Forum Użytkowników nawigacji NaviExpert

Dyskusje na temat nawigacji NaviExpert w telefonach komórkowych i nie tylko. Zapraszamy do aktywnego udziału. Wyraź Swoją opinię lub podziel się własnymi doświadczeniami Użytkownika mobilnej nawigacji NaviExpert.

Przejdź do zawartości

FAQ |Zarejestruj | Zaloguj

Wyliczanie trasy bez aktualnej lokacji w NE7?

Wyliczanie trasy bez aktualnej lokacji w NE7?

Postprzez sQbanieTZ » piątek, 25 lis 2011, 08:48

Witam,
Korzystałem z NE 6.x na Nokii E66. Procedura wyglądała mniej więcej tak:
1. Wybór miejsca docelowego.
2. Ustalanie aktualnej pozycji.
3. Wyliczenie i wybór trasy.

Teraz przesiadłem się na NE 7.x na ZTE Blade II. Z mojej perspektywy zmieniła się powyższa procedura na dość irracjonalną:
1. Wybór miejsca docelowego.
2. Wyliczenie i wybór trasy.
3. Ustalanie aktualnej pozycji.

Stąd moje pytanie - jakim cudem NE 7.x wylicza mi dostępne trasy (ilość kilometrów, czas dojazdu) skoro nawet jeszcze nie wie gdzie jestem... Tzn. dopuszczam możliwość, iż GPS w Blade złapał fixa już podczas uruchamiania NE i jednak wie dokładnie gdzie jestem. ALE wtedy nie mam zielonego pojęcia czemu po wybraniu trasy i jej pobraniu czekam jeszcze kolejne 5 minut na nawiązanie połączenia z odbiornikiem GPS i rozpoczęcie śledzenia pozycji...

Podsumowując - są dwie możliwości:
1. NE 7.x w celu wyznaczenia trasy nie korzysta z odbiornika GPS aby ustalić aktualną pozycję. Jeśli tak - to z czego korzysta? Z poprzednio zapamiętanej/znanej pozycji? Z odczytu AGPS? O ile wiem Nokia E66 też ma AGPS a takie cuda się nie działy przy jej użyciu...
2. NE 7.x bez problemu korzysta z wbudowanego odbiornika GPS w celu ustalenia aktualnej pozycji do wyznaczenia trasy, ale gubi to połączenie z odbiornikiem GPS gdy rozpoczyna się właściwa nawigacja, zaś ponownej jego nawiązanie trwa irracjonalnie długo.
sQbanieTZ
Użytkownik forum Użytkownik forum
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert

Telefon: Nokia E66

Re: Wyliczanie trasy bez aktualnej lokacji w NE7?

Postprzez lekkir » piątek, 25 lis 2011, 09:17

Nie wiem jak z jakością sygnału GPS w Twoim ZTE - może kiepskiej jakości i dlatego zrywa...?

Co do wyznaczania tras bez poprawnego sygnału GPS to sprawa jest prosta - wyznacza Twoją pozycję na podstawie BTS - czyli nadajników sieci komórkowych (w ich gęstej zabudowie potrafi dość dokładnie ustalić Twoje położenie).

Zrób sobie test, wyłącz odbiornik GPS, włącz NE, przejdź do mapy, oddal ją i poszukaj kropki w zielonym pierscieniu - jeśli znajdziesz takową to oznacza, że NE ustalił Twoją przybliżoną lokalizację i z tego miejsca wyznaczy trasę :ugeek:
lekkir

Telefon: SGS III

Postprzez mentos11 » piątek, 25 lis 2011, 14:01

lekkir dobrze to opisał :)
Wyliczanie trasy po BTS służy głównie szybszemu rozpoczęciu nawigowania choć często pozycja startu jest niewłaściwa ale potem jest poprawiana przez ponowne przeliczenie po złapaniu fixa przez GPS.
mentos11
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert
Użytkownik forum Użytkownik forum

Telefon: moto g

Postprzez Marian » piątek, 25 lis 2011, 14:43

mentos11 napisał(a):Wyliczanie trasy po BTS służy głównie szybszemu rozpoczęciu nawigowania choć często pozycja startu jest niewłaściwa ...

Jak w tej sytuacji mają się komunikaty NE do rzeczywistości?
Marian

Telefon: Samsung Galaxy A3

Postprzez mentos11 » piątek, 25 lis 2011, 14:56

Marian proszę rozwiń myśl bo nie chcę źle zinterpretować?
mentos11

Postprzez Marian » piątek, 25 lis 2011, 17:52

mentos11 napisał(a):Marian proszę rozwiń myśl bo nie chcę źle zinterpretować?
Sądzę, że jeśli pozycja startu widziana przez NE jest niewłaściwa (np. sąsiednia ulica) to komunikaty są takie, jakby pojazd był na sąsiedniej ulicy. I na drodze, na której rzeczywiście jesteśmy komunikat np. "za 50m skręć w prawo" może być bez sensu. A co się dzieje, gdy po złapaniu fixa okaże się, że jednak jesteśmy poza wyznaczoną trasą? Zapewne "przeliczam trasę". W związku z tym nasuwa się pytanie, czy wyznaczanie trasy przed dokładnym ustaleniem pozycji ma w ogóle sens?
Marian

Telefon: Samsung Galaxy A3

Postprzez mentos11 » piątek, 25 lis 2011, 18:46

Jest tak jak napisałeś. Czy to ma sens ? Może wyznaczanie trasy za bardzo nie ma bo i tak nie nawiguje ale dobrze ze mape ściąga bo można się w okolicy zorientować.
mentos11

Postprzez potworny » piątek, 25 lis 2011, 19:36

Moim zdaniem nie do końca ma to sens, bo nawigacja zazwyczaj musi przeliczyć trasę ponownie. Mnie, na ten potworny przykład, umieszcza najpierw na Trasie Toruńskiej, a dopiero potem orientuje się, że to nie do końca prawda i trzeba liczyć od nowa. Znając tę przypadłość nawigacji, zawsze planuję trasę w domu, a dopiero wychodzę do ludzi.
potworny

Postprzez sQbanieTZ » piątek, 25 lis 2011, 20:27

lekkir napisał(a):Co do wyznaczania tras bez poprawnego sygnału GPS to sprawa jest prosta - wyznacza Twoją pozycję na podstawie BTS

Czy ta funkcjonalność została wprowadzona w NE7? Pytam, ponieważ nigdy w życiu nie zauważyłem takiego modelu działania w NE6. W NE6 zawsze wgapiałem się w latający pasek z opisem "Ustalanie pozycji", potem wybierałem typ trasy i natychmiast zaczynała się nawigacja. A teraz? Natychmiastowy wybór trasy bez jakiegokolwiek oczekiwania a potem czekanie na połączenie z odbiornikiem GPS... Poza tym do czasu nawiązania połączenia z odbiornikiem GPS, nawigacja NIE jest prowadzona na podstawie BTS. Co najwyżej kropeczka z aktualną lokalizacją skoczy w inne miejsce, ale żadnych komunikatów o kierunku jazdy nie uświadczyłem w tym trybie.

Podsumowując: jak dla mnie zmiana na gorsze. Do nawigowania i tak potrzebuję sygnału GPS, czyli sumaryczny czas na rozpoczęcie właściwego śledzenia pozycji jest taki sam w obu strategiach (NE6 i NE7). Ale w NE7 musi nastąpić dodatkowe przeliczenie trasy po ustaleniu prawidłowej lokacji. Więc jak dla mnie jest to rozwiązanie gorsze. No ale wierzę, że jakieś racjonalne powody ku temu były. Więc moja sugestia to dodać odpowiednią opcje w menu i dać użytkownikom wybór czy chcą aby ich lokalizacja była ustalana za pomocą BTSów...
sQbanieTZ

Telefon: Nokia E66

Postprzez potworny » piątek, 25 lis 2011, 20:43

Racjonalnym powodem byłoby ustalanie pozycji z użyciem wbudowanej w Androida zgrubnej lokalizacji i to też nie zawsze.
Nie ma co się denerwować. Rok temu absolutnie, totalnie, całkowicie i kompletnie nic się nie działo z programem. Teraz mam wrażenie, że rozwija się w fantastycznym tempie. Sądzę, że funkcja ta będzie dalej udoskonalana.
potworny

Następna strona

Powrót do Ogólne