Strona 1 z 9

Emapa

PostNapisane: środa, 18 cze 2014, 10:34
przez borek
Witam,

tak sobie przeglądam mapę NE na korkosferze i mapę dostawcy map (czyli Emapa).
Możecie wyjaśnić jak to obecnie działa (chodzi mi głównie o aktualizacje).

Widzę, że na korkosferze mapy są aktualniejsze od stanu map na http://emapi.pl/, a przecież Emapa jest dostawcą map dla NE?
Wiem, że część zmian pracownicy NE mogą nanieść od razu, na szybko u siebie, a później jak rozumiem przekazują te korekty do Emapy?
Czyli jak rozumiem, Emapa na swoją internetową mapę zmiany wrzuca z dużym opóźnieniem (albo wcale z niewiadomych przyczyn pewnych zmian nie zamieszcza)? Mam tu na myśli zmiany, błędy, które na korkosferze już dawno zostały poprawione.

Zastanawiam się wiec jak ta współpraca teraz wygląda? Czy nie będzie kiedyś takiej akcji, że NE aktualizując swoją mapę do najnowszej wersji Emapy nie pozbędzie się wielu właściwych poprawek naniesionych wcześniej?
Jaka obecnie jest częstotliwość aktualizacji map (chodzi mi o takie całościowe aktualizacje, które jak pamiętam na początku współpracy NE z Emapą były dosyć częste)?

Dużo tych pytań, ale chciałbym zrozumieć jak to działa, aby nie robić czegoś bez sensu.

Pozdrawiam

Re: Emapa

PostNapisane: środa, 18 cze 2014, 12:21
przez mentos11
Sprawa jest z jednej strony prosta ale nie do końca.
Mapy są dostarczane przez Emapę i aktualizację są jak kiedyś pytałem nawet co miesiąc, z poprawkami i ich zgłaszaniem jest juz sytuacja trochę bardziej skomplikowana, część ważnych poprawek jest od razu nanoszona na mapy które ma NE a reszta przesyłana do emapy i po aktualizacji się pojawiają, te naniesione poprawki też są przesyłane do Emapy aby je nanieśli i przy aktualizacji się pojawiły. I tu jest pies pogrzebany bo często się zdarzało że poprawki naniesione szybko przez NE potem znikały bo Emapa ich nie zdążyła nanieść, głównie są to jakieś drobne poprawki małych ulic. Może teraz sytuacja się poprawiła i współpraca się lepiej układa.
Ogólnie remonty i zmianę organizacji ruchu należy zgłaszać do NE a nowo budowane drogi spokojnie można zgłaszać bezpośrednio do Emapy. Ja tak zgłosiłem przebudowę ul Reymonta w Warszawie, która jeszcze jest budowana.
Tak to jest jak nie ma się własnych map tylko współpracuje z dostawcą, ale widocznie taniej jest zapłacić za mapę niż tworzyć i aktualizować ją samemu.

Re: Emapa

PostNapisane: czwartek, 10 lip 2014, 23:02
przez sorier
To chyba nie jest takie proste. Poprawki z NE nie mogą trafiać wprost do Emapy i potem wracać jako zaktualizowana mapa, bo zgłoszeń użytkowników właściwie nikt nie weryfikuje w NE. Emapa raczej nie może ryzykować wprowadzania niezweryfikowanych danych do mapy. Jeżeli jakaś poprawka zniknęła, to pewnie dlatego że ktoś w NE zapomniał zachować wprowadzone zgłoszenie/poprawkę przy aktualizacji map, lub uznali że jest błędna (nieaktualne) i usuneli.

Niestety nie trudno znaleźć błędy w NE których nie ma emapa. Dzisiaj trafiłem drogę gminną (główną) która w emapie jest na żółto, a w NE cienka szara/brązowa, czyli coś jak gruntowa.

Re: Emapa

PostNapisane: niedziela, 13 lip 2014, 19:45
przez pwlsrs
a ja chyba zamiast emapy wolałbym aby dostawcą map zostało google :D

Re: Emapa

PostNapisane: poniedziałek, 14 lip 2014, 11:03
przez sorier
No nie wiem czy to dobry pomysł. Nie przypominam sobie żadnej nawigacji która korzystałaby z ich map, jakiś powód tego musi być.

Wg mnie wystarczyłoby, żeby emapa wzięła sie do roboty i oprócz wprowadzania nowych autostrad i obwodnic, poprawiła i urealniła kategoryzacje dróg i ograniczenia na nich (zakazy ruchu). Dobrze że choć NE szybko reaguje na zgłaszane błędy, no ale zgłasza je pewnie max kilka procent użytkowników.

Re: Emapa

PostNapisane: poniedziałek, 21 lip 2014, 19:46
przez pwlsrs
niegdyś mapy Google można było traktować jedynie jako ciekawostkę, natomiast po uruchomieniu w Polsce programu street view aktualność map i pokrycie dróg znacząco się poprawiło, tym bardziej że istnieje grono userów którzy skwapliwie i SKUTECZNIE wprowadzają poprawki. Gdzieś czytałem że Google korzysta z algorytmu do odczytywania nr budynków ze zdjęć. Brak popularności przy korzystaniu nawigacji z ich map wynika raczej z ceny jaką Google życzy sobie za takową usługę, choć mogę się mylić...

Re: Emapa

PostNapisane: środa, 23 lip 2014, 05:48
przez Michal1983
Jednak gdybym po 1,5 czy 2 latach od wprowadzenia nie naszkicował tego skrętu Targowej w Kłopotowskiego to pewnie do dziś by go nie było na mapach Google. Tyle czasu i nikt tego nie poprawił a wydawało się, że to jedną z głównych dróg.

Re: Emapa

PostNapisane: środa, 23 lip 2014, 11:57
przez pwlsrs
sam widzisz jaka to fajna mapa, naszkicowałeś i masz, czego chcieć więcej? ;-)

Re: Emapa

PostNapisane: poniedziałek, 4 sie 2014, 10:56
przez Marcin - Emapa
Witajcie.

Wszystko już zostało w temacie wyjaśnione przez użytkowników: mentos11 i sorier. Pozostaje mi tylko potwierdzić, że:
a) założenie od początku było takie, że część poprawek nanosić będzie NE, a część Emapa - czyli wszystko idzie zgodnie z planem,
b) istotna jest dla nas - jak słusznie domniemywał sorier - kwestia weryfikacji poprawek; nie nanosimy zmian dopóki nie zostaną potwierdzone (aby uniknąć kwiatków typu "Rondo Hipstera" itp., jakie miały miejsce właśnie na wspomnianym wyżej Google Maps),
c) w efekcie może się zdarzyć tak, że mapy na http://emapi.pl/ i http://traffic.naviexpert.pl/ będą się różnić drobnymi elementami.

Ps. nie wiem skąd założenie, że współpraca NE i Emapy nie układała się najlepiej, ale dementuję - nasza współpraca układa się b. dobrze :)

Re: Emapa

PostNapisane: piątek, 7 sie 2015, 21:00
przez sorier
Nie wiem czy cos mnie ominęło, czy może mi się tylko wydaje... ale mam wrażenie, że NE niedawno zaktualizował mapy. Nagle przybyło budynków, adresów i uliczek osiedlowych. Czy to jakaś tajemnica, ze nikt o tym nie informuje?