Forum Użytkowników nawigacji NaviExpert

Dyskusje na temat nawigacji NaviExpert w telefonach komórkowych i nie tylko. Zapraszamy do aktywnego udziału. Wyraź Swoją opinię lub podziel się własnymi doświadczeniami Użytkownika mobilnej nawigacji NaviExpert.

Przejdź do zawartości

FAQ |Zarejestruj | Zaloguj

Omijanie korków a etyka kierowcy

Omijanie korków a etyka kierowcy

Postprzez krzyszt_off_74 » wtorek, 28 wrz 2010, 17:54

W niedzielę rano o 7mej NE zaproponował mi takie oto ominięcie korka w Łodzi (pominę fakt, że o takiej porze to korki może i są, ale w New York, bo raczej nie w Łodzi).
Czarna krecha to główna ulica. :) NE zaproponował abym odbił w prawo, aby zapewne ominąć korek (3 auta na odcinku ok. 400 metrów) zgodnie po zielonej ścieżce. Ściezka owa to tylko zjazd do stacji paliw i jakiś tam innych punktów.
I tak zadałem sobie pytanie. Nawet jeśli czarna krecha faktycznie byłaby zakorkowana, to czy sposób w jaki NE każe to omijać jest etyczny ? Wiadomo, że jest trochę sposobów żeby skrócić sobie czas na stanie w korku. Niektóre z nich są bardziej lub mniej legalne. Ale czy wykorzystywanie w tym celu drogi dojazdowej do stacji paliw jest w porządku względem innych kierowców, po to aby za 400 metrów wciskać się z powrotem na czarną krechę ? Mi wydaje się, że nie bardzo.
Być może ten wątek powinien zaistnieć w tym nowopowstałym o wpadkach CT, lecz mnie tu raczej interesuje aspekt etyczny, bowiem NE nie pierwszy raz kombinuje mi próbując odwalić ciekawy trick, aby innych kierowców "wydymać".
etyka_ne.png
etyka_ne.png (20.96 KiB) Przeglądane 2467 razy
krzyszt_off_74
Użytkownik forum Użytkownik forum
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert

Telefon: SE U8i Vivaz Pr + Navibe GB735

Re: Omijanie korków a etyka kierowcy

Postprzez algi » wtorek, 28 wrz 2010, 20:15

No tu to chyba sobie trzeba odpuścić trochę etykę bo w takim wypadku każde ominięcie korka osiedlową uliczką to nieetyczne d***e kierowców którzy jadą główną drogą.

Jeżeli nie mieszkasz na tym osiedlu to powinieneś jechać drogami z klas A,S, GP, G i Z a wystrzegać się klas L i P. Każde ominięcie przysłowiowej "grubej żółtej" w komunikacji pomiędzy dzielnicami to chamskie nieetyczne d***e innych kierowców. Tamte drogi są tylko dla tych co mieszkają na danym osiedlu.
Omijanie przez parking supermarketu (też się NE zdarza) to w ogóle szczyt szczytów, tak jak korzystanie z tej małej dróżki dojazdowej do stacji [podobny numer NE robi w Jankach prowadząc równoległą do Al.Krakowskiej przez stacje Orlen].

Dla mnie taki przejazd nie jest nieetyczny ALE wybierając taki przejazd trzeba mieć świadomość że nikt nie ma obowiązku Cię wpuścić potem na główną drogę a nawet chyba nie powinien (w przeciwieństwie do wpuszczanie z "normalnej" podporządkowanej w mega korku czy z kończącego się pasa/ew. rozbiegówki)

NE v3.x - NOKIA 6300 + LD-3W
NE v4.x /5.x - LG GT 505
NE v6.x /7.x - SAMSUNG GALAXY S / S PLUS
NE v8.x - SAMSUNG GALAXY S PLUS / NOTE 2
NE v9.x - SAMSUNG GALAXY NOTE 2 / NOTE 4
NE v10.x - SAMSUNG GALAXY NOTE 4

NE v11.x - SAMSUNG GALAXY NOTE FE
algi

Telefon: Galaxy Note 4 SM-910C

Postprzez krzyszt_off_74 » wtorek, 28 wrz 2010, 20:49

algi napisał(a):ALE wybierając taki przejazd trzeba mieć świadomość że nikt nie ma obowiązku Cię wpuścić potem na główną drogę a nawet chyba nie powinien (w przeciwieństwie do wpuszczanie z "normalnej" podporządkowanej w mega korku czy z kończącego się pasa/ew. rozbiegówki)

No, ale niektórzy być może chcą naprawdę zatankować i potem też chcą włączyć się do ruchu.
NE wykorzystuje bardzo różne tricki od wspomnianych sklepowych parkingów, po przejazdy przez stacje benzynowe.
Ja tam nie wiem, ale jak ja już wpakuję się w korek, to Ci kombinatorzy strasznie mnie wkurzają. No bo jak każdy by zaczął tak kombinować. :?: Jak już pisałem ,- tricki są różne. Każdy z nas je zna, nie każdy wykorzystuje.
krzyszt_off_74

Telefon: SE U8i Vivaz Pr + Navibe GB735

Postprzez roman_tp » wtorek, 28 wrz 2010, 21:14

parę lat temu, w dobie szału gierek JAVA syn skusił się na aplikację - 3.66 PLN - otrzymał linka celem pobrania.
rezultat: telefon nie obsługiwał gry, kasa poszła się .... bujać :lol:

to powyższe brzmi podobnie :lol: :lol:
Ostatnio edytowano środa, 29 wrz 2010, 08:41 przez roman_tp, łącznie edytowano 1 raz
roman_tp
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert
Użytkownik forum Użytkownik forum

Telefon: CAT B15

Postprzez perun3 » środa, 29 wrz 2010, 08:28

roman_tp napisał(a):parę lat temu, w dobie szału gierek JAVA syn skusił się na aplikację - 3.66 PLN - otrzymał linka celem pobrania.
rezultat: telefon nie obsługiwał gry, kasa poszła się bujać :lol:

to powyższe brzmi podobnie :lol: :lol:

"powyższe" ? - czy nasza sytuacja z NE ? :idea: :?:
Użytkownik zde-naviexpertowany :-)))
perun3

Telefon: AM 6.6 Final

Postprzez roman_tp » środa, 29 wrz 2010, 10:40

myślę i jednak nie mam na myśli NE. chyba, że..... ;)
roman_tp

Postprzez vtec_z » środa, 29 wrz 2010, 11:28

Dobrze, że ten temat trafił ponownie na łamy forum - tym razem w nowym kontekście.

NE potrafi dość często przy wyznaczaniu trasy najszybszej wyznaczać różnego rodzaju "cwane myki" (chcę podkreślić pejoratywny odcień tego zwrotu).
Pisaliśmy wielokrotnie o bezsensowności krótkich objazdów bezpośrednio równoległych do trasy głównej i wiodących przez parkingi, stacje benzynowe, podjazdy do sklepów itp. Wiązaliśmy to z wykazywaniem, że opłacalność skorzystania ze "skrótu" jest - delikatnie mówiąc - problematyczna.
Krzyszt_off dorzucił aspekt etyczny i uważam, że to uwaga bardzo cenna. 8-)
Ja z kolei chcę pokazać, że często jest to także informacja myląca. Spójrzcie na ten przykład:

PhoneScr000203.jpg

NE pokazuje i mówi mi, że wkrótce mam skręcić w prawo i jeżeli nie spojrzę na ekran i źle oszacuję odległość to zjadę z wytyczonej trasy w ulicę w prawo przed "cwanym mykiem". Takich miejsc poznałem już kilka.

Wniosek jest jeden - skoro wytyczenie trasy z użyciem "cwanych myków" nie przynosi z reguły korzyści a jest etycznie naganne i wprowadza w błąd to czy można wprowadzić do algorytmów wytyczania tras mechanizm wykluczający ich powstawanie?
Ostatnio edytowano środa, 29 wrz 2010, 14:58 przez vtec_z, łącznie edytowano 1 raz
First man, then machine (Soichiro Honda)
vtec_z

Telefon: Lumia 640XL LTE

Postprzez algi » środa, 29 wrz 2010, 13:05

Taką jazdę równoległą mam codziennie jadąc między godzina 8:00 a 8:30 od Janek w kierunku Magdalenki.
Non stop mam "skręcić w prawo potem w lewo" a następnie za kilkaset metrów "w lewo i w prawo"

Oczywiście jadę pustą "krakowską" ale moje dane CT np. 100km/h są zbierane najwidoczniej na tą równoległą uliczkę i system jest zbyt cienki aby połapać się że nie jest możliwe wykonanie 4rech manewrów skrętu o 90st. przy takiej prędkości.
Taka sytuacja trwa już miesiącami dzień w dzień.....
Załączniki
zaJankami.png
zaJankami.png (77.57 KiB) Przeglądane 2381 razy

NE v3.x - NOKIA 6300 + LD-3W
NE v4.x /5.x - LG GT 505
NE v6.x /7.x - SAMSUNG GALAXY S / S PLUS
NE v8.x - SAMSUNG GALAXY S PLUS / NOTE 2
NE v9.x - SAMSUNG GALAXY NOTE 2 / NOTE 4
NE v10.x - SAMSUNG GALAXY NOTE 4

NE v11.x - SAMSUNG GALAXY NOTE FE
algi

Telefon: Galaxy Note 4 SM-910C

Postprzez roman_tp » środa, 29 wrz 2010, 15:53

w poznaniu jadąc ul.witosa, które przechodzi od ul.wojska polskiego w ul.niestachowską.
często jeszcze przed wiaduktem na ul.wojska polskiego pojawia się korek w kierunku górczyna. kiedyś można było w opisywany wyżej sposób ominąć stojących w korku: zjeżdżając na wiadukt, a następnie przecinając ul.wojska polskiego, zjeżdżamy z powrotem w dół.
oczywiście jedni korzystali, inni czekali w korku.
na takich "cwaniaczków" rozwiązanie przyszło wraz z postawieniem sygnalizacji świetlnej. obecnie nie zależnie z jakiego kierunku wjeżdżamy na wiadukt, możemy jechać tylko w prawo lub w lewo [ w ul.wojska polskiego]. na wprost przejechać mogą tylko autobusy MPK.
Załączniki
001.png
001.png (107.6 KiB) Przeglądane 2365 razy
roman_tp

Postprzez intimo » środa, 29 wrz 2010, 21:52

algi napisał(a):Taką jazdę równoległą mam codziennie jadąc między godzina 8:00 a 8:30 od Janek w kierunku Magdalenki.
Non stop mam "skręcić w prawo potem w lewo" a następnie za kilkaset metrów "w lewo i w prawo"

Oczywiście jadę pustą "krakowską" ale moje dane CT np. 100km/h są zbierane najwidoczniej na tą równoległą uliczkę i system jest zbyt cienki aby połapać się że nie jest możliwe wykonanie 4rech manewrów skrętu o 90st. przy takiej prędkości.
Taka sytuacja trwa już miesiącami dzień w dzień.....

Czasami gościnie bywam w Wawie, ale już zawsze NE prowadzi mnie w stronę Krakowa właśnie tak jak opisujesz. Mknę setką a tu w prawo by po chwili w lewo. Ciekawe bo ten problem trwa już od 1,5 roku, Może i więcej ale ja wtedy zacząłem przygodę z NE.

Sprawa podobna w Siewierzu ale tu NE cwaniakuje bo jadąc w stronę Katowic każe jechać za mostem drogą równoległą do zakorkowanej głównej. Mam radio to słyszę co się dzieje w eterze gdy ktoś tak zrobi. Nigdy tak nie jeżdżę bo czuł bym te ku..y na plecach :)
intimo

Telefon: Samsung Galaxy A5 (2016)

Następna strona

Powrót do Archiwum 2010