Forum Użytkowników nawigacji NaviExpert

Dyskusje na temat nawigacji NaviExpert w telefonach komórkowych i nie tylko. Zapraszamy do aktywnego udziału. Wyraź Swoją opinię lub podziel się własnymi doświadczeniami Użytkownika mobilnej nawigacji NaviExpert.

Przejdź do zawartości

FAQ |Zarejestruj | Zaloguj

koncepcja przyszłości samej aplikacji

koncepcja przyszłości samej aplikacji

Postprzez roman_tp » środa, 24 lis 2010, 22:04

chciałbym rozpętać burzę w przysłowiowej szklance.

użytkownicy zarówno aplikacji jak i forum co pewien czas rzucają jakieś pomysły, które z różnym skutkiem mają przełożenie na przyszłe wersje aplikacji NE.
po kolejnej próbie zwrócenia uwagi na rozwój w kierunku hybrydowym, przeczytałem, że to nie było założeniem firmy NE.

rozumiem, że pewnych rzeczy nie dowiemy się przed wydaniem kolejnej wersji NE [tajemnica firmowa] i tym samym nie mamy zbytnio wpływu na to, co chcielibyśmy widzieć w kolejnej wersji. czeka nas pełne zaskoczenie wraz z opcją odrzucenia kolejnych telefonów, bo nie wiemy co możemy zobaczyć w nowej wersji.

jako użytkownik telefonu z systemem WM poddałem to co dała fabryka pewnym modyfikacjom, aby sam system jak i menu było bardziej przyjazne dla użytkownika.
mam tu na myśli SPB Mobile Shell oraz wszelkie dodatki jakimi można zaimplementować nakładkę.
jakiś czas temu wspomniałem co pomogłoby w rozwoju NE nie odrzucając tych telefonów, na których do tej pory wszystko działało sprawnie.
postanowiłem jednak poświęcić trochę czasu i zobrazować co miałem na myśli.

podstawowym produktem byłaby aplikacja, która miałaby zawartą mapę polski, która i tak jest oferowana wszystkim za darmo i to w trybie offline.

Obrazek

w zależności od potrzeb użytkownik pobiera pozostałe elementy składowe....

Obrazek nawigacja samochodowa
Obrazek nawigacja komunikacją
Obrazek nawigacja piesza
Obrazek nawigacja rowerowa
Obrazek kompas
Obrazek przewodnik kulturalny
Obrazek wyszukiwarka punktów POI
Obrazek kalkulator spalania i pokonanego dystansu, może i kalorii(?)

gdybym miał się skupić na produkcie służącym typowo nawigacji samochodowej, to moje menu NE wyglądałoby tak:

Obrazek

natomiast kto chce, niech wciśnie wszystkie "wodotryski" jakie obiecał NE operatorom komórkowym
Obrazek

ta propozycja miała by tylko plusy, bo użytkownicy tych telefonów, które na dzień dzisiejszy nie obsługują wersji 6.x ograniczyli elementy do takich, aby aplikacja była funkcjonalna.
w przypadku ograniczeń pamięciowych [o których czytamy] użytkownik odinstalowuje np. nawigację samochodową i coś jeszcze [zwalnia pamięć] i instaluje np. nawigację komunikacją miejską.
przesiada się z powrotem do samochodu - wykonuje procedury w odwrotnej kolejności.
to rozwiązanie zadowoliłoby wszystkich użytkowników, a w szczególności tych, co nie chcą elementów, z których korzystaliby kilka razy w roku.

nie wiem, czy zespół NE będzie się bronić ograniczeniami, jakie niesie za sobą JAVA.
może już czas porzuć pierwotne założenia sprzed pięciu lat, gdy powstał projekt NE i dokonać prawdziwej rewolucji? powalić konkurencję na kolana wypuszczając poszczególne elementy składające się na nawigację z prawdziwego zdarzenia?
wypuszczając co pewien czas kolejny składnik aplikacji, który nie będzie miał wpływu stabilność aplikacji, bo co z tego, że student, o którym dyskutowaliśmy kilka miesięcy temu korzysta z nawigacji.... będzie korzystać z nawigacji komunikacją miejską, po co jemu nawigacja samochodowa? może ten student ma telefon LG, który wy odrzuciliście?

powyższe kolory są tylko przykładowe, a wykorzystane grafiki znalezione bezpośrednio w sieci i nie są mojego autorstwa.

w kupie siła, kupa śmierdzi i kupy nikt nie ruszy - ma ma myśli, abyśmy wymusili na zarządzie NE przełamanie się na nowe horyzonty i nie słuchali swoich programistów, że "się nie da".
roman_tp
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert
Użytkownik forum Użytkownik forum

Telefon: CAT B15

Re: koncepcja przyszłości samej aplikacji

Postprzez ALEX » czwartek, 25 lis 2010, 00:10

roman_tp napisał(a):chciałbym rozpętać burzę w przysłowiowej szklance.

Nie dodałeś modułu szklanki :)

Błędy na mapach.
Nawigacja (samochodowa) bez map nie istnieje. Często spotykamy błędy, które czasami są zgłaszane do NE. W chwili obecnej nie ma żadnego racjonalnego systemu zgłaszania błędów (remontów, itd..). Jeżeli problem występuje w znanym mi terenie to potrafię go zgłosić. Jeżeli jadę "gdzieś" to po powrocie nie mam pojęcia gdzie był remont, zakaz wjazdu czy inny błąd. Co Wy na to aby wprowadzić opcję w programie "zgłoś błąd na mapie" działającą podobnie jak to już miało miejsce (tyle, że nikt nie brał tego pod uwagę). Różnica polegała by na tym, że po wciśnięciu przycisku zgłaszania pozycja była by wysyłana do NE a telefon nawiązywał połączenie z biurem NE. Wszelkie uwagi były by przekazywane telefonicznie. Z dokładną lokalizacją. Były bo od razu nanoszone na mapę i w razie potrzeby były by aktualizowane trasy użytkowników mogących natknąć się na zgłoszony błąd.

Nawigacja piesza.
Zastanawiam się po co? Jest darmowy GM. Można mu powiedzieć gdzie chcemy iść.

Nawigacja rowerowa.
Niech mnie ktoś oświeci i poda zastosowania nawigacji na rowerze. Rozumiem zabawy w geocaching, ale do tego są inne programy. Nie ma w Polsce sieci dróg rowerowych więc spokojnie można korzystać z nawigacji samochodowej (tak, wiem - autostrady).

Kompas.
Po co? Jest mnóstwo programów wyświetlających kompas.

Wyszukiwarka POI.
Przydało by się dodać do niej więcej informacji. Opisywałem kiedyś jak szukałem bankomatu. Informacje o godzinach dostępności nie są tajemnicą, no chyba, że dla NE.

Sama modułowość to doskonała sprawa, nawet dla posiadaczy powiedzmy "pełnej opcji". Ja nigdy nie włączyłem w NE komunikacji miejskiej ani pieszej (rozumiem, że to mówi, że trzeba wysiąść). Podobnie jak większość użytkowników.
The mind is like a parachute - it works better when it's open.
ALEX
Użytkownik forum Użytkownik forum
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert

Postprzez roman_tp » czwartek, 25 lis 2010, 08:24

ALEX, nie ma sensu zastanawiać się nad celowością opcji, które powyżej ja podałem jako przykłady (!) i tak je należy traktować.
chciałem tylko omówić propozycję rozbicia na poszczególne elementy tego, co obecnie NE oferuje (będzie oferował) w jednym produkcie.

w napływie twoich wątpliwości, czy jest sens nawigacji pieszej, rowerowej czy kompasu zatarł się najważniejszy problem:
roman_tp napisał(a):może już czas porzuć pierwotne założenia sprzed pięciu lat, gdy powstał projekt NE i dokonać prawdziwej rewolucji? powalić konkurencję na kolana wypuszczając poszczególne elementy składające się na nawigację z prawdziwego zdarzenia?
wypuszczając co pewien czas kolejny składnik aplikacji, który nie będzie miał wpływu stabilność aplikacji, bo co z tego, że student, o którym dyskutowaliśmy kilka miesięcy temu korzysta z nawigacji.... będzie korzystać z nawigacji komunikacją miejską, po co jemu nawigacja samochodowa? może ten student ma telefon LG, który wy odrzuciliście?

niech to będzie tematem przewodnim - sens pakowania wszystkiego w jedną aplikację i tym samym odstrzał kolejnych telefonów jako rekomendowane.

ps.
na rower wsiadam kilka razy w miesiącu, a z nawigacji pieszej korzystam w górach - pewnie przestałbym korzystać z garmina, który oferuje takie rozwiązania.
roman_tp

Postprzez algi » czwartek, 25 lis 2010, 08:32

roman_tp napisał(a):
niech to będzie tematem przewodnim - sens pakowania wszystkiego w jedną aplikację i tym samym odstrzał kolejnych telefonów jako rekomendowane.

.... czyli utrata kolejnej przewagi NE w stosunku do tej drugiej nawigacji, która wymaga WM obecnego w droższych telefonach.
Tą przewagą zawsze było działanie na szerokim spektrum tańszych telefonów. Oraz CT oczywiście.
Obecnie obie przewagi już nie istnieją. Konkurencja ma omijanie korków (tu oni nadgonili) a NE przestaje działać na prostych tanich telefonach (czyli tu NE sam oddał pola i dobił do "droższych" telefonów jak konkurencja).

Modułowość nawigacji to bardzo dobry pomysł. Zobaczcie jak można sobie przeglądarkę internetową skonfigurować pod siebie za pomocą dodatków/plugingów (funkcjonalność) a wygląd skórką.
Kolejnym świetnym rozwiązaniem była by hybrydowość - mapy na karcie - routing z netu. Plus do tego aktualizowanie zmienionych sektorów map z netu on-line.
Dla mnie ideał! [na co dzień ograniczenie transferu, ale jak jest potrzeba to dane sektory by się aktualizowały tak jak teraz przez net)

NE v3.x - NOKIA 6300+LD-3W
NE v4.x/5.x - LG GT 505
NE v6.x/7.x - SAMSUNG GALAXY S / S+
NE v8.x - SAMSUNG GALAXY S+ / NOTE 2
NE v9.x - SAMSUNG GALAXY NOTE 2 / NOTE 4
NE v10.x - SAMSUNG GALAXY NOTE 4

NE v11.x - SAMSUNG GALAXY NOTE FE / 10+
algi

Telefon: Galaxy Note 10+

Postprzez HaniaK » czwartek, 25 lis 2010, 09:12

algi napisał(a): a NE przestaje działać na prostych tanich telefonach (czyli tu NE sam oddał pola i dobił do "droższych" telefonów jak konkurencja).

Algi proszę o więcej obiektywizmu :)
NaviExpert działa w prostych, tanich telefonach w niższej wersji 5.2 i nikt nie oddał pola, bo jakoś nie widać konkurencyjnego rozwiązania na te telefony.
Przeanalizujcie proszę kompatybilność innych systemów nawigacji online, nawet tych globalnych, i sami stwierdzicie, że NE wspiera najwięcej modeli - od prostych i tanich po droższe z zaawansowanymi funkcjami.
Pozdr. HK
HaniaK

Postprzez roman_tp » czwartek, 25 lis 2010, 10:07

ale na tych prostych tanich modelach nic nie posuwa się do przodu.
a jeśli stoicie w miejscu, to się cofacie.

jesteście dumni, że oferujecie produkt "w pełni kompatybilny" na starych telefonach?
myślałem, że NE ma większe ambicje. teraz rozumiem wypowiedź:
mmakowski napisał(a):
navtek napisał(a):Czy są jakiekolwiek szanse na NE = mapy na karcie pamięci w telefonie + routing / trasy przez Internet, jak w Nokii ?

Nie. To by gryzło się z podstawowymi założeniami NaviExperta.

za 10 lat też będziecie dumnie podnosić głowę i informować.... "mamy nawigację" na Nokia 3110 ver. NE 3.0.2, SE Z250i ver. NE 3.0.2?
kto korzysta w dniu dzisiejszym z tych telefonów?

czy macie jakieś blokady założone na routerze, że nie możecie zobaczyć co oferuje konkurencja i jak wygląda ich historia poprzednich wersji?

ja staram się zrozumieć pierwotne założenia firmy, kierunek jaki obraliście, ale proszę wybaczyć, gdy czytam
hkoziarek napisał(a):NE wspiera najwięcej modeli - od prostych i tanich po droższe z zaawansowanymi funkcjami

to faktycznie - trudno się z tym nie zgodzić, lecz takie przechwałki zostawiłbym dla dziennikarzy i odbiorców nieświadomych funkcji oferowanego produktu na "przedpotopowe" modele.

dlaczego nie słyszałem [może za krótko korzystam], że KSN [jakikolwiek] w nowej odsłonie, nie działa na starszym urządzeniu?

zacytuję coś:
Producenci xxxxxxxx gwarantują poprawne działanie bieżącej i przyszłych wersji programu wyłącznie na urządzeniach posiadających aktualny certyfikat xxxxxxxx. Decydując się na wybór innego urządzenia, przed jego zakupem, polecamy kontakt z jego producentem lub dostawcą celem sprawdzenia ich planów uzyskania certyfikatu zgodności z programem xxxxxxxx.

i tu klient ma gwarancję, jakiej wy nie dajecie. jedno zdanie - pierwsze - a jakże ważne dla użytkownika.
wiecie co to znaczy?, że konkurencja wyda ver.10 a nawet ver.20 i ona będzie śmigać na obecnie posiadanym modelu.

amen.
roman_tp

Postprzez algi » czwartek, 25 lis 2010, 10:12

Algi proszę o więcej obiektywizmu :)
NaviExpert działa w prostych, tanich telefonach w niższej wersji 5.2 i nikt nie oddał pola, bo jakoś nie widać konkurencyjnego rozwiązania na te telefony.
Przeanalizujcie proszę kompatybilność innych systemów nawigacji online, nawet tych globalnych, i sami stwierdzicie, że NE wspiera najwięcej modeli - od prostych i tanich po droższe z zaawansowanymi funkcjami.

Dlatego czas przyszły - przestaje....
Powoli NE będzie wymagał tak samo mocnych i drogich telefonów jak A.......

Nikt nie twierdzi że v.6 powinna działać na Noki 5110 ;-)
Ale sytuacja z świeżym rekomendowanym LG GT500/505 pokazuje bardzo groźny PRECEDENS.
O wiele łatwiej odpuścić niż zająć się "problemem" którego nie mają inne aplikacje czy nawet NE w v.5....

NE v4.x/5.x - LG GT 505

algi

Postprzez jotde » czwartek, 25 lis 2010, 10:15

roman_tp napisał(a):zacytuję coś:
Producenci xxxxxxxx gwarantują poprawne działanie bieżącej i przyszłych wersji programu wyłącznie na urządzeniach posiadających aktualny certyfikat xxxxxxxx. Decydując się na wybór innego urządzenia, przed jego zakupem, polecamy kontakt z jego producentem lub dostawcą celem sprawdzenia ich planów uzyskania certyfikatu zgodności z programem xxxxxxxx.

i tu klient ma gwarancję, jakiej wy nie dajecie. jedno zdanie - pierwsze - a jakże ważne dla użytkownika.
wiecie co to znaczy?, że konkurencja wyda ver.10 a nawet ver.20 i ona będzie śmigać na obecnie posiadanym modelu.
amen.

Z tym śmiganiem Automapy w najnowszej wersji na starych urządzeniach to przesadziłeś. Coś o tym wiem z własnego doświadczenia. Poza tym wystarczy sobie poczytać nieco forum użytkowników Automapy żeby wiedzieć, że na zgodność z urządzeniami sporo narzekają.

I na miłość boską przestańcie wreszcie pisać KSN albo A... przecież za to nikt nikogo tutaj nie ściga
Ostatnio edytowano czwartek, 25 lis 2010, 10:18 przez jotde, łącznie edytowano 1 raz
jotde

Telefon: Samsung GT-i8160

Postprzez algi » czwartek, 25 lis 2010, 10:18

roman_tp napisał(a):zacytuję coś:

amen.

I o to chodzi.
NE też REKOMENDUJE telefony ale jak widać, ta rekomendacja jest warta tyle co zeszłoroczny śnieg.

Naprawdę może dojść do sytuacji że użytkownik wybierze sobie telefon XYZ REKOMENDOWANY przez NE, nówkę sztukę, podpisze umowę z operatorem na 24 miesiące, następnie wykupi sobie abonament w NE na 24 miesiące a za miesiąc usłyszy: "PREMIERA NOWE WERSJI NE v. 15!!! TELEFON XYZ NIE JEST WSPIERANY PRZEZ V.15. BAW SIĘ PRZEZ 24 MIESIĄCE V.14"

(gwoli ścisłości - tylko 23 miesiące bo miesiąc już minął do wydania nowej wersji ;-)

Amen #2.

NE v4.x/5.x - LG GT 505

algi

Postprzez HaniaK » czwartek, 25 lis 2010, 10:41

roman_tp napisał(a):ale na tych prostych tanich modelach nic nie posuwa się do przodu.
a jeśli stoicie w miejscu, to się cofacie.

Romanie,
Proste, tanie modele tez nie posuwają się do przodu- są z założenia proste i nie obsługują zaawansowanych aplikacji. Mają ograniczoną pamięć i ograniczone możliwości. Te modele zastępowane są nowymi.
Rynek komunikacji mobilnej jest bardzo dynamiczny i tu nikt nie ogląda się za siebie. Z góry możesz założyć, że kupując dzisiaj nowy model telefonu za pół roku możesz uznać, że masz antyka ;)
Szanuję doświadczenia KSN na rynku nawigacji offline, ale rynek mobile rządzi się nieco innymi prawami.
My gwarantujemy, dostęp do wersji kompatybilnej z aktualnie używanym telefonem i możliwość przeniesienia licencji na nowy telefon z aktualizacją wersji kompatybilnej bez jakikolwiek kosztów.
To nie jest zakup urządzenia PND za dużą kasę i pobierania aktualizacji za kasę również.
HaniaK

Następna strona

Powrót do Ogólne