Forum Użytkowników nawigacji NaviExpert

Dyskusje na temat nawigacji NaviExpert w telefonach komórkowych i nie tylko. Zapraszamy do aktywnego udziału. Wyraź Swoją opinię lub podziel się własnymi doświadczeniami Użytkownika mobilnej nawigacji NaviExpert.

Przejdź do zawartości

FAQ |Zarejestruj | Zaloguj

Miałem sen, że pewnego dnia na czerwonych wzgórzach...

Miałem sen, że pewnego dnia na czerwonych wzgórzach...

Postprzez roman_tp » czwartek, 2 wrz 2010, 06:36

witam o poranku.

z tym snem to oczywiście żart, lecz faktem jest, że utkwiła mi w pamięci aplikacja na telefon z rozkładem jazdy autobusów, gdzie opisany przykład był możliwy, choć tam można było wybrać linie autobusowe.

coraz częściej słyszymy, że wraz z wydaniem nowej wersji NE pojawiają się sygnały, że jakieś modele nie będą wsparte nową wersją. częstą przyczyną takich decyzji jest pamięć obsługująca JAVA - nie jestem informatykiem i proszę poprawić jeśli coś mylę.
w tym momencie pojawiłby się w formie belki lub procentowej wskaźnik na temat naszej wymaganej pamięci w telefonie.

pytanie kieruję do zespołu NE.
czy nie dałoby rady, aby na stronie internetowej, zanim pobiorę aplikację najpierw:
- model telefonu celem określenia maksymalnej pamięci,
- opcjami wybieram wielkość ekranu,
- czy preferuję tryb poziomy lub pionowy,
- czy telefon jest dotykowy czy nie,
- czy dołączyć wirtualną klawiaturę NE,
- czy telefon ma wbudowany odbiornik GPS

kolejnym krokiem zaznaczenie tego, co chcemy aby miała nasza aplikacja:
- wielkość czcionki,
- wybór głosu
- czy ma się wyświetlać "niebo", kompas,
- trasy piesze/samochodowe/komunikacją miejską
itd.
oczywiście w trakcie zaznaczania owych opcji wskaźnik dotyczący wymaganej pamięci malałby, abyśmy wiedzieli ile jeszcze opcji możemy dorzucić do naszej aplikacji.

te zabiegi na pewno skutecznie "odchudziłyby" wielkość samej aplikacji jak też potrzebną pamięć do prawidłowego działania aplikacji.

plusem byłoby, że kolejne wprowadzane modyfikacje aplikacji mogłyby być dodawane w procesie pobierania aplikacji/ zaznaczania opcji oraz, że użytkownicy starszych telefonów, mogliby liczyć na nową wersję programu z opcjami, które będą ich interesować.

jeszcze raz:
czy to technicznie jest wogóle możliwe?
roman_tp
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert
Użytkownik forum Użytkownik forum

Telefon: CAT B15

Re: Miałem sen, że pewnego dnia na czerwonych wzgórzach...

Postprzez kkotowski » czwartek, 2 wrz 2010, 07:36

Również nie jestem informatykiem, ale postaram się odpowiedzieć na twoje pytanie najlepiej jak potrafię. Sytuacja którą opisujesz wymagała by każdorazowo budowania nowej, innej niż pozostałe wersji programu. I tu pojawiają się problemy:

1. Budowanie wersji trwa długo, nie podam konkretnego czasu, ale jest to na 100% więcej niż 10-15 min.
2. Każdy telefon ma kilka wersji softu, NE posiadał by kilka/kilkanaście opcji konfiguracji. Co za tym idzie było by kilkadziesiąt różnych kombinacji, a to wiąże się z dużym ryzykiem wystąpienia sporej ilości błędów.

Plus pewnie kilka innych kwestii, które nie przychodzą mi teraz do głowy, a które miały by duże znaczenie.
Personalizacja programu jest bardzo dobra, niestety Java nie jest idealna i nie pozwala na wszystko.
kkotowski
Użytkownik forum Użytkownik forum
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert

Telefon: E66, Samsung Avilla GPS

Postprzez vtec_z » czwartek, 2 wrz 2010, 09:02

roman_tp napisał(a):(...)
czy to technicznie jest wogóle możliwe?

Ciekawe wizje masz o poranku - NE jak Volkswagen konfigurowany indywidualnie dla klienta zamiast auta "z placu". Czy cena takiego zestawu też byłaby wyższa od gotowej konfiguracji ;) ?

Model programu składanego z klocków odpowiedzialnych za poszczególne funkcje wybierane przez klienta wygląda bardzo interesujaco. Spotkałem się już z takim oprogramowaniem "szytym" wokół stałego jądra według potrzeb zamawiającego, ale dotyczyło to wysoko specjalizowanych aplikacji tworzonych w niewielkich ilościach dla konkretnej platformy sprzętowej a i tak każdorazowo wymagało długotrwałych testów. W tym chyba leży sedno problemu - dla takich programów jak NE, sprzedawanych w dużych ilościach dla różnych modeli sprzętu, tworzyłoby to olbrzymią bazę zestawień konfiguracyjnych, z których każde powinno być rzetelnie przetestowane.
Nie twierdzę, że jest to niemożliwe, ale że takie zagadnienie znacznie przekracza ramy prostego tworzenia oprogramowania. Ma to pewnie nawet jakąś nazwę w teorii informatyki.
First man, then machine (Soichiro Honda)
vtec_z

Telefon: Lumia 640XL LTE

Postprzez lchmiel » czwartek, 2 wrz 2010, 14:08

To pewnie ma lepszą nazwę, ale nie na razie kojarzy się ze skalowalnością: system ma wiele możliwości, ale można go łatwo i skutecznie użyć i w prostym przypadku, i w skomplikowanym, oraz, można go zainstalować i na prostym urządzeniu, i na zaawansowanym. Praktyczne polega to na istnieniu wersji. Przykłady to Java albo Opera na PC i na komórkę.

A gdyby to były wersje, i to tylko dwie: na telefony nowe i na stare? Pisał o tym algi i ja: http://forum.naviexpert.pl/post8397.html#p8397, i jeszcze ktoś wcześniej, ale nie znalazłem. Metoda prosta (pozory mogą mylić): wybrać element programu zajmujący najwięcej pamięci i okroić go do minimum.
LChmiel
lchmiel

Telefon: Galaxy S8 SM-G950F Orange

Postprzez Sad_M » czwartek, 2 wrz 2010, 16:34

kkotowski napisał(a):Plus pewnie kilka innych kwestii, które nie przychodzą mi teraz do głowy, a które miały by duże znaczenie.
Personalizacja programu jest bardzo dobra, niestety Java nie jest idealna i nie pozwala na wszystko.

Akurat Java bardzo dobrze sobie radzi z kwestią klas abstrakcyjnych (a stosowanie tego typu rozwiązań byłoby wręcz idealne jeśli chodzi o rzeczy, o których mówił Roman. Choć faktycznie, zbudowanie aplikacji "z klocków", które dałoby się dowolnie ze sobą komponować nie byłoby takim trywialnym zadaniem. Niestety przygotowanie kilku "profilów" aplikacji (np. wersji full-wypas, wersji bez głosów i słowników, lub wersji bez głosów, słowników i czegośtam jeszcze) byłoby zadaniem dość czasochłonnym, ponieważ sporo kodu należałoby przepisać - zakładam, że nowa wersja NE posiada zdecydowanie wiele zaszłości z pierwszych wersji, kiedy to o tego typu ograniczeniach i mnogości telefonów się po prostu nie myślało... Dlatego jakoś nie jestem przekonany, żeby zarząd NE był zachwycony tym, że ich informatycy spędzą mnóstwo czasu na napisanie nowej wersji, która w gruncie rzeczy niczego nowego nie wnosi ;)

A co do czasu kompilacji kilku wersji tego samego... takie rzeczy to się robi w nocy z automatu, kiedy to programiści sobie smacznie śpią :)
Sad_M

Telefon: HTC G1

Postprzez Sad_M » czwartek, 2 wrz 2010, 16:44

lchmiel napisał(a):To pewnie ma lepszą nazwę, ale nie na razie kojarzy się ze skalowalnością: system ma wiele możliwości, ale można go łatwo i skutecznie użyć i w prostym przypadku, i w skomplikowanym, oraz, można go zainstalować i na prostym urządzeniu, i na zaawansowanym. Praktyczne polega to na istnieniu wersji. Przykłady to Java albo Opera na PC i na komórkę.

Uwaga, wymądrzam się. Nie czytać.

lchmiel, na to jest słówko "przenośność" (ang. portability). Skalowalność na przykładzie NE to możliwość obsługi przez serwery zarówno dwudziestu użytkowników NE, jak i kilkunastu tysięcy. Przykładem braku skalowalności NE byłby fakt, że nowy klient nie mógłby założyć sobie konta, ponieważ wszystkie iluśtamcyfrowe numery ID są już zajęte i żeby to naprawić, to trzeba by było wydać kolejną wersję softu... :)
Sad_M

Telefon: HTC G1

Postprzez algi » czwartek, 2 wrz 2010, 19:20

Sad_M napisał(a):
A co do czasu kompilacji kilku wersji tego samego... takie rzeczy to się robi w nocy z automatu, kiedy to programiści sobie smacznie śpią :)

Kompilacja to pikuś. Użytkownik wchodzi sobie na stronę, konfiguruje program i zapomina o temacie. Serwer sobie kompiluje choćby pół godziny a potem użytkownik dostaje na komórkę linka do ściągnięcia gotowej wersji.

Tak są generowane choćby dokumenty w PDF w Orange'u.

NE v3.x - NOKIA 6300 + LD-3W
NE v4.x /5.x - LG GT 505
NE v6.x /7.x - SAMSUNG GALAXY S / S PLUS
NE v8.x - SAMSUNG GALAXY S PLUS / NOTE 2
NE v9.x - SAMSUNG GALAXY NOTE 2 / NOTE 4
NE v10.x - SAMSUNG GALAXY NOTE 4

NE v11.x - SAMSUNG GALAXY NOTE FE
algi

Telefon: Galaxy Note 4 SM-910C

Postprzez lchmiel » czwartek, 2 wrz 2010, 22:04

Sad_M napisał(a):Uwaga, wymądrzam się. Nie czytać.

lchmiel, na to jest słówko "przenośność" (ang. portability).

Uwielbiam wymądrzanie się. Moje trzy grosze (też nie czytać):

Nie ma dobrej skalowalności bez przenośności. Zwykła przenośność, to przenoszenie z grubsza tego samego, a taka skalowalna, to ze zmianą skali możliwości stosownie do mocy urządzenia. W programach unijnych była fala zachwytu nad scalability, portablity, usability i kilkoma innymi ...ity, które na pewno dobrze znasz, skoro założyłeś ciekawy wątek o usability: http://forum.naviexpert.pl/topic312.html.

Skalowalność, to np. to, że tym samym algorytmem NE wylicza trasę stąd do najbliższego sklepu po bułeczki, i jest OK, oraz z Rzeszowa do Szczecina, i jest też OK, tylko zużywa więcej zasobów, i o ile jedną krótką trasę można powiedzmy w sekundę wyliczyć na starej komórce, to wiele długich na raz raczej na nowym serwerze. Ale metoda ta sama.

Na bok terminologie i związane z nimi spory. Mnie chodzi o to, żeby na stare telefony była jedna wersja okrojona przez ograniczenie jednej-dwóch z góry wybranych, zasobochłonnych funkcjonalności, i tyle. Roman zamarzył o tym, żeby wersje można było samemu okrajać względem wersji pełnej wedle woli, user-tailored product . Problem taki sam, tylko jego skala ;) inna, potęgowo! :mrgreen: . Potęga marzeń.
LChmiel
lchmiel

Telefon: Galaxy S8 SM-G950F Orange

Postprzez roman_tp » piątek, 3 wrz 2010, 06:05

czytam, czytam..... :shock:

czytam te wasze "mondrości", ciekawe terminy, aż boję się coś mniej "mondrego" napisać.
rozumiem, że technicznie jest to możliwe, lecz trudne do wykonania. trudne, lecz możliwe do wykonania ;)

dobrze zrozumiałem?
roman_tp

Telefon: CAT B15

Postprzez vtec_z » piątek, 3 wrz 2010, 12:31

perun napisał(a):"Przecież gdzieś musi istnieć jakiś inny, lepszy świat!"
Dodam od siebie: istnieje. Akurat całkiem niedaleko

Sfinansuj mi emigrację to pogadamy ;)
First man, then machine (Soichiro Honda)
vtec_z

Telefon: Lumia 640XL LTE

Następna strona

Powrót do Archiwum 2010