Forum Użytkowników nawigacji NaviExpert

Dyskusje na temat nawigacji NaviExpert w telefonach komórkowych i nie tylko. Zapraszamy do aktywnego udziału. Wyraź Swoją opinię lub podziel się własnymi doświadczeniami Użytkownika mobilnej nawigacji NaviExpert.

Przejdź do zawartości

FAQ |Zarejestruj | Zaloguj

Reklamy w NE?!

Re: Reklamy w NE?!

Postprzez sztaba » czwartek, 6 wrz 2012, 20:21

może podczas uruchamiania aplikacji powinien pojawić się napis "aplikacja zawiera lokowanie produktu"?
sztaba
Użytkownik forum Użytkownik forum
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert

Telefon: Samsung Galaxy Young (GT-S6310

Postprzez Edek Łomiarz » czwartek, 6 wrz 2012, 20:31

Prawda jest taka, że w naszym prawie nawet reklamy (oficjalnie przedstawiane jako reklamy) nie mogą wprowadzać w błąd, a co tu mówić o reklamach ukrytych (czy jak to się tam zwie)? Toć to byłoby zwykłe oszustwo.

Przecież jeśliby okazało się że to jest wynik sponsorowany (reklamowany), a nie rekomendowany, to rzecznik konsumentów i UOKiK nie pozostawiliby na NaviExpercie suchej nitki...

Dlatego mam nadzieję że jednak pracownicy NE wyjaśnią mi powód dlaczego tak nieodpowiedni wynik został mi przedstawiony jako REKOMENDOWANY...
Edek Łomiarz

Postprzez KasiaD » piątek, 7 wrz 2012, 07:30

Edek, po pierwsze wynik nie jest aż tak bardzo niezwiązany z Twoim zapytaniem. Gdy przeczytasz opis POI dowiesz się, że jest to firma z branży usług finansowych obsługująca różne banki, w tym również PKO.
Ale nie o tym przede wszystkim chciałam napisać. Przytoczony przez Ciebie przykład to nieprawidłowo "otagowane" POI, które dostaliśmy od naszego dostawcy. Wczoraj na serwerach weszła kolejna poprawka dotycząca mechanizmu wyszukiwania, która powinna usunąć pojawiające się setki kilometrów dalej wyniki. Obecnie pracujemy nad przeglądem i poprawą błędów takich jak przez Ciebie wymieniony i usunięciem nieprawidłowych tagów. Wspomniane przez Ciebie POI, jeszcze dzisiaj zostanie poprawione.
...in space no one can hear your scream...
KasiaD
Pracownik NaviExpert Pracownik NaviExpert
Użytkownik forum Użytkownik forum

Telefon: Samsung S9

Postprzez Edek Łomiarz » piątek, 7 wrz 2012, 07:34

Dziękuję Kasiu za odpowiedź.
Co do związku rekomendowanego wyniku do wyszukiwanej frazy mam - lekko mówiąc - mieszane odczucia...
Proszę w takim razie jeszcze o informacje na jakiej zasadzie przyznawana jest ta rekomendacja - czy jest to wynik uznany przez aplikację za najbardziej pasujący do mojego wyszukiwania, czy jest to zwykły punkt sponsorowany/reklamowy, który znalazł się na liście rekomendowanych tylko przez to, że ma COKOLWIEK wspólnego z wyszukiwaną frazą?
Edek Łomiarz

Postprzez Edek Łomiarz » piątek, 7 wrz 2012, 10:32

Odpowiedź na tak proste pytanie jak widać przerosła możliwości pracowników NE.
Pani KasiaD, która dostała i odczytała wiadomość PW ode mnie (w której proszę o udzielenie odpowiedzi na powyższy post), mimo wizyty na forum, nie znalazła kilku sekund na udzielenie krótkiej, prostej odpowiedzi. A może po prostu nie wiedziała jakiej odpowiedzi powinna udzielić?
Służę zatem uprzejmie pomocnymi informacjami.

Otóż na swojej własnej stronie zamieściliście Państwo taki oto wpis:
W wyniku współpracy pkt.pl i NaviExpert użytkownicy nawigacji otrzymają docelowo dostęp do bogatej bazy nowych punktów POI, obejmującej ponad 2 mln firm. Dzięki temu, bez względu na miejsce w którym w danej chwili się znajdą, będą w stanie szybko odnaleźć oraz dotrzeć czy skontaktować się z wybraną placówką z bazy. Ponadto klienci biznesowi pkt.pl, jako jedyni na rynku, otrzymają możliwość prezentowania w nawigacji NaviExpert firmowych danych kontaktowych w ramach bazy POI. Dodatkowo poszczególne punkty POI będę mógłby być tagowane słowami kluczowymi, znaczkiem rekomendacji oraz pozycjonowane w wynikach wyszukiwania.

Źródło: http://www.naviexpert.pl/biuro-prasowe/ ... z-pkt.html

Czy teraz będzie już łatwiej udzielić użytkownikom informacji jak to jest z tymi punktami REKOMENDOWANYMI? Czy rzeczywiście podawanie punktów nie mających prawie nic wspólnego z wyszukiwaną frazą jest tylko błędem algorytmu wyszukującego?

Z niecierpliwością oczekuję na odpowiedzi na pytania zadane przeze mnie zarówno w powyższym, jak i wcześniejszych postach.
Z góry dziękuję i pozdrawiam!
Edek Łomiarz

Postprzez KasiaD » piątek, 7 wrz 2012, 11:27

Edku, po pierwsze - rekomendacja punktów, które nie mają nic lub prawi nic związanego z wyszukiwaną frazą jest błędem spowodowanym nieprawidłowymi słowami kluczowymi, czyli tak jak już napisałam wyżej, błędnym otagowaniem. Wśród słów kluczowych podanych przy takich punktach, znajdują się takie, które są np. za bardzo ogólne i znajdować się tam nie powinny. Baza, którą otrzymujemy od pkt jest dość duża i niestety zawiera błędy. Staramy się je w miarę możliwości usuwać. Punkt wspomniany przez Ciebie został już poprawiony, zmiana powinna być widoczna po godzinie 17:00.

Po drugie, staram się udzielać odpowiedzi na Wasze pytania tak szybko jak to jest tylko możliwe, czasami nawet w godzinach późno wieczornych. Jeżeli rytm Twojej pracy jest spokojniejszy, gratuluję i zazdroszczę. Ja niestety na prawdę nie mam czasami nawet tych kilku dodatkowych sekund na przeczytanie i odpisanie na posta na forum. Więc bardzo Cię proszę... bez osobistych psztyczków.
KasiaD

Postprzez Edek Łomiarz » piątek, 7 wrz 2012, 11:51

Dziękuję bardzo za odpowiedź. Niestety coś mi się wierzyć nie chce żeby w algorytmie wyszukiwania rzeczywiście występował tak niezwykle dziwaczny błąd, powodujący że w rekomendacji pomijanych jest kilkanaście/kilkudziesiąt punktów pasujących "jak ulał" do wyszukiwanej frazy, a rekomendowany jest tylko ten jeden, nie mający z nią prawie nic wspólnego... dziwne... Chyba będzie trzeba zasięgnąć opinii gdzie indziej...

Czy mogę prosić na koniec o odniesienie się do zacytowanej przeze mnie informacji mówiącej (wydaje mi się) wprost, że oznaczenie REKOMENDOWANY oraz wysoka pozycja na liście wyszukiwania, to tak na prawdę nie wynik rekomendowany jako najbardziej pasujący do wyszukiwania, ale znaczek i pozycja, za który zapłacił klient pkt (a więc punkt reklamowany/sponsorowany)?

PS. Tak, wiem, jestem upierdliwy, ale to na prawdę ważne.
Edek Łomiarz

Postprzez Edek Łomiarz » poniedziałek, 10 wrz 2012, 16:44

KasiaD w piątek napisał(a):Wczoraj na serwerach weszła kolejna poprawka dotycząca mechanizmu wyszukiwania, która powinna usunąć pojawiające się setki kilometrów dalej wyniki. Obecnie pracujemy nad przeglądem i poprawą błędów takich jak przez Ciebie wymieniony i usunięciem nieprawidłowych tagów. Wspomniane przez Ciebie POI, jeszcze dzisiaj zostanie poprawione.

KasiaD w piątek napisał(a):Punkt wspomniany przez Ciebie został już poprawiony, zmiana powinna być widoczna po godzinie 17:00.

Taaa, akurat... :lol:
W piątek po 17-tej - żadnych zmian
W sobotę po 17-tej - żadnych zmian
W niedzielę po 17-tej - żadnych zmian
W poniedziałek (dzisiaj) po 17-tej - no zgadnij... tak, dokładnie... żadnych zmian...

Przypominam się jeszcze z prośbą o ustosunkowanie się do zamieszczonego przeze mnie cytatu (zgodnie z moim poprzednim postem):
NaviExpert napisał(a):W wyniku współpracy pkt.pl i NaviExpert użytkownicy nawigacji otrzymają docelowo dostęp do bogatej bazy nowych punktów POI, obejmującej ponad 2 mln firm. Dzięki temu, bez względu na miejsce w którym w danej chwili się znajdą, będą w stanie szybko odnaleźć oraz dotrzeć czy skontaktować się z wybraną placówką z bazy. Ponadto klienci biznesowi pkt.pl, jako jedyni na rynku, otrzymają możliwość prezentowania w nawigacji NaviExpert firmowych danych kontaktowych w ramach bazy POI. Dodatkowo poszczególne punkty POI będę mógłby być tagowane słowami kluczowymi, znaczkiem rekomendacji oraz pozycjonowane w wynikach wyszukiwania.

EdekŁomiarz napisał(a):Czy mogę prosić na koniec o odniesienie się do zacytowanej przeze mnie informacji mówiącej (wydaje mi się) wprost, że oznaczenie REKOMENDOWANY oraz wysoka pozycja na liście wyszukiwania, to tak na prawdę nie wynik rekomendowany jako najbardziej pasujący do wyszukiwania, ale znaczek i pozycja, za który zapłacił klient pkt (a więc punkt reklamowany/sponsorowany)?

Dziękuję i pozdrawiam!
Edek Łomiarz

Postprzez KasiaD » wtorek, 11 wrz 2012, 09:32

Edek, po pierwsze odpowiedź na nurtujące Cię pytanie:
Wyświetlanie punktów na liście wyszukiwania jest ściśle związane z wyszukiwaną przez użytkownika frazą, do której muszą odnosić się słowa kluczowe przypisane do danego rekomendowanego POI. Poprzez pkt można dodać swój punkt POI w bazie pkt oraz w bazie aplikacji NaviExpert i pozycjonować na liście wyszukiwania - tak jak jest to napisane w przytoczonej przez Ciebie notatce. W każdym razie wyświetlenie na liście rekomendowanego punktu, który w ogóle lub w bardzo niskim stopniu jest związany z wyszukiwaną frazą lub znajduje się setki kilometrów dalej jest NIEDOPUSZCZALNE i jest błędem wymagającym poprawienia. Tak się nie powinno zdarzyć. Przytoczony przez Ciebie przykład jest właśnie takim punktem. W ostatnich tygodniach wprowadziliśmy szereg zmian, które mają na celu poprawę i zmniejszenie ilości błędnie wyświetlających się punktów POI.

Po drugie przytoczony przez Ciebie przykład: osobiście przepraszam Cię za zaistniałą sytuację. Wspomniany punkt został przez nas w piątek poprawiony, niestety tego samego dnia nadpisany aktualizacją pochodzącą od pkt, która cofnęła wprowadzoną przez nas poprawkę. W dniu dzisiejszy, został on poprawiony ponownie. Do pkt również została wysłana prośba o poprawienie punktu.
KasiaD

Postprzez Edek Łomiarz » wtorek, 11 wrz 2012, 16:10

Dziękuję za informację i usunięcie zgłaszanego przeze mnie punktu rekomendowanego, mimo że sam w sobie nie był jakoś szczególnie ważny, a jedynie doskonale obrazował wałkowany przeze mnie problem punktów rekomendowanych.

KasiaD napisał(a):Poprzez pkt można dodać swój punkt POI w bazie pkt oraz w bazie aplikacji NaviExpert i pozycjonować na liście wyszukiwania - tak jak jest to napisane w przytoczonej przez Ciebie notatce.

Cieszę się że wreszcie potwierdziłaś ten bardzo ważny problem, który jest de facto problemem przewodnim całego tego wątku, czyli problem reklam w NaviExpercie. Bo czymże innym, jak nie reklamą jest wpis kierujący do konkretnego punktu POI, zawdzięczającego znaczek rekomendacji oraz swoją wysoką pozycję na liście wyszukiwania nie temu, że jest to wynik najbardziej pasujący do potrzeb klienta, a temu, że właściciel tegoż POI odpowiednio za to zapłacił? Przykro trochę że przez 6 stron wałkowania problemu nie mieliście odwagi przyznać się przed użytkownikami, że słowo "rekomendowany" użyte w tym przypadku (bo jest przecież także trasa rekomendowana), jest tak na prawdę reklamą / punktem sponsorowanym. Przykro tym bardziej, że wielokrotnie i ciągle podkreślacie że NE jest nawigacją typowo społecznościową. Widać tu najlepiej jaki macie stosunek do tej swojej społeczności, której - nie ukrywajmy - sporo zawdzięczacie.

Skoro już wyjaśniliśmy sobie że rekomendacja nie ma nic wspólnego z prawdziwą rekomendacją, a jest zwykłą reklamą, to kiedy można spodziewać się zaprzestania z Waszej strony wprowadzania użytkowników w błąd?
Bo nie widzę innej możliwości, jak tylko całkowite zaprzestanie promowania sponsorowanych punktów POI i ewentualne wprowadzenie tańszej (darmowej) wersji nawigacji, w której reklamy pozostaną, ale nazwiecie rzeczy po imieniu (czyli reklamą), bo póki co zwyczajnie oszukujecie swoich klientów sugerując im, że wyszukane przez NE punkty są dobrane ściśle do ich (klientów) potrzeb, a tak nie jest - potrzeby klienta są sprawą drugorzędną, a pierwszorzędną jest promowanie punktów sponsorowanych.
Póki co sprawa nadaje się do zgłoszenia do Rzecznika Konsumentów.
Edek Łomiarz

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ogólne