Forum Użytkowników nawigacji NaviExpert

Dyskusje na temat nawigacji NaviExpert w telefonach komórkowych i nie tylko. Zapraszamy do aktywnego udziału. Wyraź Swoją opinię lub podziel się własnymi doświadczeniami Użytkownika mobilnej nawigacji NaviExpert.

Przejdź do zawartości

FAQ |Zarejestruj | Zaloguj

CB radio - i co dalej?

Re: CB radio - i co dalej?

Postprzez Marian » poniedziałek, 8 paź 2012, 09:04

Qbek napisał(a):W odniesieniu do obecnej sytuacji prawnej, ostrzeganie o fotoradarze mija się z celem.
No właśnie, też tak sadzę. A nawet - po doświadczeniach wakacyjnej wyprawy nad morze - uważam je za bardzo uciążliwe. Bo na zatłoczonych drogach krajowych, gdzie fotoradar jest obecny co chwilę a kolumny samochodów jadą z prędkością poniżej dopuszczalnej, nieustające "koncerty" zbędnych ostrzeżeń były naprawdę irytujące. Ostrzeżenia można wprawdzie wyłączyć, ale nie w tym rzecz. Sadzę, że olbrzymia wiedzę o fotoradarach można wykorzystać w sposób bardziej inteligentny.
Mianowicie podawanie ostrzeżenia o fotoradarze jest sensowne tylko wtedy, gdy w pobliżu fotoradaru jedziemy z prędkością wyższą od dopuszczalnej. W przeciwnym wypadku ostrzeżenie jest zbędne. A technicznie zadanie określenia prędkości dopuszczalnej wykonalne.
Qbek napisał(a):Tym samym obecnie funkcja CB powinna stać się narzędziem "chroniącym" przed pomiarami/kontrolami ręcznymi.
Przedmiotem tego wątku jest właśnie ocena tego, czy narzędzie to funkcjonuje zadowalająco. Jednak komentarzy na ten temat ciągle brak.
Marian
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert
Użytkownik forum Użytkownik forum

Telefon: Samsung Galaxy A3

Postprzez mentos11 » poniedziałek, 8 paź 2012, 10:09

Zadziwiacie mnie, najpierw batalia i dysputa o jak zgłaszać fotoradar aby działał online a teraz dochodzimy do wniosku że ta funkcja jest zbędna i można z niej zrezygnować?! :shock:
Możemy dyskutować nad działaniem tej funkcji i jak ją udoskonalić ale nie nad usuwaniem.
Mi brakuje jasnej informacji o zasadach zgłoszeń i odwoływania zdarzeń oraz o informowaniu o nich. Cały czas jestem zaskakiwany działaniem CB i nie mam zaufania do tej funkcji bo nie wiem jak działa i czego mogę oczekiwać, ta funkcja jest dla nas użytkowników i powinna być jasna dla nas, tymczasem algorytmy i zasady zgłoszeń są utajnione, dlaczego - nie wiem?
Jeśli już można coś usunąć to zgłoszenia o częstych kontrolach drogowych, teraz przy zgłoszeniach online to jakaś historyczna zaleciałość :roll:
Jeszcze raz zaproponuje informacje głosową o dopuszczalnej prędkości przy fotoradarze lub kontroli drogowej :)
mentos11

Telefon: moto g

Postprzez Marian » poniedziałek, 8 paź 2012, 11:37

mentos11 napisał(a):Zadziwiacie mnie, najpierw batalia i dysputa o jak zgłaszać fotoradar aby działał online a teraz dochodzimy do wniosku że ta funkcja jest zbędna i można z niej zrezygnować?! :shock:
Możemy dyskutować nad działaniem tej funkcji i jak ją udoskonalić ale nie nad usuwaniem.
A mnie z kolei dziwiła batalia w tak mało znaczącej sprawie. Nikt nie mówi o jej usuwaniu, tylko o ulepszaniu. Fani boskiego głosu Dżoany usuwania by nigdy nie wybaczyli. Po prostu pomiędzy opcją wyłączenia ostrzegania a włączeniem można umieścić opcję "inteligentne ostrzeganie". Zapewne miałaby swoich zwolenników.
mentos11 napisał(a):Jeszcze raz zaproponuje informacje głosową o dopuszczalnej prędkości przy fotoradarze lub kontroli drogowej :)
I bardzo dobrze. Taka informacja byłaby niezbędna przy inteligentnym ostrzeganiu.
mentos11 napisał(a):Jeśli już można coś usunąć to zgłoszenia o częstych kontrolach drogowych, teraz przy zgłoszeniach online to jakaś historyczna zaleciałość :roll:
Nie ma w tym niczego złego. Jeśli w jakimś miejscu powtarzają się zgłoszenia online, to znaczy, że jest to miejsce częstych kontroli drogowych. I jeśli w danej chwili kontrola nie została zgłoszona (bo np. nie miał jej kto zgłosić), to lepiej ostrzec przed częstymi kontrolami niż nie mówić nic. A na temat skuteczności kontroli online na forum trwa milczenie. I stąd ten wątek.
Marian

Postprzez mindzik » poniedziałek, 8 paź 2012, 13:28

W ostatni piątek, trafiłem pierwszy raz na ostrzeżenie CB o kontroli. Kontrola była, ale całe szczęście, że stali po przeciwnej stronie. Bo jakoś chyba na 300 metrów przed dostałem ostrzeżenie.
A tak to ciężko powiedzieć o funkcjonalności, działam na wersji beta, ta ma inne serwery niż oficjalna wersja i tych ostrzeżeń na becie jest mało, ja zgłaszam, na zgłoszoną przez kogoś trafiłem raz.
mindzik
Użytkownik forum Użytkownik forum
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert

Telefon: Nokia N8

Postprzez KasiaD » poniedziałek, 8 paź 2012, 20:03

Bardzo ważną rzecz napisaliście i podpisuję się pod nią rękami i nogami... ostrzeżeni powinno być tylko wtedy, gdy przekroczona jest dozwolona prędkość.
Niestety nie zawsze mamy oznaczenie prędkości na segmencie drogi, na której stoi radar, a tym bardziej lotna kontrola. Sprawdzę jak to wypada procentowo, bo przyznaję, że nie znam odpowiedzi na tą chwilę, czyli 21 wieczorem ;)
...in space no one can hear your scream...
KasiaD
Pracownik NaviExpert Pracownik NaviExpert

Telefon: Samsung S9

Postprzez mentos11 » poniedziałek, 8 paź 2012, 20:20

Kasiu nie, bezsensu jest ostrzeżenie tylko wtedy gdy będzie przekroczona prędkość bo niby gdzie ta prędkość przekraczamy 500m przed fotoradarem i dostajemy ostrzezenie o fotoradarze?
A co jeśli fotoradar stoi przy skrzyżowaniu gdzie lokalnie jest obniżenie prędkości z 90 do 50 i co wtedy dostaniemy ostrzeżenie 50m przed albo wcale bo przecież jechaliśmy przepisowo 500m przed fotoradarem?
Moim zdaniem informacja powinna być zawsze tylko łącznie z podaniem przez lektora ograniczenia prędkości, dojeżdżać do fotoradaru wiemy z jaką przepisowa prędkością powinnismy jechać bo często kierowcy zwalniają do 40 bo nie wiedzą ile można jechać.
Ideał byłby gdyby jeszcze takie ostrzeżenie było przy kontroli drogowej a nie tylko przy fotoradarze :)
mentos11

Postprzez Qbek » poniedziałek, 8 paź 2012, 20:26

Marian napisał(a):[...]Mianowicie podawanie ostrzeżenia o fotoradarze jest sensowne tylko wtedy, gdy w pobliżu fotoradaru jedziemy z prędkością wyższą od dopuszczalnej. W przeciwnym wypadku ostrzeżenie jest zbędne. A technicznie zadanie określenia prędkości dopuszczalnej wykonalne.[...]

Otóż to! I tak jest w AM. Każdy fotoradar stacjonarny ma przydzieloną kategorię prędkości dopuszczalnej. Można ustawić powiadomienia tak, by aktywowały się po przekroczeniu prędkości. Jedziesz zgodnie z przepisami, jest cicho. Jedziesz za szybko, system Cię ostrzeże. Mało tego. Każdą kategorię ograniczenia prędkości możemy dowolnie bardzo szczegółowo modyfikować do swoich potrzeb - np. stylu jazdy.

mentos11 napisał(a):[...]Jeśli już można coś usunąć to zgłoszenia o częstych kontrolach drogowych, teraz przy zgłoszeniach online to jakaś historyczna zaleciałość :roll: [...]

Tak może napisać tylko osoba, która jeździ "wokół komina"... Jakbyś pojeździł po obcym terenie, może wtedy byś docenił te zalety. Póki co, ustawodawca nie planuje oznaczania miejsc kontroli czasowej. Tym samym, bez CB radia lub antyradaru i odrobiny szczęścia (w tym przypadku skuteczność AR wynosi ok 10%) nie mamy szans na wcześniejsze dowiedzenie się o "zagrożeniu" ;) Natomiast wszelkiego typu fotoradary MUSZĄ BYĆ ODPOWIEDNIO OZNAKOWANE (z wyłączeniem fotoradarów mobilnych, pracujących w poruszających się pojazdach). I co, które powiadomienia są ważniejsze?
Qbek

Telefon: LG Leon oraz Xperia Z3 dual

Postprzez ALEX » poniedziałek, 8 paź 2012, 21:32

Dzisiaj, trasa Szczecin-Toruń-Szczecin (około 650km), wersja produkcyjna programu:
- Mirosławiec: brak informacji o kontroli ITD
- obwodnica Nakła: brak informacji o wypadku
(powrót)
- dojazd do Bydgoszczy: brak informacji o policji w lesie
- Wałcz: brak informacji o policji (ograniczenie do 40km/h z powodu remontu)
- dojazd do Mirosławca (radiowóz na sygnale stojący na skrzyżowaniu - nie mam pojęcia po co)
- Kalisz Pomorski: brak informacji o policji
Ilość ostrzeżeń o kontrolach: zero... funkcjonalność programu całkowicie nieprzydatna, prawda?
The mind is like a parachute - it works better when it's open.
ALEX

Postprzez mentos11 » poniedziałek, 8 paź 2012, 21:40

Qbek masz rację i ja mam rację ;)
Ty więcej jeździsz między miastami a ja po mieście, na trasie miejsca częstych kontroli rzeczywiście moga ostrzec przed kontrolą ale w Warszawie to co 1km masz ostrzeżenie o częstych kontrolach i lektorowi, dzoanie, geba się nie zamyka :roll:
Dzisiaj wracałem z Łomianek i sami zobaczcie ile miałem powiadomień na 12 km trasie 10! Czy to możliwe aby stali co 500m, po prostu wyłączyłem dźwięk.

A swoją droga dzisiaj był wysyp tych częstych kontroli drogowych w Warszawie, znowu ekipa w NE grzebie przy ostrzezeniach ;)
Załączniki
Screenshot_2012-10-08-22-31-16.png
Screenshot_2012-10-08-22-31-16.png (268.74 KiB) Przeglądane 4657 razy
mentos11

Postprzez Marian » wtorek, 9 paź 2012, 08:46

KasiaD napisał(a):Niestety nie zawsze mamy oznaczenie prędkości na segmencie drogi, na której stoi radar, a tym bardziej lotna kontrola.
A z danych CT nie dałoby się wydedukować?
Marian

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Ogólne