Forum Użytkowników nawigacji NaviExpert

Dyskusje na temat nawigacji NaviExpert w telefonach komórkowych i nie tylko. Zapraszamy do aktywnego udziału. Wyraź Swoją opinię lub podziel się własnymi doświadczeniami Użytkownika mobilnej nawigacji NaviExpert.

Przejdź do zawartości

FAQ |Zarejestruj | Zaloguj

v 6.0 - zgłaszamy poprawki i drobne uwagi

Re: v 6.0 - zgłaszamy poprawki i drobne uwagi

Postprzez lchmiel » środa, 15 wrz 2010, 23:25

Wracam do tematu "lekko w lewo", "lekko w prawo", gdy w rzeczywistości jest prosto, a mamy tylko minąć odgałęzienie.

vtec_z napisał(a):
lchmiel napisał(a):Wersja 5.2 tak nie miała.


To "lekko w lewo" wiąże się z odgałęzieniem w prawo wiaduktu w kierunku Ochoty (...)


Jasne, i to co się dzieje przy jeździe w przeciwnym kierunku też jasne. Inne Twoje przykłady też są mi znane, mógłbym też podać więcej, ale jak piszesz

vtec_z napisał(a):P.S. Przepraszam osoby nie znające geografii Warszawy za suchy wykład nie zilustrowany zrzutami ekranowymi. Po prostu nie chciało mi się :D


- i mnie się nie chce.

vtec_z napisał(a):Podsumowując - żeby uniknąć podobnych nieścisłości potrzebujemy Asystenta Pasa Ruchu z prawdziwego zdarzenia. O tym też już było, ale według planów rozwoju NE nic straconego ;)


A-sys-tent! A-sys-tent!

A na razie, podoba mi się pomysł Mariana:

Marian napisał(a):Przedstawione sytuacje można jednakże jednoznaczne objaśnić nawet na podstawie dotychczasowych map stosując choćby nieco większy repertuar strzałek pokazujących sytuację na rozjazdach i prawidłową drogę.


Zasadniczo, problem tkwi w tym, że jeśli mam komendę "lekko w lewo" przez kilkaset metrów, to pojadę lewą stroną jezdni. Dopiero przy ostatnim "lekko w lewo" usłyszę "potem w prawo", i skok na prawą stronę ("o ile możliwe" :lol: ). Gdyby to "potem w prawo" było podane już wcześniej, to wiedziałbym, co robić. A jeszcze lepiej, żeby zamiast "w lewo" było "prosto" (bo to jest prosto). A zatem, "prosto" i "potem w prawo" to nowa strzałka -

Obrazek

Przepraszam za skrajną zgrzebność rysunku. Nadal mi się nie chce.
LChmiel
Avatar użytkownika
lchmiel
Użytkownik forum Użytkownik forum
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert
 
Posty: 1339
Dołączył(a): piątek, 21 sie 2009, 13:13
Lokalizacja: Warszawa
Telefon: Galaxy S10+ SM-G975F Orange

Re: v 6.0 - zgłaszamy poprawki i drobne uwagi

Postprzez vtec_z » czwartek, 16 wrz 2010, 09:57

lchmiel napisał(a):Wracam do tematu "lekko w lewo", "lekko w prawo", gdy w rzeczywistości jest prosto, a mamy tylko minąć odgałęzienie.


Zastanawiam się, czy te komunikaty są wynikiem algorytmu NE czy może przyczyna tkwi w konstrukcji map cyfrowych.
Jeżeli tylko NE to należy to poprawić zgodnie z Twoją sugestią - dla zjazdu w bok komunikat "lekko w..." a dla jazdy na wprost "prosto" skoro zależy nam na podkreśleniu tego kierunku jazdy w odróżnieniu od skrętu.
Co do map cyfrowych - jak tworzona jest siatka dróg na takiej mapie tzn. z jakich obiektów? Przez analogię do rysunków tworzonych wektorowo (np. AutoCAD) wyobrażam to sobie jako zbiór punktów połączonych elementami liniowymi, przede wszystkim odcinkami i być może łukami. Jeżeli do punktu oznaczającego rozgałęzienie dochodzi jeden odcinek (A) - patrząc w kierunku jazdy - to wychodzą z niego dwa odcinki (w bok B i prosto C ). Kąt tworzony przez odcinki A i B jest oczywiście różny od 180 stopni, ale co jest z kątem pomiędzy A i C? Powinien być równy 180 stopni, ale - zależnie od dokładności zlokalizowania następnego punktu na drodze głównej - może być od tej wartości różny. To może być przyczyną generowania dziwnych - z punktu widzenia kierowcy - komunikatów o lekkim skręcie dla jazdy na wprost.
Czy można temu zaradzić? Na pewno tak na etapie tworzenia mapy cyfrowej, wymaga to zwrócenia uwagi na to by odcinki A i C leżały na tej samej prostej. Jeżeli jednak mamy już mapę z takimi błędami to podczas wyznaczania trasy i tworzenia listy manewrów powinno się wprowadzić pewną tolerancję przy określaniu kierunku na wprost.
First man, then machine (Soichiro Honda)
Avatar użytkownika
vtec_z
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert
Użytkownik forum Użytkownik forum
 
Posty: 976
Dołączył(a): czwartek, 10 wrz 2009, 07:51
Lokalizacja: Warszawa
Telefon: Lumia 640XL LTE

Re: v 6.0 - zgłaszamy poprawki i drobne uwagi

Postprzez Qbek » czwartek, 16 wrz 2010, 10:15

Pytanko...
Czy to fotomontaż (na żółto), czy jakaś specyficzna wersja faktycznie posiada tak uporządkowany ekran? Źródło - Facebook.
Obrazek

U mnie to tak wygląda, czyli okropny bałagan.
Obrazek
Avatar użytkownika
Qbek
Użytkownik forum Użytkownik forum
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert
 
Posty: 2297
Dołączył(a): niedziela, 12 lip 2009, 15:58
Telefon: LG Leon oraz Xperia Z3 dual

Re: v 6.0 - zgłaszamy poprawki i drobne uwagi

Postprzez Marian » czwartek, 16 wrz 2010, 10:17

lchmiel napisał(a):Przepraszam za skrajną zgrzebność rysunku. Nadal mi się nie chce.
Mnie również coraz mniej się chce, bo to "psu na budę". Ale jeśli NE z tego co piszemy nie korzysta, to może przynajmniej skorzysta ktoś inny?

Przykłady większego repertuaru strzałek standardowych można znaleźć w wielu systemach. Nie mówiąc już o strzałkach inteligentnych stanowiących dokładniejsze szkice skrzyżowań lub rozjazdów. A'propos inteligencji chciałbym poruszyć jeszcze jeden problem (już o tym pisałem ok. rok temu, ale chyba wycięto wątek). Obecny system strzałek i poleceń można porównać z assemblerem: składa się on z prostych poleceń typu "w prawo", "w lewo", a wykonanie ich sekwencji ma zapewnić jazdę po wytyczonej trasie. Mimo, że kierowca jest traktowany przedmiotowo jako "urządzenie" do kręcenia kierownicą, potrzebna jest jednak pewna doza inteligencji, choćby po to aby nie wjechać na chodnik, do jeziora etc. Tak czy inaczej cel tych działań jest nie zawsze jasny, a inteligencja kierowcy jest wykorzystywana w stopniu minimalnym. Mnie marzy sie system bardziej zhumanizowany, w którym polecenia głosowe wyznaczałyby zadania lub stanowiły wskazówki, np. za 500m skręć na Rzeszów, za 300m wjedź na autostradę w kierunku Krakowa, za 1000m opuść autostradę wyjazdem 219. Zaleta tego jest nie tylko taka, że człowiek nie jest traktowany jak idiota, ale że jest to - przynajmniej dla mnie - łatwiejsze do wykonania. Bo przecież wszystko to widać z mnóstwa znaków drogowych znajdujących się w pobliżu miejsca, w którym trzeba wybrać właściwą drogę. Jest to również bardziej bezpieczne: znaki sugerują na ogół ze znacznym wyprzedzeniem właściwy pas ruchu, a ewentualne opóźnienie GPS nie ma znaczenia. Oczywiście od 100-200m przed manewrem można by pozostawić (opcjonalnie) komunikaty w formie dotychczasowej (dla roztargnionych lub idiotów). Wymaga to oczywiście syntezy dźwięku, ale w chwili obecnej nie jest to żaden problem. A czy synteza tego rodzaju poleceń jest problemem? Chyba nie - wystarczy poczytać sobie opisy tras wyznaczonych przez Google. Czy potrzebna informacja znajduje się na mapach Imagis? Jeśli chodzi o nazwy ulic i numery dróg tak. Nie wiem natomiast jak wygląda sytuacja z treściami umieszonymi na drogowskazach i tablicach przeddrogowskazowych (seria E, znaki kierunku i miejscowości)
kierunku[1].jpg
kierunku[1].jpg (75.62 KiB) Przeglądane 2089 razy
Tu pytanie do v_tec'a: czy istnieją jakieś zasady, które pozwalaja na wydedukowanie umieszczonych na nich treści, czy też trzeba zrobić indywidualne zdjęcie każdej tablicy, bo zasad brak?
Marian
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert
Użytkownik forum Użytkownik forum
 
Posty: 1122
Dołączył(a): czwartek, 9 lip 2009, 19:12
Lokalizacja: Gliwice
Telefon: Samsung Galaxy A3

Re: v 6.0 - zgłaszamy poprawki i drobne uwagi

Postprzez KasiaD » czwartek, 16 wrz 2010, 14:54

Odnośnie używania zewnętrznego GPS'a - wprowadzenie opcji wyboru korzystania odbiornika GPS wewnętrznego lub zewnętrznego powiększy kod programu co przyczyni się do uszczuplenia listy obsługiwanych telefonów.

Zewnętrzny odbiornik GPS na telefonach z AGPS wykorzystuje wyłącznie grupa bardzo zaawansowanych i wymagających użytkowników. Pozostali użytkownicy (zdecydowana większość) zadowalają się jakością odbiorników wbudowanych. Dla części telefonów z AGPS możliwe jest zainstalowanie wersji NaviExperta przeznaczonej na telefon nie posiadający odbiornika GPS.

Osoby zainteresowane podłączeniem odbiornika zewnętrznego mogą zgłosić się do naszego BOK i otrzymają wersję, która korzysta z GPSa Bluetooth, o ile będzie to technicznie możliwe. Na niektórych platformach można już obecnie wybrać GPSa z poziomu oprogramowania telefonu.
...in space no one can hear your scream...
KasiaD
Pracownik NaviExpert Pracownik NaviExpert
Użytkownik forum Użytkownik forum
 
Posty: 862
Dołączył(a): czwartek, 22 lip 2010, 09:44
Telefon: Samsung S9

Re: v 6.0 - zgłaszamy poprawki i drobne uwagi

Postprzez roman_tp » czwartek, 16 wrz 2010, 15:09

kdzwonek napisał(a):Osoby zainteresowane podłączeniem odbiornika zewnętrznego mogą zgłosić się do naszego BOK i otrzymają wersję, która korzysta z GPSa Bluetooth, o ile będzie to technicznie możliwe.

oferujecie taką wersję dla omnia lite?
Avatar użytkownika
roman_tp
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert
Użytkownik forum Użytkownik forum
 
Posty: 673
Dołączył(a): czwartek, 16 lip 2009, 13:35
Lokalizacja: Lusówko
Telefon: CAT B15

Re: v 6.0 - zgłaszamy poprawki i drobne uwagi

Postprzez KasiaD » czwartek, 16 wrz 2010, 15:29

tdk napisał(a):Na tel. SE W995
Narzędzia -> Ustawienia aplikacji -> Zaawansowane:
- uwzględniaj postoje do wyliczania średniej
- odbieranie punktów GPS
Tych ustawień aplikacja nie zapamiętuje (zmieniam ustawienie, zapisuję, a po ponownym wejściu w konfigurację jest po staremu - czyli zaznaczone).

Przy okazji: czym skutkuje zaznaczenie opcji 'uwzględniaj postoje do wyliczania średniej' i 'współrzędne'?


- uwzględniaj postoje do wyliczania średniej - po sprawdzeniu faktycznie bug - będzie poprawione
- odbieranie punktów GPS - testowane na W995 i działa bez problemu, można prosić o wersję firmware'u?

Do czego służy...
- uwzględniaj postoje do wyliczania średniej - gdy opcja ta jest zaznaczona komputer pokładowy przy obliczaniu średniej prędkości na trasie bierze pod uwagę również postoje, czy prędkość 0km/h
- współrzędne - pozwala włączyć lub wyłączyć pokazywanie na mapie okna ze współrzędnymi geograficznymi
...in space no one can hear your scream...
KasiaD
Pracownik NaviExpert Pracownik NaviExpert
Użytkownik forum Użytkownik forum
 
Posty: 862
Dołączył(a): czwartek, 22 lip 2010, 09:44
Telefon: Samsung S9

Re: v 6.0 - zgłaszamy poprawki i drobne uwagi

Postprzez tdk » czwartek, 16 wrz 2010, 16:59

kdzwonek napisał(a):
tdk napisał(a):Na tel. SE W995
Narzędzia -> Ustawienia aplikacji -> Zaawansowane:
- uwzględniaj postoje do wyliczania średniej
- odbieranie punktów GPS
Tych ustawień aplikacja nie zapamiętuje (zmieniam ustawienie, zapisuję, a po ponownym wejściu w konfigurację jest po staremu - czyli zaznaczone).

Przy okazji: czym skutkuje zaznaczenie opcji 'uwzględniaj postoje do wyliczania średniej' i 'współrzędne'?


- uwzględniaj postoje do wyliczania średniej - po sprawdzeniu faktycznie bug - będzie poprawione
- odbieranie punktów GPS - testowane na W995 i działa bez problemu, można prosić o wersję firmware'u?

Do czego służy...
- uwzględniaj postoje do wyliczania średniej - gdy opcja ta jest zaznaczona komputer pokładowy przy obliczaniu średniej prędkości na trasie bierze pod uwagę również postoje, czy prędkość 0km/h
- współrzędne - pozwala włączyć lub wyłączyć pokazywanie na mapie okna ze współrzędnymi geograficznymi


Sprawdziłem dokładnie: 'odbieranie punktów GPS' 'zaznacza się' samo po ponownym uruchomieniu NE (czyli inaczej niż w przypadku 'uwzględniaj postoje...' gdzie wystarczy wyjść z menu konfiguracji).
Wersja softu: 1215-7995 R1HA036 091216
tdk
Użytkownik forum Użytkownik forum
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert
 
Posty: 98
Dołączył(a): wtorek, 19 sty 2010, 17:26
Lokalizacja: Warszawa
Telefon: Sony Xperia Z5

Re: v 6.0 - zgłaszamy poprawki i drobne uwagi

Postprzez vtec_z » czwartek, 16 wrz 2010, 17:22

kdzwonek napisał(a):
tdk napisał(a):Na tel. SE W995
Narzędzia -> Ustawienia aplikacji -> Zaawansowane:
- uwzględniaj postoje do wyliczania średniej
- odbieranie punktów GPS
Tych ustawień aplikacja nie zapamiętuje (zmieniam ustawienie, zapisuję, a po ponownym wejściu w konfigurację jest po staremu - czyli zaznaczone).


- uwzględniaj postoje do wyliczania średniej - po sprawdzeniu faktycznie bug - będzie poprawione
- odbieranie punktów GPS - testowane na W995 i działa bez problemu, można prosić o wersję firmware'u?


Te błędy nie są związane z typem telefonu ani tym bardziej z wersją software'u - na Nokii E66 jest tak samo tzn.
- opcja "uwzględniaj postoje" włącza się ponownie po opuszczeniu menu "Zaawansowane"
- opcja "odbieranie punktów GPS" włącza się ponownie po restarcie NE
First man, then machine (Soichiro Honda)
Avatar użytkownika
vtec_z
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert
Użytkownik forum Użytkownik forum
 
Posty: 976
Dołączył(a): czwartek, 10 wrz 2009, 07:51
Lokalizacja: Warszawa
Telefon: Lumia 640XL LTE

Re: v 6.0 - zgłaszamy poprawki i drobne uwagi

Postprzez Marian » czwartek, 16 wrz 2010, 17:36

Marian napisał(a): Tu pytanie do v_tec'a: czy istnieją jakieś zasady, które pozwalaja na wydedukowanie umieszczonych na nich treści, czy też trzeba zrobić indywidualne zdjęcie każdej tablicy, bo zasad brak?
Sorry, pytanie jest skierowane oczywiście do vtec_z'a jako fachowca z zakresu inżynierii ruchu drogowego. I może jaśniej: czy istnieją jakieś sztywne zasady umieszczania nazw miejscowości na znakach typu E? Np. miejscowość stanowiąca koniec drogi o określonym numerze? A co z miejscowościami pośrednimi? Bo jeśli zasady istnieją, to można przewidzieć treści umieszczone na tych znakach. Jeśli takich zasad brak, to sprawa jest trudniejsza, bo trzeba by sprawdzić treści tych znaków, co jest praktycznie niewykonalne. Nie trzeba chyba dodawać, że informacja w postaci znaków kierunków i miejscowości jest już powszechna w dobrych nawigacjach zachodnich.
Marian
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert
Użytkownik forum Użytkownik forum
 
Posty: 1122
Dołączył(a): czwartek, 9 lip 2009, 19:12
Lokalizacja: Gliwice
Telefon: Samsung Galaxy A3

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Wersje NaviExpert

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron
Obserwuj nas na Facebooku Strona gwna NaviExpert NaviExpert Newsletter Blog NaviExpert