Forum Użytkowników nawigacji NaviExpert

Dyskusje na temat nawigacji NaviExpert w telefonach komórkowych i nie tylko. Zapraszamy do aktywnego udziału. Wyraź Swoją opinię lub podziel się własnymi doświadczeniami Użytkownika mobilnej nawigacji NaviExpert.

Przejdź do zawartości

FAQ |Zarejestruj | Zaloguj

W którą stronę ruszyć?

Re: W którą stronę ruszyć?

Postprzez roman_tp » środa, 28 lip 2010, 21:46

faranek22 napisał(a):Przydała by się taka opcja, ale do tego jakiś fajny głosik kobietki i było by OKI

najlepiej teściowej :lol:

też masz życzenia.
a może jeszcze ma całuska posyłać z ekranu?
roman_tp
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert
Użytkownik forum Użytkownik forum

Telefon: CAT B15

Postprzez potworny » środa, 28 lip 2010, 22:47

Ma posyłać całuska i zrobić wymówkę w razie, gdybyś pojechał w inną stronę niż ONA zadecydowała.
potworny

Postprzez Janeo » piątek, 30 lip 2010, 06:19

ALEX napisał(a):Często jest opisywany problem, że patrząc na ekran nawigacji nie mamy pojęcia w którą stronę należy pojechać.
Proponuję zebrać rozwiązania tego problemu, może ktoś z NE z nich skorzysta... Moje propozycje:
- komunikat głosowy mówiący o kierunku jazdy (na północ, południowy zachód, itp...). Nie twierdzę, że zawsze łatwo będzie określić kierunek geograficzny, niemniej w słoneczny dzień będzie łatwiej. Oczywiście idealne by było zintegrowanie programu z kompasem wbudowanym w niektóre telefony. Można również kupić sobie kompas do samochodu...
- dać możliwość ustawienia w opcjach a w przypadku wyznaczania kolejnej trasy bez wyłączania programu obligatoryjnie pierwszy komunikat głosowy powinien uwzględniać poprzedni kierunek jazdy - czyli komunikaty typu: pojedź w przeciwnym kierunku, rusz w dotychczasowym kierunku.
- wykorzystanie punktów odniesienia, które NE określił by na podstawie mapy i uznał je za charakterystyczne: jedź w stronę stacji benzynowej X, restauracji X,
czy innego miejsca, które może być oznaczane w sposób łatwo widoczny z drogi.
- połączenie powyższych opcji.

Temat już był tu poruszany przy okazji czagośtam, ja sam miałem propozycję. Ale odnośnie w/w propozycji, wynikają chyba z niezrozumienia działania modułu gps ;), nie da się, już to koledzy omówili. Dodam, że inne niemożliwe kontrpropozycje nadal opierają się niemożliwym, tj. iż urządzenie na stojąco, przed ruszeniem, ma pokazać właściwy kierunek (przekręcony obraz -> a głos, czy inna wskazówka ma mówić w jakim kierunku jechać... przecież nie ma drugiego modułu gps żeby korygował pierwszy... :) ).
Najbliżej prostego rozwiązania był perun, żeby, przy przekręconym obrazie, to krajobraz czytelnie pokazał jak się sytuujemy. Ale należy tu dodać, że NE zawsze przed ruszeniem pokazuje mapę w 2D... choć zgadzam się, że mogłaby być większa skala.
Osobiście więc uważam, że najlepiej gdyby:
1) mapa 2D przy ruszaniu miała większą skalę;
2) w obszarze poza miastem drogi były przy brzegach wyświetlacza zaopatrzone w strzałkę z nazwą najbliższego miasta;
3) w obszarze miejskim nazwy ulic były wzdłuż linii ulic.

Ze względu na nieporównywalnie większą skalę uciążliwości, wg. mnie wystarczyłoby, żeby najpierw zwiększyli skalę i wykonali przede wszystkim pkt. 3)
Janeo
Użytkownik forum Użytkownik forum
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert

Telefon: SE C702

Postprzez ALEX » piątek, 30 lip 2010, 07:28

Janeo napisał(a):
ALEX napisał(a):- wykorzystanie punktów odniesienia, które NE określił by na podstawie mapy i uznał je za charakterystyczne: jedź w stronę stacji benzynowej X, restauracji X,
czy innego miejsca, które może być oznaczane w sposób łatwo widoczny z drogi.

Dodam, że inne niemożliwe kontrpropozycje nadal opierają się niemożliwym, tj. iż urządzenie na stojąco, przed ruszeniem, ma pokazać właściwy kierunek (przekręcony obraz -> a głos, czy inna wskazówka ma mówić w jakim kierunku jechać... przecież nie ma drugiego modułu gps żeby korygował pierwszy... :) ).

Nie zrozumiałeś mojej intencji. Nie w "jakim kierunku" ale w "kierunku czego", czyli ja jako kierowca rozglądając się przez okna samochodu szukam POI wskazanego przez NE i w kierunku jego ruszam.
The mind is like a parachute - it works better when it's open.
ALEX

Postprzez Janeo » piątek, 30 lip 2010, 09:34

ALEX napisał(a):Nie zrozumiałeś mojej intencji. Nie w "jakim kierunku" ale w "kierunku czego", czyli ja jako kierowca rozglądając się przez okna samochodu szukam POI wskazanego przez NE i w kierunku jego ruszam.

Ależ zrozumiałem... komunikat głosowy jak i graficzny nawet - "w jakim kierunku" jak i "w kierunku czegoś" - w urządzeniu nastąpi ZAWSZE w wyniku określonego zadziałania modułu gps. Jeśli zadziała, to już nie będzie potrzebny komunikat, a nastawi się mapa :).
Janeo

Postprzez ALEX » piątek, 30 lip 2010, 10:35

Janeo napisał(a):
ALEX napisał(a):Nie zrozumiałeś mojej intencji. Nie w "jakim kierunku" ale w "kierunku czego", czyli ja jako kierowca rozglądając się przez okna samochodu szukam POI wskazanego przez NE i w kierunku jego ruszam.

Ależ zrozumiałem... komunikat głosowy jak i graficzny nawet - "w jakim kierunku" jak i "w kierunku czegoś" - w urządzeniu nastąpi ZAWSZE w wyniku określonego zadziałania modułu gps. Jeśli zadziała, to już nie będzie potrzebny komunikat, a nastawi się mapa :).

No nie, jednak nie rozumiesz. Sytuacja którą opisujesz ma miejsce po rozpoczęciu jazdy. Mi chodzi o wskazanie przez nawigację kierunku zanim fizycznie zastąpi ruch.
Jedną z propozycji było "wymienienie" najbliższych, charakterystycznych POI w wyznaczonym kierunku jazdy lub jak padła propozycja wyświetlenie ich na mapie pomimo, że domyślnie są wyłączone. Normalnie chyba nikt nie ma ustawionej nawigacji jak na poniższym obrazku.
NE_GdzieRuszyc.jpg
NE_GdzieRuszyc.jpg (84.27 KiB) Przeglądane 922 razy

A przypadku ruszania było by to pomocne. Oczywiście nie we wszystkich przypadkach ale zapewne w wielu.
ALEX

Postprzez roman_tp » piątek, 30 lip 2010, 10:40

a ja dodam jeszcze jedno, chociaż to i tak nie ma sensu, bo wszystkie pomysły lądują nie wiadomo gdzie.

do powyższego - po wyznaczeniu trasy, widok z góry, 2D - jak pisaliście wszyscy plus ikona słońca na krawędzi ekranu.
wtedy obracamy telefon tak, aby symbol słońca był między nami a słońcem i wiemy w jakim kierunku jechać.
problematyczne może być tylko wyznaczenie kierunku w nocy - może symbol księżyca? :D
roman_tp

Postprzez ALEX » piątek, 30 lip 2010, 11:11

roman_tp napisał(a):do powyższego - po wyznaczeniu trasy, widok z góry, 2D - jak pisaliście wszyscy plus ikona słońca na krawędzi ekranu.
wtedy obracamy telefon tak, aby symbol słońca był między nami a słońcem i wiemy w jakim kierunku jechać.
problematyczne może być tylko wyznaczenie kierunku w nocy - może symbol księżyca? :D

Tak mam w programie do nawigacji turystycznej:
TMJ_kompas.jpg
TMJ_kompas.jpg (38.75 KiB) Przeglądane 917 razy

Gdzie:
- kompas - wiadomo,
- zielona strzałka - kierunek celu
- żółta kropka - pozycja Słońca.
Jednak w praktyce ze Słońcem różnie bywa, zwłaszcza w mieście, gdzie nie zawsze je widać nawet jak świeci. Jednak każda dodatkowa informacja była by pomocna.
ALEX

Postprzez Janeo » piątek, 30 lip 2010, 11:28

Może być też taki "kompas", bez nawigacji, np. http://www.telix.pl/download/compass-0,744,0.html
Ostatnio edytowano piątek, 30 lip 2010, 13:27 przez Janeo, łącznie edytowano 1 raz
Janeo

Postprzez roman_tp » piątek, 30 lip 2010, 13:13

nawet nie wiedziałem ALEX, że jakaś aplikacja wykorzystuje już coś podobnego.
czyli kolejny raz udowadniamy, że "można", tylko czy się "chce"?
samych aplikacji z funkcją kompasu jest pewnie masa, tylko nie ma sensu używać dwóch aplikacji do ustalenia kierunku, bo wtedy sami rozwiążemy sobie założony problem, a to NE ma go rozwiązać bezpośrednio z poziomu aplikacji.
roman_tp

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ogólne