Forum Użytkowników nawigacji NaviExpert

Dyskusje na temat nawigacji NaviExpert w telefonach komórkowych i nie tylko. Zapraszamy do aktywnego udziału. Wyraź Swoją opinię lub podziel się własnymi doświadczeniami Użytkownika mobilnej nawigacji NaviExpert.

Przejdź do zawartości

FAQ |Zarejestruj | Zaloguj

Rozwój NE

Re: Zgłaszamy nowe odcinki najważniejszych dróg

Postprzez navtek » sobota, 20 lis 2010, 13:32

Czy NE ma opcję automatycznego zgłaszania nowych odcinków dróg jak w TomTomie ?

Po prostu kierowca jedzie po odcinku drogi, który nie pojawia się na mapie nawigacji i wciska opcję i nowy odcinek zostaje zarejesrowany i update zostaje przesłany do TomToma.

Pytanie 2

Czy są jakiekolwiek szanse na NE = mapy na karcie pamięci w telefonie + routing / trasy przez Internet, jak w Nokii ?
Nokia udostępniła mapy za darmo po próbach sprzedawania map.

Pytanie 3

NE a GIODO, ochrona danych osobowych, policja itd.
Czy jest znana opinia prawna GIODO w sprawie systemu auto tracking, czyli nawigacji opartej na śledzeniu samochodu przez cenhtralę i rejesrację trasy, godziny + identyfikacja imienna użytkownika ?

Pytanie istotne bo niektóre laptopy, mają wbudowany tracking GPS / LBS w BIOS w celach zabezpieczeniach przed zgubieniem.
Ale centrala w Kanadzie ma dostęp do informacji o wszystkich użytkowników laptopów z trackingiem GPS/ IP.
Dodatkowo przez centralę można wejść na laptopa, instalować zdalnie, kasować aplikacje, dane itd.

Pytanie 4

Czy jest rozważana opcja aby NE był systemem otwartym, z API użytkownika, jak Google Maps + Traffic ?
Takie systemy są rozwojowe, użytkownicy sami dodają nowe warstwy, bazy danych i na bazie Google Maps / Traffic powstały tysiące aplikacji.

Pytanie 5

Czy możliwa jest współpraca z NE - innowacje, nowe trenmdy w nawigacji, nowe opcje itd. (ale głównie API , dostępne z komórki użytkownika).
W Nokia Internet Tablet i większości tabletów, telefonów dotykowych budowane są nowe aplikacje z inerfejsem dotykowym, oparte na dotychczas używanych aplikacjach nawigacyjnych.

Pytanie 6

Maps pre-cache.
Czy jest możliwa opcja wgrania tras, fragmentów map przed wyruszeniem w trasę, aby przejrzeć i zapisać trasę przed wyjazdem,
czy tylko maps on-the-fly ?

I czy przejechana trasa + routing + map tiles są cachowane w pamieci telefonu ?

NAVTEQ's developer (Location Based Systems)
INDOOR OUTDOOR LBS
navtek
Użytkownik forum Użytkownik forum

Postprzez algi » sobota, 20 lis 2010, 19:23

navtek napisał(a):Czy NE ma opcję automatycznego zgłaszania nowych odcinków dróg jak w TomTomie ?

Po prostu kierowca jedzie po odcinku drogi, który nie pojawia się na mapie nawigacji i wciska opcję i nowy odcinek zostaje zarejesrowany i update zostaje przesłany do TomToma.

Niestety nie ma takiej opcji. W ogóle ten system z TomToma (którego także posiadam) jest super prosty i intuicyjny - wybiera się typ zgłoszenia a potem szczegóły... nowa droga.. rysuje się... istniejąca.. kasuje się... można wskazać skrzyżowanie które jest już rondem - można zmienić kierunkowość drogi a nawet ograniczenie prędkości na danym odcinku. Z tego NE powinien brać przykład - pytanie czy na małej komórce będzie to wygodne? Chyba dotyczyłoby tylko komórek z dotykowymi ekranami.

Ale na pewno można by to wprowadzić na internetowym serwisie na który dłuuuugo czekamy....

navtek napisał(a):Pytanie 2

Czy są jakiekolwiek szanse na NE = mapy na karcie pamięci w telefonie + routing / trasy przez Internet, jak w Nokii ?

Za tym tu już dawno optujemy i rozwiązanie hybrydowe jest najlepszym rozwiązaniem - mapy na karcie - routing z netu.
Kwestia aktualności map - myślę że mapy mogłyby być na karcie podzielone na sektory i każdy z nich miałby pewną wersje.
System wyznaczałby trasę i sprawdzał po wersji sektorów czy są ok - jeżeli gdzieś byłaby jakaś aktualizacja mapy na serwerze - automatycznie taki sektor by się przesyłał do użytkownika i zapisywał na karcie pamięci. Rozwiązanie proste i przezroczyste dla użytkownika - minimalizujące transfer danych mapy a zapewniające NE brak "piracenia" bo routing z netu....

Co więcej - skoro MAPA jest darmowa to zapewniałaby użytkownikowi bezkosztowe przeglądanie mapy. Obecnie generuje ruch danych.

Czy ktoś z NE mógłby się wypowiedzieć w tej kwestii rozwiązania hybrydowego???

navtek napisał(a):Pytanie 6

Tylko ostatnia trasa jest zapamiętywana plus wąski pasek terenu wokół trasy.
Zawsze można wejść w NAWIGUJ-WIDOK TRASY-OSTATNIA TRASA (czy jakoś tak w v.5... w v.6 menu jest już trochę inne)

NE v3.x - NOKIA 6300+LD-3W
NE v4.x/5.x - LG GT 505
NE v6.x/7.x - SAMSUNG GALAXY S / S+
NE v8.x - SAMSUNG GALAXY S+ / NOTE 2
NE v9.x - SAMSUNG GALAXY NOTE 2 / NOTE 4
NE v10.x - SAMSUNG GALAXY NOTE 4

NE v11.x - SAMSUNG GALAXY NOTE FE / 10+
algi
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert

Telefon: Galaxy Note 10+

Postprzez mmakowski » wtorek, 23 lis 2010, 16:28

navtek napisał(a):Czy NE ma opcję automatycznego zgłaszania nowych odcinków dróg jak w TomTomie ?

Nie ma takiej możliwości. Poprawki (w tym nowe odcinki dróg) można zgłaszać na stronie i na forum.

navtek napisał(a):Czy są jakiekolwiek szanse na NE = mapy na karcie pamięci w telefonie + routing / trasy przez Internet, jak w Nokii ?

Nie. To by gryzło się z podstawowymi założeniami NaviExperta.

navtek napisał(a):Czy jest znana opinia prawna GIODO w sprawie systemu auto tracking, czyli nawigacji opartej na śledzeniu samochodu przez cenhtralę i rejesrację trasy, godziny + identyfikacja imienna użytkownika?

Dane są zbierane anonimowo, więc nie "śledzimy" użytkowników ani nie rejestrujemy tras / danych przebiegów.
navtek napisał(a):Czy jest rozważana opcja aby NE był systemem otwartym, z API użytkownika, jak Google Maps + Traffic ?
Takie systemy są rozwojowe, użytkownicy sami dodają nowe warstwy, bazy danych i na bazie Google Maps / Traffic powstały tysiące aplikacji.

NaviExpert nie udostępnia map. Korzystamy z map Imagis, więc nie jesteśmy ich źródłem. Nie wiem nawet, jakie dane mielibyśmy udostępniać przez API.
navtek napisał(a):Czy możliwa jest współpraca z NE - innowacje, nowe trenmdy w nawigacji, nowe opcje itd. (ale głównie API , dostępne z komórki użytkownika).
W Nokia Internet Tablet i większości tabletów, telefonów dotykowych budowane są nowe aplikacje z inerfejsem dotykowym, oparte na dotychczas używanych aplikacjach nawigacyjnych.

Proszę sprecyzować, na czym ta współpraca mialaby polegać. Bo chyba nie rozumiem.
navtek napisał(a):Maps pre-cache.
Czy jest możliwa opcja wgrania tras, fragmentów map przed wyruszeniem w trasę, aby przejrzeć i zapisać trasę przed wyjazdem,
czy tylko maps on-the-fly ?

Na tę chwilę przy tworzeniu trasy jest ona w całości pobierana do pamięci telefonu (tzn. Twoja droga + jej otoczenie). Nie ma możliwości zapamiętania w pamięci trasy, poza aktualną. podczas nawigacji dodatkowe dane nie są pobierane.

Poza tym proszę pisać w odpowiednich tematach, bo robi się niezły rozgardiasz. Pozdrawiam.
Uwaga! Nie jestem nieomylny. :)
mmakowski

Postprzez roman_tp » wtorek, 23 lis 2010, 18:40

mmakowski napisał(a):
navtek napisał(a):Czy są jakiekolwiek szanse na NE = mapy na karcie pamięci w telefonie + routing / trasy przez Internet, jak w Nokii ?

Nie. To by gryzło się z podstawowymi założeniami NaviExperta.

ile czasu wam potrzeba, aby zmienić podstawowe założenia NE?
firmy commodore, atari czy spectrum miały też swoje założenia i co się stało?
proszę spytać prezesów, czy chcą podzielić losy swojego "dziecka" tak jak wymienieni pionierzy PC-tów?

ps. przepraszam, że nie na temat.
roman_tp
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert
Użytkownik forum Użytkownik forum

Telefon: CAT B15

Postprzez intimo » wtorek, 23 lis 2010, 20:35

mmakowski napisał(a): podczas nawigacji dodatkowe dane nie są pobierane.

No i miejmy nadzieję że to się zmieni tak jak obiecaliście :)
intimo

Telefon: Samsung Galaxy S8+

Re: Rozwój NE

Postprzez algi » wtorek, 14 gru 2010, 21:40

Czy wraz z rozwojem NE, nie wypadałoby ulepszyć infrastrukturę serwerowo-łączową?

Dzisiaj ponownie czekałem na przeliczenie trasy z 15 minut (i się nie doczekałem!) pomimo pełnego zasięgu 3G.

Trasa była wyznaczona jak zaznaczona na niebiesko (najszybsza) - cel Wola Park w Warszawie.
Jednakże olałem skręt w lewo i pojechałem po swojemu (zaznaczona trasa na zielono) - no i usłyszałem że zjechałem z trasy i pojawiło się "pobieranie".......
I dojechałem do Wola Parku a trasa się nowa nie pobrała (oczywiście od Parowcowej nawigacja zaczęła dawać komunikaty wg wcześniej załadowanej trasy).

Zauważam ten problem coraz częściej - pełen zasięg i nie może pobrać trasy (na LG mam "oczekiwanie na odpowiedź serwera") .... jak już trasa zacznie się pobierać to pobiera się super szybko (czy to na LG czy na Samsungu).
Załączniki
serwer.png
serwer.png (80.03 KiB) Przeglądane 1633 razy

NE v3.x - NOKIA 6300+LD-3W
NE v4.x/5.x - LG GT 505
NE v6.x/7.x - SAMSUNG GALAXY S / S+
NE v8.x - SAMSUNG GALAXY S+ / NOTE 2
NE v9.x - SAMSUNG GALAXY NOTE 2 / NOTE 4
NE v10.x - SAMSUNG GALAXY NOTE 4

NE v11.x - SAMSUNG GALAXY NOTE FE / 10+
algi

Telefon: Galaxy Note 10+

Postprzez Wojtex16 » wtorek, 14 gru 2010, 21:56

Miałem taką samą sytuację kiedy jechałem z Gliwic w piątek z tą nową wersją 6.1, to zjechałem z trasy przez przypadek i cały czas widziałem na ekranie "pobieranie trasy" i tak przez jakieś całe Gliwice. Dopiero ruszyło sprawnie po jakieś 15-20 minutach kiedy uruchomiłem telefon i NE.

Ciekawy jestem czy są jakieś dodatkowe serwery, gdzie trzymane są mapy, które przechodzą w stan awaryjny w razie awarii? Ale trasa za 2gim razem by była przesyłana poprawnie do programu?
Wojtex16

Telefon: Nokia Lumia 930

Postprzez domel » wtorek, 14 gru 2010, 23:46

Jak jadę w okolicach 16-17 i zjadę z trasy też często mam problem że przeliczanie trwa strasznie długo, chyba w godzinach szczytu jest duże obciążenie serwerów. Faktycznie to musi być poprawione bo co to za nawigacja co przelicza mi przez parę minut trasę...
domel

Telefon: Samsung S5 Neo/Dell Venue 7

Postprzez Qbek » piątek, 8 kwi 2011, 20:07

hkoziarek napisał(a):[...]
Kontrole drogowe online- rozwiązanie będzie gotowe na początku 2011.
[...]
POI na trasie- początek 2011.
[...]

Do kiedy liczy się początek roku? Chyba do końca pierwszego kwartału. Już się zaczął drugi...
Qbek

Telefon: LG Leon oraz Xperia Z3 dual

Postprzez potworny » piątek, 8 kwi 2011, 21:08

Nieeeeeeeeeeeeeee? NaviExpert się spóźnił?
potworny

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ogólne