Forum Użytkowników nawigacji NaviExpert

Dyskusje na temat nawigacji NaviExpert w telefonach komórkowych i nie tylko. Zapraszamy do aktywnego udziału. Wyraź Swoją opinię lub podziel się własnymi doświadczeniami Użytkownika mobilnej nawigacji NaviExpert.

Przejdź do zawartości

FAQ |Zarejestruj | Zaloguj

Jakiego telefonu używasz do NE - zalety i wady

Re: Jaki używasz telefon do NE - zalety i wady

Postprzez Mario010 » środa, 29 lip 2009, 00:30

Pablo_at_NE napisał(a):Smasung OMNIA HD

Zdecydowanie najlepszy z testowanych przeze mnie telefonów (testowałem go przez 1 tydzień). Moim zdaniem pobił Nokie N95, SE C905, Motorole V3XX z modułem T-805 oraz C702 SE.

Zalety:
Wszystkie zalety symbiana, stabilna platforma
Bardzo szybki FIX (łapanie sygnału GPS). W praktyce, kilka kilkanaście sekund, nawet po dłuższym nieużywaniu.
Wyraźny mocno kontrastowy ekran.
Wyraźny głos lektora,

Wady:
Cena telefonu.
Mi osobiście trudno przestawić się na touch screean'a. Ciężko mi się pisze na ekranie dotykowym (ale po przyzwyczajeniu, może takie rozwiązanie będzie zaletą)
I jeszcze jedna wada niezwiązana z NaviExpertem. Przy rozmowie daje echo rozmówcy.

Potwierdzam wszystkie zalety + to że na takim ekranie (3,7 ") naprawdę wszystko widać.
Wady (poza ceną) nie potwierdzam - dobrze pracuje ekran dotykowy a echa nie mam. Zauważyłem inny problem: jeśli w trakcie skomplikowanych manewrów na bardzo rozbudowanym skrzyżowaniu przyjdzie sms to nawigacja na 3-4 sekundy wiesza się i łatwo wtedy zjechać z trasy. Poza tym dla mnie Omnia HD to faworyt w używaniu nawigacji.
Mario010
Użytkownik forum Użytkownik forum
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert

Telefon: Galaxy S7

Postprzez potworny » środa, 29 lip 2009, 12:21

Mario010, a możesz zrobić eksperyment i sprawdzić łapanie fix'a GPS bez AGPS? Mam C702 i jak włączę NE w garażu, to rzadko kiedy łapie mi fix'a szybciej niż po 3 minutach. Natomiast, jeśli NE włączam PO wyjechaniu z garażu, to fix'a łapie do 30 sekund :)
potworny

Postprzez Mario010 » środa, 29 lip 2009, 19:17

potworny napisał(a):Mario010, a możesz zrobić eksperyment i sprawdzić łapanie fix'a GPS bez AGPS? Mam C702 i jak włączę NE w garażu, to rzadko kiedy łapie mi fix'a szybciej niż po 3 minutach. Natomiast, jeśli NE włączam PO wyjechaniu z garażu, to fix'a łapie do 30 sekund :)

Sprawdziłem - na balkonie bez wspomagania łapie w ok. 30 sekund a z AGPS max 10. Może tak długo łapie u Ciebie bo odpalasz go w garażu - ja robię to zawsze po wyjechaniu przed garaż i nie ma różnicy czy używam Garmina czy Naviexperta i czy nawiguję ma Omni HD czy na N82.
Mario010

Telefon: Galaxy S7

Postprzez Pablo_at_NE » środa, 29 lip 2009, 20:29

Mario010 napisał(a):Potwierdzam wszystkie zalety + to że na takim ekranie (3,7 ") naprawdę wszystko widać.
Wady (poza ceną) nie potwierdzam - dobrze pracuje ekran dotykowy a echa nie mam. Zauważyłem inny problem: jeśli w trakcie skomplikowanych manewrów na bardzo rozbudowanym skrzyżowaniu przyjdzie sms to nawigacja na 3-4 sekundy wiesza się i łatwo wtedy zjechać z trasy. Poza tym dla mnie Omnia HD to faworyt w używaniu nawigacji.

Mario10,

Ja nie jestem przyzwyczajony do ekranów dotykowych i dlatego, napisałem, że jest mi się trudno przestawić ;) Chciałbym jeszcze raz podkreślić, że Samsung Omnia HD jest najlepszym telefonem używanym przeze mnie do nawigacji. Wady o których pisałem są subiektywne i pewnie niewiele osób to potwierdzi.
Pablo_at_NE

Telefon: GalaxyS, GalaxyT

Postprzez purchawa » środa, 12 sie 2009, 13:19

Ja używam SE C905.
Fixa ze wspomaganiem sieci łapie w ciągu kilkunastu sekund, bez wspomagania 5-10 minut. Zauważyłem, że czas startu GPS-a ze wspomaganiem zależy od rejonu kraju. O ile w Warszawie i okolicach jest to wspomniane kilkanaście sekund, to na przykład ostatnio pod Wrocławiem trwało to ładnych kilka minut. GPS działał jakby nie było włączonego wspomagania. Już myślałem, że coś padło w telefonie, ale po powrocie do Warszawy wszystko powróciło do normy. Może to przypadek, albo jakiś chwilowy problem z siecią.

Zalety:
- świetny wyświetlacz, obraz czytelny niezależnie od natężenia światła zewnętrznego, świetne kąty patrzenia jak na LCD
- dobry głośnik, jednak (przynajmniej w wersji NE 4.3) trzeba za każdym razem po włączeniu zwiększać głośność, w beta 2 wydaje mi się, że pamięta dotychczasową głośność - sprawdzę to jeszcze
- bardzo łatwa i intuicyjna obsługa telefonu (tu przewaga telefonu nad smartfonami)
- szybkie łapanie fixa z włączonym wspomaganiem (aGPS) - przynajmniej na Mazowszu

Wady:
- bateria przy intensywnym korzystaniu z GPS wystarcza na 1 dzień, na szczęście mam ładowarkę samochodową zintegrowaną z firmowym uchwytem do szyby, więc problemu nie ma
- od czasu do czasu pojawia się to słynne "zjechałeś z trasy", co może wynikać z nieprecyzyjnych wskazań GPS, ale z tego co wiem ten problem mają również użytkownicy zewnętrznych odbiorników GPS, więc może wina leży też po stronie aplikacji, a wtedy jest nadzieja, że problem zostanie zlikwidowany
- nie zawsze stabilna praca telefonu podczas nawigacji i jednoczesnej rozmowy telefonicznej. Zdarzało mi się zawieszenie NE (nie całego telefonu) po przeprowadzonej rozmowie z użyciem słuchawki BT, niestety wtedy jedyna rada ro restart telefonu, bo zawieszonego NE nie dawało się zamknąć. Mam nadzieję, że w nowych wersjach NE problem zniknie (w beta 2 niestety taki problem też się zdarzył, tyle, że tutaj cały telefon zawiesił się, na szczęście po około minucie sam zaczął działać i nie był potrzebny restart). Jeśli to wina telefonu, to jest to spora wada akurat przy nawigowaniu, bo czasem w czasie jazdy trzeba zadzwonić albo odebrać połączenie, do tego w końcu przede wszystkim służy telefon.
zastrzegam, że we wszystkich innych przypadkach telefon działa bardzo stabilnie, dotyczy to zarówno "normalnego" użytkowania, jak i nawigacji (byle tylko podczas niej nie telefonować :? )

Edit: po kilku dniach używania wersji 5.0 beta 2 muszę przyznać, że problem wieszania się programu podczas prowadzonej rozmowy przestał się zdarzać. Pozostaje jednak problem braku podglądu grafiki nawigacji w czasie rozmowy - telefon wyświetla jedynie info o trwającym połączeniu. Trochę to drażni kiedy w czasie rozmowy przez telefon nie wiem gdzie mam jechać.
Ostatnio edytowano niedziela, 16 sie 2009, 21:20 przez purchawa, łącznie edytowano 1 raz
purchawa

Telefon: HTC One M7

Postprzez roman_tp » środa, 12 sie 2009, 16:19

purchawa napisał(a):Fixa ze wspomaganiem sieci łapie w ciągu kilkunastu sekund, bez wspomagania 5-10 minut. Zauważyłem, że czas startu GPS-a ze wspomaganiem zależy od rejonu kraju. O ile w Warszawie i okolicach jest to wspomniane kilkanaście sekund, to na przykład ostatnio pod Wrocławiem trwało to ładnych kilka minut. GPS działał jakby nie było włączonego wspomagania. Już myślałem, że coś padło w telefonie, ale po powrocie do Warszawy wszystko powróciło do normy. Może to przypadek, albo jakiś chwilowy problem z siecią.

to nie do końca jest tak jak opisujesz - wyjaśnię to, tak jak pisałem swojego czasu na swojej stronie http://www.gps-for-gsm.com [może niektórzy odwiedzili ją swojego czasu]
do wyznaczania pozycji służą satelity, które krążą nad globem - jest ich 24 i kilka awaryjnych, na wypadek jakiejś usterki [nie pytaj skąd mam te informacje, kiedyś je znalazłem na jakiejś stronie].
krążą one po swoich orbitach i przecinają się one bezkolizyjnie. logiczne ;)
każda satelita osiąga pozycje taką samą jak 24 godziny wcześniej - tym samym, codziennie o godz. 12.oo będziemy w zasięgu tych samych satelitów. mało tego - będą one miały dokładnie tą samą pozycję i będą one względem siebie również w tej samej odległości co 24 godz. wcześniej.
to, że twój telefon [odbiornik] w okolicy warszawy prędzej łapie pozycje, ja tłumaczę tym, że przy włączeniu odszukał satelity, w zasięgu których był przy wyłączeniu.

nie jestem omnibusem w tej kwestii, ale jeśli ktoś ma wiedzę na ten temat, niech potwierdzi te informacje lub wyprowadzi mnie z błędu.
roman_tp
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert
Użytkownik forum Użytkownik forum

Telefon: CAT B15

Postprzez ALEX » środa, 12 sie 2009, 18:52

To ja może napiszę nie o telefonie na GPS-ie. Otóż niedawno wmontowałem odbiornik na stałe do samochodu. Pracuje 24h/dobę. Zaletami tego rozwiązania jest zerowy czas ustalania pozycji, brak konieczności ładowania akumulatorka czy noszenia kolejnego urządzenia. Oczywiście uprzedzając ewentualne pożary z GPS-a wyjąłem akumulator :)
Z tego rozwiązania jestem bardzo zadowolony.
The mind is like a parachute - it works better when it's open.
ALEX

Postprzez bartoszwis » czwartek, 13 sie 2009, 08:56

Omnia HD
Wczesniej mialem K800i, dało się jeździć, ale na Omni HD to prawdziwa przyjemność.

Jednak mam kilka zastrzerzeń:
1. Bateria, Bateria, Bateria. Przy jeździe ponad 3h z włączonym ekranem - bez ładowarki samochodowej się nie obędzie, na wbudowanym GPSie. Przy GPS na Bluetooth czas się wydluża o jakieś 20% ale....
2. Przy GPS na Bluetooth telefon czasami rozłącza się z GPSem i Naviexpert (4.3.4) się zawiesza - nie potrafi ponownie się połączyć. Skutkije tylko restart aplikacji.
3. W trakcie nawigacji czasami kilkakrotnie trzeba klepać w ekran żeby uruchomić menu opcje. Generalnie czasami ciężko się poruszać po menu.

Pozdrawiam.
bartoszwis

Telefon: Omnia HD

Postprzez purchawa » piątek, 14 sie 2009, 17:09

roman_tp napisał(a):
purchawa napisał(a):Fixa ze wspomaganiem sieci łapie w ciągu kilkunastu sekund, bez wspomagania 5-10 minut. Zauważyłem, że czas startu GPS-a ze wspomaganiem zależy od rejonu kraju. O ile w Warszawie i okolicach jest to wspomniane kilkanaście sekund, to na przykład ostatnio pod Wrocławiem trwało to ładnych kilka minut. GPS działał jakby nie było włączonego wspomagania. Już myślałem, że coś padło w telefonie, ale po powrocie do Warszawy wszystko powróciło do normy. Może to przypadek, albo jakiś chwilowy problem z siecią.

to nie do końca jest tak jak opisujesz - wyjaśnię to, tak jak pisałem swojego czasu na swojej stronie http://www.gps-for-gsm.com [może niektórzy odwiedzili ją swojego czasu]
do wyznaczania pozycji służą satelity, które krążą nad globem - jest ich 24 i kilka awaryjnych, na wypadek jakiejś usterki [nie pytaj skąd mam te informacje, kiedyś je znalazłem na jakiejś stronie].
krążą one po swoich orbitach i przecinają się one bezkolizyjnie. logiczne ;)
każda satelita osiąga pozycje taką samą jak 24 godziny wcześniej - tym samym, codziennie o godz. 12.oo będziemy w zasięgu tych samych satelitów. mało tego - będą one miały dokładnie tą samą pozycję i będą one względem siebie również w tej samej odległości co 24 godz. wcześniej.
to, że twój telefon [odbiornik] w okolicy warszawy prędzej łapie pozycje, ja tłumaczę tym, że przy włączeniu odszukał satelity, w zasięgu których był przy wyłączeniu.

nie jestem omnibusem w tej kwestii, ale jeśli ktoś ma wiedzę na ten temat, niech potwierdzi te informacje lub wyprowadzi mnie z błędu.

Problem polega jednak na tym, że telefon miał problem z ustaleniem pozycji w okolicy Wrocławia przez ładnych kilka dni w tej samej okolicy i o podobnej porze.
Zrobiłem nawet taki eksperyment: wyłączyłem podpowiedzi sieci, poczekałem na fixa, a potem wyłczyłem GPS, włączyłem ponownie, włączyłem podpowiedzi sieci i ponownie sprawdziłem czas ustalania pozycji. W obu przypadkach był podobny - około 5 minut, czyli wyszło na to, że podpowiedzi sieci GSM jakby nie działały. Nie wiem na czym dokładnie polega to "podpowiadanie" przez sieć komórkową, z tego, co znalazłem na ten temat w necie, to chodzi o to, że telefon ściąga poprzez sieć informacje z jakiegoś zewnętrznego serwera dotyczące położenia satelit w danej okolicy, co znacząco skraca czas potrzebny do pierwszego ustalenia pozycji (pierwszego po włączeniu GPS). O ile w Warszawie to działa, różnica w czasie łapania pozycji z i bez podpowiedzi jest znacząca, to pod Wrocławiem włączenie tych podpowiedzi nie dawało nic.

A jeszcze jedno, Twoja stronka coś nie chce się otworzyć.
purchawa

Telefon: HTC One M7

Postprzez roman_tp » piątek, 14 sie 2009, 17:33

purchawa napisał(a):A jeszcze jedno, Twoja stronka coś nie chce się otworzyć.

przestała działać kilka miesięcy temu - obecnie nie mam czasu na tego typu działalność ;)
kopia jeszcze działa tutaj :roll:
roman_tp
Użytkownik NaviExpert Użytkownik NaviExpert
Użytkownik forum Użytkownik forum

Telefon: CAT B15

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Telefony