Forum Użytkowników nawigacji NaviExpert

Dyskusje na temat nawigacji NaviExpert w telefonach komórkowych i nie tylko. Zapraszamy do aktywnego udziału. Wyraź Swoją opinię lub podziel się własnymi doświadczeniami Użytkownika mobilnej nawigacji NaviExpert.

Przejdź do zawartości

FAQ |Zarejestruj | Zaloguj

kto zawinił?

kto zawinił?

Postprzez bartek » poniedziałek, 24 paź 2011, 10:33

A propos bezpiecznej jazdy. Mam do Was pytanie, co byście zrobili w tej sytuacji gdybyście byli z drogówki

http://www.youtube.com/watch?v=6wIolksriwA

znalezione na facebookowym profilu NaviExpert
bartek
Użytkownik forum Użytkownik forum

Re: kto zawinił?

Postprzez mentos11 » poniedziałek, 24 paź 2011, 11:41

Już to widziałem.
Według prawa winę ponosi motocyklista!
Pas drogi był zajęty przez samochód, motocyklisty nie powinno tam wogóle być, takie omijanie korków jest niebezpieczne (sam doświadczyłem ostatnio bliskiego spotkania motocykla z moim lusterkiem) i za to grozi mandat!
Ciekawy jestem tylko jaki mandat za coś takiego dać, za spowodowanie zagrożenia i kolizji drogowej czy za nieustąpienie pierwszeństwa samochodu zajmującego już pas?
mentos11
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert
Użytkownik forum Użytkownik forum

Telefon: moto g

Postprzez bartek » poniedziałek, 24 paź 2011, 11:46

wg prawa to chyba jednak wina gościa kierowcy samochodu. Takie info jest też w komenatrzu autora filmu. ("Wina taksówkarza tak zostało to orzezone")
bartek

Postprzez mentos11 » poniedziałek, 24 paź 2011, 11:59

Hym ale chyba to orzeczenie to nie policji tylko zakładu ubezpieczeniowego?!
Trzeba zapytać autora wideo?!
mentos11

Postprzez domel » wtorek, 25 paź 2011, 08:40

Jeżeli samochód stoi a nie ma lini ciągłej motocyklista może przejeżdzać w korku. A co do omijania(sam jestem motocyklistą) to pod warunkiem zachowania bezpieczeństwa jestem jak najbardziej za i kierowcy samochodów też powinni być za(zmniejszają się korki bo raczej potem nie jedzie się za motocyklistą bo on ucieka do przodu). Ja przejeżdzam w korku do przodu ale z zachowaniem dystansu od samochodu i z małą prędkością. A co do Twojego przypadku mentos miałeś pecha(o ile pamiętam motocyklista uciekł) ale nie można krytykować wszystkich motocyklistów bo różni są kierowcy(wszelkich pojazdów) są palanty a są ludzie normalni. Tak jak może Ci ktoś ostro przerysać itp samochodów na parkingu i też uciec...Jak zajedzie mi ktoś drogę w golfie nie krytykuję wszystkich kierowców samochodów(ani golfów ;-) ) Z perspektywy kierowcy motocykla też mógłbym całą litanię wymienić różnych zachowań kierowców samochodów które są niebezpieczne ale wiem że trafiają się debile.
domel
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert

Telefon: Samsung S5 Neo/Dell Venue 7

Postprzez Hakari » wtorek, 25 paź 2011, 09:01

Nie można oczywiście generalizować, w sieci można znaleźć również takie przypadki (sytuacja nie z Polski):

http://www.youtube.com/watch?v=0v7C_9sA ... r_embedded
Hakari vel Moradin współredaktor http://blognavi.pl/
Hakari

Telefon: i9001

Postprzez mentos11 » wtorek, 25 paź 2011, 09:21

Hakari dobre, tylko dlaczego nie przetarł szmatką lusterka? :lol:
Domel ja w radiu słyszałem w jednej z dyskusji wypowiedź policjanta który mówił że wyprzedzanie w korku samochodów przez motocyklistów jest karane! Argumentacja jakiej użył była taka że motocyklista przejeżdżając pomiędzy samochodami wjeżdża na pas drogi zajęty już przez inny pojazd i stwarza niebezpieczną sytuację, wiec wina za kolizję ponosi zawsze motocyklista!
Motocyklistów nie nienawidzę bo to by oznaczało że nie lubię naszej Kasi ;) A tak nie jest. Nie lubię tylko tych którzy mi rozbijają lewe lusterko, czyli jak na razie dwóch! :evil:
mentos11

Postprzez domel » wtorek, 25 paź 2011, 11:02

mentos11 napisał(a):Hakari dobre, tylko dlaczego nie przetarł szmatką lusterka? :lol:
Domel ja w radiu słyszałem w jednej z dyskusji wypowiedź policjanta który mówił że wyprzedzanie w korku samochodów przez motocyklistów jest karane! Argumentacja jakiej użył była taka że motocyklista przejeżdżając pomiędzy samochodami wjeżdża na pas drogi zajęty już przez inny pojazd i stwarza niebezpieczną sytuację, wiec wina za kolizję ponosi zawsze motocyklista!
Motocyklistów nie nienawidzę bo to by oznaczało że nie lubię naszej Kasi ;) A tak nie jest. Nie lubię tylko tych którzy mi rozbijają lewe lusterko, czyli jak na razie dwóch! :evil:

Z tego co się orientuję tak jest ale jak samochód porusza się- jak stoi i nie ma lini ciągłej to można. Ale wypowiedzi policjantów są chyba zależne od sprawy bo raz mówią tak raz inaczej :)
domel

Telefon: Samsung S5 Neo/Dell Venue 7

Postprzez roman_tp » wtorek, 25 paź 2011, 20:16

mentos, wyprzedzanie może [bo nie jestem pewien], może tak, ale nie omijanie jak na załączonych filmach.

kierowca otworzył drzwi, czyli miał zamiar wysiąść, a w tym przypadku, powinien zachować szczególną ostrożność.
ma się to tak samo, jak gdyby zaparkował samochód i otworzył drzwi, które urwał mu przejeżdżający inny samochód. wtedy też wina byłaby kierowcy poruszającego się pojazdu?

myślę, że tym przykładem rozwiałem wątpliwości 8-)
roman_tp

Telefon: CAT B15

Postprzez mentos11 » środa, 26 paź 2011, 08:18

Roman nie rozwiałeś moich wątpliwości.
Jeśli samochód ma zapalony silnik to znaczy że jest w ruchu nawet jak stoi, bo jest gotowy do jazdy(otwarcie okna czy drzwi tego nie zmienia bo można jeździć z otwartą klapą bagażnika), to się nazywa zatrzymanie, zaparkowanie to postój i wtedy masz wyłączony silnik (samochód nie jest gotowy do jazdy).
Dodam że są takie znaki drogowe jak zakaz postoju B35 i zakaz zatrzymywania i postoju B36.
Włączanie się do ruchu polega na wjazd na drogę z parkingu lub drogi podporządkowanej.
W tym przypadku nawet jak kierowca wysiadał to nadal był uczestnikiem ruchu bo zapewne silnik miał włączony i tylko się zatrzymał ze względu na warunku drogowe (korek, światło czerwone).
Takie jest prawo i w sądzie taksówkarz zapewne wygrałby tylko trzeba ogarnąć przepisy ruchu drogowego.
Dodam że według prawa osoba która podjeżdża pod bramę swojego domu ale samochód zatrzymuje na drodze i nie wyłączając silnika opuszcza pojazd w celu otwarcia bramy, ŁAMIE PRZEPISY DROGOWE! Może otrzymać mandat za stwarzanie niebezpieczeństwa na drodze pozostawiając pojazd gotowy do jazdy na drodze publicznej bez kierowcy. O tym też było w tej dyskusji w radiu, takie są przepisy na szczęście żaden policjant nie wlepia takich mandatów bo sami tak robią, ale jak będzie chciał to ma prawo za coś takiego zrobić.
Ogólnie z przepisów prawa drogowego wynika że motocyklista nie można wyprzedzać kierowców nawet stojących w korku bo to że stoi to nie znaczy że zaparkował i w każdej chwili może ruszyć skręcić.
Zapraszam do dyskusji najlepiej policjanta ;)
mentos11

Następna strona

Powrót do Szkoła bezpiecznej jazdy i ecodrivingu