Forum Użytkowników nawigacji NaviExpert

Dyskusje na temat nawigacji NaviExpert w telefonach komórkowych i nie tylko. Zapraszamy do aktywnego udziału. Wyraź Swoją opinię lub podziel się własnymi doświadczeniami Użytkownika mobilnej nawigacji NaviExpert.

Przejdź do zawartości

FAQ |Zarejestruj | Zaloguj

Jak zgłaszać błędy na mapach?

Re: Luźna gadka

Postprzez vtec_z » niedziela, 26 gru 2010, 20:51

Mówimy o tym samym problemie - zgłaszanie błędów mapy - ale rozumianym całkiem inaczej.
Rozumiem Romanie, że wracasz do tematu zgłaszania błędów mapy on-line.
Ile informacji możesz dostarczyć klikając gdy jesteś w miejscu, w którym występuje błąd? Według mnie co najwyżej tyle, że jest błąd, bo nie masz czasu ani szans (przecież prowadzisz!) na więcej. Reszta roboty ma należeć do personelu NE - począwszy od domyślenia się o jaki błąd chodzi poprzez weryfikację zgłoszenia (prawdziwe czy błędne) po znalezienie właściwego sposobu poprawienia.
Moje podejście jest inne - staram się tak udokumentować temat (do tego potrzebny jest mi zrzut ekranowy) , by jasno był określony błąd, podany sposób zweryfikowania i - jeśli to możliwe - podsunięte rozwiązanie.
First man, then machine (Soichiro Honda)
vtec_z
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert
Użytkownik forum Użytkownik forum

Telefon: Lumia 640XL LTE

Postprzez ALEX » niedziela, 26 gru 2010, 23:12

A weźmy jeszcze inny aspekt. O części błędów na mapie NE mógłby się sam zorientować analizując przypadki automatycznego przeliczania trasy. Przecież to prosta analiza - jeżeli użytkownik zjeżdża z zaplanowanej trasy to znaczy że:
1) wybrał inną drogę
2) MUSIAŁ wybrać inną drogę
A przecież to czy musiał bardzo łatwo stwierdzić i coś na to poradzić.
The mind is like a parachute - it works better when it's open.
ALEX
Użytkownik forum Użytkownik forum
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert

Postprzez intimo » poniedziałek, 27 gru 2010, 07:10

vtec_z napisał(a):Mówimy o tym samym problemie - zgłaszanie błędów mapy - ale rozumianym całkiem inaczej.
Rozumiem Romanie, że wracasz do tematu zgłaszania błędów mapy on-line.
Ile informacji możesz dostarczyć klikając gdy jesteś w miejscu, w którym występuje błąd? Według mnie co najwyżej tyle, że jest błąd, bo nie masz czasu ani szans (przecież prowadzisz!) na więcej. Reszta roboty ma należeć do personelu NE - począwszy od domyślenia się o jaki błąd chodzi poprzez weryfikację zgłoszenia (prawdziwe czy błędne) po znalezienie właściwego sposobu poprawienia.
Moje podejście jest inne - staram się tak udokumentować temat (do tego potrzebny jest mi zrzut ekranowy) , by jasno był określony błąd, podany sposób zweryfikowania i - jeśli to możliwe - podsunięte rozwiązanie.

Najprostsza rzecz o której była mowa. Portal na który się logujesz i tam już wcześniej opisujesz to co podczas jazdy kliknąłeś jako błąd. Wiadomo w czasie jazdy klikasz dedykowany klawisz "błąd" i zapisują się na twoim Portalu niezbędne info do opisania błędu. Info o błędzie powinno zawierać: screen, datę, godzinę, współrzędne i jakoś opisany kierunek jazdy (można mieć dużo błędów w tej samej okolicy), link do prawdziwej mapy NE na której można by zobaczyć co jest w okolicy by się zorientować. Dobrą opcją było by nagranie krótkiego komentarza, np. gdy trzymamy klawisz błąd (w przypadku prawdziwych klawiszy) i jednocześnie mówimy. Myślę że 10 sekund na opis wystarczy. Potem w Portalu uzupełniasz info, jakiego rodzaju błąd, opisujesz i bezpośrednio stamtąd wysyłasz do NE z komentarzem (głosowym) lub nie. Żadne tam fora, choć fora pomagają ogółowi z informacją o danym błędzie.
intimo
Użytkownik forum Użytkownik forum
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert

Telefon: Samsung Galaxy A5 (2016)

Postprzez vtec_z » poniedziałek, 27 gru 2010, 09:45

intimo napisał(a):Najprostsza rzecz o której była mowa.

Czy taka najprostsza? Spróbujmy się przyjrzeć:
1. Stworzenie portalu obsługującego zadanie zgłaszania błędów i powiązanego z szeregiem kanałów informacyjnych (odbieranie danych od użytkownika - w tym plików dźwiękowych, skojarzenie z systemem map on-line, prowadzenie kont osobistych itp.). Całkiem solidny projekt informatyczny.
2. Obsługa w portalu różnych typów informacji - tekst, obraz, dźwięk
3. Problem ochrony danych osobowych - do tej pory zbierane dane są anonimizowane, w Twojej wersji zdefiniowany użytkownik przesyła konkretne dane o swoim położeniu. Jak przechowywać taką informację i odpowiednio ją chronić?
4. Przesyłanie sporych pakietów danych od użytkownika na serwer (screen shot, dane czasu i lokalizacji, informacje o trasie/kierunku jazdy, ewentualnie wiadomość dźwiękowa) - wszystko to kosztuje i obciąża kanały transmisyjne NE.
5. Właściwie to opisałeś to samo co ja robię bez dedykowanego portalu. Jedyna nowa jakość to notatka dźwiękowa. Zatem co jest zaletą Twojego rozwiązania? Wyłącznie zintegrowanie wszystkich narzędzi w jednym, a i to z pominięciem:
a) dostępu do treści Prawa o Ruchu Drogowym i skojarzonym z nich aktów prawnych,
b) dostępu do informacji zarządców dróg o pracach prowadzonych w obrębie dróg oraz do notatek prasowych, portali społecznościowych poświęconych ruchowi drogowemu itp.

intimo napisał(a):Żadne tam fora, choć fora pomagają ogółowi z informacją o danym błędzie.

A dlaczego nie? Czy ta forma komunikowania się obarczona jest jakąś istotną wadą?
Zapomniałeś przy tym, że w tej chwili podstawowym kanałem informowania NE o błędach są formularze zgłoszeń. Można użyć także korespondencji mailowej.
vtec_z

Postprzez vtec_z » poniedziałek, 27 gru 2010, 09:55

ALEX napisał(a):O części błędów na mapie NE mógłby się sam zorientować analizując przypadki automatycznego przeliczania trasy. Przecież to prosta analiza - jeżeli użytkownik zjeżdża z zaplanowanej trasy to znaczy że:
1) wybrał inną drogę
2) MUSIAŁ wybrać inną drogę
A przecież to czy musiał bardzo łatwo stwierdzić i coś na to poradzić.

Na pewno łatwo stwierdzić? Czy możesz podać kryterium jakiego należy użyć, by tak móc klasyfikować informacje? Pamiętaj, że takie kryterium powinno:
a) pokrywać wszystkie możliwe przypadki
b) być jednoznaczne i łatwe do interpretacji przez komputer (i ewentualnie człowieka)
c) umożliwiać obróbkę automatyczną przez komputer (tu ewentualnie z pomocą człowieka)
Najłatwiej jednak wybrać się w konkretne miejsce i zobaczyć albo... skorzystać z oczu i dobrej woli użytkowników NE.

Poza tym oprócz błędów wymuszających zmianę trasy istnieje cały szereg błędów, które nie wymuszają takiej zmiany. Co z nimi?
vtec_z

Postprzez vtec_z » poniedziałek, 27 gru 2010, 10:25

Hunter-sw napisał(a):Oczywiście że można. Problem jest jednak taki, że z tego co wiem, żebym mógł robić zrzuty ekranów musiałbym zrootować swojego Desire, a tego chcę przynajmniej na razie uniknąć ;)

Niestety masz rację. Brak systemowej aplikacji do zrzutów ekranowych jest piętą achillesową Androida, na wielu forach piszą o tym użytkownicy.

Hunter-sw napisał(a):Z drugiej strony po takich trasach jakie robimy potem ile godzin bym siedział na lapku z tymi wszystkimi zrzutami :lol:

To niezależnie od sposobu dokumentowania błędów, o ile chcesz to zrobić rzetelnie. Ilość informacji, którą należy przetworzyć jest całkiem pokaźna i tylko podział pracy pomiędzy użytkownika i personel NE może się zmieniać.
vtec_z

Postprzez jotde » poniedziałek, 27 gru 2010, 10:46

vtec_z napisał(a):
intimo napisał(a):Żadne tam fora, choć fora pomagają ogółowi z informacją o danym błędzie.

A dlaczego nie? Czy ta forma komunikowania się obarczona jest jakąś istotną wadą?
Zapomniałeś przy tym, że w tej chwili podstawowym kanałem informowania NE o błędach są formularze zgłoszeń. Można użyć także korespondencji mailowej.

Niestety zgłoszenia poprzez forum mają tę wadę, że ciężko śledzić ich status albo je odszukać, gdy jest taka potrzeba. Formularz zgłoszeń zaś to tylko rozwiązanie pośrednie, bo po naszym zgłoszeniu ginie ślad. W zasadzie bardzo mnie dziwi, że NE do tej pory nie pomyślał o systemie typu "bug tracker" w którym każde zgłoszenie otrzymuje numer oraz status w efekcie czego bardzo łatwo ponownie do niego dotrzeć i sprawdzić co się z nim dzieje. Znacznie uprościło by to wątek "zgłoszeń..." gdzie teraz jest istny chaos zgłoszeń i potwierdzeń przyjęcia, tudzież usunięcia błędów czy też przekazania dalej. Brak ten dziwi mnie tym bardziej, że nie trzeba tego robić bo są gotowce i to nawet na licencji open.
jotde

Telefon: Samsung GT-i8160

Re: Jak zgłaszać błędy na mapach?

Postprzez vtec_z » poniedziałek, 27 gru 2010, 10:58

Jestem przekonany, że po stronie NE Kamil już dawno prowadzi rejestr napływających zgłoszeń i śledzi ich status.
Pytanie czy jest to informacja potrzebna ogółowi użytkowników? A może użytkownikom aktywnie uczestniczącym w procesie zgłaszania błędów?
Jakie macie argumenty "za", jakie "przeciw"?
vtec_z

Postprzez vtec_z » poniedziałek, 27 gru 2010, 11:41

Hunter-sw napisał(a): Dżoana w jednym miejscu (może później sobie przypomnę gdzie, na pewno gdzieś przed Kaliszem) wiedziała lepiej od NE, że zbliżam się do ronda. Mówiła :"za 500 meter na rondzie tym okrągłym sekend sjazd" a NE pokazuje eleganckie skrzyżowanie dróg i to po dwa pasy dla każdego z kierunków :?

Czy mógłbyś przypomnieć sobie dokładniej? Chciałbym sprawdzić o co chodzi.
Na razie podejrzewam, że problem tkwi w sposobie interpretacji terminów "rondo" i "skrzyżowanie z ruchem okrężnym".
Pierwsze to skrzyżowanie z wyspą środkową i jednokierunkową jezdnią wokół wyspy, na którym pojazdy zobowiązane są objeżdżać wyspę środkową w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara.
Przykłady:
rondo.JPG

Drugie to skrzyżowanie, na którym centralna wyspa i ruch okrężny służą tylko do jednoznacznego wyznaczenia torów jazdy i które mogłyby funkcjonować także bez tych elementów. Tu często droga wyposażona jest w sygnalizację świetlną.
Przykłady:
skrzyżowanie z ruchem okrężnym.JPG

Z Twojego opisu wygląda mi to na drugi przypadek, który NE właściwie pokazuje na mapie a Dżoana podaje właściwe komendy.
vtec_z

Postprzez Hunter-sw » poniedziałek, 27 gru 2010, 11:58

.....
Ostatnio edytowano środa, 11 kwi 2012, 21:57 przez Hunter-sw, łącznie edytowano 1 raz
Hunter-sw

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Archiwum 2010