Forum Użytkowników nawigacji NaviExpert

Dyskusje na temat nawigacji NaviExpert w telefonach komórkowych i nie tylko. Zapraszamy do aktywnego udziału. Wyraź Swoją opinię lub podziel się własnymi doświadczeniami Użytkownika mobilnej nawigacji NaviExpert.

Przejdź do zawartości

FAQ |Zarejestruj | Zaloguj

Typy tras NaviExperta

Re: Typy tras NaviExperta

Postprzez rekja » niedziela, 29 maja 2011, 20:49

Land Rover Discovery I
rekja
Użytkownik forum Użytkownik forum
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert

Telefon: Redmi 4x

Postprzez intimo » sobota, 25 cze 2011, 17:56

Witam,

Zadam to pytanie tutaj. Ale jeśli gdzieś była odpowiedź proszę mnie tam skierować.

Czy w NE jest możliwość wytyczenia pieszej trasy szlakami?
Od niedawna mamy szlaki i inne ścieżki leśne.
Wiadomo że jako od zawsze "chodzący po górach" nie będę używał nawigacji do dotarcia do celu, ale miło by było widzieć co i jak. Że tak powiem, skoro i tak często nagrywam trasę to telefonik i gps są włączone.

Pytanie:
Po co mamy na mapach NE szlaki górskie (niestety tylko koloru zielonego a nie kolorowe jak na mapach imagisu) skoro nie da się wyznaczyć na nich trasy.

Zaznaczam że celowo wybrałem bardzo krótki odcinek szlaku ponieważ zauważyłem że na naszych mapach nie są one połączone. Wyznaczenie trasy kończy się komunikatem "Wystąpił problem z połączeniem internetowym"
intimo

Telefon: Samsung Galaxy S8+

Postprzez Hakari » poniedziałek, 27 cze 2011, 13:31

Z tego co się orientuje nie ma możliwości wytyczania trasy po szlakach turystycznych.
Hakari vel Moradin współredaktor http://blognavi.pl/
Hakari

Telefon: i9001

Postprzez Marian » piątek, 22 lip 2011, 18:29

W sobotę rano wyjeżdżam z Gliwic na wakacje do Poddąbia k. Ustki. W związku z tym zacząłem planować trasę. Wziąłem pod uwagę trzy podstawowe typy biorące pod uwagę CT Online: Rekomendowaną, Najszybszą oraz ECO. Wyniki przedstawia poniższe zestawienie:
gliwice_poddąbie_NE.JPG
trasy bez punktu pośredniego
gliwice_poddąbie_NE.JPG (142.26 KiB) Przeglądane 3843 razy
Jak widać trasy Rekomendowana (645km, 8h48min, 41.2l) i Najszybsza (648km, 8h45min,41.4l) są zbliżone zarówno co do długości jak i czasu jazdy. Trasa ECO (587km, 9h9min, 36l) jest znacznie krótsza i daje oszczędność ponad 5l benzyny, ale czas jazdy jest niestety o prawie pół godziny dłuższy. Ponieważ nauczony doświadczeniem lat ubiegłych wiem, że NE nie uwzględnia faktu, iż jest to dzień zmiany turnusów, czego skutkiem jest niezbyt realistyczna ocena czasu jazdy drogami głównymi rekomendowanymi przez NE, postanowiłem wyznaczyć trasę wiodącą środkiem kraju drogami o niższej kategorii. Jak zwykle niezawodny okazał się Drogowskaźnik, który zarekomendował trasę przez Gniezno. Postanowiłem zatem wprowadzić Gniezno jako punkt pośredni. Efekt był jak niżej:
gliwice_gniezno_poddąbie_NE.JPG
trasy z punktem pośrednim
gliwice_gniezno_poddąbie_NE.JPG (141.69 KiB) Przeglądane 3843 razy

Trasa Rekomendowana (671km, 9h11min,43.2l) okazała się całkowicie absurdalna, trasa Najszybsza (622km,8h47min,39.3l) być może niezła, ale korzysta z płatnej A2. Zdecydowanie najlepiej wypadła trasa ECO (588km, 8h49min, 36.4l). Jest ona równie szybka jak Rekomendowana (8h48min) lub Najszybsza (8h45min), ale za to radykalnie krótsza i wymagająca ok. 5l paliwa mniej. Warto dodać, że pokrywa się ona niemal dokładnie z trasą zaproponowaną przez Drogowskaźnik.
Jakie z tego konkluzje? Ano takie, że trasy wyznaczane samodzielnie przez NE są pozbawione elementarnego rozsądku. Trasy rozsądne można uzyskać za pomocą programów konkurencyjnych lub ręcznie poprzez wprowadzenie odpowiednio dobranych punktów pośrednich. Ale to ostatnie wymaga już sporej wiedzy kierowcy i jest sprzeczne z ideą nawigacji.
P.S.
Te wyniki dedykuję wszystkim przekonanym, że NE wyznacza najlepsze trasy.
Marian
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert
Użytkownik forum Użytkownik forum

Telefon: Samsung Galaxy A3

Postprzez Qbek » piątek, 22 lip 2011, 19:11

Ciekawe, co na to AM oraz przytaczane ostatnio GN.
Roman sprawdzisz AM, a Mentos GN? Od sierpnia ja będę służył najświeższym i obiektywnym info z działania AM :D
Qbek

Telefon: LG Leon oraz Xperia Z3 dual

Postprzez roman_tp » piątek, 22 lip 2011, 22:49

Qbek napisał(a):Ciekawe, co na to AM oraz przytaczane ostatnio GN.
Roman sprawdzisz AM [...]

zaznaczam, że wszystko zależy od ustawień samego profilu - na różnych urządzeniach i wskazaniu profilu samochodu osobowego trasa może być wyznaczana w różny sposób, ponieważ brane są pod uwagę profile prędkości, jakie drogi ma pomijać ile nadrabiać oraz od aktualnej bazy POI i utrudnień na drogach z serwisu Miplo.

nie mam możliwości zrobienia zrzutów, więc wizualizację przedstawiam na mapach google [po kliknięciu w grafikę nastapi przeniesienie do GoogleMaps]

optymalna: 599 km, 8h50' [wg googlemaps 590 km, 10h48']
Obrazek
gliwice - pyskowice - tworóg - kokotek - ciasna - olesno - kluczbork - byczyna - wieruszów - doruchów - grabów n/prosną - kalisz - chocz - gizałki - pyzdry - kołaczkowo - września - gniezno - rogowo - żnin - szubin - nakło n/notecią - mrocza - więcbork - sępolno krajenskie - kamień krajeński - chojnice - lipnica - bytów - dębnica kaszubska - słupsk - poddąbie

łatwa: 643 km, 8h44' [wg googlemaps 635 km, 9h22']
Obrazek
gliwice - A4 - wrocław - oborniki śląskie - żmigród - rawicz - leszno - kościan - poznań - oborniki - chodzież - piła - jastrowie - okonek - szczecinek - biały bór - miastko - trzebielno - słupsk - poddąbie

krótka: 593 km, 9h30' [wg googlemaps 605 km, 10h41']
Obrazek
gliwice - wielowieś - zawadzkie - dobrodzień - olesno - kluczbork - byczyna - wieruszów - grabów n/prosną - kalisz - chocz - gizałki - pyzdry - września - gniezno - rogowo - żnin - szubin - naklo n/notecia - mrocza - więcbork - kamień krajeński - chojnice - lipnica - bytów - dębica kaszubska - słupsk - poddąbie

szybka: 643 km, 8h38' [wg googlemaps 635 km, 9h22']
Obrazek
gliwice - A4 - wrocław - rawicz - leszno - kościan - poznań - oborniki - chodziez - piła - okonek - szczecinek - miastko - trzebielno - słupsk - poddąbie

o ile rożnice w kilometrach są niewielkie, to czasy przejazdu odbiegają i to znacznie.

mamy już, NE, AM, Drogowskaźnik, GoogleMaps - poczekajmy jeszcze na nowość Google i niech ktoś zrobi zestawienie kilometrów i czasu przejazdu
roman_tp

Telefon: CAT B15

Postprzez mentos11 » sobota, 23 lip 2011, 06:53

Mówicie i macie trasa z gliwic do poddąbia :)
Jak widać GN się nie popisał i prowadzi sam nie wiem jak nazwać ta trasę głównymi?
Przez gliwice nie mogłem wyznaczyć bo nie można dość punktu pośredniego :(
Tak więc czas dojazdu 9.52 odległość 635 km.
Jeszcze chciałem zobaczyć trasy alternatywne w samej nawigacji ale po wejsciu w nia wyznaczył mi nowa z warszawy, no cóż GN jest bardzo prostą nawigacja potrafi tylko nawigowac z aktualnej pozycji do 1 celu.
Załączniki
SC20110723-074437.png
SC20110723-074437.png (195.54 KiB) Przeglądane 3821 razy
mentos11

Telefon: moto g

Postprzez Marian » niedziela, 24 lip 2011, 20:31

Zrobiliście koledzy ciekawe zestawienie tras. Jest raczej niewątpliwe, że trasa Optymalna wyznaczona przez AM okazała się najlepsza. Począwszy od Gniezna różni się od trasy, którą ja jechałem, ale okazuje się być równie dobra.
Mnie osobiście najbardziej zaskakuje olbrzymia różnica czasów jazdy pomiędzy trasą Optymalną a Krótką wyznaczonych przez AM - z opisu przedstawionego przez romana wydają się być identyczne. Natomiast trasy Łatwa i Szybka AM to w zasadzie to samo co Rekomendowana NE.

Jeśli chodzi o przejazd wyznaczonej trasy, to muszę stwierdzić, że czas jazdy został ustalony precyzyjnie. Komputer samochodu wskazał 9h5min czystej jazdy zamiast planowanego 8h49min, ale należy doliczyć dojazd z garażu do domu, dojazd na stację benzynową przed wyruszeniem na trasę oraz niewielki skok w bok w Gnieznie do McDonalda.

Natomiast wykorzystanie trasy typu ECO miało poważny efekt negatywny: okazało się to np. we Wrześni, gdzie zamiast jazdy znakomicie przejezdną trasą główną, NE wpędził mnie "dla oszczędności" w prawdziwy labirynt trudno przejedznych uliczek w centrum miasta.
Być może takie zjawisko jest także odpowiedzialne za dużą różnicę czasową pomiędzy trasą Optymalną a Krótką wyznaczonych przez AM.

Tak czy inaczej jedno jest pewne: NaviExpertowi brakuje mechanizmu wyboru trasy sensownej.
Marian

Telefon: Samsung Galaxy A3

Postprzez PiT3R » wtorek, 26 lip 2011, 13:56

Marian zainspirował mnie do "zabawy" w układaniu tras gdyż zawsze wpisuje miejsce docelowe i jazda. Zauważyłem, iż zwłaszcza w trasie ECO ma poważne problemy. Na tapetę wziąłem trasę Luboń-Szczyrk, którą przemierzę w najbliższy weekend, oto co wyszło:

Typ trasy ECO
- wyznaczona bezpośrednio - 383km, czas:6:21, spalanie 19,5
- wyznaczona przez punkt pośredni (Jarocin) - 375km, czas 6:08, spalanie 19,4

Wynik: Spalanie niemal takie same, a różnica czasowa widoczna.

Trasy rekomendowana i najszybsza była już wytyczana sensownie.
PiT3R

Telefon: LG G3S

Postprzez mindzik » wtorek, 26 lip 2011, 14:59

PiT3R napisał(a):Typ trasy ECO
- wyznaczona bezpośrednio - 383km, czas:6:21, spalanie 19,5
- wyznaczona przez punkt pośredni (Jarocin) - 375km, czas 6:08, spalanie 19,4

Wynik: Spalanie niemal takie same, a różnica czasowa widoczna.

Trasy rekomendowana i najszybsza była już wytyczana sensownie.

Może trasa Eco omija tereny Natura 2000 ;).
mindzik

Telefon: Nokia N8

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ogólne