Forum Użytkowników nawigacji NaviExpert

Dyskusje na temat nawigacji NaviExpert w telefonach komórkowych i nie tylko. Zapraszamy do aktywnego udziału. Wyraź Swoją opinię lub podziel się własnymi doświadczeniami Użytkownika mobilnej nawigacji NaviExpert.

Przejdź do zawartości

FAQ |Zarejestruj | Zaloguj

W którą stronę ruszyć?

W którą stronę ruszyć?

Postprzez ALEX » sobota, 24 lip 2010, 10:22

Często jest opisywany problem, że patrząc na ekran nawigacji nie mamy pojęcia w którą stronę należy pojechać.
Proponuję zebrać rozwiązania tego problemu, może ktoś z NE z nich skorzysta...

Moje propozycje:
- komunikat głosowy mówiący o kierunku jazdy (na północ, południowy zachód, itp...). Nie twierdzę, że zawsze łatwo będzie określić kierunek geograficzny, niemniej w słoneczny dzień będzie łatwiej. Oczywiście idealne by było zintegrowanie programu z kompasem wbudowanym w niektóre telefony. Można również kupić sobie kompas do samochodu...
- dać możliwość ustawienia w opcjach a w przypadku wyznaczania kolejnej trasy bez wyłączania programu obligatoryjnie pierwszy komunikat głosowy powinien uwzględniać poprzedni kierunek jazdy - czyli komunikaty typu: pojedź w przeciwnym kierunku, rusz w dotychczasowym kierunku.
- wykorzystanie punktów odniesienia, które NE określił by na podstawie mapy i uznał je za charakterystyczne: jedź w stronę stacji benzynowej X, restauracji X,
czy innego miejsca, które może być oznaczane w sposób łatwo widoczny z drogi.
- połączenie powyższych opcji.
The mind is like a parachute - it works better when it's open.
ALEX
Użytkownik forum Użytkownik forum
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert

Re: W którą stronę ruszyć?

Postprzez lchmiel » niedziela, 25 lip 2010, 02:01

Popieram ALEXa. To byłoby coś bardzo wartościowego. Ciekawe, czy inne nawigacje to mają, ja nie słyszałem.

Jest tyle prostych możliwości, np. "jedź w stronę ulicy X", albo, jeśli jesteśmy blisko skrzyżowania, od którego trzeba odjechać, to "jedź w przeciwnie, niż w stronę ulicy X". Często znam miasto, w którym jeżdżę, ale nie wiem, co NE wymyślił dla mnie na dziś.
LChmiel
lchmiel

Telefon: Galaxy S10+ SM-G975F Orange

Postprzez potworny » niedziela, 25 lip 2010, 09:37

"Jedź w stronę ulicy X" jest ciężkie do wykonania w przypadku telefonów komórkowych. Albo byłby potrzebny syntezator mowy w telefonie, albo trzeba by ściągnąć dźwięk nazwy ulicy z serwera, co by zwiększyło ilość danych do pobrania.
potworny

Postprzez ALEX » niedziela, 25 lip 2010, 10:48

potworny napisał(a):"Jedź w stronę ulicy X" jest ciężkie do wykonania w przypadku telefonów komórkowych. Albo byłby potrzebny syntezator mowy w telefonie, albo trzeba by ściągnąć dźwięk nazwy ulicy z serwera, co by zwiększyło ilość danych do pobrania.

Oczywiście miałem na myśli syntezator po stronie serwera i pobranie pliku mp3. Myślę, że tak krótki komunikat to kilka kB. A tak poza tym, przecież można by również te komunikaty wyświetlać na ekranie, zamiast mapki trasy (która też pobiera niepotrzebnie dane i mi osobiście przeszkadza).
ALEX

Postprzez potworny » niedziela, 25 lip 2010, 23:21

Komunikat tekstowy wystarczyłby w zupełności. Czasami te kilka kilobajtów za miastem, gdzie zasięg jest nieprzyzwoicie słaby, może mieć duże znaczenie.
A co zrobić z prostą drogą na wsi? Jak poinformować o kierunku jazdy?
potworny

Postprzez ALEX » poniedziałek, 26 lip 2010, 07:29

potworny napisał(a):Komunikat tekstowy wystarczyłby w zupełności. Czasami te kilka kilobajtów za miastem, gdzie zasięg jest nieprzyzwoicie słaby, może mieć duże znaczenie.
A co zrobić z prostą drogą na wsi? Jak poinformować o kierunku jazdy?

Podając kierunek geograficzny. Można również analizować, czy rozpoczynamy nawigację w miejscu gdzie ją wcześniej skończyliśmy - wtedy też sprawa prosta.
A co do miasta, to ulice to raczej w drugiej kolejności - najpierw coś, co można zobaczyć.
ALEX

Postprzez roman_tp » poniedziałek, 26 lip 2010, 08:29

potworny napisał(a):A co zrobić z prostą drogą na wsi? Jak poinformować o kierunku jazdy?

"jedź w stronę słońca" :lol:
roman_tp
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert
Użytkownik forum Użytkownik forum

Telefon: CAT B15

Postprzez perun » poniedziałek, 26 lip 2010, 08:57

Bardzo dobrze, że został poruszony ten temat - to jest często autentyczny problem.

Panowie, a co sądzicie o tym aby po wyznaczeniu trasy pojawiał się automatycznie podgląd trasy ? Ale nie całej lecz tylko jej początkowej części - w 2D, odpowiedniej skali pozwalającej rozpoznać najbliższe otoczenie (krajobraz i POI-e - nawet kategorii nie zaznaczonych przez Użytkownika do normalnego widoku) i zawsze skierowany na Płn. Sądzę, że w czytelny sposób realizowałoby i zastępowałoby to Wasze dotychczasowe postulaty.

W sumie dotychczas tez to można sobie samemu sprawdzić ale wymaga to trochę manualnego klikania w ekran - chodzi o to aby pojawiło się to automatycznie.
perun

Telefon: SE P990i, Omnia i900

Postprzez intimo » poniedziałek, 26 lip 2010, 10:45

perun napisał(a):Bardzo dobrze, że został poruszony ten temat - to jest często autentyczny problem.

Panowie, a co sądzicie o tym aby po wyznaczeniu trasy pojawiał się automatycznie podgląd trasy ? Ale nie całej lecz tylko jej początkowej części - w 2D, odpowiedniej skali pozwalającej rozpoznać najbliższe otoczenie (krajobraz i POI-e - nawet kategorii nie zaznaczonych przez Użytkownika do normalnego widoku) i zawsze skierowany na Płn. Sądzę, że w czytelny sposób realizowałoby i zastępowałoby to Wasze dotychczasowe postulaty.

W sumie dotychczas tez to można sobie samemu sprawdzić ale wymaga to trochę manualnego klikania w ekran - chodzi o to aby pojawiło się to automatycznie.

Uważam że to co napisał perun jest najprostsze w realizacji. Oczywiście w menu konfiguracyjnym opcja która by wyłączyła podgląd początkowej części trasy też musi się znaleźć.
Osobiście właśnie tak jak napisał perun rozpoczynam jazdę. Inna sprawa to taka, że gdy w czasie jazdy (3D) kliknę na kursor (chcę przeglądać mapę) mapa zmienia się na 2D, powrócenie do 3D następuje dopiero powyżej prędkości 20km/h. Czy też tak macie? Niezależnie od prędkości widok z 2D powinien się zmieniać po określonym przez użytkownika czasie a nie prędkości. Teraz jest tak. Jadę w korku (tak NE jeszcze pcha w korki :D ) kilka minut z prędkością do 20km/h i cały czas mam 2D, a wcześniej miałem 3D, tyle że chciałem zobaczyć co jest dalej, bo może uda się ominąć korek.
intimo

Telefon: Samsung Galaxy S8+

Postprzez faranek22 » środa, 28 lip 2010, 20:17

Przydała by się taka opcja, ale do tego jakiś fajny głosik kobietki i było by OKI

------------------------------
peb
faranek22

Następna strona

Powrót do Ogólne