Forum Użytkowników nawigacji NaviExpert

Dyskusje na temat nawigacji NaviExpert w telefonach komórkowych i nie tylko. Zapraszamy do aktywnego udziału. Wyraź Swoją opinię lub podziel się własnymi doświadczeniami Użytkownika mobilnej nawigacji NaviExpert.

Przejdź do zawartości

FAQ |Zarejestruj | Zaloguj

BUM!!!

BUM!!!

Postprzez mentos11 » poniedziałek, 30 kwi 2012, 19:21

Bum czyli bliskie spotkanie pojazdu uprzywilejowanego z samochodem osobowym.
Pytanko, kto mial pierwszeństwo? Karetka czy osobowka?

P.s. Już napisali o wypadku w necie.
http://www.tvnwarszawa.pl/informacje,ne ... 43369.html
Załączniki
2012-04-30 20.20.32a.jpg
2012-04-30 20.20.32a.jpg (242.4 KiB) Przeglądane 1680 razy
mentos11
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert
Użytkownik forum Użytkownik forum

Telefon: moto g

Re: BUM!!!

Postprzez r.baley » wtorek, 1 maja 2012, 08:21

Narysuj schemat wypadku, bo karetka bez sygnału nie jest pojazdem uprzywilejowanym.
r.baley
Użytkownik forum Użytkownik forum

Postprzez mentos11 » wtorek, 1 maja 2012, 20:21

Rysować nie będę bo sam nie wiem, zobaczyłem to co wy widzicie.
Ogólnie wina jednak jest po stronie karetki bo nawet pojazd uprzywilejowany nie moze łamać przepisów i wymuszać pierwszeństwa na skrzyżowaniu, karetka jechała na sygnale.
mentos11
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert
Użytkownik forum Użytkownik forum

Telefon: moto g

Postprzez Michal1983 » piątek, 8 cze 2012, 21:18

Nie daje mi to spokoju. Jak pojazd uprzywilejowany może wymusić pierwszeństwo skoro ma je w każdej sytuacji? Wymusza pierwszeństwo ten, który go nie ma a nie ten, który je ma. Czyli w tym wypadku pierwszeństwo wymusiła osoba, która zajechała drogę karetce. Natomiast prowadzący karetki jest winny, bo nie zachował szczególnej ostrożności podczas prowadzenia pojazdu uprzywilejowanego.
Prowadzący pojazd uprzywilejowany może ignorować wszystkie przepisy drogowe, ale musi zachować ostrożność, aby nie spowodować zagrożenia w ruchu.
Naviexpert - Navigation comes back to business | Piłeś alkohol? Nie prowadź! Zadzwoń po trzeźwego kierowcę!
Nie jeżdżę wolno to wszyscy wokół mnie gdzieś się śpieszą. | Chce testować/używać NE 11.1.137 na mojej Nokii.
PS 22:17, PS2 0:38 z Nokią 5230
Michal1983
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert

Telefon: Nokia 5230

Postprzez ALEX » piątek, 8 cze 2012, 22:01

Od kiedy to pojazd uprzywilejowany ma pierwszeństwo?
The mind is like a parachute - it works better when it's open.
ALEX

Postprzez potworny » sobota, 9 cze 2012, 09:53

ALEX, od momentu, kiedy ma włączone sygnał i lampy?
potworny

Postprzez gietpe » sobota, 9 cze 2012, 12:49

Art. 9. Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani ułatwić przejazd pojazdu uprzywilejowanego, w szczególności przez niezwłoczne usunięcie się z jego drogi, a w razie potrzeby zatrzymanie się.-pooszukajcie poczytajcie ale niestety kierowcy na kogutach :shock: w razie zdarzenia są sprawcami wypadku jeśli nie przestrzegali kodeksu RD.Sam widziałem film kręcony przez strażaków z OSP kiedy na dk51mając do przejechania ponad 20km do dużego pożaru nie mogli wyprzedzic gościa który jechał 60km/h a z przeciwka albo coś jechało albo zakręty i nikt nie pomyślał aby ich przepuścic .
gietpe

Telefon: Xperia SP

Postprzez ALEX » sobota, 9 cze 2012, 13:33

@potworny, jazda pojazdem uprzywilejowanym z niczego nie zwalnia jego kierowcy, w dalszym ciągu jest uczestnikiem ruchu i odpowiada za swoje czyny. Jeżeli spowoduje wypadek to jak najbardziej poniesie tego konsekwencje.

Skoro już o tym rozmawiamy to mam wrażenie, że w społeczeństwie panuje przesąd, że widząc pojazd na sygnale należy się zatrzymać. Byłem w ostatnim czasie dwukrotnie świadkiem (w Szczecinie), że zatrzymujący się kierowcy uniemożliwili przejazd karetce powodując jej zatrzymanie!
Za pierwszym razem na trzypasmówce na światłach stały po dwa samochody na każdym pasie (ja na środkowym). Z tyłu nadjechała karetka, światło zmieniło się na zielone, ja dynamicznie ruszyłem i przejechałem na prawy pas (pojechałem dalej). To co zobaczyłem w lusterku przeszło moje najśmielsze oczekiwania. Kierowca z lewego pasa (na który wjechała karetka) wjechał częściowo na trawę i się zatrzymał. Dokładnie tak jak kierowca na środkowym pasie. Pomiędzy nimi karetka nie mogła się zmieścić! Zrobił się zator na pustej drodze o trzech pasach ruchu...
Podobnie za drugim razem - kierowca zatrzymał się na lewym pasie blokując karetkę. Ta stała za nim dłuższą chwilę nie mogąc przejechać. Kierowcy nie przyszło do głowy żeby po prostu pojechać dalej i zmienić pas.
No i kilkukrotnie zdarzyło mi się wjechać na skrzyżowanie na czerwonym świetle aby zrobić miejsce pojazdowi uprzywilejowanemu.

A na koniec może warto zainteresować się tą inicjatywą...
The mind is like a parachute - it works better when it's open.
ALEX

Postprzez potworny » sobota, 9 cze 2012, 15:03

Zaraz znajdą się cwaniaczki, które będą się wciskać na światłach po nowo utworzonym pasie...
potworny

Postprzez sztaba » sobota, 9 cze 2012, 16:18

pojazd uprzywilejowany nie ma bezwzględnego pierwszeństwa, ale trzeba być kretynem, żeby świadomie nie ułatwić mu przejazdu. A są tacy... Pewnie Hunter mógłby nam podać kilka takich przykładow (jesli dobrze pamiętam Hunter jeździ „na sygnale”)
sztaba

Telefon: Samsung Galaxy Young (GT-S6310

Następna strona

Powrót do Archiwum 2012