Forum Użytkowników nawigacji NaviExpert

Dyskusje na temat nawigacji NaviExpert w telefonach komórkowych i nie tylko. Zapraszamy do aktywnego udziału. Wyraź Swoją opinię lub podziel się własnymi doświadczeniami Użytkownika mobilnej nawigacji NaviExpert.

Przejdź do zawartości

FAQ |Zarejestruj | Zaloguj

Zimniej = drożej – temperatura silnika a zużycie paliwa

Zimniej = drożej – temperatura silnika a zużycie paliwa

Postprzez Hakari » środa, 13 lip 2011, 08:49

Polecam lekturę wszystkim, którzy tak jak ja mają tendencje do jazdy samochodem nawet na bardzo krótkie dystanse:

http://blognavi.pl/szkola-bezpiecznej-j ... cie-paliwa
Hakari vel Moradin współredaktor http://blognavi.pl/
Hakari
Użytkownik forum Użytkownik forum
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert

Telefon: i9001

Re: Zimniej = drożej – temperatura silnika a zużycie paliwa

Postprzez potworny » środa, 13 lip 2011, 11:52

Ho ho ho... Mamy pierwszy interesujący artykuł :)
potworny

Postprzez silvah » środa, 13 lip 2011, 15:15

"Używanie auta do krótkich jazd jest całkowicie nieracjonalne; taniej jeździć taksówkami, jeszcze taniej – i w często szybciej – komunikacją publiczną, rowerem lub na piechotę."

Po pierwsze autor chyba nie jezdzil taksowka. U mnie ze traski 2 kilometrowe w ta i z powrotem wychodzilo po 20zl czyli w chwili obecnej ~4l paliwa/4km... Po drugie komunikacja miejska nigdy nie zajedzie sie konkretnie pod dany adres wiec w gre wchodzi strata czasu. Po trzecie: skoro krotkie trasy sa nieracjonalne to w takim razie jakim cudem dlugie juz sa? Proponuje zrobic trase przez cala Polske typowym autem spalajacym 7-8l paliwa na 100km i porownac koszty paliwa to do kosztow przejazdu pociagiem... Imho tekst pisany na sile, z bezsensowna puenta, bo jezeli patrzec na racjonalnosc pod wzgledem kosztow to jazda samochodem w wiekszosci przypadkow jest bez sensu.
silvah

Telefon: xperia x10 mini pro

Postprzez roman_tp » środa, 13 lip 2011, 17:45

silvah napisał(a): jezeli patrzec na racjonalnosc pod wzgledem kosztow to jazda samochodem w wiekszosci przypadkow jest bez sensu

gdyby zgłębić ta wypowiedź, to jest w niej dużo racji.
- zakładając, że kupuje nowy samochód, decydując się na pewien komfort - koszt, ok. 50 tys.
- zakładając, że ma mi służyć 5 lat i przez ten okres będę opłacał AC i OC - załóżmy, że będzie to 2 tys. na rok; 5 lat to ok. 10 tys.
- zakładając, że w roku robię 25 tys. km, biorąc po uwagę, że to diesel [nowa generacja silników] spalający ok. 7l/100km, to w roku [liczmy 5 PLN za litr] wydaję na paliwo 8,75 tys.; przez pięć lat wydałem na paliwo 43,75 tys.
- dodajmy do tego przeglądy za każdy policzmy 1 tys. - w pięć lat 5 tys.
zapomniałem o czymś? no może ze 3 tys. na mandaty, parkingi, że o myjce nie wspomnę - w okresie 5 lat oczywiście [ciężko to policzyć].

podsumujmy:
50.000 - samochód
10.000 - ubezpieczenie
43.750 - paliwo
5.000 - przeglądy
3.000 - pozostałe wydatki
suma: ..... prawie 112 tys.

podzielmy to przez 1825 dni [okres 5 lat] i wychodzi nam średnio 61 PLN/dzień.
miesięcznie jest to 1.866 PLN - podjedźcie na postój taksówek i spytajcie taksówkarza, czy za takie pieniądze, nie zechciałby być kierowca na zawołanie :lol:
roman_tp
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert
Użytkownik forum Użytkownik forum

Telefon: CAT B15

Postprzez Hunter-sw » środa, 13 lip 2011, 17:54

.....
Ostatnio edytowano czwartek, 12 kwi 2012, 08:46 przez Hunter-sw, łącznie edytowano 1 raz
Hunter-sw

Postprzez silvah » środa, 13 lip 2011, 18:37

roman_tp napisał(a):podzielmy to przez 1825 dni [okres 5 lat] i wychodzi nam średnio 61 PLN/dzień.
miesięcznie jest to 1.866 PLN - podjedźcie na postój taksówek i spytajcie taksówkarza, czy za takie pieniądze, nie zechciałby być kierowca na zawołanie :lol:

Ja pisalem tylko i wylacznie zakladajac, ze porownujemy koszty przejazdu taksowka/komunikacja miejska z kosztami benzyny. I nawet w tym przypadku samochod przewaznie przegrywa, bez wzgledu na to czy sa to dlugie trasy czy krotkie. (chociaz taksowka moim zdaniem nigdy sie nie oplaca :roll: ) Jesli popatrzec na to przez pryzmat wlasnie kupna auta, przegladow, amortyzacji to posiadanie auta jest juz w ogole kompletna bzdura :lol:
silvah

Telefon: xperia x10 mini pro

Postprzez mentos11 » środa, 13 lip 2011, 19:15

Romanie zapomniales o jeszcze jednym koszcie czyli abonament NE :)
99+4x75=399zl
Tak na oko liczac zniżki :)
mentos11

Telefon: moto g

Postprzez roman_tp » środa, 13 lip 2011, 19:34

zapomniałem o oponach :?

edit
i płynie do spryskiwaczy :lol:
roman_tp

Telefon: CAT B15

Postprzez Hakari » czwartek, 14 lip 2011, 09:04

Oraz ewentualnych naprawach, których nie obejmie gwarancja ;) Swoją drogą jeśli chwilowe spalanie potrafi sięgnąć 50L przez kilkaset metrów w przypadku silnika 1.6 wolę nie myśleć jak to wygląda w przypadku aut z silnikami o większej pojemności...
Hakari vel Moradin współredaktor http://blognavi.pl/
Hakari

Telefon: i9001

Postprzez lchmiel » czwartek, 21 lip 2011, 02:02

Mam samochód z silnikiem 2000 i DPF. Przez pierwsze metry zużycie mam ponad 100 l/100 km, powyżej możliwości wskaźnika, bo paliwo się leje, a w mianowniku prawie zero. I co z tego? Zazwyczaj przejeżdżam więcej, niż te kilka metrów. Po 2 km jest najwyżej 12/100. Moim zdaniem, nie w tym początkowym momencie się traci, tylko na przyspieszeniach. Mój silnik rozgrzewa się błyskawicznie. Na zimę jest dogrzewanie Webasto. Zwiększenie zużycia znikome.
LChmiel
lchmiel

Telefon: Galaxy S8 SM-G950F Orange

Następna strona

Powrót do Szkoła bezpiecznej jazdy i ecodrivingu