikonka fotoradaru, ale nie na słupie jak jest teraz tylko jakaś bardziej uniwersalna)- czyli każde stałe/przenośne/przewoźne urządzenie robiące zdjęcia kierowcom.
KONTROLA (ikonka jakiegoś mundurowego chłopka z lizakiem) - czyli kontrola wykonywana przez każdą z uprawnionych do tego służb (policja, ITD, Straż Graniczna).
PATROL (ikonka radiowozu z kogutami i bez) - czyli każdy patrol (oznakowany i nie oznakowany) znajdujący się na drodze w ruchu lub na poboczu, który nikogo nie kontroluje a sprawia wrażenie że zamierza. Tutaj komunikat powinien być jak w Y: "Patrol w okolicy"
NIEBEZPIECZNE MIEJSCE (ikonka jak teraz) - czyli wszystko co niebezpieczne i co może nie być zauważone przez innych kierowców.

Fotoradar, Kontrola i Niebezpieczne miejsce powinny mieć dodatkowe okienko pozwalające określić (najlepiej w formie graficznej) którego kierunku jazdy dotyczy zgłoszenie (mój kierunek jazdy, przeciwny, oba).

MCK - powinno mieć tylko informacje (wizualną i głosową np.: "Zbliżasz się do miejsca częstych kontroli"), bez określania dokładnego miejsca i możliwości potwierdzania lub odwołania.
Fortoradar stały - j.w., ale dokładna informacja o położeniu. Komunikat: "Fotoradar"
FR na światlach - j.w. Komunikat "Fotoradar na swiatłach"
Pomiar odcinkowy - j.w. Komunikat "Pomiar odcinkowy przez ... metrów/kilometrów"

Każde zgłoszenie powinno dawać kilka sekund na odwołanie. Powinna też być możliwość pełnej konfiguracji, czyli co,w jaki sposób i w jakiej odległości lub z jakim wyprzedzeniem czasowym ma sygnalizować NE. Dotyczy to także "Patrolu"!

Dodawanie/usuwanie MCK i Fotoradarów stacjonarnych powinno się odbywać przez "zgłaszanie błedów", podobnie jak dzisiaj podaje sie poprawki do mapy

I to by było na tyle ode mnie :)

Edit. Wg mnie powinien zostać też wprowadzony "ranking ujemny" i "ranking dodatni" użytkowników. Ujemny dla troli, z nagrodą w postaci blokady możliwości dodawania/odwoływania zgłoszeń i dodatni dla zaufanych użytkowników z szybszym dodawaniem/odwoływaniem zgłoszeń.
sorier

Postprzez KasiaD » środa, 22 kwi 2015, 09:37

Na wstępie - Mentosie, dobra robota :). Z naszej strony robiliśmy podobne podsumowanie i nasza lista wyszła trochę dłuższa ;)

Wasze postulaty są w większości sensowe i w większości je popieramy. Wszystko jest oczywiście jedynie kwestią przede wszystkim czasu.

Temat CB jest aktualnie na tapecie.

Ad. 1 i 2 - wałkujemy tą kategorię, ta propozycja jest jakimś rozwiązaniem, testujemy algorytmy automatycznego blokowania odcinków i od nich głównie zależy, czy ta kategoria w ogóle zostanie

Ad. 3 - mamy wątpliwość, czy to jest sensowne dla wszystkich kategorii, ale przemyślimy temat

Ad. 4 - zgadzamy się, że graficzna informacja o ostrzeżeniu powinna się pojawić, ale nie w takiej formie jak Mentosie zaproponowałeś. Jest sporo informacji, które o ostrzeżeniu możemy powiedzieć i to miejsce na mapie które wskazałeś nie jest najlepsze do tego, żeby je wyświetlić.

Ad. 5 - będziemy to zmieniać, zarówno ikonę, jak i sposób działania ostrzeżenia

Ad. 6 - temat do przemyślenia, propozycja ciekawa

Ad. 7 - wałkujemy ten temat. Komunikat głosowy jest do poprawy, ale nie zgadzam się z tym, że userzy nie powinny tego typu potwierdzać. Wątpię, żeby własnoręcznie zgłaszali kontrolę jeżeli będzie ostrzeżenie o miejscu częstych kontroli. Mamy na to inny pomysł, szczegóły później.

Ad. 8 - temat do przemyślenia, propozycja ciekawa

Ad. 9 - będziemy nad tym pracować, temat jest trudniejszy niż wam się wydaje. Zgłaszanie na przeciwnym pasie - popieramy

Ad. 10 - popieramy

Ad. 11 - będzie

Zwracaliście również uwagę na to, że szachownica umożliwiająca wybór kategorii zgłoszenia nie jest do końca dobra, ponieważ znalezienie odpowiedniej ikony nie jest łatwe. Poniżej propozycja wyglądu tego elementu. Chciałabym poznać Wasze zdanie.

Zgłoszenie ostrzeżenia - ikonki, kolorystyka i rodzaje ostrzeżeń to tylko propozycja.
Klikniecie poza obszar zgłoszeń i przycisk cofnij chowa menu.

cb_new_warnings.png
cb_new_warnings.png (200.38 KiB) Przeglądane 2126 razy

Możliwość anulowania ostrzeżenia lub wybrania drugiego pasa. Licznik odlicza czas do zamknięcia okienka. Kliknięcie obszaru poza oknem i cofnij zamknie je całkowicie.

cb_new_cancel.png
cb_new_cancel.png (222.93 KiB) Przeglądane 2126 razy
...in space no one can hear your scream...
KasiaD
Pracownik NaviExpert Pracownik NaviExpert

Telefon: Samsung S9

Postprzez mentos11 » środa, 22 kwi 2015, 11:46

Cieszę się bardzo Kasiu za docenienie mojego wysiłku ale bardziej się cieszę że jednak będą zmiany CB radia - na lepsze :D

Ad 2. Blokady drogi to nie jest łatwy temat, gdyby algorytm sam analizował np trafic i na tej podstawie wstawiał blokady drogi byłoby super, wtedy nawet zgłaszanie blokad nie byłoby potrzebne choć to zawsze jakaś informacja dla innych i dla systemu że droga jest nieprzejezdna.

Ad 3. Powiadomienie 1000m przed rzeczywiście nie ma sensu dla wszystkich kategori zgłoszeń, chodzi tak naprawdę o kontrole drogowe, ale w Ryśku już powiadomienia pojawiaja się 1000m przed ikonką kontroli drogowych, wystarczy tak samo zrobić w NE.

Ad 4. Jak zrobicie informację graficzną o ostrzeżeniu taka będzie, ja dałem tylko propozycję.

Ad 6, 8. Przemyślcie więc moje propozycje o fotoradarze stacjonarnym i sposobie zgłaszania, podejrzewam ze obecnie i tak większość fotoradarów wymaga ręcznej korekty osób pracujących w dziale map, sam kilka razy zgłaszałem w ten sposób poprawki rozmieszczenia fotoradarów. Potwierdzanie stacjonarnych elementów wydaje mi się bez sensu, może jedynie służyć weryfikacji wiarygodności.

Ad. 7. Tutaj jednak obstaję przy swoim toku rozumowania, miejsc częstych kontrolo jest bardzo dużo, same komunikaty głosowe już mogą być irytujące a jeśli jeszcze będzie co kilometr wyskakiwało okienko z potwierdzeniem to szczerze powiem że wyłączę potwierdzanie zgłoszeń, Kasiu nie zapominajcie że aplikacja NE to przede wszystkim nawigacja a nie ostrzegacz i ma pomagać w drodze a nie denerwować i rozpraszać uwagę ciagłym klikaniem. Ja np jadąc do domu z pracy musiałbym codziennie odwoływać z 5 takich miejsc, zapewniam cię Kasiu że jak będzie kontrola to każdy zgłosi baaaardzo szybciutko taką kontrolę wystarczy w instrukcji wyraźnie napisać że każda nową kontrolę zgłasza użytkownik szczególnie w miejscach częstych kontroli drogowych, ale napisałaś że macie na to sposób więc czekam na Waszą propozycję.
Jest jeszcze trzecia możliwość, niech wyskakuje okienko, gloszenia kontroli ale w przypadku braku kontroli nie trzeba by nic robić okno by się samo zwinelo a miejsce czestych kontroli dalej by obowiązywało. No jest jeszcze jeden sposób na potwierdzenie zgłoszeń, nawigacja by pytała czy jest tam patrol a kierowca by odpowiadał, andek ma rozpoznawanie mowy wystarczy go uruchomić w odpowiednim momencie :)
W sumie to lepiej będzie zaszyc podprogram rozpoznawania mowy w aplikacji NE aby działał offline i podać w instrukcji na jakie komendy, odpowiedzi reaguje, takie rozwiązanie pozwoli zgłaszać i odwoływać w trybie jazdy z HUD.
NE dzoana:
-"czy potwierdzasz kontrolę drogowa"
Kierowca
-"potwierdzam"
NE dzoana:
-"czy lubisz ze mną jeździć"
Kierowca:
-"tak, lubię "
NE dzoana:
-" ja też lubię z Tobą jeździć, kotku"

Ad 9. Kasiu grupowanie zgłoszeń może się samo rozwiązać jeśli będzie porządnie napisana instrukcja jak zgłaszać i będzie wprowadzone okno wyboru strony pasa drogi na której jest kontrola, oczywiście grupowanie jest potrzebne bo może być taka sytuacja że dwie osoby jednocześnie zgłoszą to samo zdarzenie ale w innym miejscu wtedy system musi jedno z nich przypisać do drugiego i pozostawić tylko jedną ikonkę. To już po waszej stronie jak jak to zrealizować.

Ad 10, 11. Czekam więc cierpliwie ;)

Kasiu pozwoliłem sobie na edycję twojej propozycji listy ostrzeżeń, zmieniłem kolejność i udało mi się więcej ostrzeżeń zmieścić ale trochę za gęsto to wyszło, od razu napiszę że Twoja propozycja listy jest o wiele bardziej czytelniejsza popieram takie rozwiązanie :)

Rozumiem że po to stworzyliście grupę testerów NE aby przetestować na nas zmiany działania CB radia?
Załączniki
cb_new_warnings v2.png
Propozycja kolejności zgłoszeń.
cb_new_warnings v2.png (192.07 KiB) Przeglądane 2088 razy
mentos11
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert

Telefon: moto g

Postprzez lps » środa, 22 kwi 2015, 14:15

Moim zdaniem, menu z typami zgłoszeń wywołane przyciskiem CB powinno być tak ukształtowane aby najbliżej ( ergonomicznie, bez dodatkowego przewijania ) tegoż przycisku były typy zgłoszeń, które najczęściej są zgłaszane przez ogół użytkowników.

Przykładowo, gdyby to miało być tylko wg mojej statystyki, to najłatwiejszy dostęp kolejno do:

"kontroli drogowej",
"zagrożenia",
"nieoznakowanych",
"wypadku",
"remontu",
"pogody"
a gdzieś głęboko skitrane "fotoradar" i "zablokowana droga".
lps

Telefon: Moto XT1068; Lumia520; SG Tab2

Postprzez Roddy » środa, 22 kwi 2015, 15:05

Dla mnie każda forma liniowa (czyli nie-szachownicowa) jest dobra. Ale faktycznie, najczęściej używane powinny być najszybciej dostępne, trafna uwaga.
Pozdrawiam.
Roddy

Telefon: MS Lumia 650, myPhone Iron

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ogólne