Strona 1 z 3

Pora dnia a jakość sygnału GPS

PostNapisane: niedziela, 11 paź 2015, 22:43
przez Radut
Chciałbym zapytać czy też doświadczyliście takiego zjawiska: w dzień GPS trzyma fixa jak przyklejony i nie zrywa, w nocy co chwilę gubi i ma duże problemy ze złapaniem. Kilka dni temu zdarzyła mi się taka sytuacja, co ciekawe nie mógł załapać także zewnętrzny moduł Navibe na SirfStar III, który zazwyczaj działa rewelacyjnie. Po jakiejś godzinie nagle problemy zniknęły. Dzisiaj miałem podobną sytuację, jadąc wczesnym wieczorem GPS w telefonie trzymał idealnie, wracając później co chwilę zrywanie sygnału. Ktoś też to zauważył u siebie?

Re: Pora dnia a jakość sygnału GPS

PostNapisane: poniedziałek, 12 paź 2015, 08:51
przez Qbek
Miałem taki przypadek w zeszłą niedzielę. Do Krakowa musiałem jechać bez navi ;)
Pewnie dzięki temu uniknąłem omijanie kilku weekendowych wirtualnych korków :lol:

Re: Pora dnia a jakość sygnału GPS

PostNapisane: poniedziałek, 12 paź 2015, 09:18
przez Radut
Mnie we wtorek całą trasę z Lublina i przez zatłoczoną stolicę w godzinach szczytu przeprowadził pięknie i GPS trzymał jak przyklejony :) Ale właśnie chcąc wrócić około północy żaden moduł nie chciał złapać fixa :?

Re: Pora dnia a jakość sygnału GPS

PostNapisane: wtorek, 13 paź 2015, 04:36
przez Michal1983
Mi się wydaje, że jednak bardziej zależy to od pogody niż pory dnia. W nocy nie widać zbyt dobrze czy niebo jest mocno czy słabo zachmurzone jak w dzień. To bardziej właśnie od zachmurzenia zależy poprawna praca GPS. Mi właśnie kiedyś zgubił się sygnał w dzień. Po 23:00 nie widziałem większych problemów z ustaleniem pozycji niż w dzień.

Re: Pora dnia a jakość sygnału GPS

PostNapisane: wtorek, 13 paź 2015, 14:32
przez Radut
Właśnie to nie zależy od pogody, jak jeździłem w dzień to wisiały ciemne niskie chmury, siąpiło i pogoda była wręcz grobowa, a GPS trzymał bez problemów. W nocy pogoda się poprawiła a GPSy nie chciały w ogóle łapać fixa...

Re: Pora dnia a jakość sygnału GPS

PostNapisane: wtorek, 13 paź 2015, 15:03
przez Edek
Może ruskie testują systemy zagłuszające ;)

Re: Pora dnia a jakość sygnału GPS

PostNapisane: środa, 14 paź 2015, 01:58
przez POWER-KRIS
A mi lata mapa w prawo i lewo jak przy zmianie kierunku jazdy, chociaż prosto jadę.I chyba tylko na terenie miast takie cyrki z kreceniem mapy.

Re: Pora dnia a jakość sygnału GPS

PostNapisane: środa, 14 paź 2015, 08:10
przez Radut
Zakłócenia mogą być jak np. jedziesz po metalowym moście i w dodatku na górze są linie energetyczne, np. tramwajowe. Mi tak w Warszawie wywaliło na środek Wisły a za mostem wróciło na trasę :D

Re: Pora dnia a jakość sygnału GPS

PostNapisane: środa, 14 paź 2015, 08:46
przez hardtmuth
Dużo czynników może zakłócać GPS. Poziom sygnału, częstotliwości oraz przepływność transmisji jest taka a nie inna. Duże tłumienie atmosfery, budynków, chmur i inne przeszkody. Do tego poziom sygnału na Ziemi jest już praktycznie na poziomie tła. Transmisja jest bardzo wolna przez co zgubienie sygnału wymaga ponownej transmisji (stąd długie łączenie bez AGPS). Burze na Słońcu też wywołują problemy z GPS.

Re: Pora dnia a jakość sygnału GPS

PostNapisane: czwartek, 12 lis 2015, 21:35
przez Radut
Nadal walczę z problemem gubiącego się fixa, jednak dokonałem kilku kolejnych odkryć, które może komuś okażą się przydatne. Po pierwsze, dotychczas korzystałem z task-killera w celu systematycznego ubijania zbędnych aplikacji w Androidzie. Jak się z czasem dowiedziałem, task-killer wprowadza więcej zamieszania niż pożytku w systemie, w związku z czym wyłączyłem go. Ku mojemu zdumieniu niejako przy okazji bardzo poprawiła się stabilność pracy GPS, na co już nawet nie liczyłem. Niestety nadal większe problemy występują w nocy, czyżby gorsze pokrycie satelitami GPS w porze nocnej?

Kolejną rzecz odkryłem niedawno. Zawsze telefon miałem w etui, zamykanym na magnes. Od kilku dni podczas nawigacji wyjmuję telefon z etui i problemy z fixem prawie nie występują. Być może task-killer na poziomie systemu i etui z magnesem były kolejnymi przyczynami zakłócenia pracy GPS. Liczę na to, że uzyskana poprawa się utrzyma :)