Forum Użytkowników nawigacji NaviExpert

Dyskusje na temat nawigacji NaviExpert w telefonach komórkowych i nie tylko. Zapraszamy do aktywnego udziału. Wyraź Swoją opinię lub podziel się własnymi doświadczeniami Użytkownika mobilnej nawigacji NaviExpert.

Przejdź do zawartości

FAQ |Zarejestruj | Zaloguj

Koszty transmisji danych

Koszty transmisji danych

Postprzez j63 » poniedziałek, 20 gru 2010, 22:05

A jakie są koszty transmisji danych w Erze, masz jakiś pakiet, czy płaciłeś za dane pobrane przez nawigację, teraz chyba - 0,12 zł/100kb. Nie wiem jakie to wychodzą pieniądze w praktyce.
j63
Użytkownik forum Użytkownik forum
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert

Telefon: Wave 8600

Re: Jak można zapłacić za dostęp do systemu NaviExpert?

Postprzez j63 » wtorek, 21 gru 2010, 05:25

Nie mogłem wczoraj dokończyć, a nie wiem jak edytować, więc sorry, że jeden pod drugim. Chodzi mi oczywiście o rząd wielkości, np trasa rekomendowana, 500 km, 2 razy przeliczenie (pewnie się nie obejdzie),widok 3D (ma to pewnie wpływ na ilość danych). Opłata za NE 9zł/miesiąc nie wydaje się taka straszna, bardziej wstrzymuje mnie transfer danych, wiem, że można w innej sieci ale nie chcę się bawić w przekładanie kart. Chyba, że będzie trzeba ;). Dzięki za cierpliwość.
Jak wysłałem wiadomość, to pojawiło mi się okno edycji, już będę umiał ;)
j63

Postprzez mentos11 » wtorek, 21 gru 2010, 08:24

Rozwiazaniem na transfer danych jest pakiet MB każda sieć to oferuje, ostatnio dają nawet za darmo do abonamentu jakieś pakiety abyś tylko płacił co miesiąc :)
Ostatecznie jak rzadko korzystasz z NE to jak ściągniesz z sieci trasę 200kB i zapłacisz za transfer kilkanaście groszy to chyba nie zbiedniejesz :D
Plus NE i map online jest taki że jak coś zauważycz, bład na mapie albo w organizacji ruchu, to możesz zgłosić to na forum i następnego dnia bedzie poprawione.
mentos11
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert
Użytkownik forum Użytkownik forum

Telefon: moto g

Postprzez KasiaD » wtorek, 21 gru 2010, 15:28

trasa 300km, to około 150kb... wielkość ta może się nieznacznie wahać z uwagi na np. ilość fotoradarów na trasie...
...in space no one can hear your scream...
KasiaD
Pracownik NaviExpert Pracownik NaviExpert

Telefon: Samsung S9

Postprzez j63 » wtorek, 21 gru 2010, 18:20

Dzięki wszystkim za pomoc. Naczytałem się, jakie to monstrualne MB ciągnie nawigacja online ale pewnie trzeba nauczyć się z nią obchodzić. Jeszcze jedno pytanie, czy planowanie trasy, układanie, czy jak to się nazywa, również pobiera kB, czy dzieje się to za pomocą mapy Polski ściągniętej przy instalacji. Nie wiem, czy czegoś nie mieszam i przepraszam za lekkie zboczenie z tematu ;)

już przeniesione do odpowiedniego wątku. navibober
j63

Re: Koszty transmisji danych

Postprzez domel » wtorek, 21 gru 2010, 20:45

Oczywiście najlepiej mieć pakiet bo masz święty spokój. Transfery jak jedziesz zgodnie z trasę nie są duże tak jak ktoś wcześniej podał, gorzej jak zaczniesz jechać po swojemu albo chociażby error GPS który zobaczy Cie koło drogi ;-) Choć oczywiście też nie są to jakieś kosmiczne kwoty.
domel

Telefon: Samsung S5 Neo/Dell Venue 7

Postprzez mentos11 » wtorek, 21 gru 2010, 21:00

Widze że masz problem ze zrozumieniem idei NE.
NE jest tak naprawde terminalem wyswietlajacym to co zostanie pobrane z serwera. Na szczescie pobieranie danych odbywa sie nie caly czas ale praktycznie tylko podczas przeliczania trasy, przegladania mapy, modyfikowania trasy czy wyszukiwania punktow.
NE nie zapisuje map na telefonie czy karcie, w pamieci ma ostatnią używaną trasę.
Oczywiscie sa sposoby na ograniczenie transmisji, nalezy wylaczyc automatyczne przeliczanie tras, mozna ograniczyc wyswietlane warstwy szczegolnie krajobrazu, ostatecznie mozna zrezygnowac z przesylania swojej pozycji na serwer na potrzeby comunity trafic.
Dlatego najlepiej mieć wykupiony pakiet MB i sie nie przjemowac :)
NE i tak pobiera malo danych bo mapy sa wektorowe, a np. google maps ma mapy rastrowe ktore zjadaja MB strasznie, dlatego najnowsza wersja programu google ma mapy wektorowe.
To chyba wszystko.
mentos11

Postprzez mindzik » wtorek, 21 gru 2010, 21:30

mentos11 napisał(a):dlatego najnowsza wersja programu google ma mapy wektorowe.

Które, zapisują się w pamięci telefonu lub na karcie, w celu późniejszej nawigacji w trybie off-line.

Jeszcze jedna taka propozycja, może NE zebrałby w jakąś tabelę koszty GPRS'u u poszczególnych operatorów.
mindzik

Telefon: Nokia N8

Postprzez j63 » wtorek, 21 gru 2010, 23:26

mentos11 napisał(a):Widze że masz problem ze zrozumieniem idei NE.
NE jest tak naprawde terminalem wyswietlajacym to co zostanie pobrane z serwera. Na szczescie pobieranie danych odbywa sie nie caly czas ale praktycznie tylko podczas przeliczania trasy, przegladania mapy, modyfikowania trasy czy wyszukiwania punktow.

Czyli prawie cały czas :D . Fakt, że mam kłopoty z ogarnięcie zasady działania na sucho, z drugiej strony chciałbym jak najwięcej zrozumieć zanim się na NE zdecyduję. Mogę sobie ułożyć trasę dzień przed wyjazdem - wówczas pobierane są dane, następnego dnia, włączę nawigację - również pobiera dane potrzebne do aktualizacji mojego położenia na mapie w czasie jazdy (nawigowania). Dobrze myślę, czy ględzę ;)
j63

Postprzez mentos11 » środa, 22 gru 2010, 09:15

Tak ogólnie to NE może w każdej chwili coś wysłać lub pobrać. O szczegóły techniczne to trzeba napisać do pracowników NE, Pani Kasia jak widzę już Ci udzieliła odpowiedzi o ilość kB pobieranych przy wyznaczaniu trasy.
Jeśli chodzi Ci o to czy NE musi się komunikować z internetem podczas nawigacji to NIE!
Ostatnia ściągnięta trasa jest w pamięci i jeśli naciśniesz "kontynłuuj nawigację" to trasa się załaduje i nic nie pobierze :)
Jeśli zjedziesz z trasy to w przypadku wyłączenia autoprzeliczania trasy NE powie swoim głosikiem że zjechałeś z trasy i wyjedziesz poza ściągniętą mapę i NE nie pobierze brakującej mapy bo nie wyznacza nowej trasy.
Jeśli masz włączone autoprzeliczanie i uczestnictwo w CT to po usłyszeniu zjechałeś z trasy aplikacja sama pobierze z serwera nową trasę.
Dana przesyłane o prędkosci i położeniu w ramach CT wysyłane są zbiorczo co jakiś czas, tak mi się wydaje i z tego co na forum się dowiedziałem.
Jeszcze jest opcja podróżowania z mapą online, jeśli wejdziesz w mapę i włączysz opcję śledź moją pozycję. Wtedy będzie dociągało mapy na bieżąco.

NE jest nawigacją online ale i tak bardzo mało pobiera danych ja korzystam często i w ciągu miesiąca oscyluje to w granicach 10MB.
Jeśli będziesz korzystał 2 razy w miesiącu i wyłączysz autoprzeliczanie to w 1MB spokojnie się zmieścisz.
Polecam abonamenty lub oferty na kartę operatorów gdzie przy załadowaniu konta masz darmowe pakiety danych.
Ja jestem w GaduAir i mam pakiet 100MB za doładowanie kwotą 30zł na miesiąc :)
mentos11

Następna strona

Powrót do Ogólne