Forum Użytkowników nawigacji NaviExpert

Dyskusje na temat nawigacji NaviExpert w telefonach komórkowych i nie tylko. Zapraszamy do aktywnego udziału. Wyraź Swoją opinię lub podziel się własnymi doświadczeniami Użytkownika mobilnej nawigacji NaviExpert.

Przejdź do zawartości

FAQ |Zarejestruj | Zaloguj

Sposób na problemy z GPS (Samsung i5800, Froyo)

Sposób na problemy z GPS (Samsung i5800, Froyo)

Postprzez jotde » środa, 29 lut 2012, 10:19

Od razu doprecyzuję temat: chodzi o problem polegający na potężnym spowalnianiu (a nawet zawieszeniu) systemu przy wychodzeniu z aplikacji która korzystała z lokalizacji GPS. Dotyczy to więc NE, Google Maps, systemowego aparatu (szczególnie irytujące), itd. W przypadku NE dawało to także dodatkowy nieprzyjemny efekt, że aplikacja wisiała w tle nawet kilkanaście minut (albo na stałe), a od czasu do czasu informowała przy włączaniu, że została nieprawidłowo zamknięta i ustawienia zostały utracone.

I jeszcze jedno doprecyzowanie (za uwagą RoboD): problem najprawdopodobniej dotyczy tylko oryginalnego softu (czystego jak i brandowanego) i nie występuje w alternatywnych ROM'ach.

Przyczyną (przynajmniej w moim przypadku, ale w sieci inni też to potwierdzają) jest włączona opcja Wspomaganie czujnikiem (Ustawienia->Lokalizacja i zabezpieczenia->Wspomaganie czujnikiem). Jest ona dostępne właśnie w systemie Froyo (2.2). W Eclaire (2.1) jej nie było, nie ma też już w Honeycomb (3.1). Nie wiem jak z Gingerbread (2.3). Wyłączenie tej opcji powoduje, że wszystkie aplikacje korzystające z GPS zamykają się szybko i prawidłowo (także NE). Brak jest także jakiegokolwiek spowolnienia systemu po ich zamknięciu. Testuję już to drugi dzień, ale żeby to sprawdzić włączałem i wyłączałem NE (oraz inne zależne od GPS aplikacje) wiele razy i ani razu nie było żadnego błędu z ustawieniami, czy też wiecznego wiszenia zamykanej aplikacji w tle.

P.S. Niestety nie doszukałem się ścisłego wyjaśnienia, dlaczego ta opcja powoduje w/w problemy. Jakimś tropem jest raport pewnego programisty, który w trybie debbugowania zauważył, że włączenie opcji wspomagania czujnikiem powoduje, że niektóre komunikaty NMEA otrzymywane od modułu GPS są zniekształcone (w oryginale użyto słowa: mangled). Być może jest to przyczyną nieprawidłowego działania/zamykania aplikacji próbujących korzystać z tych komunikatów i w efekcie spowalniania całego systemu.
Ostatnio edytowano środa, 29 lut 2012, 15:06 przez jotde, łącznie edytowano 1 raz
jotde
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert
Użytkownik forum Użytkownik forum

Telefon: Samsung GT-i8160

Re: Sposób na problemy z GPS (Samsung i5800, Froyo)

Postprzez RoboD » środa, 29 lut 2012, 12:37

Mam włączoną opcję wspomagania i nie obserwuję u siebie opisanych przez Ciebie objawów. Obecnie mam ROM Kiryllosa 9.5, ale nie przypominam sobie aby wcześniej coś w tej materii było nieteges. Na surowym Froyo posiłkowałem się tylko softem do zwiększania szybkości łapania fixa.
RoboD
Użytkownik forum Użytkownik forum

Telefon: LG G2 mini

Postprzez jotde » środa, 29 lut 2012, 15:05

W moim przypadku mam soft brandowany Plus.
Na alternatywnych ROM'ach problem najprawdopodobniej jest usunięty. Znalazłem sugestie, żeby instalować alternatywny ROM, który usuwa problemy z GPS choć brak było bezpośredniego odniesienia do konkretnie tego błędu który opisuję.
jotde

Postprzez RoboD » czwartek, 1 mar 2012, 21:29

Jak 'rozbrandowałem' Erę ;-) Mogę jak najbardziej polecić Ci ROM Kiryllosa. Nie mam z nim żadnych problemów. Zalet softu jest sporo, a jedną w większych jest HybridData2D. Instalujesz i zapominasz co to znaczy brak pamięci w telefonie.
RoboD

Telefon: LG G2 mini

Postprzez Hakari » piątek, 2 mar 2012, 08:12

Plus z tego co pamiętał dawał najmniej dodatków jeśli chodzi o branding, najwięcej zapychał za to Orange, zawsze jest jeszcze możliwość pobrania czystego softu od Samsunga, wtedy przymusowych dodatków będzie trochę mniej.
Hakari vel Moradin współredaktor http://blognavi.pl/
Hakari
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert

Telefon: i9001

Postprzez jotde » piątek, 2 mar 2012, 09:33

Faktycznie na Plusa jakoś nie narzekam (dostałem kiedyś w spadku Nokię N95 z orange - to była masakra, debranding był niezbędny).
Androida mam od niedawna, póki co jeszcze na gwarancji. Na razie wyczyściłem problemy i jestem zadowolony. Jak już się znudzę to zacznę kombinować z ROM'ami :)
jotde

Postprzez Hakari » środa, 7 mar 2012, 09:09

Osobiście obstawiam, że za pół roku zaczną się eksperymenty ;) nie wiem jak przy i5800, ale ilość romów dla i5700 (starszy brat) była naprawdę duża i było w czym przebierać :)
Hakari vel Moradin współredaktor http://blognavi.pl/
Hakari
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert

Telefon: i9001

Postprzez Siuz » sobota, 28 kwi 2012, 19:04

Też miałem podobny problem, ale tylko na jednym telefonie...

Nie wiem czy to wina zniekształconych komunikatów czy czegokolwiek innego, wiem natomiast że problem znikną u mnie po wgraniu nowej wersji naviexperta, bodajże 7.2.1.
Siuz

Telefon: avilla

Powrót do Telefony