Forum Użytkowników nawigacji NaviExpert

Dyskusje na temat nawigacji NaviExpert w telefonach komórkowych i nie tylko. Zapraszamy do aktywnego udziału. Wyraź Swoją opinię lub podziel się własnymi doświadczeniami Użytkownika mobilnej nawigacji NaviExpert.

Przejdź do zawartości

FAQ |Zarejestruj | Zaloguj

GN vs. NE

Re: Google Navigation vs. Naviexpert

Postprzez mentos11 » piątek, 22 lip 2011, 12:30

Właśnie przejechałem się do sklepu z Google nawigacją a wróciłem z NE.
Najpierw opiszę jak mi się nawigowało w jedną i w drugą stronę.
Google szybciutko się załadowała i od razu mogę wpisać adres lub powiedzieć lub wybrać z listy ostatnio wybierane punkty, ja wybrałem z mapy, uwaga wcześniej w domu ściągałem sobie mapę warszawy i teraz oszczędzam na transferze :), mapa szybko się wczytywała bo miałem ją wgraną! Wybralem punkt i wyznaczył mi trasę sprawdziłem alternatywne i pozostałem przy tej pierwszej, jak się okazało to był błąd bo trasa przebiegała przez zamkniętą ulicę obok dworca Wileńska a następnie przez korek na targowej!
Sama nawigacja podoba mi się bardziej niż w NE bo jest płynna, ma informacje o manewrze i wizualna i głosowa po prostu super (używalem TTS z głosem Eva) i bardzo ciekawa opcja informacja o następnym manewrze! (taki mały kwadracik z symbolem manewru na szarym tle)
Fajne jest też że po naciśnięciu czasu dojazdu przechodzi nam do widoku całej trasy.
Fajne jest to że nawigacja nie przerywa nawigować po wjechaniu do tunelu! pokazuje że jedziemy dalej z taką prędkością z jaką wjechaliśmy i wcale nie używa akcelerometru bo przyśpieszyłem i prędkość przesuwania kursora się nie zwiększyła (dlaczego nie można tego zrobić w NE nie wiem?!) Jeszcze co do POI przy drodze to po włączeniu pojawiają się tak jak w NE i można sobie w jakiś kliknąć i wyznaczyć do niego trasę. W NE nie klikniemy w POI ! i nie włączymy nowych POI a w GN włączymy w opcjach i warstwy i np. bankomaty.
Wracałem z NE i tutaj standardowo skacząca żabka okienka na górze ekranu a na dole pustka? Teraz widzę że można by przenieść np. komputer pokładowy na dół a na górze zostawić pasek z nazwą ulicy lub np. informacją o manewrze? a ikonkę manewru można by luzem bez ramki umieścić pod paskiem po lewej stronie a po prawej pod paskiem ograniczenie prędkości!!!
Wracając do nawigacji korki ominąłem, w zamknięte ulice nie wjechalem o fotoradarze czy niebezpiecznym miejscu info dostałem :)
Wniosek jest prosty NE dobrze wyznacza trasy i ostrzega ale gorzej prezentuje i jest mniej intuicyjny. GN ładnie wygląda, przyjemnie się nawiguje, jest prosty i intuicyjny i mówi pełnymi zdaniami ale trasy ma czasami beznadziejne i nie ostrzega ani nie omija zamkniętych odcinków dróg!
NE wygrywa ale z google mi się przyjemniej nawigowało!
mentos11
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert
Użytkownik forum Użytkownik forum

Telefon: moto g

Postprzez Qbek » piątek, 22 lip 2011, 12:41

Mentos możesz zrobić porównanie transmisji danych przy planowaniu trasy?
Zaplanuj trasę Katowice - Białystok. Tylko proszę włącz wszystkie warstwy w NE, bo mnie się nie chce grzebać w ustawieniach :oops:
Bartek nie chce zrobić tego testu...
Qbek
Użytkownik forum Użytkownik forum
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert

Telefon: LG Leon oraz Xperia Z3 dual

Postprzez bartek » piątek, 22 lip 2011, 13:02

Chcę i zrobię tylko akurat w tym momencie nie mogę, ale jutro podzielę się refleksjami :)

Mentos jeśli będziesz robił porównanie o którym pisze Qbek to również z wyłączonym warstwami.
bartek

Postprzez ziki » piątek, 22 lip 2011, 13:08

Zrobiłem test, z którego wynika, że GN planując trasę nie uwzględnia danych o korkach, chociaż je wyświetla i uwzględnia przy szacowaniu czasu dojazdu.
Trasa Poznań-Kołobrzeg.
GN planuje ją przez Piłę. Szacowany przez GN czas jazdy o 13:50 to 5h 29m.
Doświadczeni kierowcy wybraliby trasę przez Czarnków, Trzciankę, Wałcz. W GN nie ma punktów pośrednich, ale ułożyłem dwie trasy Poznań-Trzcianka 2h 6m i Trzcianka -Kołobrzeg 3h 6m. Razem to 5h 12m. Czyli GN wie, że ta trasa jest szybsza ale jej nie układa.
Dla porównania NE. Najszybsza przez Trzciankę 3h 57m, głównymi przez Piłę 4h 28m. Ogromne różnice w szacowanym czasie jazdy.
ziki

Telefon: Nexus S

Postprzez bodogo2 » piątek, 22 lip 2011, 13:13

Ilość pobranych danych przez NE

Trasa Warszawa - Berlin
ok. 500 KB - włączone wszystkie warstwy krajobrazu + wszystkie POI
ok. 250 KB - wyłączone

Trasa Katowice - Białystok
ok. 400 KB - włączone wszystkie warstwy krajobrazu + wszystkie POI
ok. 200 KB - wyłączone
bodogo2

Telefon: Samsung i9001

Postprzez mentos11 » piątek, 22 lip 2011, 14:19

Wyznaczyłem trasę Warszawa Berlin i pobral 1150 kB więc myślę ze to jest sama trasa bez mapy a mape pobiera na bieżąco? Jak jechałem trasa 10 km to pobral 1.5 mB więc to niemożliwe ze trasa do berlina z mapa ma tylko 1 MB.
Trzeba to sprawdzić na trasie bo tak laboratoryjnie to sie nie dowiemy.
mentos11

Postprzez ALEX » piątek, 22 lip 2011, 14:22

Panowie, rozmawiamy o Androidzie. Jakie ma znaczenie czy to będzie 1.5MB czy 5MB? Nawigacja ma doprowadzić do celu...
The mind is like a parachute - it works better when it's open.
ALEX

Postprzez mentos11 » piątek, 22 lip 2011, 14:28

Jakies ma bo na forum.android.com.pl wszyscy się pytają ile NE pobiera nawet jak maja androida i pakiety.
Po zastanowieniu sie stwierdzam ze ten 1 MB to może być z mapa wektorowa skoro NE pobral z mapa 0.5 MB.
mentos11

Postprzez Marian » piątek, 22 lip 2011, 14:32

bartek napisał(a):Marianie akurat to co wkleiłeś to zupełnie o niczym nie mówi a już na pewno nie o konkretach, używając nomenklatury stosowanej na forum można to określić marketingowym bełkotem. Rzecz jasna w tym nic złego nie ma, ale jeśli widzisz konkretne zapowiedzi (nie wiem jakie), to polecam ci je zweryfikować za kilka miesięcy.
W takim razie powtórzę:
Danych o remontach i korkach dostarczają nam lokalni partnerzy. Uzupełnieniem tego będą dane od właścicieli telefonów z Adroidem, które gromadzimy i analizujemy pod kątem korków
Stwierdzono raczej konkretnie, że GN dysponuje danymi online od dostawcy zewnętrznego (być może z monitoringu flot, ViaToll, etc.), a w miarę szybkiego wzrostu ilości telefonów z Androidem ilość danych będzie wzrastać. Istnieje również współpraca z partnerem dostarczającym danych o remontach - byc może firmy takiej jak MediaMobile Nordic - która też może się rozwijać. Całość sugeruje, że projekt jest w fazie rozwojowej i w miarę upływu czasu jakość nawigacji będzie się poprawiać. Sądzę zatem, że za parę miesięcy będzie to doskonały program działający na wartościowych danych. Bo jak mówi przysłowie - nie od razu Rzym zbudowano. I co tu jest marketingowym bełkotem?
mentos11 napisał(a):NE dobrze wyznacza trasy i ostrzega ale gorzej prezentuje i jest mniej intuicyjny. GN ładnie wygląda, przyjemnie się nawiguje, jest prosty i intuicyjny i mówi pełnymi zdaniami ale trasy ma czasami beznadziejne i nie ostrzega ani nie omija zamkniętych odcinków dróg!
Zwróćcie koledzy uwagę na to, że mówimy o debiutującym na naszym rynku programie w wersji beta, który dopiero zaczyna budować infrastrukturę informacyjną. Dzisiaj jest tak, jutro może być całkiem inaczej. Przy czym zmian na lepsze oczekuję raczej po stronie GN niż NE.
Marian

Telefon: Samsung Galaxy A3

Postprzez Qbek » piątek, 22 lip 2011, 15:56

bodogo2 napisał(a):Ilość pobranych danych przez NE
Trasa Warszawa - Berlin
ok. 500 KB - włączone wszystkie warstwy krajobrazu + wszystkie POI
ok. 250 KB - wyłączone

Trasa Katowice - Białystok
ok. 400 KB - włączone wszystkie warstwy krajobrazu + wszystkie POI
ok. 200 KB - wyłączone

mentos11 napisał(a):Wyznaczyłem trasę Warszawa Berlin i pobral 1150 kB więc myślę ze to jest sama trasa bez mapy a mape pobiera na bieżąco? Jak jechałem trasa 10 km to pobral 1.5 mB więc to niemożliwe ze trasa do berlina z mapa ma tylko 1 MB.
Trzeba to sprawdzić na trasie bo tak laboratoryjnie to sie nie dowiemy.

Dziękuję za pomoc :)
Jak widać, pobieranie danych nie jest wcale małe.

Jakby nie patrzeć, żadna nawigacja nie jest darmowa. Dla kogoś, kto faktycznie szuka navi za free, będzie musiał korzystać hackowanych produktów wgranych z kompletem map na karcie. Bo czy to GN, OM, czy NE, każdy z tych produktów potrzebuje pobierać dane z serwera, a to generuje koszty i jak widać, nie małe. NE oprócz tego, że kosztuje abo, to jeszcze wymaga sporego pakietu danych, który również kosztuje (o ile nie ma transferu za free, jak w NaviPlay). No chyba, że ktoś korzysta z navi incydentalnie (wtedy pakiet nie jest potrzebny), nie tak jak ja - po kilkaset km dziennie.

Mój punkt widzenia zapewne różni się od Waszego, bo różne są nasz wykorzystania aplikacji.
Qbek

Telefon: LG Leon oraz Xperia Z3 dual

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ogólne