Forum Użytkowników nawigacji NaviExpert

Dyskusje na temat nawigacji NaviExpert w telefonach komórkowych i nie tylko. Zapraszamy do aktywnego udziału. Wyraź Swoją opinię lub podziel się własnymi doświadczeniami Użytkownika mobilnej nawigacji NaviExpert.

Przejdź do zawartości

FAQ |Zarejestruj | Zaloguj

Roaming - jaki pakiet, żeby starczyło na podróż

Roaming - jaki pakiet, żeby starczyło na podróż

Postprzez jotde » piątek, 7 gru 2012, 10:22

W styczniu wybieramy się na narty do Czech, ale przez Niemcy (wypada szybciej i wygodniej). I tak się zacząłem rozglądać w opcjach alternatywnych do NE bo wiadomo roaming drogi. Ale wychodzi na to, że np. Automapa (nawet nie sprawdzona na moim budżetowym telefonie) winiszuje sobie 80 zł za 90 dni. A w Plusie za 50 MB pakietu roamingowego zapłacę 70 zł. Trasa ma 530 km w jedną stronę. 50 MB chyba starczy nawet gdyby mi ze dwa, trzy razy przeliczyło trasę? Czy ktoś z większym doświadczeniem w ilości pobieranych danych może mi to potwierdzić (lub też ewentualnie skorygować)? W razie czego jest jeszcze 100 MB za 130 zł ale to już chyba będzie overkill. Na kwaterze ma być WiFi więc nie będzie problemu z internetem.
jotde
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert
Użytkownik forum Użytkownik forum

Telefon: Samsung GT-i8160

Re: Roaming - jaki pakiet, żeby starczyło na podróż

Postprzez Laputa » piątek, 7 gru 2012, 14:56

50 MB wystarczy, ale pamiętaj żeby wyłączyć transmisję danych w tle.
Laputa
Użytkownik forum Użytkownik forum

Postprzez jotde » piątek, 7 gru 2012, 15:55

Słuszna uwaga, normalnie mam włączone i zupełnie o tym zapomniałem.
jotde

Postprzez jotde » środa, 12 gru 2012, 10:19

Sprawdziłem sobie pobór danych zerując licznik i wyszło na to, że dla trasy 540 km pobrało/wysłało 197 kB. Zakładam, że przy wyznaczeniu trasy do Czech przez Niemcy NE pobrał zgodnie z ustawieniami (pobieranie otoczenia zagranicą wyłączone) cała trasę od razu. Tyle, że potem włączyłem opcję pobierania otoczenia i wyznaczyłem jeszcze raz trasę - tym razem pobrało 185 kB. To dość niewielka różnica. Laputa, czy możesz potwierdzić, że wszystko jest w porządku?

Czy dobrze rozumiem, że trasa pobierana jest zawsze w całości. Natomiast dla Polski dokładne otoczenie dociągane jest w trakcie jazdy, natomiast dla trasy zagranicą w ogóle nie jest dociągane?
jotde

Postprzez mentos11 » środa, 12 gru 2012, 12:22

Jest dokładnie tak jak piszesz, z tym ze aby ściągał mape za granicą to trzeba to włączyć bo jest docelowo wyłączone.
Zawsze możesz wyłączyć transmisje danych w ustawieniach androida.
A i przeliczanie trasy też można wyłączyć za granicą.
Jedyna uwaga to taka ze lepiej do granicy wyznaczyć jedną trase a na granicy druga.
Jeszcze w NE można w ustawieniach polaczenia wyłączyć roaming.
mentos11

Telefon: moto g

Postprzez jotde » środa, 12 gru 2012, 12:45

Dzięki mentos za wyjaśnienia. Co do tej "mapy za granicą" to rozumiem, że chodzi Ci o dociąganie otoczenia - bo samą trasę powinienem widzieć. Tylko w takim razie czym jest to otoczenie, bo przestaję rozumieć? Do tej pory myślałem, że to jest po prostu dalsza część trasy dociągana później.

Odnośnie trasy to do granicy polecimy A2 więc za dużo kombinowania nie będzie. A dla dalszej części to myślę, że wyłączę opcję "Dane w tle", a zostawię sobie dane pakietowe i aktywną opcję roamingu dla NE. Tak w razie czego, żebym mógł ręcznie wymusić przeliczenie trasy. Przeprowadzony właśnie eksperyment wskazuje, że to podejście działa (tzn. NE komunikuje się z siecią, a uniknę transferu danych przez nieaktywne aplikacje, jak np. Google Play). No i żona ma jeszcze Nokię w odwodzie w razie dużych kłopotów ;)
jotde

Powrót do Ogólne